ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" листопада 2016 р.Справа № 924/419/16
Господарський суд Хмельницької області у складі колегії суддів: Заярнюка І.В. (головуючий), ОСОБА_1, ОСОБА_2 розглянувши матеріали справи
за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мирний Дім 29/1", м.Хмельницький
до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз", м.Хмельницький
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Відділу капітального будівництва УМВС України у Хмельницькій області, м. Хмельницький
про зобов'язання відповідача видати технічні умови на одинадцяти поверховий 66-и квартирний житловий будинок по вул. П.Мирного, 29/1 в м. Хмельницькому
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_3, представник згідно довіреності від 05.07.2016р.;
від відповідача - ОСОБА_4, представник згідно довіреності №1 від 05.01.2015р.;
ОСОБА_5, представник згідно довіреності №1985/18 від 18.04.2016р.;
від третьої особи - ОСОБА_6, голова ліквідаційної комісії.
У судовому засіданні відповідно до ч. 2 ст. 85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Суть спору: позивач звернувся з позовом до суду про зобов'язання відповідача видати технічні умови на одинадцятиповерховий 66-ти квартирний житловий будинок по вул. Панаса Мирного, 29/1 в м. Хмельницькому.
В обґрунтування позову позивач відзначив, що 22.04.2016р. ОСББ "Мирний Дім 29/1" направлено лист №3 до відповідача щодо виготовлення технічних умов на газопостачання одинадцятиповерхового 66-и квартирного житлового будинку по вул. П.Мирного, 29/1 в м. Хмельницькому. Проте, зазначає позивач, 10.05.2016р. листом №2352/8 ПАТ "Хмельницькгаз" було відмовлено у видачі технічних умов на газопостачання житлового будинку по вул. П. Мирного, 29/1 в м. Хмельницькому, з посиланням на те, що за даною адресою видавались технічні умови №3029 і повторна видача технічних умов за тією ж адресою не передбачена.
Представник позивача з'явився в судове засідання, підтримав викладене у позовній заяві.
Представники відповідача в судовому засіданні та у відзиві на позовну заяву проти позову заперечують, наголошують на відсутності правової підстави для повторної видачі технічних умов за однією адресою.
Представник Відділу капітального будівництва УМВС України у Хмельницькій області в судовому засіданні та у письмових поясненнях по справі від 21.06.2016р. позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Судом під час розгляду матеріалів справи встановлено наступне.
22.10.2007р. відділу капітального будівництва УМВСУ в Хмельницькій області (замовнику будівництва) видані технічні умови на підключення до газових мереж десятиповерхового сто двадцяти квартирного будинку за адресою: м. Хмельницький, вул. П.Мирного, 29/1.
Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Мирний Дім 29/1" було прийнято на баланс збудований багатоповерховий 66-кв. житловий будинок по вул. П. Мирного, 29/1 в м. Хмельницькому.
22.04.2016р. ОСББ "Мирний Дім 29/1" направлено лист №3 до відповідача щодо виготовлення технічних умов на газопостачання одинадцятиповерхового 66-и квартирного житлового будинку по вул. П.Мирного, 29/1 в м. Хмельницькому.
10.05.2016р. листом №2352/8 ПАТ "Хмельницькгаз" було відмовлено у видачі технічних умов на газопостачання житлового будинку по вул. П. Мирного, 29/1 в м. Хмельницькому, з посиланням на те, що за даною адресою видавались технічні умови №3029 і повторна видача технічних умов за тією ж адресою не передбачена.
Не погодившись з повторною відмовою ПАТ „ХмельницькгазВ» позивач звернувся з позовом до суду.
Листом №7/17-11605 від 21.09.2016р. Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України надіслало на адресу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області копію Витягу з протоколу від 16.09.2016р. №20 засіданні Секції житлового будівництва, промислової та інженерно-транспортної забудови, будівельних матеріалів і виробів Науково-технічної ради Мінрегіону (далі - Секція) стосовно розгляду можливості відхилень від вимог державних будівельних норм під час проектування багатоквартирного житлового будинку по вул. Панаса Мирного, 29/1 в м. Хмельницькому. Згідно вказаного витягу на засіданні секції вирішено: "враховуючи підсумки обговорення, позицію ПАТ "УкрНДІінжпроект", вважати за можливе, як виняток, відхилення від вимог ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання" у частині встановлення у багатоквартирному житловому будинку по вул. Панаса Мирного, 29/1 в м. Хмельницькому газових опалювальних котлів з герметичною камерою згоряння для поквартирного опалення, гарячого водопостачання та газових плит на 11 поверх, за умови отримання умов на газопостачання".
26.10.2016р. Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України розглянувши лист Управління Міністерства внутрішніх справ України в Хмельницькій області від 05.10.2016р. стосовно вимог ПАТ "Хмельницькгаз" повідомило, що секцією не було рекомендовано виносити питання щодо можливості відхилень від вимог державних будівельних норм під час проектування багатоквартирного житлового будинку по вул. Панаса мирного, 29/1 в м. Хмельницькому на розгляд Науково-технічної ради Мнірегіону. Отже питання не потребувало розгляду на засіданні Науково-технічної ради Мнірегіону. Враховуючи зазначене, вимога ПАТ "Хмельницькгаз" суперечить положенням Порядку розгляду в Міністерстві регіонального розвитку та будівництва звернень щодо відхилень від діючих державних будівельних норм, що забезпечують дотримання встановлених вимог безпеки у спосіб, не передбачений будівельними нормами, затверджений наказом мінрегіонбуду від 04.07.2008 №301.
Аналізуючи надані по справі докази, оцінюючи їх в сукупності, судом до уваги приймається наступне.
Згідно п. 18-1 ст. 1 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу", приєднання - це надання газотранспортним або газорозподільним підприємством послуги замовнику з виконання організаційних і технічних заходів, спрямованих на створення можливості здійснення транспортування або розподілу необхідного обсягу природного газу до місця приєднання об'єкта замовника з дотриманням показників якості та надійності.
Відповідно до вимог п.п. 4 п. 3 ст. 20 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу", постачальники зобов'язані забезпечувати постачання природного газу з дотриманням установлених державними стандартами та нормативно-технічними актами вимог щодо його якості і тиску.
Частина 1 пункту 2 статті 21 Закону України "Про засади функціонування ринку природного газу" зобов'язує газотранспортні та газорозподільні підприємства забезпечувати рівні права доступу до своїх мереж всім суб'єктам ринку природного газу, крім випадків, передбачених законодавством.
Відповідно до п.п. 1, 2, 3 ст. 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", технічні умови - комплекс умов та вимог до інженерного забезпечення об'єкта будівництва, які повинні відповідати його розрахунковим параметрам, зокрема щодо водо-, тепло-, енерго- і газопостачання, каналізації, радіофікації, зовнішнього освітлення, відведення зливових вод, телефонізації, телекомунікації, диспетчеризації, пожежної та техногенної безпеки.
Фізична чи юридична особа, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її власності або користуванні, має право на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою.
Технічні умови надаються протягом 15 робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви та протягом 30 робочих днів у разі необхідності їх узгодження з власником (користувачем) магістральних інженерних мереж.
Технічні умови повинні відповідати законодавству, містити достовірну інформацію та обґрунтовані вимоги до об'єктів будівництва, а також відповідати намірам заявника щодо забудови земельної ділянки.
Згідно п.1.4 Порядку розрахунку плати за приєднання об'єктів замовників до газових мереж, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики 31.01.2013 № 77, технічні умови на внутрішнє газопостачання - перелік вихідних даних для проектування внутрішніх систем газоспоживання (газопостачання) об'єкта замовника від точки приєднання; технічні умови на зовнішнє газопостачання - комплекс умов і вимог до інженерного забезпечення приєднання об'єкта замовника від місця забезпечення потужності до точки приєднання об'єкта замовника.
Відповідно до п. 1.3 Порядку доступу та приєднання до єдиної газотранспортної системи України, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 19.04.2012 № 420, технічні умови - документ, що визначає комплекс умов і вимог до інженерного забезпечення приєднання та підключення об'єкта системи газопостачання (газоспоживання) замовника до газових мереж і містить вихідні дані для проектування зовнішнього та/або внутрішнього газопостачання.
Газорозподільне підприємство протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви замовника про приєднання до газових мереж на підставі даних про об'єкт замовника та характеристики місця забезпечення потужності, замовленої до приєднання, надає замовнику проект договору на приєднання до газових мереж, до якого додає схему зовнішнього газопостачання стандартного приєднання та технічні умови на внутрішнє газопостачання об'єкта замовника. Якщо поданих до заяви даних про об'єкт замовника недостатньо для формування зазначених документів, ГП протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви замовника направляє замовнику письмовий запит щодо уточнення даних про об'єкт замовника (п. 6.4.1 Порядку).
Судом встановлено, що акціонерним товариством "Хмельницькгаз" 22.10.2007р. видано технічні умови на підключення до газових мереж 10-ти поверхового 120-ти квартирного будинку за адресою: м. Хмельницький, вул. П.Мирного, 29/1.
У зв'язку зі корегуванням проектно-кошторисної документації умов на вказаний об'єкт, позивач звернувся до відповідача із проханням повторно надати технічні умови на підключення до газових мереж. Проте, ПАТ „ХмельницькгазВ» відмовив у вказаному проханні, мотивувавши відмову відсутністю у законодавстві норми про повторну видачу технічних умов за однією адресою.
Відповідно ч. 1 ст. 55 ОСОБА_7 України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Згідно ч. 1. ст. 64 ОСОБА_7 України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених ОСОБА_7 України.
Статтею 8 ОСОБА_7 України встановлено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права.
ОСОБА_7 України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина гарантується безпосередньо на підставі ОСОБА_7 України.
Частиною 2 статті 20 ГК України передбачено, що кожний суб'єкт господарювання та споживач має право на захист своїх прав і законних інтересів. Права та законні інтереси зазначених суб'єктів захищаються шляхом: визнання наявності або відсутності прав; визнання повністю або частково недійсними актів органів державної влади та органів місцевого самоврядування, актів інших суб'єктів, що суперечать законодавству, ущемляють права та законні інтереси суб'єкта господарювання або споживачів; визнання недійсними господарських угод з підстав, передбачених законом; відновлення становища, яке існувало до порушення прав та законних інтересів суб'єктів господарювання; припинення дій, що порушують право або створюють загрозу його порушення; присудження до виконання обов'язку в натурі; відшкодування збитків; застосування штрафних санкцій; застосування оперативно-господарських санкцій; застосування адміністративно-господарських санкцій; установлення, зміни і припинення господарських правовідносин; іншими способами, передбаченими законом.
Відповідно до ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право та інтерес способами, що встановлені договором або законом.
Тобто, такий спосіб захисту як примусове виконання обов'язку в натурі застосовується у тих випадках, коли сторона зобов'язана вчинити певні дії стосовно іншої сторони, проте відмовляється або уникає виконання свого обов'язку.
Частина 2 статті 30 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" прямо передбачила право фізичної чи юридичної особи, яка має намір щодо забудови земельної ділянки, що перебуває в її власності або користуванні, на одержання технічних умов згідно із поданою нею заявою.
Судом приймається до уваги Витяг з протоколу №20 від 16.09.2016р. засідання Секції житлового будівництва, промислової та інженерно-транспортної забудови, будівельних матеріалів і виробів Науково-технічної ради Мінрегіону (далі - Секція) стосовно розгляду можливості відхилень від вимог державних будівельних норм під час проектування багатоквартирного житлового будинку по вул. Панаса Мирного, 29/1 в м. Хмельницькому, де вирішено: "враховуючи підсумки обговорення, позицію ПАТ "УкрНДІінжпроект", вважати за можливе, як виняток, відхилення від вимог ДБН В.2.5-20-2001 "Газопостачання" у частині встановлення у багатоквартирному житловому будинку по вул. Панаса Мирного, 29/1 в м. Хмельницькому газових опалювальних котлів з герметичною камерою згоряння для поквартирного опалення, гарячого водопостачання та газових плит на 11 поверх, за умови отримання умов на газопостачання".
Відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
На підставі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, наявні в матеріалах справи докази, рішення засідання Секції житлового будівництва, промислової та інженерно-транспортної забудови, будівельних матеріалів і виробів Науково-технічної ради Мінрегіону оформлене протоколом №20 від 16.09.2016р., лист Департаменту державних програм та розвитку житлового будівництва Мінрегіонрозвитку №8/17-1292-16 від 26.10.2016р., суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити частково та зобов'язати публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" розглянути питання щодо можливості видачі технічних умов на одинадцятиповерховий 66-и квартирний житловий будинок по вул. П.Мирного, 29/1 в м. Хмельницькому з урахуванням матеріалів, наявних на час розгляду публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" даного питання. В решті позову необхідно відмовити у зв'язку з необґрунтованістю.
При цьому суд звертає увагу, що технічні умови, у разі прийняття рішення ПАТ "Хмельницькгаз" про їх видачу, повинні відповідати законодавству, державним стандартам та нормативно-технічним актам вимог щодо його якості і тиску (в т.ч. будівельним нормам та правилам), містити достовірну інформацію та обґрунтовані вимоги до об'єктів будівництва.
Згідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати необхідно покласти на відповідача.
Керуючись ст. ст. 1, 12, 32, 33, 34, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" (29019, м. Хмельницький, пр. Миру, 41, код ЄДРПОУ 05395598) розглянути питання щодо можливості видачі технічних умов на одинадцятиповерховий 66-и квартирний житловий будинок по вул. П.Мирного, 29/1 в м. Хмельницькому з урахуванням матеріалів, наявних на час розгляду публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" даного питання.
Стягнути з публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Хмельницькгаз" (29019, м. Хмельницький, пр. Миру, 41, код ЄДРПОУ 05395598) на користь Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Мирний Дім 29/1" (29000, Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. П.Мирного, 29/1, код ЄДРПОУ 39528071) 1378,00 (одну тисячу триста сімдесят всім гривень 00 коп.) витрат на оплату судового збору.
У решті позову відмовити.
Повне рішення складено 17.11.2016 року.
Головуючий суддя І.В. Заярнюк
Суддя М.В. Смаровоз
Суддя М.В . Музика
Віддрук. 1 примірник: 1 - до справи.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2016 |
Оприлюднено | 22.11.2016 |
Номер документу | 62779510 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Заярнюк І.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні