Рішення
від 03.11.2016 по справі 687/819/16-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ


Справа № 687/819/16

Провадження № 22-ц/792/1989/16

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 листопада 2016 року м. Хмельницький

Колегія суддів судової палати у цивільних справах

апеляційного суду Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Янчук Т.О.

суддів: Пастощука М.М., Спірідонової Т.В.,

секретаря: Кошельника В.М.,

за участю: позивача ОСОБА_1, представника позивача

ОСОБА_2, представника відповідача Круль В.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 16 вересня 2016 року по справі за позовом ОСОБА_1 до фермерського господарства «НВО Мрія» про розірвання договору оренди землі,-

в с т а н о в и л а :

ОСОБА_1, звертаючись в суд із зазначеним позовом вказував, що 01 липня 2010 року між ним та фермерським господарством «НВО Мрія» (далі ФГ «НВО Мрія» ) був укладений договір оренди земельної ділянки, площею 2,0076 га, що розташована на території Слобідко-Смотрицької сільської ради Чемеровецького району, власником якої він є. В порушення умов договору, відповідачем не використовується земельна ділянка за цільовим призначенням, посів сільськогосподарських культур не здійснює, не було розроблено та не виконано проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь щодо земельної ділянки, заходи боротьби з бур'янами не застосовує, земельна ділянка знаходиться у занедбаному стані, протягом останніх двох років не використовується за цільовим призначенням, що призвело до зниження якісних показників ґрунту та істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки. За весь період оренди земельної ділянки, орендарем не проводиться перерахунок розміру орендної плати за землю з урахуванням індексу інфляції. Посилаючись на викладені обставини та вимоги ст.ст.24, 25, 32 Закону України «Про оренду землі» позивач просив суд розірвати договір оренди землі, укладений між ОСОБА_1 та ФГ «НВО Мрія» 01.07.2010 року, зареєстрований у Чемеровецькому районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП Центру ДЗК 29 жовтня 2010 року за № 041076300164.

Рішенням Чемеровецького районного суду від 16 вересня 2016 року в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 не погоджується з рішенням суду першої інстанції, просить його скасувати, ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції при ухваленні рішення норм матеріального та процесуального права.


Головуючий у першій інстанції: Борсук В.О. Категорія: 47

Доповідач: Янчук Т.О.

В судовому засіданні ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 підтримали доводи апеляційної скарги, просили її задовольнити.

Представник відповідача Круль В.І. в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив її відхилити.

Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників судового засідання, перевіривши наведені в апеляційній скарзі доводи, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до вимог п.3, 4 ч.1 ст.309 ЦПК України підставою для скасування рішення суду першої інстанції і ухвалення нового рішення або зміни рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального або процесуального права. Апеляційний суд вважає, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, судом неправильно застосовано норми матеріального права.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що позивач не довів у чому саме полягає істотне порушення умов договору оренди землі, не надав доказів з підтвердження того, що відповідачем порушені істотні умови договору оренди землі, при цьому суд зауважив, що за невикористання (бездіяльність) не передбачається позбавлення права користування землею, крім того вказане порушення не може бути підставою для дострокового розірвання договору оренди.

Проте погодитися з такими висновками суду першої інстанції не можна з наступних підстав.

Встановлено, що згідно з державним актом на право власності на землю ОСОБА_1 є власником земельної ділянки площею 2,0076 га, яка розташовані на території Слобідко-Смотрицької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області. Цільове призначення зазначеної земельної ділянки - ведення товарного сільськогосподарського виробництва ( а.с.9).

01 липня 2010 року між ОСОБА_1 та ФГ «НВО Мрія» укладено договір оренди земельної ділянки, строком на 10 років, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 15456,03 грн. Цей договір оренди земельної ділянки зареєстрований у встановленому законом порядку, у Чемеровецькому відділі Хмельницької регіональної філії ДП Центру ДЗК 29.12.2010 року №041076300164.

Згідно з актом прийому-передачі на виконання умов договору оренди земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва у стані придатному для використання була передана відповідачу (а.с.8).

Згідно з п.15, 16, 17 зазначеного договору земельна ділянка передається в оренду для вирощування товарної сільськогосподарської продукції. Цільове призначення земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення. Умови збереження стану об'єкта оренди - дотримуватись вимог протиерозійної організації території.

Відповідно до п.31 зазначеного договору орендар зобов'язаний зокрема дотримуватися режиму природоохоронного використання земель Пунктом 28 зазначеного договору передбачено право орендодавця вимагати від орендаря використовувати земельну ділянку за цільовим призначенням, дотримуватись екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів.

Згідно акту від 10.02.2016 року, який складений комісією в складі сільського голови Слобідко-Смотрицької сільської ради, обліковця з земельних питань зазначеної сільської ради, та власників інших паїв, а також за участю позивача встановлено, що станом на 10.02.2016 року землі які орендуються ФГ «НВО Мрія» на території зазначеної сільської ради перебувають в необробленому стані, значній забур'яненості з залишками незібраних посівів минулих періодів (а.с.16). Зазначені обставини підтверджуються також актом від 10.02.2016 року складеним власниками земельних ділянок села Нова Гута, крім того з зазначеного акту вбачається, що відповідачем з 2014 року земельні ділянки, які ним орендуються фактично не використовуються, перебувають в жахливому стані забур'яненості з залишками незібраних посівів минулих періодів.

Відповідно до акту від 25.10.2016 року складеного комісією у складі начальника відділу екології та природокористування Чемеровецької районної державної адміністрації, сільського голови Слобідко-Смотрицької сільської ради, обліковця з земельних питань зазначеної сільської ради, власників земельних ділянок с.Нова Гута та ОСОБА_1, земельна ділянка, яка належить на підставі державного акту про право власності на землю ОСОБА_1 та орендується ФГ «НВО Мрія» перебуває в занедбаному стані, значній забур'яненості з залишками незібраних посівів минулих періодів.

Як вбачається із листа ФГ «НВО Мрія» від 24.10.2016 року на звернення позивача щодо направлення представника ФГ «НВО Мрія» для участі в проведенні обстеження земельної ділянки яка орендується у ОСОБА_1, то такий представник не направлений, крім того ФГ НВО Мрія» зазначено, що проведення такого обстеження не передбаченого законодавством.

Інспекцією сільського господарства в Хмельницькій області відповіді на колективне звернення жителів с.Нова Гута щодо безгосподарського використання земельних ділянок, які передані в оренду ФГ «НВО Мрія», переадресоване в березні 2016 року Городоцькою місцевою прокуратурою, до теперішнього часу не направлено.

Відповідно до листа від 18.08.2016 року відділу Держгеокадастру у Чемеровецькому районі Хмельницької області у відділі відсутня будь-яка інформація чи оброблялася і ким саме оброблялася земельна ділянка за кадастровим номером НОМЕР_1 за період з 01.01.2014 року по 11.08.2016 рік ( а.с.114).

Крім того, відповідно до висновку Хмельницької філії державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» від 26.08.2016 року №158-21\03\290, який надано на звернення позивача щодо проведення агрохімічного та агроекологічного обстеження ґрунтів земель сільськогосподарського призначення, що орендуються ФГ «НВО Мрія» на території Слобідко-Смотрицької сільської ради с.Нова Гута, відбір зразків ґрунту в с.Нова Гута на площі яка орендується ФГ «НВО Мрія» бралися комісією в складі начальника відділу екології та природних ресурсів Чемеровецького районної державної адміністрації, землевпорядника Слобідко-Смотрицької сільської ради, власника земельної ділянки ОСОБА_1, однією з основних причин спаду родючості і недобору врожаю, є наявність кислих ґрунтів, особливо так званих «Злісних», в яких реакція ґрунтового середовища досягає параметрів сильно кислих ґрунтів. Зазначене свідчить, що тривалий період не проводилась хімічна меліорація ґрунту та інші заходи захисту ґрунтів (а.с.116-121). Висновком цієї ж установи від 10.10.2016 року №158.21\31\334 зазначено, що за результатами агрохімічного та агроекологічного обстеження ґрунтів на території Слобідко-Смотрицької сільської ради у 2009 та у 2016 роках встановлено, що у 2016 року ґрунтово-агрохімічні показники родючості землі погіршилися, що свідчить, що тривалий період не проводилася хімічна меліорація ґрунту та інші заходи захисту ґрунтів ( 161-162).

В судовому засіданні представник ФГ «НВО Мрія» визнав факт не використання земельних ділянок за цільовим призначенням протягом двох років, оскільки підприємство переживало в цей період матеріально-технічні та фінансові труднощі.

Судом відповідно до ч.4 ст.10 ЦПК України, роз'яснено сторонам право на заявлення клопотання про проведення експертизи, однак від такого клопотання сторони відмовилися.

Належні та допустимі докази використання ФГ «НВО Мрія» орендованої земельної ділянки, яка на праві власності належить ОСОБА_1 за її цільовим призначенням відповідно до умов договору оренди відповідачем надані не були, заперечуючи проти позову ФГ «НВО Мрія» факт не використання орендованої земельної ділянки за її призначенням не спростував.

Таким чином, встановлені в судовому засіданні обставини справи та вказані вище докази свідчать про порушення відповідачем взятих на себе за договором оренди зобов'язань щодо використання земельної ділянки за цільовим призначенням, на що суд першої інстанції не звернув уваги та не дослідив в їх сукупності.

Статтею 5 ЗК України визначені основні принципи земельного законодавства, зокрема й зазначено принцип раціонального використання та охорони земель.

Раціональним вважається таке використання земель, у ході якого забезпечується одержання сталих високих урожаїв сільськогосподарських культур, запобігання необґрунтованому вилученню земель зі сфери сільськогосподарського виробництва для потреб інших галузей народного господарства, збереження та підвищення родючості ґрунтів, охорона навколишнього середовища.

Згідно зі статтею 141 ЗК України підставою припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

За правилами статті 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути розірваний або змінений за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладанні договору.

Аналогічна норма закріплена і в статті 31 Закону України «Про оренду землі».

Відповідно до положень ст.ст.24, 25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки має право самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі, а орендодавець має право вимагати від орендаря безпосереднього використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно з договором оренди землі та дотримання екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, додержання державних стандартів, норм і правил.

Згідно із частиною першою статті 32 цього Закону на вимогу однієї зі сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24, 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Отже, на момент укладення договору оренди земельної ділянки істотними умовами договору визначено, зокрема, й умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду, умови збереження стану об'єкта оренди.

Установивши, що земельна ділянка, яка знаходиться в оренді відповідача не використовується за цільовим призначенням, посів сільськогосподарських культур не проводиться, заходи боротьби з бур'янами не застосовуються, земельна ділянка знаходиться в занедбаному стані (забур'янена), що призводить до погіршення її стану та істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, договір оренди землі укладений між ОСОБА_1 та фермерським господарством «НВО Мрія» 01.07.2010 року, зареєстрований у Чемеровецькому районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП Центру ДЗК 29 жовтня 2010 року за №041076300164, на земельну ділянку площею 2,0076 га, з нормативною грошовою оцінкою 15456,03 грн., яка розташована на території Слобідко-Смотрицької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області підлягає розірванню.

Зазначений висновок відповідає правовій позиції Верховного суду України, викладеній у постановах від 23.12.2015 року у справі №6-2271 цс15, від 20.01.2016 року у справі №6-1980 цс15, які згідно зі ст.360-7 ЦПК України є обов'язковими для судів.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що ухвалене судове рішення не відповідає вимогам ст.213 ЦПК України щодо законності та обґрунтованості, зазначені вище порушення призвели до неправильного вирішення спору, що в силу положень ст.309 ЦПК України є підставою для скасування судового рішення з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.

Відповідно до ч.1 ст.88 ЦПК України з відповідача на користь ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1157,54 грн.

Керуючись ст.ст. 307, 309, 316, 319 ЦПК України, колегія суддів

в и р і ш и л а :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задоволити.

Рішення Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 16 вересня 2016 року скасувати та ухвалити нове рішення.

Позов ОСОБА_1 задоволити.

Розірвати договір оренди землі укладений між ОСОБА_1 та фермерським господарством «НВО Мрія» 01.07.2010 року, зареєстрований у Чемеровецькому районному відділі Хмельницької регіональної філії ДП Центру ДЗК 29 жовтня 2010 року за №041076300164, на земельну ділянку площею 2,0076 га, з нормативною грошовою оцінкою 15456,03 грн., яка розташована на території Слобідко-Смотрицької сільської ради Чемеровецького району Хмельницької області.

Стягнути з фермерського господарства «НВО Мрія» на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1157,54 грн.

Рішення набирає законної сили з моменту проголошення, проте може бути оскаржене в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили.

Головуюча: /підпис/

Судді: /підписи/

З оригіналом згідно: суддя апеляційного суду Т.О. Янчук

СудАпеляційний суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення03.11.2016
Оприлюднено11.11.2016
Номер документу62534341
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —687/819/16-ц

Рішення від 03.11.2016

Цивільне

Апеляційний суд Хмельницької області

Янчук Т. О.

Рішення від 03.11.2016

Цивільне

Апеляційний суд Хмельницької області

Янчук Т. О.

Ухвала від 06.10.2016

Цивільне

Апеляційний суд Хмельницької області

Янчук Т. О.

Ухвала від 03.10.2016

Цивільне

Апеляційний суд Хмельницької області

Янчук Т. О.

Рішення від 16.09.2016

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

Рішення від 16.09.2016

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

Ухвала від 14.06.2016

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

Ухвала від 31.05.2016

Цивільне

Чемеровецький районний суд Хмельницької області

Борсук В. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні