печерський районний суд міста києва
Справа № 757/46612/16-к
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 жовтня 2016 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участі представника ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні судове провадження за клопотанням Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕРІДАН ТРАНС ГРУП» про скасування арешту за накладеного ухвалою слідчого судді за клопотаннями слідчого СГ Головного слідчого управління Національної поліції України капітана поліції ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №12014050510003653 від 10.10.2014,-
В С Т А Н О В И В:
У провадження Печерського районного суду м. Києва 22.09.2016 надійшло клопотання представника Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕРІДАН ТРАНС ГРУП» про скасування арешту за накладеного ухвалою слідчого судді за клопотаннями слідчого СГ Головного слідчого управління Національної поліції України капітана поліції ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №12014050510003653 від 10.10.2014, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 190, ч.1 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України.
У судове засідання з`явився представник заявника, який клопотання підтримав з підстав викладеному у ньому, і просивзадовольнити.
Слідчий за клопотанням якого було накладено арешт у судове засідання не з`явився, про розгляд клопотання повідомлявся належним чином, про причини неявки суду не повідомив, заяви або клопотання від нього не надходили.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали провадження, приходить до наступного висновку.
Головним слідчим управлінням Національної поліції України проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні, що внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12014050510003653 від 10.10.2014 року за фактами шахрайства та замаху на привласнення службовими особами ЗАТ«Слов`янськолія» та «Торгівельна компанія «Урожай» (далі ТОВ?«ТК «Урожай») коштів та майна ПАТ«Державний ощадний банк України» (далі АТ «Ощадбанк»), виготовлення та використання підробленого судового рішення за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 15, ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 190, ч.1 ст. 358, ч. 4 ст. 358 КК України.
В рамках вказаного кримінального провадження ухвалою слідчого судді Печерського районного суду м. Києва № 757/5155/16-к від 09.02.2016 накладено арешт на нерухоме майно, а саме: комплекс очищення масла та розливу (реєстраційний номер 827460814141), загальною площею 29142,1 кв. м, за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, вулиця Паризької Комуни, будинок 21Г, котрий на праві приватної власності належить Товариству з обмеженою відповідальністю «ЕРІДАН ТРАНС ГРУП» (код ЄДРПОУ: 39526030).
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
Заходи забезпечення кримінального провадження, зокрема арешт майна, носить у собі тимчасовий характер.
Відповідно до ч.1 ст. 174 КПК України підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом.
Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Виходячи із аналізу викладеного, вказана норма пов`язує право слідчого судді на скасування арешту майна, із можливістю надання учасникам процесу, доказів та відомостей, які вказуватимуть, що арешт накладено необґрунтовано або в його застосуванні відпала потреба та доведеності перед слідчим суддею їх законності та переконливості.
Водночас, статтями7,16 КПК Українивстановлено, що загальною засадою кримінального провадження є недоторканість права власності. Позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Згідно ст. 2 КПК України, завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини у справі «Ісмаїлов проти Росії» від 06.11.2008 року, де вказувалися порушення ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, в якому зазначено, що кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права».
Відповідно до Постанови Європейського Суду від 09.06.2005 по справі «Бакланов проти Російської Федерації», Постанови Європейського Суду від 24 березня 2005 року по справі «Фрізен проти Російської Федерації», Судом наголошується на тому, що перша та найбільш важлива вимога статті 1 Протоколу № 1 до Конвенції полягає у тому, що будь-яке втручання публічної влади у право на повагу до власності має бути законним, держави уповноважені здійснювати контроль за використанням власності шляхом виконання законів. Більше того, верховенство права, одна з засад демократичної держави, втілюється у статтях Конвенції. Питання у тому, чи було досягнуто справедливої рівноваги між вимогами загального інтересу та захисту фундаментальних прав особи, має значення для справи лише за умови, що спірне втручання відповідало вимогам законності і не було свавільним.
За таких обставин, слідчий суддя вважає, що слідчим, на даній стадії досудового розслідування не доведено, що є необхідність у забезпеченні кримінального провадження, як арешт майна, наявність підстав вважати, що існує правова підстава для арешту майна взагалі спростовується, а також враховуючи ту обставину, що однією з засад кримінального провадження є принцип змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом, тоді як орган досудового розслідування не представив слідчому судді належних доказів для безспірного висновку щодо необхідності продовження дії даного заходу забезпечення кримінального провадження, та принципу диспозитивності кримінального провадження, відповідно до якого сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачених цим Кодексом, а слідчий суддя, суд у кримінальному провадженні вирішують лише ті питання, що винесені на їх розгляд сторонами та віднесені до їх повноважень цим Кодексом, слідчий суддя вважає за необхідне задовольнити клопотання.
Що стосується вимоги про виключення запису про арешт з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, то вона задоволенню не підлягає, оскільки скасування арешту майна є самостійною і достатньою підставою для виключення запису про арешт з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 167, 170-175, 309 КПК України,-
У Х В А Л И В :
Клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕРІДАН ТРАНС ГРУП» про скасування арешту за накладеного ухвалою слідчого судді за клопотаннями слідчого СГ Головного слідчого управління Національної поліції України капітана поліції ОСОБА_4 у кримінальному провадженні №12014050510003653 від 10.10.2014 задовольнити.
Скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 09.02.2016 у справі № 757/5155/16-к на нерухоме майно, а саме: комплекс очищення масла та розливу (реєстраційний номер 827460814141), загальною площею 29142,1 кв. м, за адресою: Донецька область, м. Слов`янськ, вулиця Паризької Комуни, будинок 21Г, котрий на праві приватної власності належить Товариству з обмеженою відповідальністю «ЕРІДАН ТРАНС ГРУП» (код ЄДРПОУ: 39526030).
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Суд | Печерський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 20.10.2016 |
Оприлюднено | 15.03.2023 |
Номер документу | 62642019 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Печерський районний суд міста Києва
Васильєва Н. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні