Рішення
від 07.05.2007 по справі 11/95-07
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

11/95-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,  

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" травня 2007 р.                                                            Справа № 11/95-07

вх. № 5303/4-11

Суддя господарського суду  

при секретарі судового засідання

за участю представників сторін:

позивача - Ольховський С.В., довіреність № 62/02-3 від 01.02.07 року;  відповідача - Настусенко Д.Д., довіреність № 08-11/3079/2-06 від 28.12.06 року;

розглянувши справу за позовом ВАТ "Міжнародний комерційний банк", м.Київ  

до  Харківської міської ради, м. Х-в  

про визнання права власності

ВСТАНОВИВ:

Відкрите акціонерне товариство «Міжнародний комерційний банк» звернулося до господарського суду з позовом до Харківської міської ради про визнання права власності на нерухоме майно – нежитлові приміщення першого поверху № 1 – 15 та приміщення підвалу № VI, VII, XI, XIII, XIV, XVI, XVII, XVIII, XXI в літ. А - 11, загальною площею 497, 2 (чотириста дев'яносто сім цілих і дві десятих) кв. м., що знаходяться за адресою: м. Харків, вул. Культури, буд. 15.

Підставою для звернення до суду позивач вказує факт проведення ним реконструкції належних йому нежитлових приміщень, а саме: нежитлових приміщень першого поверху № 1 – 15, що знаходяться за адресою: м. Харків, вул. Культури, буд. 15, яка полягала у переплануванні приміщень, розібранні окремих не несучих перегородок та возведенні нових перегородок з максимальним використанням площі під офісні та виробничі приміщення банку. Позивач зазначає, що в процесі здійснення реконструкції ним були допущені незначні відхилення, що стало перешкодою для здачі реконструйованого об'єкту до експлуатації у встановленому порядку та у передбачені Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 16.04.2003 р. за № 401 терміни, хоча, як вважає позивач, в цілому реконструкція здійснена з дотриманням встановлених будівельних норм та правил, та не порушує чиїх не будь прав або охоронюваних законом інтересів, а тому він вправі захистити своє право та інтерес на новостворене в процесі реконструкції нерухоме майно, оскільки станом на дату звернення до суду реконструкція належних позивачу приміщень завершена.

Через канцелярію суду позивач надав заяву про уточнення позовних вимог, згідно з якою просить визнати за ним право власності на нежитлові приміщення першого поверху №№ 1, 1а, 1б, 1в, 2, 3, 3а, 4, 4а, 4б, 4в, 5, 5а, 5б, 5в, 6, 7, 8, 9, 10, 10а, 10б, 10в, 11, 12, 13, 14, 14а, 15, загальною площею 299,8 мІ, та підвалу №№ VI, VII, XI, XIII, XIV, XVI, XVII, XVIII, XXI, загальною площею 268,6 мІ, а всього загальною площею  568,4 (п'ятсот шістдесят вісім цілих і чотири десятих) мІ в літ. «А–11» по вулиці Культури, 15 у м. Харкові.

Відповідно до ч. 4 ст. 22 ГПК України, позивач до прийняття рішення по справі вправі змінити предмет або підстави позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог, відмовитись від позову. На підставі вказаного, суд приймає заяву позивача про уточнення позовних вимог до провадження та продовжує розгляд справи з її урахуванням.

У судовому засіданні представник позивача підтримує позовні вимоги з урахуваням заяви  про уточнення у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні  заперечував проти позову зазначаючи, що позивачем було здійснено реконструкцію з відхиленням від встановленого порядку та з порушенням вимог Рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 16.04.2003 р. за № 401, а тому вказана реконструкція не спричинила виникнення у позивача права власності на реконструйоване нерухоме майно, оскільки вказане стало підставою для перешкоди у здачі до експлуатації закінченого будівництвом об'єкту нерухомого майна у встановленому порядку та у передбачені Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 16.04.2003 р. за № 401 терміни.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та докази надані сторонами в обґрунтування їх процесуальних позицій по справі, встановив наступне:

ВАТ «Міжнародний комерційний банк» є власником нежитлових приміщень першого поверху № 1 – 15,  підвалу № VI, VII, XI, XIII, XIV, XVI, XVII, XVIII, XXI в літ. А - 11, загальною площею 497,2 (чотириста дев'яносто сім цілих і дві десятих) кв.м., які знаходяться за адресою: м. Харків, вул. Культури, буд. 15, що підтверджується відповідним договором купівлі-продажу від 02.12.2002 року, посвідченим нотаріально, та зареєстрованим в КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» за реєстровим номером 1778 від 24.12.2002 року.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про власність» власник на свій розсуд володіє, користується та розпоряджається належним йому майном та має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, що не суперечать закону. Власник вправі використовувати належне йому майно для здійснення господарської та іншої не забороненої законом діяльності, у тому числі у відповідності до ст. 6 Закону України «Про власність» - для здійснення підприємницької та господарської діяльності, що також відповідає положенням ч. 1 ст. 42 Конституції України.

Рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 16.04.2003 р. за № 401 ВАТ «Міжнародний комерційний банк» було дозволено здійснити реконструкцію нежитлових приміщень по вул. Культури, 15 у м. Харкові під розміщення філії ВАТ «Міжнародний комерційний банк».

Вказаним Рішенням позивача було зобов'язано: здійснити реконструкцію до 01.05.2004 року; одержати та виконати технічні умови управління соціально – економічного розвитку, планування та обліку по пайовій участі у розвитку соціальної та інженерно – транспортної інфраструктури міста. До початку реконструкції: одержати архітектурно – планувальне завдання на розробку робочого проекту в управлінні містобудування та архітектури; розробити та погодити робочий проект на реконструкцію об'єкта в установленому порядку; зареєструвати об'єкт реконструкції в інспекції державного архітектурно – будівельного контролю головного управління містобудування, архітектури та земельних відносин; після закінчення реконструкції об'єкт здати до експлуатації в установленому порядку.

На виконання Рішення, позивачем були одержані та виконані у повному обсязі технічні умови по пайовій участі у розвитку соціальної та інженерно – транспортної інфраструктури міста, технічні умови на проектування зовнішнього освітлення,  технічні умови на електропостачання, технічні умови на забезпечення питною водою, технічні умови на теплопостачання, технічні умови на каналізування, технічні умови на упорядкування прилеглої території. Також, позивачем були одержані та виконані у повному обсязі технічні умови на установку телефонних споруд ЦТЕ МТС, телефонізацію будівлі ВАТ «Міжнародний комерційний банк», що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Культури, буд. 15, які були прийняті в експлуатацію, про що складено Акт прийомки до експлуатації телефонних споруд  ЦТЕ МТС ХД ВАТ «Укртелеком», телефонізації будівлі ВАТ «Міжнародний комерційний банк» по вул. Культури, 15 у м. Харкові від 11.08.2003 р. До початку реконструкції в Управлінні містобудування та архітектури м. Харкова позивачем було одержано архітектурно – планувальне завдання на розробку робочого проекту реконструкції нежитлових приміщень під розміщення філії ВАТ «Міжнародний комерційний банк» по вул. Культури, 15, у м. Харкові, розроблено та погоджено робочий проект реконструкції нежитлових приміщень під розміщення філії ВАТ «Міжнародний комерційний банк» по вул. Культури, 15, у м. Харкові у встановленому законодавством порядку з органами земельних ресурсів, природоохоронними, санітарно – епідеміологічними органами та органами пожежної безпеки.

Проте, позивачем не було зареєстровано об'єкт реконструкції в інспекції державного архітектурно – будівельного контролю головного управління містобудування, архітектури та земельних відносин, реконструкція не була завершена до 01.05.2004 року, в процесі здійснення реконструкції були дотримані незначні відхилення, що і стало перешкодою для здачі об'єкту до експлуатації у встановленому порядку.

Однак, за станом на 19.03.2007 року реконструкція належних позивачу нежитлових приміщень першого поверху № 1 – 15, що знаходяться за адресою: м. Харків, вул. Культури, буд. 15 завершена, яка полягала у переплануванні приміщень шляхом розібрання окремих не несучих перегородок та возведенні нових перегородок з максимальним використанням площі під офісні та виробничі приміщення банку. Факт завершення реконструкції підтверджується технічним паспортом КП «Харківське міське бюро технічної інвентаризації», виготовленим за станом на 19.03.2007 року.

При переплануванні приміщень окремі не несучі перегородки були розібрані та улаштовані нові, частково з цегли, товщиною 120 – 250 мм., частково з гіпсокартону по металевому каркасу, товщиною 100 мм. Також, окремі отвори закладені цеглою та улаштовані нові з попереднім підведенням металоконструкцій.

В результаті здійснення реконструкції нежитлових приміщень першого поверху № 1 – 15 в літ. «А-11», що знаходяться за адресою: м. Харків, вул. Культури, буд. 15, під офісні та виробничі приміщення банку, відбулося перетворення нежитлових приміщень, і таким чином з'явилися нові, раніше не існуючі нежитлові приміщення, а саме: №№ 1 - підсобне приміщення, загальною площею 16,0 м. кв., 1а – дипозитарій, загальною площею 5,0 м.кв., 1б – підсобне приміщення, загальною площею 4,2 м.кв., 1в – підсобне приміщення, загальною площею  3,1 м.кв., 2 – сейфова кімната, загальною площею 8,9 м.кв., 3 - коридор, загальною площею 6,3 м.кв., 3а - каса, загальною площею 2,9 м.кв., 4 – каса, загальною площею 4,4 м.кв., 4а - каса, загальною площею 2,3 м.кв., 4б - каса, загальною площею 7,3 м.кв., 4в- кабінет, загальною площею 11,0 м.кв., 5 - хол, загальною площею 69,8 м.кв., 5а – каса, загальною площею 4,4 м.кв., 5б – коридор, загальною площею – 3,7 м. кв., 5в – кабінет охорони,  загальною площею 8,9 м.кв., 6 – кабінет, загальною площею 11,4 м.кв., 7 – санвузол, загальною площею 4,1 м.кв., 8 – санвузол, загальною площею 2,8 м.кв., 9 – санвузол, загальною площею 5,1 м.кв., 10 – кабінет, загальною площею 14,2 м.кв.,  10а – комора, загальною площею 1,3 м.кв., 10б – серверна, загальною площею 3,4 м.кв., 10в – підсобне, загальною площею 6,7 м.кв., 11 – коридор, загальною площею 18,0 м.кв., 12 – кабінет, загальною площею 24,2 м.кв., 13 – кабінет, загальною площею 22,9 м.кв., 14 – коридор, загальною площею 11,3 м.кв.,  14а – коридор, загальною площею 6,0 м.кв., 15 – кабінет, загальною площею 10,2 м.кв., всього по фрагменту 1 – го поверху загальною площею 299,8 мІ.

У зв'язку з цим, загальна площа усіх належних ВАТ «Міжнародний комерційний банк» нежитлових приміщень, а саме:  нежитлових приміщень першого поверху № 1 – 15 та підвалу № VI, VII, XI, XIII, XIV, XVI, XVII, XVIII, XXI в літ. А - 11, що знаходяться за адресою: м. Харків, вул. Культури, буд. 15, збільшилась на 71, 2 мІ та стала складати  568,4 (п'ятсот шістдесят вісім цілих і чотири десятих) мІ замість 497,2 мІ, із яких: загальна площа нежитлових приміщень  першого поверху № 1 – 15 складає – 299,8 (двісті дев'яносто дев'ять цілих і вісім десятих) мІ, загальна площа приміщень підвалу № VI, VII, XI, XIII, XIV, XVI, XVII, XVIII, XXI – 268,6 (двісті шістдесят вісім цілих і шість десятих) мІ, що також підтверджується технічним паспортом, виготовленим Комунальним підприємством «Харківське міське бюро технічної інвентаризації» за станом на 19 березня 2007 р.

Згідно технічного висновку ТОВ «Харківреконструкція», що має відповідну ліцензію серії АА № 775360, про можливість збереження здійсненої реконструкції нежитлових приміщень, а саме: нежитлових приміщень першого поверху № 1 – 15, що знаходяться по вул. Культури, 15 у м. Харкові, під розміщення філії ВАТ «Міжнародний комерційний банк», усі основні будівельні конструкції розглядуваного об'єму на момент обстеження знаходяться у задовільному технічному стані, приміщення придатні для подальшої експлуатації по призначенню. Здійснена реконструкція вбудовано–прибудованих нежитлових приміщень першого поверху не вплинула негативно на несучу здатність основних будівельних конструкцій житлового будинку, будівельна готовність об'єкту становить сто відсотків.

          До того ж, за період проведення реконструкції і по цей час заяви, скарги, приписи від будь-яких громадян, юридичних осіб або компетентних органів на адресу позивача, а також на адресу державних органів, у тому числі Харківської міської ради, з приводу недотримання позивачем встановлених норм та правил чи порушення чиїх – не будь прав під час проведення реконструкції не надходили, що відповідає положенням ч. 7 ст. 41 Конституції України, ч. 5 ст. 4 Закону України «Про власність» та ч. 2 ст. 319 ЦК України, які наголошують, що власник, здійснюючи свої права зобов'язаний не завдати шкоду навколишньому середовищу, не порушувати права і охоронювані законом інтереси громадян, юридичних осіб і держави, при здійсненні своїх прав і виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержувати моральних засад суспільства.

Відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).

          Оскільки, в результаті здійснення позивачем реконструкції належних йому нежитлових приміщень першого поверху № 1-15 в літ. «А-11», що знаходяться за адресою: м. Харків, вул. Культури, 15, що полягала у переплануванні приміщень, розібранні не несучих перегородок та улаштуванні нових перегородок з максимальним використанням площі під офісні та виробничі приміщення банку, відбулося їх перетворення, і таким чином з'явилися нові, раніше не існуючі нежитлові приміщення, які необхідно вважати новоствореним нерухомим майном, що входить до загальної площі належних ВАТ «Міжнародний комерційний банк» нежитлових приміщень першого поверху та підвалу, та у зв'язку з цим, збільшилася загальна площа належних позивачу нежитлових приміщень на 71, 2 мІ, при цьому, реконструкція була здійснена в цілому з дотриманням встановлених норм та правил та не порушила чиїх не будь прав і охоронюваних законом інтересів, усі основні будівельні конструкції розглядуваного об'єму на момент обстеження знаходяться у задовільному технічному стані, приміщення придатні для подальшої експлуатації за призначенням, здійснена реконструкція вбудовано–прибудованих нежитлових приміщень першого поверху не вплинула негативно на несучу здатність основних будівельних конструкцій житлового будинку, та оскільки у відповідності до ст. 15  ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства, суд задовольняє позовні вимоги про визнання права власності на нерухоме майно у відповідності до ст. 16 ЦК України, яка наголошує, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права власності.

Відповідно до статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається  в порядку визначеному законом. Право власності є непорушним.

          Згідно із статтею 48 зазначеного Закону передбачено, що Україна законодавчо забезпечує громадянам, організаціям та іншим власникам рівні умови захисту права власності. Власник може вимагати усунення будь-яких порушень його права, хоч би ці порушення і не були поєднані з позбавленням володіння, і відшкодування завданих цим збитків. Захист права власності здійснюється судом, господарським судом або третейським судом.

На підставі вказаного, суд знаходить правові підстави для задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Враховуючи, що позивач у судовому засіданні надав заяву про віднесення суми сплаченого державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу за результатами розгляду даної справи на рахунок позивача, суд відносить судові витрати на позивача.

На підставі вищезазначеного, керуючись ст. ст. 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, ст. ст. 1, 4, 12, 43, 47-49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України,

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати за Відкритим акціонерним товариством «Міжнародний комерційний банк» право власності на нежитлові приміщення першого поверху №№ 1, 1а, 1б, 1в, 2, 3, 3а, 4, 4а, 4б, 4в, 5, 5а, 5б, 5в, 6, 7, 8, 9, 10, 10а, 10б, 10в, 11, 12, 13, 14, 14а, 15, загальною площею 299,8 мІ, та підвалу №№ VI, VII, XI, XIII, XIV, XVI, XVII, XVIII, XXI, загальною площею 268,6 мІ, а всього загальною площею  568,4 (п'ятсот шістдесят вісім цілих і чотири десятих) мІ в літ. «А–11» по вулиці Культури, 15 у м. Харкові.

Повний текст рішення підписано 08.05.2007 року.

Суддя                                                                                            

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення07.05.2007
Оприлюднено28.08.2007
Номер документу628459
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —11/95-07

Ухвала від 10.05.2007

Господарське

Господарський суд Одеської області

Власова С.Г.

Рішення від 07.05.2007

Господарське

Господарський суд Харківської області

Черленяк М.І.

Рішення від 14.03.2007

Господарське

Господарський суд Сумської області

Зражевський Ю.О.

Судовий наказ від 13.03.2007

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко І.Ф.

Рішення від 21.02.2007

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко І.Ф.

Ухвала від 15.02.2007

Господарське

Господарський суд Вінницької області

Матвійчук В.В.

Ухвала від 07.02.2007

Господарське

Господарський суд Сумської області

Зражевський Ю.О.

Ухвала від 25.01.2007

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Мельниченко І.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні