ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11.11.2016Справа №910/19494/16 За позовом Приватного акціонерного товариства «Український інститут із проектування і розвитку інформаційно-комунікаційної інфраструктури «Діпрозв'язок»
До Товариства з обмеженою відповідальністю «Вайт Компані»
Про стягнення 8 563,01 грн.
Суддя Мельник В.І.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 10.05.2016р. № 370/03;
від відповідача: не з'явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Приватне акціонерне товариство «Український інститут із проектування і розвитку інформаційно-комунікаційної інфраструктури «Діпрозв'язок» (далі -позивач) подало на розгляд господарського суду міста Києва позов до Товариства з обмеженою відповідальністю «Вайт Компані» (далі - відповідач), про стягнення 8 563,01 грн.
Позовні вимоги позивача мотивовані тим, що відповідачем не виконуються умови договору оренди № 973 від 09.09.2013р.
Ухвалою суду від 26.10.2016р. порушено провадження у справі № 910/19494/16 та призначено розгляд на 11.11.2016 р.
08.11.2016р. позивач подав через відділ діловодства суду документи по справі.
11.11.2016р. представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі
Представник відповідача у судове засідання не з'явився.
Суд вирішив задовольнити позовні вимоги позивача у повному обсязі.
Відповідач належним чином повідомлений про призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про час і місце його проведення з огляду на наступне.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві. (роз'яснення Президії Вищого Арбітражного суду України від 18.09.1997 № 02 - 5/289 із змінами В«Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу УкраїниВ» ).
Ухвали суду надсилалась за адресою, що зазначені в позовній заяві та є юридичною адресою згідно витягу з Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України.
Крім того, в інформаційному листі Вищого господарського суду України від 14.08.2007 № 01-8/675 В«Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2007 рокуВ» (пункт 15) зазначено, що відповідно до пункту 2 частини другої статті 54 Господарського процесуального кодексу України позовна заява повинна містити, зокрема, місцезнаходження сторін (для юридичних осіб).
Згідно із статтею 93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
У пункті 11 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2007р. № 01-8/123 В«Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 роціВ»зазначено, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Водночас законодавство України, в тому числі Господарський процесуальний кодекс України, не зобов'язує й сторону у справі, зокрема позивача, з'ясовувати фактичне місцезнаходження іншої сторони (сторін) у справі (якщо воно не співпадає з її місцезнаходженням, визначеним згідно із згаданою статтею 93 Цивільного кодексу України) та зазначати таке фактичне місцезнаходження в позовній заяві чи інших процесуальних документах.
В разі коли фактичне місцезнаходження юридичної особи - учасника судового процесу з якихось причин не відповідає її місцезнаходженню, визначеному згідно з законом, і дана особа своєчасно не довела про це до відома господарського суду, інших учасників процесу, то всі процесуальні наслідки такої невідповідності покладаються на цю юридичну особу.
Слід також зазначити, що вищезгаданий інформаційний лист відправляє до пункту 4 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 02.06.2006 № 01-8/1228 В«Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 роціВ» (із змінами від 08.04.2008), в якому зазначається, що примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками В«адресат вибувВ» , В«адресат відсутнійВ»і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.
Про поважні причини неявки в судове засідання повноважних представників відповідачів суд не повідомлений. Клопотань про відкладення розгляду справи від відповідача не надходило.
Згідно ст.87 Господарського процесуального кодексу України повне рішення та ухвали надсилаються сторонам, прокурору, третім особам, які брали участь в судовому процесі, але не були присутні у судовому засіданні, рекомендованим листом з повідомленням про вручення не пізніше трьох днів з дня їх прийняття або за їх зверненням вручаються їм під розписку безпосередньо у суді.
Розглянувши подані документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Між ПрАТ «Діпрозв'язок» (надалі - Позивач) та ТОВ «Вайт Компані» (надалі - Відповідач) 09 вересня 2013 року було укладено Договір оренди № 973 (надалі - Договір), предметом якого, згідно п. 1.1. Договору, є передача Позивачем у строкове платне користування Відповідача нежитлових приміщень за адресою м. Київ, вул. Солом'янська 3, які перебувають у власності Позивача, загальною площею 17,90 кв.м. (надалі - ОСОБА_1).
09 вересня 2013 року між сторонами було укладено Додаткову угоду № 1, згідно якої Позивач надає Відповідачу окремі послуги щодо забезпечення телефонного зв'язку в рамках орендних відносин між ними.
15 січня 2014 року між сторонами було укладено Додаткову угоду № 2, згідно якої Відповідачу було передано в оренду інше приміщення площею 6,00 кв.м., раніше орендоване приміщення площею 17,90 кв.м. повернено Позивачу.
Згідно п. 3.1., п. 3.3. Договору, розмір щомісячної орендної плати встановлюється згідно протоколу про встановлення договірної ціни за базовий місяць (вересень 2013 року) і складає 1 342,50 грн., крім того, ПДВ 20 % - 268,50 грн., усього орендна плата за передане ОСОБА_1 становить 1 611,00 грн. за місяць.
Згідно Додаткової угоди № 2 від 15 січня 2014 року, розмір щомісячної орендної плати складає 450,00 грн., крім того ПДВ 20% - 90,00 грн., усього орендна плата за передане ОСОБА_1 становить 540,00 грн. за місяць.
Згідно п.п. 3.2. та 3.4. Договору, Позивач до 25-го числа кожного місяця виставляє Відповідачу рахунок-фактуру, згідно якого той здійснює авансовий платіж до 5-го числа наступного місяця, при цьому Відповідач зобов'язаний самостійно забирати у Позивача рахунок-фактуру.
Відповідно до п.п. 3.5. та 3.6. Договору, рахунок-фактура на комунальні послуги, експлуатаційні витрати та компенсація земельного податку виставляються Позивачем, згідно якого Відповідач перераховує Позивачу кошти до 15-го числа наступного розрахункового місяця, при цьому Відповідач зобов'язаний самостійно забирати у Позивача рахунок-фактуру.
Отже, виходячи із матеріалів справи, Відповідач був зобов'язаний перераховувати орендну плату до 5- го числа розрахункового місяця, а плату за комунальні платежі та експлуатаційні витрати - до 15-го числа наступного місяця.
У силу п. 4.2. Договору, на Відповідача покладено обов'язок своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату та інші передбачені Договором платежі.
Відповідно до п. 11.1. Договору, термін його дії становить: з 09 вересня 2013 року до 31 серпня 2014 року, а в частині розрахунків - до повного виконання.
Відповідно до п. 11.11. Договору, у випадку невиконання (неналежного виконання) Орендарем взятих на себе зобов'язань за цим договором протягом 2-х місяців з моменту настання строку виконання зобов'язання, Орендодавець має право розірвати цей Договір в односторонньому порядку після письмового попередження Орендаря не менше як за 1 місяць до дати розірвання цього Договору, перебіг якого розпочинається з моменту направлення такого попередження.
Як зазначено у позовній заяві, Позивачем на адресу реєстрації Відповідача було направлено повідомлення від 02 червня 2014 року про одностороннє розірвання Договору. Дата поштового відправлення на фіскальному чеку - 03 червня 2014 року.
Таким чином, Договір є розірваним з 03 червня 2014 року. Останній день дії Договору - 03 червня 2014 року.
Як зазначає позивач, у результаті недобросовісного виконання Відповідачем умов Договору, його заборгованість складає 2 717,75 грн. з орендної плати + 2 408,96 грн. за комунальні послуги, разом - 5 126,71 грн.
Згідно зі ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до п. 8.2. Договору, Відповідач за несвоєчасне перерахування орендної плати, комунальних та інших платежів сплачує Позивачу пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми простроченого платежу за кожен день прострочення. Подвійна облікова ставка НБУ складала 13 % - з 13 серпня 2013 року до 14.04.2014 року, 19 % з 15.04.2014 року до 16.07.2014 року, 25% з 17.07.2014 до 12.11.2014 року.
Відповідно до ч. 6 ст. 232 ГК України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Сума пені за час прострочення, за розрахунком позивача, складає 489,01 грн.
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням 3 % річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідно до ч. 6 ст. 231 ГК України, штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.
Пунктом 8.3. Договору встановлено, що у випадку прострочення Відповідачем виконання зобов'язань зі своєчасного перерахування на користь Позивача орендної плати, комунальних та інших платежів, Відповідач зобов'язаний на його вимогу сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 15 % річних від простроченої суми.
Загальна сума 15 % річних за прострочення виконання грошових зобов'язань за Договором, за розрахунком позивача, становить 2071,92 грн.
Відповідно до п. 8.4. Договору, у випадку, якщо на дату сплати чергового щомісячного платежу з орендної плати сума заборгованості за нею становить суму орендної плати за 3 та більше місяці (тобто вчинене грубе порушення умов Договору), Відповідач сплачує Позивачу штраф у розмірі 10 % від загальної суми заборгованості.
Сума штрафу за порушення Відповідачем умов Договору, за розрахунком позивача, становить 271,77 грн.
Крім того, як зазначено у позовній заяві, Відповідачем не було виконано обумовлене Договором зобов'язання щодо страхування орендованого майна.
Відповідно до п. 8.5. Договору, за невиконання Відповідачем зобов'язання щодо страхування орендованого майна відповідно до умов Договору, Відповідач сплачує на користь Позивача штраф у розмірі 0,1 % від залишкової вартості ОСОБА_1, вказаної у п. 1.3. Договору.
Відповідно до п. 1.3. Договору, залишкова вартість орендованого майна на момент його укладення становить 451 974,64 грн.
Відповідно до п. 1.3. Договору (в редакції Додаткової угоди № 2 від 15 січня 2014 року), залишкова вартість орендованого майна (нового приміщення) на момент укладення угоди становить 151 636,44 грн.
Отже, сума штрафу, як зазначає Позивач, за не страхування орендованого майна становить 451,97+ 151,63 = 603,60 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України (надалі - ГК України), за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Згідно ч. 6 ст. 283 ГК України, до відносин оренди застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.
Відповідно до ст. 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Нормою ч. 1 ст. 763 ЦК України передбачено, що договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Відповідно до абз. 1 ч. 1, ч. 5 ст. 762 ЦК України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму, при цьому плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої стороні (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплати гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 ЦК України. Згідно зазначеної статті, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог, відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до п.18. Порядку обліку та оплати послуг Постанови Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 р. № 630, розрахунковим періодом для оплати послуг є календарний місяць. Плата за послуги вноситься не пізніше 20 числа місяця, що настає за розрахунковим, якщо договором не встановлено інший строк.
Відповідно до ч. 2 ст.193 ГК України, кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язань, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 173 ГК України, один суб'єкт господарського зобов'язання повинен вчинити певну дію на користь іншого суб'єкта, а інший суб'єкт має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини справи, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
На підставі викладеного, враховуючи, що наявні у справі матеріали свідчать про обгрунтованість вимог позивача, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України суми, які підлягають сплаті за витрати, пов'язані з розглядом справи, при задоволенні позову покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Вайт Компані» (код ЄДРПОУ 38890996, місцезнаходження: 03110, м. Київ, вул. Солом'янська, 3) на користь Приватного акціонерного товариства «Український інститут із проектування і розвитку інформаційно-комунікаційної інфраструктури «Діпрозв'язок» (код ЄДРПОУ 01168185, місцезнаходження: 03680, м. Київ, вул. Солом'янська, 3) 5 126 (п'ять тисяч сто двадцять шість) грн. 71 коп. - заборгованості по орендній платі, 489 (чотириста вісімдесят дев'ять) грн. 01 коп. - пені, 2 071 (дві тисячі сімдесят одну) грн. 92 коп. - 15% річних, 875 (вісімсот сімдесят п'ять) грн. 37 коп. - штрафу та судовий збір у розмірі 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн.
Видати наказ відповідно до ст. 116 ГПК України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
(Повний текст рішення складено 15.11.2016р.)
Суддя В.І.Мельник
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 11.11.2016 |
Оприлюднено | 18.11.2016 |
Номер документу | 62715521 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Мельник В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні