Справа № 581/764/16-ц
Провадження № 2/581/319/16
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
22 листопада 2016 року Липоводолинський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді Кузьмінського О.В.,
за участю секретаря судового засідання Мазур О.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Капустинської сільської ради Липоводолинського району Сумської області, третя особа: ОСОБА_2,
про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,
в с т а н о в и в :
12 жовтня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом та просить визнати право власності в порядку спадкування на земельну ділянку, що належала його батьку ОСОБА_3.
Мотивує свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_4 року в с. Калінінське Липоводолинського району Сумської області помер його батько - ОСОБА_3. Після смерті батька відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки на території Капустинської сільської ради. Він, як спадкоємець за законом звернувся до нотаріальної контори по питанню прийняття спадщини після смерті батька. Вказує, що за відсутності оригіналу державного акту на земельну ділянку він позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину.
Позивач в судове засідання не з'явився. В поданій письмовій заяві просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримав повністю. Представник відповідача в судове засідання не з'явився, судом отримано заяву відповідача про розгляд справи за його відсутності, претензії щодо позитивного вирішення питання відсутні. Третя особа подала заяву про розгляд справу без її участі, заперечення проти задоволення позову відсутні.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1, народився ІНФОРМАЦІЯ_5 року, його батьками згідно свідоцтва про народження вказані ОСОБА_4 та ОСОБА_5 (а.с. 6).
Рішенням Липоводолинського районного суду Сумської області від 17 червня 2016 року встановлено факт того, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 року, є батьком ОСОБА_1 (а.с. 8)
24 січня 1997 року ОСОБА_3 склав заповіт, посвідчений Капустинською сільською радою Липоводолинського району за реєстровим № 09,дублікат посвідчений Капустинською сільською радою Липоводолинського району 15 червня 2016 року за реєстровим № 272, яким все майно, що їй належатиме на час смерті заповів сестрі ОСОБА_6 (а.с. 38).
За життя ОСОБА_3 отримав державний акт НОМЕР_1 від 2 квітня 2002 року на право приватної власності на землю площею 2,47 га для ведення сільськогосподарського товарного виробництва на території Капустинської сільської ради Липоводолинського району Сумської області. В справі міститься його копія (а.с. 10).
26 жовтня 1981 року шлюб укладений між ОСОБА_7 та ОСОБА_6 розірвано (а.с. 35).
8 серпня 1997 року ОСОБА_6 уклала шлюб з ОСОБА_8, узявши прізвище чоловіка «ОСОБА_8» (а.с. 34).
ІНФОРМАЦІЯ_6 року в с. Капустинці Липоводолинського району Сумської області ОСОБА_3 помер (а.с. 7).
Відповідно до довідки, виданої виконкомом Капустинської сільської ради Липоводолинського району Сумської області № 02-37/957 від 27 жовтня 2016 року та копії погосподарської книги, ОСОБА_3 до дня смерті проживав в АДРЕСА_1 разом зі співмешканкою ОСОБА_2 (а.с. 25-28).
На заяву позивача про видачу дублікату державного акту на право приватної власності на землю Відділ держгеокадастру у Липоводолинському районі Сумської області повідомив про неможливість їх видачі у зв'язку з відсутністю законодавчо визначеної процедури видачі дублікату державних актів (а.с. 11).
У Липоводолинській районній газеті «Наш край» від 15 липня 2016 року надруковано оголошення про те, що загублений державний акт на земельну ділянку серії НОМЕР_1 від 2 квітня 2002 року, виданий на ім'я ОСОБА_3, вважається втраченим (а.с. 12).
З наданих Липоводолинською райдержнотконторою за № 1322/01-16 від 28 жовтня 2016 року відомостей вбачається, що спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 року ОСОБА_3 в Липоводолинській районній державній нотаріальній конторі не заведена, спадкоємці із заявами не зверталися. Заповіт від імені ОСОБА_3 Капустинською сільською радою 24 січня 1997 року за реєстровим № 9. Додатково повідомлено, що після смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 року ОСОБА_3 заведена спадкова справа у приватного нотаріуса Липоводолинського районного нотаріального округу Бондаренко О.В. (а.с. 32).
З інформації, наданої приватним нотаріусом Липоводолинського районного нотаріального округу Бондаренко О.В. № 221/01-16 від 28 жовтня 2016 року вбачається, що за заявою ОСОБА_1 1 липня 2016 року в даній нотаріальній конторі заведена спадкова справа після смерті ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 року. В спадковій справі є заява від 1 липня 2016 року ОСОБА_10 - спадкоємця за заповітом, про відмову від спадщини як за заповітом так і за законом на користь ОСОБА_1, інші заяви від будь-яких осіб по даній справі не надходили, свідоцтва про право на спадщину не видавалися (а.с. 29-31).
Із копії звіту про експертну грошову оцінку земельних ділянок сільськогосподарського призначення від 16 вересня 2016 року вбачається, що вартість земельної ділянки площею 2,4669 га, належної ОСОБА_3, становить 49540 грн. (а.с. 13).
За викладених обставин позивач позбавлений можливості оформити свої спадкові права у зв'язку з втратою оригіналу правовстановлюючого документа.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Згідно п. «г» ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
Статтею 1217 ЦК України визначено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають, зокрема, діти спадкодавця.
За приписами ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Відповідно до ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
У відповідності до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, зокрема якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Зважаючи на наявність в матеріалах справи необхідних доказів належності померлому ОСОБА_3 земельної ділянки площею 2,4669 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Капустинської сільської ради Липоводолинського району Сумської області, а також враховуючи, що спадкоємець за заповітом ОСОБА_10 відмовилася від прийняття спадщини, ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом першої черги після смерті батька ОСОБА_3, подав до нотаріуса відповідну заяву про прийняття спадщини, відсутність у позивача можливості у нотаріальному порядку оформити спадщину після смерті батька через відсутність оригіналу правовстановлюючого документу, суд вважає необхідним визнати за позивачем право власності в порядку спадкування на належну померлому батьку земельну ділянку.
Керуючись ст.ст. 10, 15, 212-215, 223 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, право власності в порядку спадкування на земельну ділянку загальною площею 2,4669 га, що розташована на території Капустинської сільської ради Липоводолинського району Сумської області, та належала померлому ОСОБА_3 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_1, виданого Капустинською сільською радою Липоводолинського району Сумської області 2 квітня 2002 року, зареєстрованого в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 0849.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Сумської області через Липоводолинський районний суд протягом 10 днів із дня його проголошення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя О. В. Кузьмінський
Суд | Липоводолинський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2016 |
Оприлюднено | 25.11.2016 |
Номер документу | 62870335 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Липоводолинський районний суд Сумської області
Кузьмінський О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні