УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "03" листопада 2016 р. Справа № 906/966/16
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Кудряшової Ю.В.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - довіреність №1 від 19.10.2016;
від відповідача: не прибув.
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ясон"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнайтед Юніверс"
про стягнення 281548,35 грн.
Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення 162600,00 грн. основного боргу, 67182,50 грн. пені, 35505,85 грн. 20% річних, 16260,00 грн. штрафу.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених в позові, просив задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, відзиву на позовну заяву не надав, хоча про час та місце розгляду справи повідомлений вчасно та належним чином, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача своєчасно та належним чином про час і місце розгляду справи і забезпечення явки останнього в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів.
Проте, відповідач своїм правом на участь у засіданні суду та наданні письмових або усних пояснень не скористався, а тому, беручи до уваги те, що неявка в засідання суду відповідача або його представника, належним чином та відповідно до законодавства повідомлених про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи, суд дійшов висновку про розгляд справи за наявними у ній матеріалами згідно із ст. 75 ГПК України.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з матеріалів справи, 14.07.2015 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Ясон" (позивач/постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Юнайтед Юніверс" (покупець/відповідач) укладено договір поставки №14/07 (а.с. 12-15), відповідно до якого постачальник здійснює поставку товару на склад покупця за адресою, вказаною та затвердженою цим договором, а саме: м. Кіровоград, вул. Валентини Тєрєшкової, 213-А (п.п. 2.1. договору).
Приймання товару по кількості та якості здійснюється в місці поставки в момент отримання товару від постачальника на підставі супровідних документів (п.п. 3.1. договору).
Пунктами 2.6, 2.9 договору передбачено, що про намір придбати товар покупець направляє постачальнику заявку. Постачальник зобов'язаний здійснити поставку товару протягом 7 (семи) календарних днів з дати отримання належним чином оформленої заявки від покупця.
Згідно п.п. 3.2. договору поставка вважається закінченою з моменту передачі товару покупцю або уповноваженій ним особі. Покупець зобов'язаний проставити на видатковій накладній відмітку про отримання у повному обсязі супровідних документів на конкретну партію товару.
Пунктом 4.3. договору встановлено, що ціна товару зазначається у видатковій накладній на кожну партію товару, що є невід'ємною частиною цього договору.
Також сторони узгодили, що покупець сплачує постачальнику ціну товару за відповідною видатковою накладною протягом 5 (п'яти) календарних днів з дати поставки (п.п. 4.5. договору).
Відповідно до п.п. 13.1. договору останній набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до 31.12.2016.
На виконання умов договору 24.07.2015 та на підставі заявки покупця на поставку товару №20/07-15 від 20.07.2015 (а.с. 28), постачальник поставив покупцю товар на загальну суму 210000,00 грн., що підтверджується видатковою накладною №6 від 22.07.2015 та довіреністю від 20.07.2015 за №6 (а.с. 23-24).
В свою чергу 24.07.2015 відповідач частково оплатив поставлений позивачем товар в сумі 44400,00 грн. та 21.08.2016 в сумі 2000,00 грн.
17.02.2016 за вих. №1 відповідач направив позивачу гарантійний лист, в якому зазначив, що ТОВ «Юнайтед Юніверс» має кредиторську заборгованість перед позивачем в сумі 162600,00 грн. та просив відстрочити погашення заборгованості до 31.03.2016.
24.03.2016 позивач направив відповідачу претензію за вих. №4 від 24.03.2016. Однак, відповідач не повідомив позивача про результати розгляду претензій, та не сплатив суму боргу.
Таким чином, станом на день розгляду справи, сума заборгованості становить 162600,00 грн., що підтверджується актом звіряння взаємних розрахунків (а.с. 27).
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст. 509 ЦК України).
Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку (ст. 173 ГК України).
Відповідно до ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 ЦК України).
Так, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 ЦК України).
Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару (ч.1 ст.692 ЦК України).
Враховуючи вищевикладене, господарський суд приходить до висновку про задоволення позову в частині стягнення основного боргу в сумі 162600,00 грн.
Крім цього, позивач просить стягнути з відповідача 67182,50 грн. пені, 35505,75 грн. 20% річних, 16260,00 грн. штрафу.
Згідно приписів ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання (ч. 3 ст. 549 ЦК України).
За змістом ч. 1 ст. 230 ГК України штраф та пеня є одними з видів штрафних санкцій, які визнаються як господарські санкції у вигляді грошової суми, котру учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Також п.п. 8.1.2. договору передбачено, що за порушення зобов'язань з оплати товару покупець без попередньої письмової вимоги постачальника сплачує на підставі Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми простроченого платежу, що діяла у період, за який сплачується пеня за весь період, що обчислюється з першого дня від дати виникнення заборгованості з оплати і до дати здійснення оплати.
Перевіривши розрахунок пені, виконаний позивачем, суд вважає останній вірним, а вимоги і цій частині такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
У відповідності до ч. 2 вказаної статті боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Також п.п. 8.1.2. договору встановлено, що за порушення зобов'язань з оплати товару покупець без попередньої письмової вимоги постачальника сплачує:
- штраф у розмірі 10% від суми боргу, якщо заборгованість триває 15 календарних днів і більше;
- підставі ст. 625 ЦК України суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 20% річних від суми боргу за весь період, що обчислюється з першого дня від дати виникнення заборгованості з оплати і до дати здійснення оплати.
Згідно розрахунків позивача (а.с. 10-11) сума 20% річних та штрафу складають 35505,85 грн. та 16260,00 грн. відповідно. Зазначені розрахунки є вірними, а вимоги обґрунтованими.
Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України oбставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
За змістом статті 33 Господарського процесуального кодексу України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Oбов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.
Відповідач не подав до суду жодного доказу на спростування позовних вимог, в тому числі доказів проведення розрахунків (платіжні доручення, виписки банківських установ щодо руху коштів, квитанції до прибуткових касових ордерів, тощо).
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, які є в матеріалах справи, та підлягають задоволенню.
Судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 33,43,44,49,75,82-85 ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Юнайтед Юніверс" (11602, АДРЕСА_1, ід. код 39711033)
- на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ясон" (09100, Київська область, м. Біла Церква, пров. Будівельників, 1-Б, офіс 27, ід. код 32276561) 281548,35 грн. заборгованості, з яких: 162600,00 грн. основного боргу, 67182,50 грн. пені, 35505,85 грн. 20% річних, 16260,00 грн. штрафу, а також 4223,23 грн. сплаченого судового збору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 08.11.16
Суддя Кудряшова Ю.В.
Віддрукувати:
1 - в справу;
2 - позивачу (рек.);
3 - відповідачу (рек. з повід.)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 03.11.2016 |
Оприлюднено | 15.11.2016 |
Номер документу | 62622182 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Кудряшова Ю.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні