ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013 , м. Рівне, вул. Набережна, 26А
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"14" листопада 2016 р. Справа № 918/1141/16
Господарський суд Рівненської області в складі головуючого судді Політики Н.А. , при секретарі судового засідання Фаєвській Л.Ю. ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи за позовом Державного підприємства "Рівненський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації"
до Березнівської районної державної лікарні ветеринарної медицини
про стягнення заборгованості в сумі 2 304 грн. 70 коп.
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1, довіреність б/н від 11.11.2016р.;
від відповідача - ОСОБА_2, посвідчення №102 від 01.01.2014р..
В судовому засіданні 14 листопада 2016 року, відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
27 жовтня 2016 року Державне підприємство "Рівненський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" (далі - позивач) звернулося до господарського суду Рівненської області з позовом до Березнівської районної державної лікарні ветеринарної медицини (далі - відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 2 304 грн. 70 коп., з яких 1 410 грн. 85 коп. - основна сума заборгованості, 766 грн. 06 коп. - інфляційні втрати, 127 грн. 79 коп. - 5% річних.
Ухвалою суду від 28 жовтня 2016 року позовну заяву №1207 від 06.10.2016р. прийнято до розгляду та порушено провадження у справі №918/1141/16, розгляд якої призначено на 14 листопада 2016 року.
11 листопада 2016 року від позивача на адресу суду надійшло письмове підтвердження того, що у провадженні господарського суду або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує господарський спір, немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет із тих же підстав, а також немає рішення цих органів з такого спору. (а.с. 17)
У судовому засіданні 14.11.2016 року позивач позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні 14.11.2016р. позов визнав у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Між Державним підприємством "Рівненський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" (далі - Виконавець) та Березнівською районною державною лабораторією ветеринарної медицини, в подальшому перейменована на Березнівську районну державну лікарню ветеринарної медицини, (далі - Замовник) було укладено договір №616-1 про надання послуг та виконання робіт у галузі метрології. (далі - Договір) (а.с. 8)
Відповідно до п.1.1. Договору Виконавець в період дії даного Договору зобов'язується виконувати роботи та надавати послуги у галузі метрології: повірка (калібрування, державна метрологічна атестація, градуювання) засобів вимірювальної техніки, (далі - послуги), а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити вказані послуги в порядку визначеному чинним Договором.
Вартість послуг, обумовлених п. 1.1. чинного Договору, визначається сторонами згідно "Методики визначення вартості метрологічних робіт і послуг" та становить 1 762 грн. 52 коп., з яких ПДВ складає 293 грн. 75 коп.. (п. 1.3. Договору)
Згідно п. 2.1. Договору Виконавець розпочинає надавати обумовлені в п.1.1. чинного Договору послуги Замовнику на протязі 15 робочих днів.:
- при наданні послуг на території Замовника - з дня отримання письмового повідомлення Виконавцем про місце та час з'явлення державного повірника для надання послуг за чинним Договором;
- при наданні послуг на території Виконавця (м. Рівне) - з дня доставки Замовником засобів вимірювальної техніки у Бюро приймання ЗВТ (м. Рівне, вул. Замкова, 31) для надання послуг.
Розрахунки за чинним Договором здійснюються шляхом перерахування грошових коштів Замовником в розмірі визначеному у Акті приймання-передачі наданих послуг на банківський рахунок Виконавця на протязі 10 банківських днів з моменту підписання Акту приймання-передачі наданих послуг. (п. 3.1. Договору)
Відповідно до п. 5.2. Договору Замовник за порушення термінів оплати послуг, що визначені у п. 3.1. чинного Договору сплачує Виконавцю пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ/365 (що діяла у період за який сплачується пеня), від несплаченої суми за кожний день прострочення платежу.
Також Замовник на вимогу Виконавця, у випадку порушення строку оплати послуг, зобов'язаний сплатити суму з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 5% річних від простроченої суми. (п. 5.3. Договору)
Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін і діє до 31.12.2014 року.
Судом встановлено, що відповідно до умов Договору Державним підприємством "Рівненський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" були надані Березнівській районній державній лабораторії ветеринарної медицини послуги з метрології на суму 1 410 грн. 85 коп., що підтверджується підписаним сторонами без зауважень та заперечень і скріпленим печатками актом приймання-передачі послуг №14ОУ-08224 від 04 червня 2014 року. (а.с. 9)
За змістом зазначеного акту, сторони підтвердили, що послуги з метрології виконані у повному обсязі та виконані належним чином. При цьому, сторони зазначили, що Виконавець передав, а Замовник прийняв послуги з метрології. Вартість послуг складає 1 410 грн. 85 коп. з урахуванням ПДВ.
Згідно з приписами статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон) підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Відповідно до пункту 2.1 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 (далі - Положення) первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.
Згідно з пунктом 2.2 Положення первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо неможливо, безпосередньо після її завершення.
Як встановлено судом, акт приймання-передачі послуг №14ОУ-08224 від 04.06.2014 року, який складено сторонами на виконання умов Договору, відповідає вимогам Закону, засвідчує факт здійснення господарської операції та договірних відносин.
Виходячи з того, що відповідачем прийняті надані позивачем послуги, суд вважає, що фактичний обсяг наданих послуг підтверджується документами первинного обліку. Крім того, у судовому засідання представник відповідача визнав позов у повному обсязі.
У зв'язку з цим у відповідача виник обов'язок з оплати наданих послуг та погашення заборгованості, яка виникла внаслідок неналежного виконання відповідачем взятих на себе зобов'язань з оплати наданих послуг.
Проте, відповідач в обумовлені Договором строки надані позивачем послуги не оплатив, внаслідок чого за ним утворилась заборгованість в сумі 1 410 грн. 85 коп..
Відповідно до статті 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Згідно статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних випадках ставляться.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Не допускається одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
Відтак, враховуючи те, що сума боргу відповідача, яка складає 1 410 грн. 85 коп., підтверджена належними доказами, наявними у матеріалах справи, і Березнівська районна державна лікарня ветеринарної медицини на момент прийняття рішення не надала документи, які свідчать про погашення вказаної заборгованості перед позивачем, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість вимог Державного підприємства "Рівненський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" до Березнівської районної державної лікарні ветеринарної медицини про стягнення вказаної суми, у зв'язку з чим даний позов у цій частині підлягає задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині стягнення 5% річних в сумі 127 грн. 79 коп. та інфляційних втрат в сумі 766 грн. 06 коп., суд відзначає наступне.
Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно п. 5.3. Договору Замовник на вимогу Виконавця, у випадку порушення строку оплати послуг, зобов'язаний сплатити суму з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 5% річних від простроченої суми.
Як вбачається з вищенаведеного, сторони визначили інший розмір процентів, що не заборонено ст. 625 Цивільного кодексу України.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок 5% річних в сумі 127 грн. 79 коп., судом встановлено, що розмір останніх становить - 127 грн. 94 коп., при заявленому - 127 грн. 79 коп..
Оскільки суд не може вийти за межі позовних вимог, відтак бере до уваги суму 5% річних заявлену позивачем в розмірі 127 грн. 79 коп..
Разом з цим, перевіривши наданий позивачем розрахунок інфляційних втрат за період з грудня 2014 р. по жовтень 2016 р. судом встановлено, що розмір останніх становить - 805 грн. 60 коп., при заявленому - 766 грн. 06 коп..
Оскільки суд не може вийти за межі позовних вимог, позов в частині стягнення інфляційних втрат задовольняється в розмірі, заявленому позивачем - 766 грн. 06 коп..
У відповідності до пункту 4 частини 3 статті 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.
Згідно статті 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Згідно статті 34 ГПК України обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом (стаття 43 ГПК України).
З огляду на вищевикладене в сукупності вбачається, що вимоги позивача про стягнення з Березнівської районної державної лікарні ветеринарної медицини 1 410 грн. 85 коп. - основної суми заборгованості, 766 грн. 06 коп. - інфляційних втрат, 127 грн. 79 коп. - 5% річних є обґрунтованими, підтвердженими належними доказами та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача в сумі 1 378 грн..
Керуючись статтями 1, 12, 22, 32-34, 43, 49, 81-1, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Березнівської районної державної лікарні ветеринарної медицини (34600, Рівненська обл., Березнівський р-н, м. Березне, вул. Андріївська. буд. 69, код ЄДРПОУ 00703960) на користь Державного підприємства "Рівненський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" (33028, м. Рівне, вул. Замкова, 31, код ЄДРПОУ 02568294) 1 410 (одну тисячу чотириста десять) грн. 85 коп. - основну суму заборгованості, 766 (сімсот шістдесят шість) грн. 06 коп. - інфляційних втрат, 127 (сто двадцять сім) грн. 79 коп. - 5% річних та 1 378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. витрат по оплаті судового збору.
Наказ видати після набрання рішення законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено та підписано 21 листопада 2016 року .
Суддя Політика Н.А.
Віддруковано 3 примірники:
1 - до справи;
2- позивачу рекомендованим (33028, м. Рівне, вул. Замкова, 31);
3- відповідачу рекомендованим (34600, Рівненська обл., Березнівський р-н., м. Березне, вул. Андріївська, буд. 69).
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 14.11.2016 |
Оприлюднено | 24.11.2016 |
Номер документу | 62847049 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Політика Н.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні