ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.11.2016Справа №910/18727/16 За позовом товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАЛАЙН КАПІТАЛ ГРУП"
до товариства з обмеженою відповідальністю "ІНТЕХНОБУД"
про стягнення 700 000,00 грн.
Суддя Головатюк Л.Д.
Представники :
Від позивача - Возний М.В.(дов. від 18.10.2016)
Від відповідача: не з"явився
ОБСТАВИНИ СПРАВИ :
Позивач звернувся до господарського суду м. Києва з позовною заявою про стягнення з відповідача безпідставно набутих коштів у суму 700 000,00 грн.
Ухвалою господарського суду м. Києва від 17.10.2016 порушено провадження у справі №910/18727/16 та призначено до розгляду на 03.11.2016.
Представник відповідача в судове засідання 03.11.2016 не з'явився, витребувані судом докази не подав, причин неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
В судове засідання 03.11.2016 прибув представник позивача та дав пояснення по справі.
Розгляд справи відкладено на 17.11.2016.
В судове засідання 17.11.2016 прибув представники позивача, дав пояснення по справі, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання 17.11.2016 не прибув, причин неявки суд не повідомив, витребувані докази не подав, хоча про час і місце судового засідання був належним чином повідомлений.
Місцезнаходження відповідача за адресою, на яку було відправлено ухвали суду, адреса підтверджується відомостями з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України.
Місцезнаходження відповідача за адресою, на яку було відправлено ухвали суду, адреса підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. Проте ухвала суду не була отримана відповідачем та повернулась до суду з наступної причини: "за закінченням встановленого строку зберігання".
Відповідно до абзацу 3 п. 3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" у разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач повідомлений про час та місце судового розгляду належним чином.
Оскільки про час та місце судового засідання відповідач був належним чином повідомлений, на підставі статті 75 Господарського процесуального кодексу України справа може бути розглянута за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
У судовому засіданні складався протокол згідно статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
Між товариством з обмеженою відповідальністю "МЕГАЛАЙН КАПІТАЛ ГРУП" (далі позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю "ІНТЕХНОБУД" (далі відповідач) у червні-жовтні 2013 року відбувались перемовини щодо укладення договорів підряду на виконання робіт по влаштуванню монолітних залізобетонних колон, ж/б підпірних стін на об'єкті Громадсько-торговий центр «Блокбастер Молл», що знаходиться за адресою: м. Київ, Московський проспект, 36, за яким, у разі його укладання, ТОВ «МЕГАЛАЙН КАПІТАЛ ГРУП» мав бути Замовником, а ТОВ «ІНТЕХНОБУД» - Підрядником.
Проте, як зазначив позивач у позовній заяві, між ним та відповідачем так і не було досягнуто згоди щодо істотних умов такого договору, а саме: об'єму та вартості робіт, порядку фінансування, строків виконання робіт.
Зазначені вище умови позивач та відповідач, так і не змогли погодити протягом п'яти місяців (червня-жовтня 2013 року).
Згідно ч. 8 ст. 181 Господарського кодексу України у разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся).
Таким чином, із врахуванням зазначеного вище, договір підряду за яким, у разі його укладання. позивач мав бути замовником, а відповідач - підрядником, вважається неукладеним (таким, що не відбувся).
При цьому, в якості авансових платежів за зазначеним договором, що не відбувся, позивачем було перераховано відповідачу з посиланням на договір №БЛК24-01 від 20 червня 2013 року грошові кошти в розмірі 350 000,00 грн., зокрема 18.07.2013 - 100 000,00 грн. (сто тисяч гривень), 25.07.2013 - 100 000.00 грн. (сто тисяч гривень), 28.08.2013 - 150 000,00 грн. (сто п'ятдесят тисяч гривень), з посилання на договір №БЛК25-05 від 01 липня 2013 року грошові кошти в розмірі 350 000,00 грн., зокрема 18.07.2013 - 100 000.00 грн. (сто тисяч гривень), 25.07.2013 - 100 000,00 грн. (сто тисяч гривень), 12.08.2013 - 150 000,00 грн. (сто п'ятдесят тисяч гривень), що разом складає 700 000,00 грн. (сімсот тисяч гривень 00 коп.). Ці обставини підтверджуються копіями платіжних доручень, що додані позивачем до матеріалів справи.
У зв'язку з наведеним позивач просить суд стягнути з відповідача перераховані ним грошові кошти за цим договором у розмірі 700 000,00 грн.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають судом задоволенню з огляду на нижченаведене.
Господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів (ч. 7 ст. 179 ГК України).
Статтею 180 Господарського кодексу України встановлено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода. При укладенні господарського договору сторони зобов'язані у будь-якому разі погодити предмет, ціну та строк дії договору. Умови про предмет у господарському договорі повинні визначати найменування (номенклатуру, асортимент) та кількість продукції (робіт, послуг), а також вимоги до їх якості. Вимоги щодо якості предмета договору визначаються відповідно до обов'язкових для сторін нормативних документів, зазначених у статті 15 цього Кодексу, а у разі їх відсутності - в договірному порядку, з додержанням умов, що забезпечують захист інтересів кінцевих споживачів товарів і послуг. Ціна у господарському договорі визначається в порядку, встановленому цим Кодексом, іншими законами, актами Кабінету Міністрів України. За згодою сторін у господарському договорі може бути передбачено доплати до встановленої ціни за продукцію (роботи, послуги) вищої якості або виконання робіт у скорочені строки порівняно з нормативними. Строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору. На зобов'язання, що виникли у сторін до укладення ними господарського договору, не поширюються умови укладеного договору, якщо договором не передбачено інше. Закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.
За змістом ст. 181 Господарського кодексу України, господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів. У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся). Якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо його виконання, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 638 Цивільного кодексу України договір вважається укладеним, якщо його сторони у відповідній формі дійшли згоди у відношенні всіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно з ст. 837 Цивільного кодексу України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.
Отже, істотними умовами договору підряду є предмет, ціна та строк. Договір, в якому сторони не досягли згоди щодо таких умов не може вважатися укладеним.
Як встановлено судом, сторони не погодили істотні умови договору, а саме: об'єму та вартості робіт, порядку фінансування, строків виконання робіт, у зв'язку з чим суд дійшов висновку, що відповідно до ч. 8 ст. 181 Господарського кодексу України договір підряду між сторонами є неукладеним (такий, що не відбувся), а позивач, перерахувавши відповідачу грошові кошти у розмірі 700000,00 грн., здійснив фактично дії на виконання неукладеного договору.
Згідно з нормами ч. 8 ст. 181 Господарського кодексу України, якщо одна із сторін здійснила фактичні дії щодо виконання неукладеного договору, правові наслідки таких дій визначаються нормами Цивільного кодексу України.
Так, ст. 1212 Цивільного кодексу України передбачає правила вирішення спорів, пов'язаних із відновленням майнового стану особи, що потерпіла від безпідставного набуття (збереження) іншою особою її майна. Частина 1 ст. 1212 визначає як підставу виникнення зобов'язання із безпідставного збагачення сукупність наступних умов: набуття або збереження майна, що означає, що особа набуває нові цінності, збільшує кількість та вартість належного їй майна або зберігає майно, яке неминуче мало б вибути із її володіння; таке набуття або збереження майна відбувається за рахунок іншої особи, тобто внаслідок втрати або недоотримання цього майна іншою особою - потерпілим; відсутність правової підстави для набуття або збереження майна за рахунок потерпілого.
У ч.2 ст. 1212 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання із безпідставного набуття (збереження) майна виникає незалежно від того, що стало причиною збагачення набувача: його діяння, діяння потерпілого, інших осіб, подія.
Частина 3 ст. 1212 Цивільного кодексу України поширює положення про безпідставне збагачення на відносини, що регулюються іншими положеннями ЦК України, зокрема, на випадки виконання зобов'язання однією із сторін.
Таким чином, у випадку, коли поведінка набувача, потерпілого, інших осіб або подія утворюють правову підставу для набуття (збереження) майна, ст. 1212 Цивільного кодексу України може бути застосована тільки після того, як така правова підстава у встановленому порядку скасована, визнана недійсною, змінена, припинена або була відсутня взагалі. Або ж коли набуття відбулось у зв'язку з договором, але не на виконання договірних умов.
Отже, з огляду на той факт, що договір підряду між сторонами не відбувся через не погодження сторонами всіх його істотних умов, а матеріалами справи підтверджується перерахування позивачем відповідачу грошових коштів у розмірі 700000,00 грн., то зазначені кошти підлягають поверненню позивачу на підставі ст. 1212 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. ст. 43, 33, 34 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності, сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору пропорційно задоволеним позовним вимогам.
На підставі викладеного, керуючись Цивільним Кодексом України, ст.ст. 33, 34, 49, 64, 75, 82, 83, 84, 85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАЛАЙН КАПІТАЛ ГРУП" задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ІНТЕХНОБУД" (01011, м.Київ, вул. Рибальська, буд. 13, код ЄДРПОУ 35918552) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "МЕГАЛАЙН КАПІТАЛ ГРУП" (65012, м.Одеса, вул. Мала Арнаутська, буд. 9, код ЄДРПОУ 38572882) основний борг в розмірі 700 000(сімсот тисяч) грн. 00 коп. та судовий збір у розмірі 10 500(десять тисяч п'ятсот) грн. 00 коп.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України, та може бути оскаржене в порядку та строки, визначені Господарським процесуальним кодексом України.
5. Копію рішення розіслати сторонам.
Суддя Головатюк Л.Д.
Дата підписання повного тексту рішення - 23.11.2016
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.11.2016 |
Оприлюднено | 28.11.2016 |
Номер документу | 62911297 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Головатюк Л.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні