Ухвала
від 17.11.2016 по справі 540/951/15-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 540/951/15-ц Номер провадження 22-ц/786/3013/16Головуючий у 1-й інстанції Ряднина В. М. Доповідач ап. інст. ОСОБА_1

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2016 року м. Полтава

Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області у складі:

головуючого-судді Пилипчук Л.І.,

суддів Кривчун Т.О., Чумак О.В.,

секретар Філоненко О.В.,

за участю прокурора Снісаренко Ю.Л., представника Михайлівської сільської ради - ОСОБА_2, представника ОСОБА_3 - ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу

за апеляційною скаргою ОСОБА_3

на рішення Машівського районного суду Полтавської області від 14 вересня 2015 року

по справі за заявою прокурора Машівського району Полтавської області в інтересах держави в особі Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області про визнання спадщини відумерлою,-

в с т а н о в и л а:

У серпні 2015 року прокурор Машівського району Полтавської області в інтересах держави в особі Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області звернувся в суд із вказаною заявою. Зазначав, що 13.11.2005 року померла ОСОБА_5, яка проживала в ІНФОРМАЦІЯ_1. У передбачені законом строки ніхто із її спадкоємців не прийняв спадщину, до якої входить земельна ділянка (пай) площею 5,88га, розташована на території Михайлівської сільської ради, кадастровий №5323083800:00:003:0205. Тому просив визнати вказану спадщину відумерлою та передати земельну ділянку у комунальну власність.

Рішенням Машівського районного суду Полтавської області від 14 вересня 2015 року заяву прокурора Машівського району Полтавської області в інтересах держави в особі Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області про визнання спадщини відумерлою задоволено.

Визнано відумерлою спадщину після померлої 13.11.2005 року ОСОБА_5, що складається із права власності на земельну ділянку (пай) площею 5,88 га, що знаходиться на території Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області, кадастровий номер 5323083800:00:003:0205, що належала ОСОБА_6 на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №033146.

Передано земельну ділянку (пай) площею 5,88 га, що знаходиться на території Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області, кадастровий номер 5323083800:00:003:0205, що належала ОСОБА_5 на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №033146, в комунальну власність територіальній громаді с.Михайлівка Машівського району Полтавської області.

На вказане рішення подала апеляційну скаргу ОСОБА_3, яка не приймала участі у справі, але вважає, що цим рішенням вирішено питання щодо її прав та обов'язків.

Посилаючись на неповне з'ясування обставин справи, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати рішення та у задоволенні заяви відмовити.

Заперечує висновок місцевого суду про відсутність у ОСОБА_5 спадкоємців, які б прийняли спадщину. Оскільки на час відкриття спадщини із спадкодавцем проживала та була зареєстрована її дочка ОСОБА_7, вона відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України вважається такою, що прийняла спадщину. Остання на підставі заповіту від 08.11.2011р., посвідченого секретарем Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області, заповіла все належне майно їй, ОСОБА_3

Зазначає, що нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом по причині відсутності у неї оригіналу правовстановлюючого документу на майно, у зв'язку з чим нею заявлено позов про визнання права власності на земельну ділянку, який перебуває на розгляді у Машівському районному суді Полтавської області.

Заслухавши доповідь судді, пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про її часткове задоволення з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 13 листопада 2005 року померла ОСОБА_5, яка проживала у ІНФОРМАЦІЯ_1. /а.с.14,20/

За інформацією Машівської державної нотаріальної контори спадкова справа після смерті ОСОБА_5 не відкривалася./а.с.9,10/

Відповідно до інформації, викладеної в довідці №02-33/0676 від 18.02.2015 року, виданій Михайлівською сільською радою Машівського району Полтавської області, ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка померла 13.11.2005 року, була зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3, разом із ОСОБА_7, 13.09.1955р.н. /а.с.17/ Зазначені обставини також підтверджуються записом в особовому рахунку №615 погосподарської книги, відповідно до якого ОСОБА_7 зареєстрована в домогосподарстві як член сім'ї та є дочкою ОСОБА_5 /а.с.19/

Згідно Державного акта на право власності на земельну ділянку , виданого на підставі розпорядження Машівської райдержадміністрації від 10 жовтня 2003 року №557, ОСОБА_5 є власником земельної ділянки площею 5,88 га, що розташована на території Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області, цільове призначення : для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 532308380000003:0205./а.с.21/

Задовольняючи заяву прокурора та визнаючи відумерлою спадщину, що відкрилася після смерті ОСОБА_5, на підставі ст.1277 ЦК України, ст.278 ЦПК України, місцевий суд виходив з того, що вказана спадщина ніким не прийнята.

Однак такі висновки суду першої інстанції є помилковими, оскільки не відповідають фактичним обставинам справи, грнутуються на неповно з'ясованих обставинах справи та неправильно застосованих нормах матеріального і процесуального права.

Порядок розгляду судами справ про визнання спадщини відумерлою визначений главою 9 розділу IV ( Окреме провадження) Цивільного процесуального кодексу України.

За нормами ч.ч.1,2,6 статті 235 ЦПК України під час розгляду справ окремого провадження суд зобов'язаний роз'яснити особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи. З метою з'ясування обставин справи суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази. Якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Відповідно до ст. 278 ЦПК України суд ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді за місцем відкриття спадщини, якщо встановить, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадком ці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття.

Згідно статті 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Відповідно до ч.ч.1,2 ст.1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Відповідно до п.3.22. Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України , у разі відсутності у паспорті такого спадкоємця відмітки про реєстрацію його місця проживання доказом постійного проживання із спадкодавцем можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із цим спадкодавцем.

З матеріалів справи, які додані прокурором до заяви про визнання спадщини відумерлою, вбачається, що на час смерті спадкодавця ОСОБА_5 разом з нею була зареєстрована дочка ОСОБА_8, яка в силу ч.3 ст.1268 ЦК України є особо., яка прийняла спадщину, оскільки заява про відмову від прийняття спадщини відсутня.

Згідно свідоцтва про смерть, виданого виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області, 10.10.2012 року померла ОСОБА_8, місце смерті с.Любимівка Машівського району Полтавської області./а.с.20/

Місцевий суд, розглядаючи заяву прокурора, належним чином не перевірив обставини щодо прийняття останньою, як спадкоємицею першої черги, спадщини матері шляхом постійного проживання із спадкодавцем, з урахуванням її реєстрації за місцем проживання спадкодавця.

Згідно заповіту від 08.11.2011 року, посвідченого секретарем виконкому Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області, ОСОБА_7 заповіла все майно ОСОБА_3./а.с.47/. Листом від 15.05.2013 року №167/02-31 та постановою приватного нотаріуса Машівського районного нотаріального округу Полтавської області від 30.05.2016 року ОСОБА_9 останній у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документу./а.с.45/

Викладене вказує на те, що існує спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, а тому заява прокурора підлягає залишенню без розгляду згідно ч.6 ст.235 ЦПК України.

Керуючись ч.6 ст.235, ст.ст.314, 315, 317 ЦПК України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 - задовольнити частково.

Рішення Машівського районного суду Полтавської області від 14 вересня 2015 року - скасувати.

Заяву прокурора Машівського району Полтавської області в інтересах держави в особі Михайлівської сільської ради Машівського району Полтавської області про визнання спадщини відумерлою - залишити без розгляду.

Роз'яснити заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Ухвала набирає чинності з моменту проголошення і може бути оскаржена протягом 20 днів шляхом подання касаційної скарги до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Головуючий - суддя Л.І.Пилипчук

Судді /підписи/ ОСОБА_10

ОСОБА_11

З ОРИГІНАЛОМ ЗГІДНО:

Суддя апеляційного суду

Полтавської області ОСОБА_1

СудАпеляційний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення17.11.2016
Оприлюднено25.11.2016
Номер документу62854498
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —540/951/15-ц

Ухвала від 17.11.2016

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Пилипчук Л. І.

Ухвала від 10.11.2016

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Пилипчук Л. І.

Ухвала від 03.11.2016

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Пилипчук Л. І.

Ухвала від 14.09.2015

Цивільне

Машівський районний суд Полтавської області

Ряднина В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні