Рішення
від 07.11.2016 по справі 916/2483/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"07" листопада 2016 р.Справа № 916/2483/16

За позовом Регіонального відділення Фонду державного майна в Херсонській області, Автономній республіці Крим та м.Севастополі;

до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "РІВ'ЄРА ГРАНД ДЬЮТІ ФРІ СЕРВІС"

про стягнення 140732,72грн.

Суддя Літвінов С.В.

Представники:

Від позивача: -не з'явився;

Від відповідача: -не з'явився;

Суть спору: Регіональне відділення Фонду державного майна в Херсонській області, Автономній республіці Крим та м.Севастополі (далі - Позивач) звернулось до господарського суду Одеської області із позов до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "РІВ'ЄРА ГРАНД ДЬЮТІ ФРІ СЕРВІС" ( далі - Відповідач) про стягнення 140732,72грн., а саме заборгованість з орендної плати в сумі 17 484 грн. 49 коп., пеню в сумі 14 125 грн. 00 коп. та неустойку в сумі 109 123 грн. 23 коп. та судові витрати.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 14.09.2016р. порушено провадження по справі №916/2483/16.

Представник відповідача відзив на позов не надав, в засідання не з'явився, був повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, відповідно до п.3.9.1 Постанови Пленум Вищого Господарського Суду України від 26 грудня 2011 року N 18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» , -

3.9.1. Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.

У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 81 1 ГПК), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання.

За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

У судовому засіданні 09.11.2016р. було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду в порядку статті 85 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи встановлено наступне:

07.10.2014 між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Херсонській області та товариством з обмеженою відповідальністю «РІВ'ЄРА ГРАНД ДЬЮТІ ФРІ Сервіс» укладено договір оренди № 1216-14-065 державного окремо визначеного індивідуального майна - частини вбудованого нежитлового приміщення цеху по ремонту технологічного обладнання загальною площею 309,6 кв. м. в триповерховій будівлі комплексу по обслуговуванню пасажирів, за адресою: Херсонська область, Скадовський район, м. Скадовськ, вул. Пролетарська, 2, що обліковується на балансі Скадовської філії державного підприємства «Адміністрація морських портів України» .

Пунктом 10.1 строк дії Договору сторонами узгоджено до 07.09.2017 року включно.

Пунктом 10.7. Договору передбачено, що він може бути розірваний на вимогу Орендодавця в разі порушення умов договору Орендарем та у випадку не здійснення оплати за оренду протягом трьох місяців.

Враховуючи, що за орендарем утворилась заборгованість з орендної плати, яка становила понад три місяці (за період з 01.02.2015 року по 31.05.2015 року), Регіольне відділення в порядку п. 10.7 Договору звернулось до прокуратури Скадовського району Херсонської області з проханням вжити заходів прокурорського реагування у зв'язку із порушенням чинного законодавства України про оренду ТОВ Рів'єра гранд дьюті фрі сервіс

Рішенням Господарського суду Одеської області від 14.09.2015 року по справі 916/2847/15, що набрало законної сили 02.10.2015 року було стягнуто з ТОВ гра „Рів»єра гранд дьюті фрі сервіс на користь Відділення 19 073 грн. 43 коп. заборгованість із орендної плати, 1 394 грн. 77 коп. штрафу, 1 558,14 грн. 14 коп. пені за неналежне виконання умов договору, зобов'язано повернути орендоване майно за актом прийому-передачі та розірвано зір.

Отже, враховуючи вимоги чинного законодавства, договір оренди 7.10.2014 року № 1216-14-065 є розірваним з 02.10.2015 року, з дня набрання чинності рішення.

Фактичне повернення Орендованого майна відбулось при примусовому виконанні вищезазначеного рішення суду, про що складено Акт державного виконавця від 20.05.2016 року.

Отже, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою, згідно якої просить суд стягнути з відповідача заборгованість з орендної плати в сумі 17 484 грн. 49 коп., пеню в сумі 14 125 грн. 00 коп., неустойку в сумі 109 123 грн. 23 коп. та судові витрати..

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновків про задоволення позовних вимог в повному обсязі з наступних підстав.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу, а саме: цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, зокрема, з договорів та інших правочинів.

Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Він може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом. Правочин, для якого законом не встановлена обов'язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків (ст.ст.202, 205 Цивільного кодексу України).

Ст. 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Статтею 525 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Вимогами ст. 625Цивільного кодексу України передбачено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Згідно зі ст. 762Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

У відповідності до ст. 763Цивільного кодексу України договір найму укладається на строк, встановлений договором.

Враховуючи той факт, що майно, що є предметом договору оренди індивідуального визначеного нерухомого майна, що належить до об'єктів державної власності, правовідносини пов'язанні з його орендою, також врегульовані Законом України «Про оренду державного та комунального майна» .

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» , істотною умовою договору оренди, зокрема, є орендна плата.

Згідно із ч. З ст. 18 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» , орендар зобов'язаний сплачувати орендну плату своєчасно та в повному обсязі.

За умовами ст. 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» , орендар вносить орендну плату за договором незалежно від наслідків господарської діяльності.

Відповідно до пункту 5.3. Договору орендар зобов'язаний своєчасно і у повному обсязі сплачувати орендну плату до державного бюджету та балансоутримувачу.

Пунктом 3.6. договору оренди передбачено, що орендна плата враховується орендарем до державного бюджету та балансоутримувачу у відношення 70% до 30% щомісяця не пізніше 15 числа місяця, наступаючого за звітним місяцем з урахуванням щомісячного індексу інфляції.

На даний час товариством Рів'єра гранд дьюті фрі сервіс не внесено орендну плату за період з 01.06.2015 року по 02.10.2015 року в розмірі 17 484 грн. 49 коп.

Перевіривши розрахунок позивача заборгованості за договором оренди, судом встановлено, що його здійснено належним чином, у зв'язку з чим з відповідача на користь позивача слід стягнути заборгованість за договором оренди у загальній сумі 17 484 грн. 49 коп.

Крім того, пунктом 3.7. договору оренди встановлено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до державного бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6. співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.

За несплату орендної плати, сума пені, яка нарахована Відділенням та підлягає сплаті орендарем становить 14 125 грн.

Перевіривши розрахунок позивача судом встановлено, що його здійснено належним чином, у зв'язку з чим з відповідача на користь позивача слід стягнути пеню у загальній сумі 14 125грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» договір оренди припиняється закінченням строку, на який його було укладено.

Відповідно до ч.1 ст.27 Закону України „Про оренду державного майна та комунального майна» у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах, зазначених у договорі оренди.

Згідно із пунктом 10.10. договору оренди у разі розірвання цього договору майно протягом трьох робочих днів повертається орендарем орендодавцеві та балансоутримувачу.

Фактичне повернення Орендованого майна відбулось при примусовому виконанні вищезазначеного рішення суду, про що складено Акт державного виконавця від 20.05.2016 року.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 785 ЦК України у разі припинення розірвання) договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Згідно з п. п. 10.10, 10.11 договору у разі припинення або розірвання цього договору майно протягом трьох робочих днів повертається орендарем орендодавцю та балансоутримувачу. Майно вважається поверненим з моменту підписання сторонами акту приймання-передавання.

Згідно з ч. 2 ст. 785 ЦК України, якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.

В п. 10.12 договору: якщо орендар не виконує обов'язку щодо повернення майна, орендодавець має право вимагати від оренаря сплати неустойки у розмірі подвійної орендної плати за користування майном за час прострочення. Нарахування орендарю неустойки здійснюється оренддавцем за весь період невиконання зобов'язань орендаря щодо повернення майна за актом приймання-передавання.

Згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: припинення зобов'язання внаслідок розірвання договору; сплата неустойки (в тому числі штрафу, пені).

З огляду на вказане, Регіональним відділенням нарахована неустойка за несвоєчасне повернення майна за період з 08.10.2015 року по 19.05.2016 року включно в розмірі 109 123 грн. 23 коп., яка підлягає стягненню.

Згідно ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Під час розгляду справи відповідачем не було належним чином доведено суду та доказано виконання своїх зобов'язань.

Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (ст. 43 ГПК України).

Враховуючи вищезазначені обставини справи та перевіривши правильність наданого позивачем розрахунку сум заявлених до стягнення, позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.

Витрати по сплаті судового збору віднести за рахунок відповідача, згідно ст. ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 44, 49, ст.ст.82 - 85 Господарського процесуального кодексу України суд, -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю Рів'єра Гранд Дьюті Фрі Сервіс (код ЄДРПОУ 39222601, 65016, м. Одеса, Фонтанська дорога, 151) на користь держави в особі Регіонального відділення ФДМ в Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі (код за ЄДРПОУ 21295578, проспект Ушакова, 47, м. Херсон, 73000) заборгованість з орендної плати в сумі 17 484 (сімнадцять тисяч чотириста вісімдесят чотири) грн. 49 коп., пеню в сумі 14 125 (чотирнадцять тисяч сто двадцять п'ять) грн. 00 коп. та неустойку в сумі 109 123 (сто дев'ять тисяч сто двадцять три) грн. 23 коп. та судовий збір в сумі 2110,99грн. на розрахунковий рахунок 31111093700002, одержувач: УДКСУ у м. Херсоні Херсонської області, код ЄДРПОУ 37959779, банк одержувача: ГУДКСУ в Херсонській області, МФО 852010.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено та підписано 14 листопада 2016 р.

Суддя С.В. Літвінов

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення07.11.2016
Оприлюднено17.11.2016
Номер документу62687521
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2483/16

Рішення від 07.11.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 24.10.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 10.10.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

Ухвала від 14.09.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Літвінов С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні