Справа № 136/1475/16-ц
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2016 року м. Липовець
Липовецький районний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Стадника С.І.
секретаря судового засідання Шевчук Н.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Липовець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про усунення від права на спадкування, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулась до суду з вищевказаним позовом, який мотивувала тим, що 02.02.2016 року помер її брат - ОСОБА_3. Після його смерті відкрилася спадщина за законом, оскільки особистого розпорядження на випадок своєї смерті він не зробив. До складу спадщини увійшли земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,7997 гектари (кадастровий номер 0522280400:05:000:0345) та 0,9779 гектара (кадастровий номер 0522280400:03:000:0356), які належали спадкодавцю на праві особистої приватної власності. До кола спадкоємців першої черги за законом входить дочка спадкодавця, ОСОБА_2, яка в строк визначений частиною 1 статті 1270 ЦК України, подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
До дня смерті спадкодавець, будучи інвалідом І групи, тяжко хворим, потребував постійного стороннього догляду. Позивач доглядала за ним (прала білизну, прибирала у будинку, готувала їжу, купувала ліки та всі необхідні продукти), а після його смерті поховала за власні кошти. Відповідач, знаючи про безпорадний стан батька, жодного разу не відвідала його, не піклувався про нього, не цікавився станом його здоров'я.
Будучи спадкоємицею другої черги за законом, позивач вважає, що ОСОБА_2 не має права на спадкування, оскільки вона ухилилася від надання допомоги своєму батьку, який через тяжку хворобу знаходився у безпорадному стані. Вказане стало приводом для звернення позивача до суду, оскільки у разі усунення відповідача від права на спадкування, зазначене право перейде до неї.
Позивач та її представник в судовому засіданні заявлені вимоги підтримали, просили суд позов задовольнити.
Відповідач позов визнала в повному обсязі, просила суд задовольнити його.
Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_4 показав суду, що сторони у справі є його родичами. Після того як ОСОБА_3 отруївся сурогатом алкоголю, він тяжко хворів, у зв'язку з чим потребував стороннього догляду, який йому забезпечувала позивач (прала білизну, прибирала у будинку, готувала їжу, купувала ліки та всі необхідні продукти). Після смерті ОСОБА_3В, позивач похоронила його. Відповідач жодного разу з квітня 2009 року дня до дня смерті батька не відвідала його, не піклувалася про нього, не цікавився станом його здоров'я. Інших дітей окрім ОСОБА_2 у ОСОБА_3 не було.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, суд встановив наступні обставини та відповідні правовідносини.
02.02.2016 року в місті Липовець (Вінницької області) помер ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1), що підтверджується Свідоцтвом про смерть (а.с. 6). Після його смерті відкрилася спадщина за законом, оскільки особистого розпорядження на випадок своєї смерті він не зробив.
До складу спадщини увійшли земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 3,7997 гектари (кадастровий номер 0522280400:05:000:0345) та 0,9779 гектара (кадастровий номер 0522280400:03:000:0356), які належали спадкодавцю на праві особистої приватної власності, що підтверджується Державними актами серії ЯЛ №709364 (а.с. 5), №709366 (а.с. 4) на право власності на земельну ділянку.
З матеріалів Спадкової справи № 115/2016 слідує, що після смерті ОСОБА_3 спадщину прийняла його дочка - ОСОБА_2 (а.с. 48), яка в строк визначений частиною 1 статті 1270 ЦК України, подала нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Будучи спадкоємцем другої черги за законом, яка також прийняла спадщину (а.с. 34), позивач просить суд усунути ОСОБА_2 від права на спадкування за законом, посилаючись на те, що через тяжку хворобу ОСОБА_3 знаходився у безпорадному стані, у зв'язку з чим потребував стороннього догляду, який позивач йому надавала (прала білизну, прибирала у будинку, готувала їжу, купувала ліки та всі необхідні продукти), а після його смерті поховала за власні кошти. Відповідач ухилялась від догляду батька, який після отруєння сурогатом алкоголю до дня смерті жодного разу не відвідала його, не піклувалася про нього, не цікавилася станом його здоров'я.
За рішенням суду особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво перебував у безпорадному стані (частина 5 статті 1224 ЦК України).
З листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 р. N 24-753/0/4-13 "Про судову практику розгляду цивільних справ спадкування" (далі - Лист) слідує, для задоволення позовних вимог у справах про усунення від права на спадкування відповідно частини 5 статті 1224 ЦК має значення сукупність обставин: ухилення особи від надання спадкодавцеві допомоги при можливості її надання, перебування спадкодавця в безпорадному стані, потреба спадкодавця в допомозі саме цієї особи. Лише при одночасному настанні наведених обставин і доведеності зазначених фактів в їх сукупності спадкоємець може бути усунений від спадкування.
З'ясовуючи вказані вище обставини суд встановив, що в квітні 2009 року ОСОБА_3 був госпіталізований до Липовецької ЦРЛ з діагнозом: мозкова кома ІІІ, отруєння сурогатом алкоголю, аспіраційна пневмонія. При виписці пацієнт потребував стороннього догляду, який згідно показів свідка ОСОБА_5, надавала йому позивач. В подальшому, ОСОБА_3 перебував на "Д" обліку* (диспансерний облік пацієнтів передбачає регулярне відвідування лікаря, який оцінює стан хворого на поточний період і при необхідності коректує терапію), а незадовго до смерті рішенням МСЕК йому безтерміново встановлено І групу інвалідності (загальне захворювання, а.с. 8), у зв'язку з чим він потребував постійного стороннього догляду.
З показів свідка судом встановлено, що після отруєння сурогатом алкоголю, тобто з квітня 2009 року і до дня смерті, через тяжку хворобу ОСОБА_3 потребував стороннього догляду, який забезпечувала позивач (прала білизну, прибирала у будинку, готувала їжу, купувала ліки та всі необхідні продукти). Після смерті ОСОБА_3 позивач похоронила його. Відповідач жодного разу з квітня 2009 року дня до дня смерті батька не відвідала його, не піклувалася про нього, не цікавився станом його здоров'я. Інших осіб окрім дочки ОСОБА_2, які згідно закону зобов'язані піклуватися про спадкодавця, судом не встановлено. Отже, відповідач, будучи єдиною дочкою спадкодавця, особою працездатного віку, зобов'язана була надати допомогу своєму батьку, який перебуваючи в безпорадному стані потребував її. Оскільки відповідач таких дій не вчинила, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, у зв'язку з чим її слід усунути від спадкування за законом.
За змістом частини четвертої статті 174 ЦПК у разі визнання відповідачем позову, яке не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд у мотивувальній частині рішення може вказати лише про визнання позову та прийняття його судом (п.11 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 18.12.2009 року № 14 "Про судове рішення у цивільній справі " ).
Враховуючи те, що визнання відповідачем позовних вимог не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси третіх осіб, суд приймає визнання відповідачами позову та виносить рішення про задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст. 10, 11, 57-60, 174, 212-215 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про усунення від права на спадкування, - задовольнити.
Усунути ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_2) від права на спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, який помер 02.02.2016 року в місті Липовець (Вінницької області).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається апеляційному суду Вінницької області через Липовецький районний суд Вінницької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя С.І. Стадник
Суд | Липовецький районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2016 |
Оприлюднено | 06.12.2016 |
Номер документу | 63093516 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Липовецький районний суд Вінницької області
Стадник С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні