ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
16 листопада 2016 р. Справа № 903/805/16
до відповідача: Старовижівського районного відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області, смт. Стара Вижівка
про стягнення 910 грн. 93 коп.
Суддя Кравчук А. М.
за участю представників:
від позивача: н/з
від відповідача: н/з
Суть спору: 31.10.2016 року на адресу господарського суду Волинської області надійшла позовна заява ПАТ "Волиньобленерго" в особі Старовижівської філії ПАТ "Волиньобленерго" до Старовижівського районного відділу УМВС України у Волинській області про стягнення 910 грн. 93 коп., з яких 718 грн. 10 коп. пені, 123 грн. 52 коп. інфляційних втрат, 69 грн. 31 коп. 3% річних та судові витрати по справі.
Позовна заява обґрунтована не своєчасним виконанням відповідачем взятих на себе згідно договору про постачання електричної енергій № 537-068-0000 від 2206.2004 року зобов'язань по оплаті поставленої електричної енергії.
Старовижівський районний відділ УМВС України у Волинській області у листі №4267/67/01-2016 від 07.11.2016 року позов визнає.
Сторони правом участі у судовому засіданні не скористалися, повноважних представників у судове засідання не направили, хоч були належним чином повідомлені про дату, місце та час розгляду справи, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення (а.с. 100-101).
Враховуючи, що норми ст. 38 ГПК України щодо обов'язку суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п. 4 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що ним, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за можливе згідно ст. 75 ГПК України розгляд справи проводити за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
в с т а н о в и в:
Згідно зі ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 1.3 Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31 липня 1996 року N 28 постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.
Правила регулюють взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) (п. 1-1 ПКЕЕ).
Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення) (п. 1-1 ПКЕЕ).
Частиною 2 ст. 275 ГК України та пунктом 5.1 ПКЕЕ передбачено, що споживання електричної енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається. Договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.
22.06.2004 року між позивачем та відповідачем укладено договір про постачання електричної енергії № 537-068-0000 (а.с. 9-19).
Згідно п.п. 1, 2.2.3, 2.2.4, 4.2.1, 8.1, 8.4, 8.5, 10.5 договору позивач постачає, а відповідач оплачує вартість поставленої електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору та додатками до нього, що є його невід'ємними частинами. Споживач зобов'язується оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатків №2 "Порядок розрахунків" та №3 "Порядок зняття показів засобів обліку електричної енергії", а також здійснювати оплату за послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії між електромережею постачальника електричної енергії та електроустановками споживача згідно з додатком №5 "Порядок розрахунків за перетікання реактивної електроенергії". За внесення платежів, передбачених п.п. 2.2.3-2.2.4 договору, з порушенням термінів, визначених додатком № 2 "Порядок розрахунків", споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати. Сума пені зазначається в розрахунковому документі окремим рядком. Оплата електричної енергії та інших платежів здійснюється споживачем самостійно шляхом перерахування коштів на відповідні розрахункові рахунки постачальника в терміни, визначені додатком № 2 "Порядок розрахунків". Виписка рахунку-фактури за використану електричну енергію, пеню, реактивну електроенергію та надбавки проводяться постачальником протягом трьох робочих днів після останнього дня розрахункового періоду. Остаточний розрахунок по всіх платежах проводиться протягом трьох банківських днів з дня отримання рахунків. Цей договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на термін до 31.12.2004 року. Договір вважається продовженим на наступний календарний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною стороною не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Додатком № 2 до договору про постачання електричної енергії від 22.06.2004 року визначено наступний порядок розрахунків: відповідно до визначеної згідно п. 3 цього додатку величини коштів за фактично спожиту електричну енергію постачальник електричної енергії виписує споживачу рахунок на оплату електричної енергії, який має бути оплачений протягом 3 операційних днів від дня отримання споживачем рахунку (а.с. 21).
Згідно витягу з ЄДР Старовижівський районний відділ УМВС України у Волинській області перебуває в стані припинення з 13.11.2015 року.
Згідно ст. 17 ЗУ "Про електроенергетику" розрахунок за договорами електропостачання здійснюється на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.
У відповідності до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та закону, а за відсутності таких умов та вимог – відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться.
На виконання умов договору постачальник за період з січня по серпень 2016 року здійснив постачання електроенергії на загальну суму 23 142 грн. 88 коп., що підтверджується рахунками, актами приймання-передачі обсягу реалізованої електричної енергії , актами про обсяги переданої споживачу електричної енергії (а.с. 37-67).
В порушення умов договору відповідач свої зобов'язання за договором виконав з порушенням строків, встановлених договором постачання електричної енергії № 537-068-0000 від 22.06.2004 року, додатку № 2 до вказаного договору.
Відповідно до ст. 1 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня. Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: відшкодування збитків та сплата неустойки (штрафу, пені). В силу п. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
Нараховані позивачем згідно поданого розрахунку 718 грн. 10 коп. пені є обгрунтованими, визнані боржником, а тому підставні та підлягають до стягнення відповідно до п. 4.2.1 договору, ч. 6 ст. 232 ГК України.
Відповідно до п. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Нараховані позивачем 123 грн. 52 коп. інфляційних втрат та 69 грн. 31 коп. 3% річних є обгрунтованими, визнані боржником, а тому підставні і підлягають до стягнення з відповідача в силу ст. 625 ЦК України.
Оскільки спір до розгляду суду доведено з вини відповідача, то витрати по сплаті судового збору в сумі 1 378 грн. 00 коп. відповідно до ст. 49 ГПК України слід віднести на нього.
Господарський суд, керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України,-
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Старовижівського районного відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України у Волинській області (Волинська обл., Старовижівський р-н., смт. Стара Вижівка, вул. Жовтнева, 18, код ЄДРПОУ 08670591) на користь публічного акціонерного товариства "Волиньобленерго" в особі Старовижівської філії ПАТ "Волиньобленерго" (Волинська обл., Старовижівський р-н., смт. Стара Вижівка, вул. Брідківська, 2, код ЄДРПОУ 00131512 )
- 718 грн. 10 коп. пені, 123 грн. 52 коп. інфляційних втрат, 69 грн. 31 коп. 3% річних та судовий збір в сумі 1 378 грн. 00 коп. а всього: 2 288 грн. 93 коп. (дві тисячі двісті вісімдесят вісім грн. 93 коп.).
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя А. М. Кравчук
Суд | Господарський суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2016 |
Оприлюднено | 24.11.2016 |
Номер документу | 62846272 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Волинської області
Кравчук Антоніна Михайлівна
Господарське
Господарський суд Волинської області
Кравчук Антоніна Михайлівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні