Рішення
від 30.11.2016 по справі 444/2326/16-ц
ЖОВКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 444/2326/16-ц

Провадження № 2/444/1165/2016

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2016 року Жовківський районний суд Львівської області у складі:

головуючий суддя Оприск З. Л.

секретар судового засідання Розлуцька Р.Є.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Жовкві Львівської області цивільну справу за позовом керівника Червоноградської місцевої прокуратури до Великодорошівської сільської ради Жовківського району Львівської області, ОСОБА_2, третя особа Державний реєстратор речових прав на нерухоме майно Жовківської районної державної адміністрації, про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, виданого внаслідок вчинення корупційного правопорушення, внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, повернення земельної ділянки,-

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів про визнання незаконним та скасування рішення, скасування свідоцтва про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, виданого внаслідок вчинення корупційного правопорушення, внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, повернення земельної ділянки. Свої позовні вимоги мотивував тим, що постановою Жовківського районного суду від 29 червня 2016 року ОСОБА_3 визнана винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-7 ч. 1,2 КУпАП. Вказав, що ОСОБА_2, Судом, зокрема, було встановлено, що ОСОБА_2 будучи наділеною повноваженнями депутата Великодорошівської сільської ради Жовківського району Львівської області згідно постанови Великодорошівської сільської виборчої комісії від 19.11.2015. всупереч вимогам ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», під час засідання сесії Великодорошівської сільської ради 7-го демократичного скликання 25.12.2015 при голосуванні за прийняття рішення «Про передачу у власність земельної ділянки ОСОБА_2» не повідомила колегіальний орган про наявність у неї реального конфлікту інтересів та проголосувала за прийняття рішення про передачу їй у приватну власність земельної ділянки площею 0.1391га. для будівництва га обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2, шляхом підняття руки, відтак, згідно пояснень головуючого на засіданні сесії Великодорошівської сільської ради, голос ОСОБА_2 на засіданні було зараховано як голос «ЗА», рішення було прийнято одноголосно, про що внесено відомості до протоколу засідання, чим порушила вимоги ч.1,2 ст. 172-7 КУпАП.

Просив визнати незаконними та скасувати рішення сесії Великодорошівської сільської ради Жовківського району від 25.12.2015 №16 «Про передачу у власність земельної ділянки ОСОБА_2». Внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування запису № 13191700 про право власності, внесеного до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 29.01.2016 державним реєстратором управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Львівській області. Витребувати із володіння ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, паспорт НОМЕР_3, виданий 03.06.2003 Жовківським РВ УМВС України у Львівській області) та повернути у власність територіальної громади Великодорошівської сільської ради земельну ділянку площею 0.1391 га., кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_2, в АДРЕСА_1, нормативна грошова оцінка якої 125537.80 грн. Стягнути з відповідачів на користь прокуратури Львівської області судовий бір в сумі 4639.07 грн., сплачений за подання позову до суду.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві, просила позов задовольнити.

Представник відповідача Великодорошівської сільської ради Кирилюк В.В. позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на доводи, викладені в позовній заяві, просив позов задовольнити.

У судовому засіданні було досліджено усі наявні в матеріалах справи письмові докази.

Постановою Жовківського районного суду від 29 червня 2016 року ОСОБА_2 знана винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-7 1.2 КУпАІІ та на неї накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 0 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 3400 грн.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, будучи наділеною повноваженнями депутата Великодорошівської сільської ради Жовківського району Львівської області згідно постанови Великодорошівської сільської виборчої комісії від 19.11.2015 року, всупереч вимогам ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», під час засідання сесії Великодорошівської сільської ради 7-го демократичного скликання 25.12.2015 при голосуванні за прийняття рішення «Про передачу у власність земельної ділянки ОСОБА_2» не повідомила колегіальний орган про наявність у неї реального конфлікту інтересів та проголосувала за прийняття рішення про передачу їй у приватну власність земельної ділянки площею 0.1391га. для будівництва га обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2, шляхом підняття руки, відтак, згідно пояснень головуючого на засіданні сесії Великодорошівської сільської ради, голос ОСОБА_2 на засіданні було зараховано як голос «ЗА», рішення було прийнято одноголосно, про що внесено відомості до протоколу засідання, чим порушила вимоги ч.1,2 ст. 172-7 КУпАП.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, будучи депутатом Великодорошівської сільської ради, скоїла адміністративне правопорушення., пов'язане із корупцією, яке полягає у неповідомленні про наявність реального конфлікту інтересів, а також вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів (голосувала на сесії ради) та її визнано винною за ч.1 та ч.2 ст. 172-7 КУпАП. Судове рішення набрало законної сили 09.07.2016.

На підставі вищевказаного рішення сесії Великодорошівської сільської ради ОСОБА_2 зареєструвала право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1, площею 0.1391 га., кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_2, про що державним реєстратором Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Львівській області внесено запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за № 845037546227.

Дослідивши матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до наступного висновку.

Відповідно до ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленого цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. ст. 10, 60, 61 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини, визнанні сторонами, не підлягають доказуванню. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беріть участь у справі, виникає спір.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та ч. 2 ст. 327 ЦК України у комунальній власності є майно, у тому числі грошові кошти, яке належить територіальній громаді. Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування" органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до ст. 39 ЗК України використання земель житлової та громадської забудови здійснюється відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, плану земельно-господарського устрою з дотриманням будівельних норм, державних стандартів і норм, регіональних та місцевих правил забудови.

Відповідно до ст. 83 ЗК України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності. До земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема, землі загального користування населених пунктів (майдани, вулиці, проїзди, шляхи, набережні, пляжі, парки, сквери, бульвари, кладовища, місця знешкодження та утилізації відходів тощо).

Судом встановлено, що на підставі рішення сесії Великодорошівської сільської ради ОСОБА_2 зареєструвала право власності на земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1, площею 0.1391 га., кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_2, про що державним реєстратором Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Львівській області внесено запис до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно за № 845037546227.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, будучи наділеною повноваженнями депутата Великодорошівської сільської ради Жовківського району Львівської області згідно постанови Великодорошівської сільської виборчої комісії від 19.11.2015. всупереч вимогам ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», під час засідання сесії Великодорошівської сільської ради 7-го демократичного скликання 25.12.2015 при голосуванні за прийняття рішення «Про передачу у власність земельної ділянки ОСОБА_2» не повідомила колегіальний орган про наявність у неї реального конфлікту інтересів та проголосувала за прийняття рішення про передачу їй у приватну власність земельної ділянки площею 0.1391га. для будівництва га обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд в АДРЕСА_1, кадастровий номер земельної ділянки НОМЕР_2, шляхом підняття руки, відтак, згідно пояснень головуючого на засіданні сесії Великодорошівської сільської ради, голос ОСОБА_2 на засіданні було зараховано як голос «ЗА», рішення було прийнято одноголосно, про що внесено відомості до протоколу засідання, чим порушила вимоги ч.1,2 ст. 172-7 КУпАП.

Відповідно до п.10 ч.2 ст. 16 ЦК України способом захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

У ч. 1 ст. 15 ЦК України закріплюється право кожної особи на захист свого права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Положення цієї статті базуються на нормах Конституції України, які закріплюють обов'язок держави забезпечувати захист: прав усіх суб'єктів права власності і господарювання (ст. 13), захист прав і свобод людини і громадянина здійснюється судом (ч. 1 ст. 55).

Відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку виникає після одержання її власником документа, що посвідчує право власності та його державної реєстрації, а відповідно до ст. 126 ЗК України (в редакції на час отримання земельної ділянки відповідачем) таким документом був державний акт, форма якого затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: визнання прав; відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів.

Як роз'яснив Пленум Верховного Суду України в абзаці другому п. 2 Постанови від 16.04.2004 року №4 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ», виходячи з положень ст. ст. 8,124 Конституції України, ст. ст. 26, 30, 87 - 90, 100, 102, 118, 123, 128, 143 -146, 149, 151, 152 -158, 161, 210, 212 ЗК України, глав 27, 33, 34 ЦК України, ст. 15 ЦПК України судам підвідомчі (підсудні) справи за заявами, зокрема, з приводу володіння, користування, розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян чи юридичних осіб, і визнання недійсними державних актів про право власності та право постійного користування земельними ділянками; про визнання недійсними угод купівлі-продажу, дарування, застави, обміну, ренти земельних ділянок, договорів довічного утримання, за якими набувачеві передаються у власність земельні ділянки, укладених із порушенням встановленого законом порядку.

У разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним (ст. 155 ЗК України), а також визнається недійсним й державний акт виданий на виконання такого недійсного акту.

У відповідності до ч. 3 ст. 61 ЦПК України обставини, встановлені судовим рішенням у цивільній, господарській або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

З огляду на вищевказане рішення сесії Великодорошівської сільської ради №16 про передачу у власність земельної ділянки ОСОБА_2» прийняте внаслідок вчинення депутатом Великодорошівської сільської ради ОСОБА_2 корупційного адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 та ч.2 ст. 172-7 КУпАІІ у зв'язку із невиконанням останньою покладеного ст.28 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язання щодо врегулювання конфлікту інтересів під час прийняття оспорюваного рішення, що встановлено постановою Жовківського районного суду від 29 червня 2016 року, таке підлягає скасуванню у судовому порядку.

Відповідно до частин 3, 4 ст. 267 ЦК України позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

Стороною у спорі не заявлено про застосування наслідків спливу позовної давності,

За таких обставин позов слід задовольнити повністю.

Керуючись статтями 125, 152, 155 Земельного кодексу України, статтями 16, 267, 327 Цивільного кодексу України, ст. ст. 10, 11, 57, 60, 61, 88, 208, 209, 212-215 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ :

Позов задовольнити повністю.

Визнати незаконними та скасувати рішення сесії Великодорошівської сільської ради Жовківського району від 25.12.2015 №16 «Про передачу у власність земельної ділянки ОСОБА_2».

Внести до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно запис про скасування запису № 13191700 про право власності, внесеного до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 29.01.2016 державним реєстратором управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Львівській області.

Витребувати із володіння ОСОБА_2 (ідентифікаційний НОМЕР_1, паспорт НОМЕР_3, виданий 03.06.2003 Жовківським РВ УМВС України у Львівській області) та повернути у власність територіальної громади Великодорошівської сільської ради земельну ділянку площею 0.1391 га., кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_2, в АДРЕСА_1, нормативна грошова оцінка якої 125537.80 грн.

Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Прокуратури Львівської області 1378,00 грн. судового збору, сплаченого за подання до суду позову.

Стягнути з Великодорошівської сільської ради Жовківського району Львівської області (80364 с. Великий Дорошів Жовківського району Львівської області, вул. Львівська, 116, ідентифікаційний номер 34279344) на користь Прокуратури Львівської області 3261,07 грн. судового збору, сплаченого за подання до суду позову.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення суду, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Апеляційна скарга подається апеляційному суду Львівської області через Жовківський районний суд Львівської області.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Головуючий суддя Оприск З. Л.

СудЖовківський районний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення30.11.2016
Оприлюднено05.12.2016
Номер документу63070613
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —444/2326/16-ц

Ухвала від 18.01.2017

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Оприск З. Л.

Рішення від 30.11.2016

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Оприск З. Л.

Рішення від 29.11.2016

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Оприск З. Л.

Ухвала від 10.11.2016

Цивільне

Жовківський районний суд Львівської області

Оприск З. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні