Рішення
від 22.11.2016 по справі 400/1549/16-ц
ПЕТРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 400/1549/16-ц

Провадження № 2/400/321/16

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2016 року

Петрівський районний суд Кіровоградської області

в складі: головуючого судді - Жушмана О. М.

при секретарі - Комишовій С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Петрове справу за позовом ОСОБА_1 від імені якої діє ОСОБА_2 до ПСП "Баштинське" з участю третьої особи Управління Пенсійного фонду України у Петрівському районі про зобовязання видати уточнюючу довідку для підтвердження спеціального трудового стажу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом, мотивуючи це тим, що з 1983 по 2008 роки працювала дояркою сільськогосподарських підприємств, правонаступником яких на даний час є Приватне сільськогосподарське підприємство «Баштинське». 27 липня 2015 року позивачці виповнилося 50 років і вона, маючи стаж доярки більше 20 років, звернулася в управління Пенсійного фонду України в Петрівському районі Кіровоградської області для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Спеціалісти Пенсійного фонду роз'яснили їй, що згідно статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, однак право на пенсію виникає в тому числі за умови виконання норм обслуговування корів, а трудова книжка не містить таких даних, отже зазначені дані мають бути підтверджені уточнюючою довідкою підприємства за місцем її роботи дояркою. Для підтвердження зазначених умов праці, за якими фактично позивачка працювала, однак вони не зазначені у її трудовій книжці, вона звернулась до Голови ПСП «Баштинське» ОСОБА_3 з проханням надати їй уточнюючу довідку про пільговий стаж її роботи дояркою. Голова ПСП без будь-яких обґрунтувань відмовив їй у видачі зазначеної довідки. При цьому надав довідку про заробітну плату та кількість вироблених вихододнів з підтвердженням правонаступництва ПСП «Баштинське» попередньо реорганізованим підприємствам: колгоспу ім. Ульянова, КСП ім. Ульянова, СВК «Баштинський».

На даний час позивачка ніде не працює, вона є інвалідом, інвалідність набула в результаті професійного захворювання працюючи дояркою, її стан здоров'я постійно погіршується, її становище без засобів для існування є вкрай нужденним, а тому вона просить суд визнати неправомірною відмову Приватного сільськогосподарського підприємства «Баштинське» їй уточнюючу довідку про підтвердження наявного трудового стажу дояркою та зобов'язати Приватне сільськогосподарське підприємство «Баштинське» надати довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за період роботи дояркою колгоспу імені Ульянова Червонокостянтинівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, Колективного сільськогосподарського підприємства (КСП) ім. Ульянова, Сільськогосподарського виробничого кооперативу (СВК) «Баштинський», Приватного сільськогосподарського підприємства з 1983 по 2008 роки із зазначенням норми та фактичної кількості обслуговуваних нею корів та інших відомостей встановлених п. 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993р. № 637 за формою згідно додатку № 5 до зазначеного Порядку.

Позивачка та її представник в судове засідання не з'явилися але подали письмові заяви, в яких прохали справу розглядати без їх участі, позов підтримали повністю, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача ПСП «Баштинське» в судове засідання не з'явилися , належним чином були повідомлені, причини неявки суду невідомі.

Представник третьої особи - управління Пенсійного фонду України у Петрівському районі в судове засідання не з'явився але письмовою заявою прохав слухати справу без його участі, проти задоволення позову не заперечили.

Суд дослідивши документи справи, вважає, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище Рябокобила) з 1983 по 2008 роки працювала дояркою сільськогосподарських підприємств, правонаступником яких на даний час є Приватне сільськогосподарське підприємство «Баштинське», що підтверджується записами належної позивачці трудової книжки УКР № 0539642 виданої 30.11.1985 року (а.с.8-9), довідкою ПСП «Баштинське» від 25.02.2016 року № 5 (а.с.11), архівними довідками Трудового архіву Петрівського району Кіровоградської області від 10.03.2016 року №№ 01-25/91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98 (а.с.14-18).

У відповідності до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та статті 13 пункт «д» Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком незалежно від місця останньої роботи жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння) в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання ними встановлених норм обслуговування.

27 липня 2015 року позивачці виповнилося 50 років і вона, маючи стаж доярки більше 20 років, звернулася в управління Пенсійного фонду України в Петрівському районі Кіровоградської області для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Спеціалісти Пенсійного фонду роз'яснили їй, що згідно статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, однак право на пенсію виникає в тому числі за умови виконання норм обслуговування корів, а трудова книжка не містить таких даних, отже зазначені дані мають бути підтверджені уточнюючою довідкою підприємства за місцем її роботи дояркою.

Для підтвердження зазначених умов праці, за якими фактично позивачка працювала, однак вони не зазначені у її трудовій книжці, вона звернулась до Голови ПСП «Баштинське» ОСОБА_3 (а.с.19) з проханням надати їй уточнюючу довідку про пільговий стаж її роботи дояркою. Голова ПСП без будь-яких обґрунтувань відмовив їй у видачі зазначеної довідки. При цьому надав довідку про заробітну плату та кількість вироблених вихододнів з підтвердженням правонаступництва ПСП «Баштинське» попередньо реорганізованим підприємствам: колгоспу ім. Ульянова, КСП ім. Ульянова, СВК «Баштинський» (а.с.11-12).

Позивачка намагалася отримати необхідну інформацію у Трудовому архіві Петрівського району Кіровоградської області та Петрівської районної державної адміністрації, однак її було повідомлено про те, що документи про встановлені норми навантаження на доярок колгоспу ім. Ульянова та підприємств правонаступників на зберігання до архівного відділу Петрівської РДА та Трудового архіву Петрівського району не надходили (а.с.13).

Відмова у видачі довідки якою був би підтверджений пільговий стаж позивачки, є неправомірною з таких підстав. Згідно «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637: Пункт 20. У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (Додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Пункт 21. Документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою.

Форма такої довідки, відповідно до п. 20 вище зазначеного порядку, встановлена додатком 5 зазначеної постанови (додається).

Враховуючи ту обставину, що згідно п. 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637, довідка про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, за формою згідно з додатком № 5 даного Порядку, має бути видана безпосередньо підприємством де працювала особа або правонаступником його, відповідач безпідставно, в порушення чинного законодавства не надає позивачці зазначену довідку.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках передбачених законом. Однак, реалізувати своє конституційне право позивачка не в змозі через відсутність Довідки за зразком встановленим Додатком №5 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, яка б підтвердила її пільговий стаж, яку вона протягом значного періода не може отримати в результаті неправомірних дій правонаступника підприємства де вона працювала. Своїми неправомірними діями відповідачем порушується її цивільне право на пенсійне забезпечення.

Згідно зі ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених ст. 61 ЦПК України. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не можуть грунтуватися на припущеннях.

Відповіднодо ст. 58 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.

Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Згідно ч. 1 ст. 61 ЦПК України, обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.

На основі викладеного, оцінюючи досліджені в судовому засіданні докази по справі в їх сукупності, суд вважає необхідним задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, а також у відповідності до ст.88 ЦПК України, стягнути з відповідача понесені позивачем судові витрати у справі, судовий збір у розмірі 551,20 гривень.

Вказані правовідносини регулюються ст. 46 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383, ст. ст. 58, 60, 61 ЦПК України.

Керуючись ст. ст. 209 , 213 , 214 , 215 , 218, ЦПК України ,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірною відмову Приватного сільськогосподарського підприємства «Баштинське» надати ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище Рябокобила) уточнюючу довідку про підтвердження наявного трудового стажу дояркою.

Зобов'язати Приватне сільськогосподарське підприємство «Баштинське» надати ОСОБА_1 довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за період роботи дояркою колгоспу імені Ульянова Червонокостянтинівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області, Колективного сільськогосподарського підприємства ім. Ульянова, Сільськогосподарського виробничого кооперативу «Баштинський», Приватного сільськогосподарського підприємства з 1983 по 2008 роки із зазначенням норми та фактичної кількості обслуговуваних нею корів та інших відомостей встановлених п. 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993р. № 637 за формою згідно додатку № 5 до зазначеного Порядку.

Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства «Баштинське» ЄДРПОУ 31140878, що знаходиться за адресою вулиця Галугана,65, с. Баштинське, Петрівського району Кіровоградської області на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одну ) гривню 20 копійок.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Кіровоградської області через Петрівський районний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Суддя (підпис)

З оригіналом згідно

Суддя Петрівського районного суду О. Жушман

СудПетрівський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення22.11.2016
Оприлюднено28.11.2016
Номер документу62900288
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —400/1549/16-ц

Рішення від 22.11.2016

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Жушман О. М.

Ухвала від 23.08.2016

Цивільне

Петрівський районний суд Кіровоградської області

Жушман О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні