Рішення
від 21.11.2016 по справі 910/18240/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.11.2016Справа №910/18240/16 Господарський суд міста Києва у складі судді Чебикіної С.О., розглянувши справу за позовом Публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк" до Благодійної організації "Благодійний фонд "ЄВРОПЕЙСЬКА ПІДТРИМКА" про стягнення 46 639,63 грн., за участю представників позивача - Петренко С.В., довіреність №2465-К-О від 17.07.2014 року, відповідача - не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

У жовтні 2016 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про стягнення 10 000,00 грн. заборгованості за кредитом, 14 173,33 грн. процентів за користування кредитом, 18 816,30 грн. пені, 3 650,00 грн. заборгованості по комісії за користування кредитом у зв'язку з неналежним виконанням зобов'язань за договором банківського обслуговування №б/н від 15.10.2013 року.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 05.10.2016 року порушено провадження у справі та призначено до розгляду на 19.10.2016 року.

19.10.2016 року позивачем в судовому засіданні надано письмові пояснення у справі.

Представник відповідача у судове засідання 21.11.2016 року не з'явилися, відзив на позов не надав, про час і місце судового засідання був повідомлений належним чином відповідно до вимог ст. 64 ГПК України.

Враховуючи те, що нез'явлення представників сторін не перешкоджає розгляду справи по суті, а матеріали справи є достатніми для вирішення спору в даному судовому засіданні, суд вважає за можливе розглянути позов за відсутності представника відповідача, за наявними у справі матеріалами згідно з вимогами статті 75 Господарського процесуального кодексу України.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 15.10.2013 року між ПАТ КБ "Приватбанк" (далі - позивач, банк) та Благодійною організацією "Благодійний фонд "ЄВРОПЕЙСЬКА ПІДТРИМКА" (далі - відповідач, клієнт) шляхом подачі відповідачем заяви про відкриття поточного банківського рахунку та приєднання до розміщених в мережі Інтернет "Умов та правил надання банківських послуг" (далі - умови), було укладено договір банківського обслуговування, за умовами якого відповідачеві встановлено кредитний ліміт на поточний рахунок № 26004052623456 в електронному вигляді через засоби електронного зв'язку.

Пунктом 3.2.1.2.1.4 умов зазначено, що банк зобов'язаний проводити обслуговування кредитного ліміту на поточному рахунку клієнта згідно з наступним порядком: при надходженні розрахункових документів клієнта в банк протягом операційного дня та відсутності грошових коштів на поточному рахунку клієнта, банк здійснює їх оплату відповідно до умов, в межах встановленого ліміту.

За результатами операцій, проведених за поточним рахунком клієнта протягом банківського дня, перед закриттям банківського дня на поточному рахунку клієнта може бути сформоване як кредитове сальдо (у випадку перевищення величини надходжень на поточний рахунок над величиною списань з поточного рахунку згідно з розрахунковими документами клієнта з урахуванням вхідного залишку на початок банківського дня), так і дебетове сальдо (у випадку перевищення величини списань з поточного рахунку згідно з розрахунковими документами клієнта над величиною надходжень на поточний рахунок з урахуванням вхідного залишку на початок банківського дня.

Відповідно до п.3.2.1.1.8 умов проведення платежів клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться банком протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання клієнта до умов (або у формі «Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки» або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк / інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовою або електронною інформацією, або в будь-який іншій формі (угода). При порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбачених умовами, банк на свій розсуд, має право змінити умови кредитування, встановити інший термін повернення кредиту.

На виконання умов договору б/н від 15.10.2013 позивачем надано відповідачу кредит в межах кредитної лінії в розмірі 10 000,00 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи випискою з банківського рахунку відповідача.

Пунктами 3.2.1.1.3, 3.2.1.1.5 умов визначено, що кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта з повернення кредиту, сплати відсотків та винагороди. Кредитний ліміт стосовно до цього розділу умов являє собою суму грошових коштів, в межах якої банк здійснює оплату розрахункових документів клієнта понад залишок грошових коштів на його поточному рахунку. Ліміт розраховується відповідно до затвердженої внутрішньобанківської методики на підставі даних про рух грошових коштів на поточному рахунку, платоспроможності, кредитної історії та інших показників відповідно до внутрішньобанківських нормативних і нормативних актів Національного банку України.

Відповідно до п.3.2.1.1.12 Умов, для розрахунку відсотків за користування кредитним лімітом встановлюється диференційована процента ставка. Відсоткова ставка до розрахунку залежить від терміну існування непогашеного залишку по кредиту. У випадку зміни вартості кредитних ресурсів на ринку грошових ресурсів, зміни облікової ставки НБУ, зміни курсу гривні до іноземної валюти 1 групи класифікатору іноземних валют понад на 5 та більше процентів сторони на дату укладення цього договору, узгодили про збільшення розміру процентної ставки за користування кредитом. При цьому, таке збільшення розміру процентів за користування кредитом не повинного перевищувати подвійного розміру процентної ставки, зазначеної в цьому пунктів. Інформацію про розмір узгодженої зміненої процентної ставки за користування кредитом, банк розміщує для клієнта одним з таких способів: в письмовій формі, через встановлені засоби електронного зв'язку банку та клієнту - системи клієнт-банк, інтернет клієнт-банк, «Приват 24», sms-повідомлення на останні відомі банку номери телефонів, наданих банку при ідентифікації та актуалізації відомостей про клієнта або іншими засобами. Узгоджений сторонами змінений розмір процентів за користування кредитом є чинним з моменту розміщення його способом, зазначеним в цьому пунктів, якщо інша дата не визначена в інформації про зміну розміру процентів.

Відповідно до п. 3.2.1.4.1 умов за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку клієнта при закритті банківського дня клієнт сплачує відсотки виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від терміну користування кредитом (диференційована процента ставка). Порядок розрахунку відсотків:

за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнуления дебетового сальдо в одну з дат до 25-го числа поточного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилось з 1-го по 20-е (включно) числа поточного місяця або до 25-го числа наступного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилось з 21-го до кінцевого числа поточного місяця (далі - період, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню), розрахунок відсотків проводиться за процентною ставкою у розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості (п.3.2.1.4.1.1); у випадку необнулювання дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнуленню, протягом 90 днів з кінцевої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, Клієнт виплачує Банку за користування кредитом проценти в розмірі 36% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо піддягало обнуленню (п.3.2.1.4.1.2); у разі непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в який дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання клієнта з погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань клієнт сплачує банку відсотки за користування кредитом у розмірі 56% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права банку на встановлення іншого терміну повернення кредиту, передбаченого умовами і правилами надання банківських послуг, клієнт сплачує банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань (п. 3.2.1.4.1.3).

У п.3.2.1.4.4 зазначених умов визначено, що клієнт сплачує банку винагороду за використання ліміту 1-го числа кожного місяця у розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існувало на кінець банківського дня за попередній місяць, в порядку передбаченому умовами.

Відповідно до п.3.2.1.2.3.4 умов при настанні будь-якої з подій, визначених в вказаному пункті, банк, на свій розсуд, має право, зокрема, зміни умови кредитування - зажадати від клієнта дострокового повернення кредиту, сплати відсотків за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом в повному обсязі шляхом подання відповідного повідомлення. При цьому, згідно зі ст.212,611, 651 Цивільного кодексу України, за зобов'язаннями, строки виконання яких не наступили, терміни вважаються що настали в зазначену в повідомленні дату. У цю дату клієнт зобов'язаний повернути банку суму кредиту в повному об'ємі, відсотки за фактичний термін користування, повністю виконати інші зобов'язання.

У порушення умов договору б/н від 15.10.2013 року та приписів чинного законодавства у строки, визначені умовами цього договору, відповідачем не повернуто позивачу кредитні кошти у розмірі 10 000,00 грн., не сплачено проценти за користування кредитними коштами у сумі 14 173,33 грн. та не сплачено комісію у розмірі 3 650,00 грн.

Отже, позивач виконав взяті на себе зобов'язання за договором банківського обслуговування, а відповідач не виконав належним чином взяті на себе зобов'язання з повернення кредиту, сплати відсотків та винагороди за користування кредитом та має перед позивачем заборгованість за кредитом у розмірі 10 000,00 грн., заборгованість за процентами за користування кредитними коштами у сумі 14 173,33 грн. та заборгованість по комісії у розмірі 3 650,00 грн.

Доказів сплати вказаної заборгованості відповідачем суду не надано.

Ст.ст. 525, 526 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За таких обставин, позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості за кредитом у розмірі 10 000,00 грн., заборгованість за процентами за користування кредитними коштами у сумі 14 173,33 грн. та заборгованість по комісії у розмірі 3 650,00 грн. обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Згідно ст. 230 Господарського кодексу України порушення зобов'язання є підставою для застосування господарських санкцій (неустойка, штраф, пеня).

Відповідно до п.3.2.1.5.1 Умов при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п.3.2.1.2.2.2, 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3, термінів повернення кредиту, передбачених п.п.3.2.1.1.8, 3.2.1.2.2.3, 3.2.1.2.3.4, винагороди, передбаченої п.п.3.2.1.2.2, 3.2.1.4.4, 3.2.1.4.5, 3.2.1.4.6 клієнт виплачує банку за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла у період, за який сплачується пеня (у % річних) від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу. А в разі реалізації банком права на встановлення іншого строку повернення кредиту, клієнт сплачує банку пеню у розмірі, зазначеному у п.3.2.1.4.1.3 від суми заборгованості за кожен день прострочення. Сплата пені здійснюється у гривні. У випадку, якщо кредит надавався в іноземній валюті, пеня сплачується в гривневому еквіваленті за кусом НБУ на дату сплати.

У п.3.2.1.5.4 умов передбачено, що нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбачених п.п. 3.2.1.5.1, 3.2.1.5.2, 3.2.1.5.3 здійснюється протягом 15 (п'ятнадцяти) років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано клієнтом.

Позовні вимоги в частині стягнення 18 816,30 грн. пені у зв'язку з простроченням відповідачем виконання взятих на себе зобов'язань за договором банківського обслуговування № б/н від 15.10.2013 року на підставі ст. 230 ГК України є обґрунтованими, та підлягають задоволенню за розрахунком позивача, який відповідає умовам договору та вимогам закону.

Судові витрати відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Благодійної організації "Благодійний фонд "ЄВРОПЕЙСЬКА ПІДТРИМКА" (03057, м. Київ, вул. Вадима Гетьмана, будинок 1; код 38929326) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний Банк «ПриватБанк» (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50; код 14360570) 10 000 (десять тисяч) грн. 00 коп. заборгованості за кредитом, 14 173 (чотирнадцять тисяч сто сімдесят три) грн. 33 коп. процентів за користування кредитом, 18 816 (вісімнадцять тисяч вісімсот шістнадцять) грн. 30 коп. пені, 3650 (три тисячі шістсот п'ятдесят) грн. 00 коп. заборгованості по комісії та 1 378 (одна тисяча триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. судового збору.

Після вступу рішення в законну силу видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено 24.11.2016р.

Суддя С.О. Чебикіна

Дата ухвалення рішення21.11.2016
Оприлюднено29.11.2016
Номер документу62941069
СудочинствоГосподарське
Сутьстягнення 46 639,63 грн

Судовий реєстр по справі —910/18240/16

Рішення від 21.11.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Ухвала від 19.10.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

Ухвала від 05.10.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Чебикіна С.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні