ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" листопада 2016 р.Справа № 924/944/16
Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Музика М.В. при секретарі судового засідання Виноградову Б.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом керівника Городоцької місцевої прокуратури в інтересах держави
до відповідачів:
1. Почапинецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Чемеровецької районної ради Хмельницької області, с. Почапинці Чемеровецького району Хмельницької області
2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Оболонь Агро", смт. Чемерівці Хмельницької області
про визнання недійсним та припинення на майбутнє договору №4 про спільне використання земельної ділянки від 15.03.2016 року;
зобов`язання ТОВ "Оболонь Агро" звільнити земельну ділянку площею 4,9452 га,
за участю представників сторін:
прокуратури: Васильєва І.М. - прокурор відділу прокуратури Хмельницької області
відповідача 1: не з`явився
відповідача 2: не з`явився
В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст. 85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення
ВСТАНОВИВ:
ухвалою господарського суду Хмельницької області від 28.09.2016 року порушено провадження у справі за позовом керівника Городоцької місцевої прокуратури в інтересах держави до відповідачів: 1. Почапинецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Чемеровецької районної ради Хмельницької області, с. Почапинці Чемеровецького району Хмельницької області 2. Товариства з обмеженою відповідальністю "Оболонь Агро", смт. Чемерівці Хмельницької області про визнання недійсним та припинення на майбутнє договору №4 про спільне використання земельної ділянки від 15.03.2016 року; зобов`язання ТОВ "Оболонь Агро" звільнити земельну ділянку площею 4,9452 га. Розгляд справи призначено на 18.10.2016 року. Ухвалою суду від 18.10.2016 року судове засідання відкладено на 01.11.2016 року.
Прокурор під час судового розгляду спору 01.11.2016 року позов підтримав, просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідачі не скористалися право участі своїх представників в судових засіданнях, відзиву на позов не подали. 27.10.2016 року від ТОВ "Оболонь Агро" через канцелярію суду надійшов лист №831 від 24.10.2016 року із проханням проводити розгляд справи за відсутності представника відповідача 2; при винесення рішення покладаються на розсуд суду.
31.10.2016 року Почапинецька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів через канцелярію суду надіслала заяву про розгляд справи без участі, у якій просить суд здійснювати розгляд справи без участі представника відповідача 1.
З огляду на наведене, зважаючи на належне повідомлення сторін про час та місце розгляду справи, положення ст. 69 ГПК України, вимоги розумності строку судового розгляду, суд приходить до висновку, що справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України, а неявка відповідачів не перешкоджає вирішенню спору по суті.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Як вбачається із державного акту на право постійного користування земельною ділянкою серії ЯЯ №335445 від 01.11.2012 року, Почапинецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чемеровецької районної ради Хмельницької області на підставі розпорядження від 17.07.2012 року №382/2012-р є постійним користувачем земельної ділянки площею 4,9452 га, яка розташована за адресою: Хмельницька область, Чемеровецький район, Почапинецька сільська рада, за межами населеного пункту с. Почапинці. Цільове призначення земельної ділянки: для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства.
Відповідно до Статуту Почапинецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Чемеровецької районної ради Хмельницької області, затвердженого рішенням сьомої сесії районної ради №15-6/2016 від 10.06.2016 року (далі - статут), Почапинецька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Чемеровецької районної ради Хмельницької області (навчальний заклад) знаходиться у спільній власності територіальних громад сіл і селищ Чемеровецького району.
Засновником навчального закладу є Чемеровецька районна рада (п. 1.4. статуту).
Матеріально-технічна база навчального закладу включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспорті засоби, службове житло, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено на балансі навчального закладу (п. 5.1. статуту).
Майно закладу є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ Чемеровецького району та закріплюється за закладом на праві оперативного управління. Здійснюючи право оперативного управління, заклад володіє, користується і розпоряджається зазначеним майном з обмеженнями правочинності розпорядження майном за необхідною згодою засновника, визначеним цим статутом. Для проведення навчально-виховної роботи закладу надаються в користування культурні та інші заклади комунальної власності безоплатно або на пільгових умовах (п. 5.2. статуту).
Згідно п. 5.3. статуту навчальний заклад відповідно до чинного законодавства користується землею, іншими природними ресурсами і несе відповідальність за дотримання вимог і норм з їх охорони.
15 березня 2016 року товариство з обмеженою відповідальністю "Оболонь Агро" (сторона 1) та Почапинецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Чемеровецької районної ради Хмельницької області (сторона 2) уклали договір №3 про спільне використання земельної ділянки (далі - договір), у п. 1.1. якого сторони домовились про те, що будуть спільно використовувати земельну ділянку, яка надана стороні 2 у строкове платне користування для ведення товарного сільськогосподарського господарства. Земельна ділянка знаходиться за межами села Почапинці Почапинецької сільської ради.
Відповідно до положень п. 2.1. договору у спільне використання передається земельна ділянка загальною площею 5 га (п`ять гектарів).
Договір в силу положень п. 3.1. укладено на 11 місяців. Після закінчення строку договору сторона 1 має переважне право на поновлення його на новий строк. Умови договору можуть бути продовжені, а договір поновлений на тих самих умовах, якщо від сторони 1 в місячний термін після закінчення строку договору не надійшло письмової заяви про скасування умов на спільне використання земель.
Плата за використання земельної ділянки вноситься стороною 1 у грошовій формі та в розмірі 2226,00 грн. за один гектар землі (п. 4.1. договору).
Плата за використання земельної ділянки вноситься щомісячно у рівних частках (п. 4.3. договору).
Земельна ділянка передається у спільне використання для товарного сільськогосподарського виробництва (п. 5.1. договору). Цільове призначення земельної ділянки: для товарного сільськогосподарського виробництва (п. 5.2. договору).
Згідно положень п. 5.3. договору, сторона 1 зобов`язується проводити увесь комплекс сільськогосподарських робіт по виробництву та збору тієї чи іншої сільськогосподарської культури, не допускати порушень правил використання і охорони земель, що визначені земельним законодавством та іншими нормативними актами.
Передача земельної ділянки здійснюється з моменту підписання акту приймання-передачі даної земельної ділянки (п. 6.3. договору).
Сторона 2 має право вимагати від сторони 1, зокрема, використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором; своєчасного внесення орендної плати (п. 9.1. договору).
Сторона 2 зобов`язана: передати у спільне використання земельну ділянку у стані, що відповідає умовам договору; при передачі земельної ділянки у спільне використання забезпечувати, відповідно до чинного законодавства України, реалізацію прав третіх осіб щодо земельної ділянки; не вчиняти дій, які б перешкоджали стороні 1 використовувати земельну ділянку; попередити сторону 1 про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самої земельної ділянки (п. 9.2. договору).
Сторона 1 має право: самостійно господарювати на земельній ділянці з дотриманням умов договору; отримувати продукцію і доходи (п. 9.3. договору). Сторона 1 зобов`язана: приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором; сплачувати плату за використання земельної ділянки в строки, встановлені договором; виконувати встановлені щодо об`єкта використання обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому чинним законодавством або договором (п. 9.4. договору).
Договір №3 про спільне використання земельної ділянки від 15.03.2016 року підписаний сторонами та скріплений їхніми печатками.
15.03.2016 року згідно акту прийому-передачі об`єкта оренди (земельної ділянки) за договором оренди від 15.03.2016 року №3 орендодавцем - Почапинецькою ЗОШ 1-ІІІ ступенів передано, а орендарем - ТОВ "Оболонь Агро" прийнято земельну ділянку площею 5,00 га в оренду.
Рішенням Чемеровецької районної ради Хмельницької області №14-6/2016 від 10.06.2016 року "Про зміну типу Почапинецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Чемеровецької районної ради Хмельницької області" вирішено перейменувати Почапинецьку загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів Чемеровецької районної ради Хмельницької області у Почапинецьку загальноосвітню школу І-ІІ ступенів Чемеровецької районної ради Хмельницької області та змінити її тим з 1-ІІІ ступенів на І-ІІ ступенів.
Відділ Держгеокадастру у Чемеровецькому районі Хмельницької області повідомив листом №32-28-99.3-2860/15-16 від 09.09.2016 року начальника Чемеровецького відділу Городоцької місцевої прокуратури про те, що земельна ділянка з кадастровим номером 6825286400:04:002:0078 знаходиться за межами населених пунктів Почапинецької сільської ради у постійному користуванні Почапинецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів, цільове призначення - для дослідних та навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства, площа якої становить 4, 9452 га.
Почапинецька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів у листі №68 від 13.09.2016 року, адресованому Чемеровецькому відділу Городоцької місцевої прокуратури, зазначила, що за договором №3 від 15.03.2016 року про спільне використання земельної ділянки загальною площею 5 га, ТОВ "Оболонь Агро" кошти в розмірі 2226,00 га за один га землі станом на 13.09.2016 року оплату не проведено.
Враховуючи вищевикладене, прокурор, вважаючи, що сторонами договору №3 про спільне використання земельної ділянки від 15.03.2016 року фактично укладено договір оренди землі, що суперечить вимогам чинного законодавства, звернувся з даним позовом до суду.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом береться до уваги наступне.
Як встановлено судом на підставі Державного акту на право постійного користування земельною ділянкою ЯЯ № 335445, Почапинецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів (після перейменування згідно рішення Чемеровецької районної ради Хмельницької області від 10.06.2016 року №14-6/2016 - Потапинецька загальноосвітня школа І-ІІ ступенів) на підставі розпорядження від 17.07.2012 року №382/2012-р є постійним користувачем земельної ділянки площею 4, 9452 га, що розташована за межами населеного пункту с. Почапинці, цільове призначення - для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства.
Відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України, право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Право постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набуває вичерпний перелік суб`єктів, серед яких є: підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; вищі навчальні заклади незалежно від форми власності.
Відтак, в силу вищенаведених положень законодавства в постійного користувача земельною ділянкою відсутнє право розпорядження такою земельною ділянкою.
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до приписів статті 202, частини 2 статті 203, статей 205, 207, 237 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків; правочин може вчинятися усно або в письмовій формі; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами); правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства, та скріплюється печаткою; представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов`язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє; представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.
Як стверджується матеріалами справи, 15.03.2016 року між ТОВ "Оболонь Агро" та Почапинецькою загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів (в подальшому - І-ІІ ступенів), укладено договір №3 про спільне використання земельної ділянки, за умовами якого відповідач 1 передав відповідач 2 у тимчасове платне користування земельну ділянку площею 5 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Загальні підстави визнання недійсними правочинів і настання відповідних наслідків встановлені ст. ст. 215, 216 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ч. 1 та ч. 3 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені ч. ч. 1-3, 5, 6 ст. 203 цього Кодексу, відповідно до яких, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.
Вирішуючи питання про визнання угод недійсними, необхідно насамперед встановити наявність тих обставин, з якими закон пов`язує визнання угод недійсними та настання відповідних наслідків: відповідність змісту угоди вимогам закону, додержання встановленої форми угоди, правоздатність сторін за угодою, у чому конкретно полягає неправомірність дій сторони та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Вказані обставини належить з`ясувати на момент укладення угоди.
Згідно зі статтею 235 Цивільного кодексу України удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховування іншого правочину, який вони насправді вчинили. Якщо буде встановлено, що правочин був вчинений сторонами для приховування іншого правочину, який вони насправді вчинили, відносини регулюються правилами щодо правочину, який сторони насправді вчинили.
Для вчинення удаваного правочину необхідна спільна мета двох сторін приховати інший правочин, який бажають вчинити обидві сторони та настання відповідних результатів.
Таким чином, обов`язковою ознакою удаваного правочину є фактичне встановлення між сторонами правочину інших правовідносин ніж ті, щодо яких його було оформлено.
Відповідно до ст.1 Закону України Про оренду землі оренда землі це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Згідно з ч.4 ст.4. Закону України „Про оренду землі орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
У відповідності до ст. 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
За своїм змістом інститут оренди передбачає перехід предмета оренди в користування орендаря, у якого виникає зустрічне зобов`язання сплачувати орендну плату за користування ним.
Судом встановлено, що за умовами договору №3 про спільне використання земельної ділянки Почапинецькою загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів (в подальшому - І-ІІ ступенів) передано земельну ділянку площею 5 га, якою Почапинецька загальноосвітня школа володіє на праві постійного користування на підставі державного акту на право постійного користування земельною ділянкою, серія ЯЯ №335445, в тимчасове платне користування товариству з обмеженою відповідальністю "Оболонь Агро" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що між сторонами договору №3 про спільне використання земельної ділянки виникли орендні правовідносини, а договір №3 про спільне використання земельної ділянки від 15.03.2016 року є удаваним правочином, вчиненим з метою приховати договір оренди землі.
До удаваних правочинів наслідки недійсності, передбачені статтею 216 ЦК, можуть застосовуватися тільки у випадку, коли правочин, який сторони насправді вчинили, є нікчемним або суд визнає його недійсним як оспорюваний.
Якщо правочин, який насправді вчинено, суперечить закону, суд ухвалює рішення про встановлення його нікчемності або про визнання його недійсним. Аналогічні правова позиція викладена у п. 3.11 Постанови ВГСУ від 29.05.2013р. № 11 "Про деякі питання визнання правочинів (господарських договорів) недійсними".
Відповідач 1 - Почапинецька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів як постійний землекористувач земельної ділянки державної форми власності не наділений повноваженнями на розпорядження такою земельною ділянкою, зокрема, надання її в оренду.
Також не відповідає оспорюваний договір і ч. 2 ст.16 Закону України „Про оренду землі, якою визначено порядок укладення договору оренди землі (зокрема, укладення договору оренди земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування - орендодавця, прийнятого у порядку, передбаченому Земельним кодексом України, або за результатами аукціону). Відповідні рішення не приймалися, аукціон не проводився.
Беручи до уваги наведені вище положення законодавства, враховуючи встановлені судом факти та зміст позовних вимог, суд вважає, що вимога щодо визнання оспорюваного правочину недійсним є обґрунтованою, а укладений між відповідачами договір №3 про спільне використання земельної ділянки від 15.03.2016 року підлягає визнанню недійсним.
Згідно зі ст. 216 ЦК України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов`язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов`язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, - відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
Оскільки договір №3 про спільне використання земельної ділянки від 15.03.2016 року як правова підстава зайняття відповідачем 2 земельної ділянки площею 5 га є недійсним, то позовна вимога про звільнення ТОВ "Оболонь Агро" земельної ділянки державної форми власності площею 5 га, за межами населеного пункту с. Почапинці Чемеровецького району Хмельницької області, яку товариство з обмеженою відповідальністю "Оболонь Агро" займає на підставі договору від 15.03.2016 року з Почапинецькою загальноосвітньою школою І-ІІ ступенів Чемеровецької районної ради Хмельницької області, також підлягає задоволенню.
З огляду на зазначене, положення ст. 33 ГПК України, в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень, суд приходить до висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Судові витрати по сплаті судового збору у зв`язку із задоволенням позову покладаються на відповідачів в рівних частинах.
Керуючись ст. ст. 1, 2, 13, 33, 43, 44, 49, 82, 85, Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
позов задовольнити.
Визнати недійсним договір №3 про спільне використання земельної ділянки від 15.03.2015 року, укладеного між Почапинецькою загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Чемеровецької районної ради Хмельницької області (31654, Хмельницька область, Чемеровецький район, с. Почапинці, вул. Грушевського, 101, код 23562447) та товариством з обмеженою відповідальністю "Оболонь Агро" (31600, Хмельницька область, смт. Чемерівці, вул. Гусятинське шосе, 2А, код 34222628), з припиненням на майбутнє.
Зобов`язати товариство з обмеженою відповідальністю "Оболонь Агро" (31600, Хмельницька область, смт. Чемерівці, вул. Гусятинське шосе, 2А, код 34222628) звільнити земельну ділянку площею 4,9452 га, зайняту на підставі договору №3 про спільне використання земельної ділянки від 15.03.2016 року.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Оболонь Агро" (31600, Хмельницька область, смт. Чемерівці, вул. Гусятинське шосе, 2А, код 34222628) на користь прокуратури Хмельницької області (м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3, код 02911102) 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Стягнути з Почапинецької загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Чемеровецької районної ради Хмельницької області (31654, Хмельницька область, Чемеровецький район, с. Почапинці, вул. Грушевського, 101, код 23562447) на користь прокуратури Хмельницької області (м. Хмельницький, пров. Військоматський, 3, код 02911102) 1378,00 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім грн. 00 коп.) витрат по оплаті судового збору.
Видати накази.
Повне рішення складено 04.11.2016 року
СуддяМ.В. Музика
Віддрук. у 3 прим. : 1 - до справи, 2 - відповідачу 1 (31654, Хмельницька область, Чемеровецький район, с. Почапинці, вул. Грушевського, 101) - рекомендованим листом з повідомленням про вручення; 3- відповідачу 2 (31600, Хмельницька область, смт. Чемерівці, вул. Гусятинське шосе, 2А) - рекомендованим листом з повідомленням про вручення
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 01.11.2016 |
Оприлюднено | 29.09.2022 |
Номер документу | 62459780 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Музика М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні