Справа № 752/11553/16-ц
Провадження № 2/752/4656/16
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
(заочне)
18.10.2016 року Голосіївський районний суд міста Києва
у складі головуючого по справі судді - Шкірай М.І.
за участю секретаря - Безверхої Н.В.
розглянувши в судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дочірнього підприємства Укоопспілки «Проектний інститут «Укооппроект» про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, заробітної плати за час затримки розрахунку при звільненні та компенсації за невикористану відпустку, суд -
Встановив
Представник позивача звернулась до суду із вказаним позовом, в якому просив суд стягнути з відповідача на його користь:
-за період з 2009 року по квітень 2013 року частково не отриману заробітну плату у розмірі 89096 грн.;
-за період з травня 2013 року по день звільнення 31.03.2015 року та після звільнення з 31.03.2015 р. на день розгляду позовної заяви заробітну плату за час затримки розрахунку при звільненні - 171937 грн.;
-компенсацію за невикористану відпустку у розмірі 29207 грн.;
-моральну шкоду у розмірі 10000 грн.
В обґрунтування позову позивач вказував, що 19.06.2001 року його прийнято на роботу на посаду головного інженера проектів в проектний інститут «Укооппроект». З 2009 по 2013 р. він не отримував в інституті повну заробітну плату, а робив повні робочі дні. З 01.05.2013 р. до звільнення 31.03.2015р. я взагалі не отримував заробітну плату. В 2013 році був призначений новий директор інституту «Укооппроект» - ОСОБА_2, який з травня 2013 року визначив зарплату позивача без попередження та його згоди в сумі 638,86 грн., значно менше мінімальної заробітної плати, яка булла на той час.
З 01.03.2015 року він звільнився з роботи за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП. України. В день звільнення з роботи йому не виплачено заробітну плату за період з 01.05.2013р. по 31.03.2015р. На сьогоднішній день позивач не отримав розрахунків при звільненні.
Позивач в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату і час розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до вимог ст. 224 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності або якщо повідомлені ним причини неявки визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 18 червня 2001 року по 31.03.2015 року працював у Дочірньому підприємстві Укоопспілки «Проектний інститут «Укооппроект», що підтверджується Трудовою книжкою позивача серії БТ-І № 4432438.
Наказам Дочірнього підприємства Укоопспілки «Проектний інститут «Укооппроект» від 314.03.2015 року № 7 звільнено ОСОБА_1 з посади головного інженера проектів проектного інституту «Укооппроект» за власним бажанням відповідно до ст. 38 п. 1 КЗпП України.
Крім того вказаним наказом визначено, що з позивачем необхідно здійснити повний розрахунок та виплатити йому компенсацію за невикористану відпустку за період з липня 2009 року по день звільнення.
З довідки Дочірнього підприємства Укоопспілки «Проектний інститут «Укооппроект» № 7/5 від 10.03.2016 року вбачається, що середня заробітна плата ОСОБА_1 за 2012 рік після утримання податків і обов'язкових платежів складає 2394 грн. на місяць.
Довідкою Дочірнього підприємства Укоопспілки «Проектний інститут «Укооппроект» № 7/4 від 14.04.2015 року підтверджується, що нарахована заробітна плата за 2013 рік в сумі 7632,42 грн., а також заробітна плата за 2014 рік в сумі 7632,42 грн. виплачена ОСОБА_1 не була у зв'язку з відсутністю обігових коштів на рахунку підприємства.
Представником відповідача не надано до суду доказів того, що при звільненні ОСОБА_1 з ним було проведено повний розрахунок.
Відповідно до ч. 1 ст. 115 КЗпП України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.
Статтею 116 КЗпП України визначено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред'явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 117 КЗпП України, в разі невиплати з вини власника або уповноваженого ним органу належних звільненому працівникові сум у строки, зазначені в статті 116 цього Кодексу, при відсутності спору про їх розмір підприємство, установа, організація повинні виплатити працівникові його середній заробіток за весь час затримки по день фактичного розрахунку.
Статтею 1 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Згідно ст. 2 вказаного Закону, компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі-компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ст. 3 вказаного Закону, сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).
За змістом ч. 1 ст. 233 КЗпП України, у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
За таких обставин, суд приходить до висновку про задоволення позову та вважає за необхідне стягнути з відповідача невиплачені позивачу кошти при звільненні.
Разом з тим, суд приходить до висновку про задоволення позову в частині стягнення з відповідача моральної шкоди, виходячи з наступного.
Суд вважає доведеною обставину того, що порушення законних прав ОСОБА_1 призвели до моральних страждань, оскільки останній протягом тривалого часу не отримував заробітну плату та розрахунок при звільнені, у зв'язку з чим йому необхідно було прикласти додаткових зусиль для організації належних умов життя.
Відповідно до вимог ст.237-1 КЗпП України, відшкодування власником або уповноваженим ним органом моральної шкоди працівнику провадиться у разі, якщо порушення його законних прав призвели до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв'язків і вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Встановлені судом обставини і визначені відповідно до них правовідносини, якими обґрунтовуються вимоги позивача підтверджуються дослідженими в судовому засіданні матеріалами справи.
Задовольняючи позов суд також керувався принципами справедливості, добросовісності та розумності відповідно до вимог ст. 3 ЦК України з урахуванням балансу інтересів сторін.
Відповідно до вимог ст. 88 ЦПК України, з відповідача на користь держави слід стягнути судовий збір у розмірі 4503 грн. 60 коп.
Керуючись ст. ст. 10-11; 28-29; 57-60; 158; 179; 185; 209; 212; 214-215 ЦПК України, суд -
Вирішив
Позов ОСОБА_1 до Дочірнього підприємства Укоопспілки «Проектний інститут «Укооппроект» про стягнення нарахованої, але не виплаченої заробітної плати, заробітної плати за час затримки розрахунку при звільненні та компенсації за невикористану відпустку - задовольнити.
Стягнути з Дочірнього підприємства Укоопспілки «Проектний інститут «Укооппроект» (код ЄДРПОУ 01739285) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1):
-заборгованість по заробітній платі та заробітну плату за час затримки розрахунку при звільненні у розмірі 261 033 грн.;
-компенсацію за невикористану відпустку у розмірі 29207 грн.
-моральну шкоду у розмірі 10000 грн., а всього 300240 грн.
Стягнути з Дочірнього підприємства Укоопспілки «Проектний інститут «Укооппроект» (код ЄДРПОУ 01739285) на користь держави судовий збір у розмірі 4503 грн. 60 коп.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення. Апеляційна скарга подається до Апеляційного суду м. Києва через Голосіївський районний суд м. Києва.
Суддя
Суд | Голосіївський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2016 |
Оприлюднено | 11.11.2016 |
Номер документу | 62550685 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Голосіївський районний суд міста Києва
Шкірай М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні