Справа № 182/5696/16-ц
Провадження № 2/0182/3955/2016
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
02.12.2016 року м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Кобеляцької-Шаховал І.О.
секретар Скоробогатова А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Нікополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 та ОСОБА_3, третя особа - Товариство з обмеженою відповідальністю „Інформаційний центр „Репортер", про визнання права власності на спадок за законом і за зустрічною позовною заявою засновника ТОВ „Інформаційний центр „Репортер" ОСОБА_4 про визнання права власності на частку в статутному капіталі, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідачів про визнання за собою права власності на спадок за законом спадок за законом.
В обгрунтування своїх вимог посилається на наступні обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_5. При житті останній заповіту не залишив. Після його смерті залишилось наступне спадкове майно:
- житловий будинок з надвірними будівлями, розташований в АДРЕСА_1, згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 13.11.1990 року, посвідченого державним нотаріусом Другої Нікопольської державної нотаріальної контори, зареєстровано в реєстрі за № 2-4666;
- земельна ділянка, площею 0,0852 га., передана для будівництва та обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1, згідно Державного акту на право приватної власності на землю від 17.02.1998 року;
- ощадні внески з необхідними компенсаційними виплатами, які знаходяться у ВАТ „Державний ощадний банк України" у філії № 3077 на рахунку НОМЕР_1, філії №7898/012 на рахунку НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_5;
- 49 % Статутного капіталу ТОВ „Інформаційний центр „Репортер".
Спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_5 є вона - дружина ОСОБА_1 - та їх доньки ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які фактично з ними не проживали, до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини не звертались і відмовляються від спадщини на її користь. В передбачений законодавством строк вона не зверталась з заявою про прийняття спадщини, так як фактично проживала і була зареєстрована за однією адресою з ОСОБА_5, тобто фактично спадщину прийняла. У зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа на вказаний житловий будинок, їй рекомендовано звернутись до суду для визнання права власності на спадок за законом після смерті її чоловіка ОСОБА_5. Вона стежить за вказаною спадщиною, прийняла її та вважає, що, відповідно до діючого законодавства, має цілком законне право на оформлення за собою спадкових прав. За таких обставин звернулась до суду.
Засновник третьої особи ТОВ „Інформаційний центр „Репортер" звернулась до суду із зустрічним позовом до позивача ОСОБА_1 про визнання права власності на частку статутного капіталу. В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5, який був засновником ТОВ „Інформаційний центр „Репортер", розмір внеску до статутного фонду - 3 626,00 гривень, що складає 49 % статутного капіталу, згідно Статуту підприємства. Як вбачається зі змісту ст.1 та ст.4 Закону України „Про господарські товариства", господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. До господарських товариств належать, зокрема, товариства з обмеженою відповідальністю. Товариство з обмеженою відповідальністю створюється і діє на підставі статуту. Згідно протоколу загальних зборів ТОВ „Інформаційний центр „Репортер", ОСОБА_5 передав свої 49 % статутного капіталу їй. Відповідно, зазначені 49 % статутного капіталу ТОВ „Інформаційний центр „Репортер" не входять до складу спадщини після смерті ОСОБА_5 Згідно зі ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Статтею 1216 ЦК України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Відповідно до вимог ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. З огляду на зазначені вимоги законодавства України, вважає, що 49 % статутного капіталу ТОВ „Інформаційний центр „Репортер" не входять до складу спадщини, після смерті ОСОБА_5Ю і вона є законним власником 49 % статутного капіталу ТОВ „Інформаційний центр „Репортер". За таких обставин звернулась до суду із зустрічним позовом.
В судове засідання сторони не прибули, надали заяви про розгляд справи у їх відсутність, позивач свої позовні вимоги підтримала в повному обсязі, проти задоволення зустрічного позову не заперечувала. Відповідачі проти задоволення позовних вимог за первісним та зустрічним позовами не заперечували. Засновник третьої особи підтримала позовні вимоги за своєю зустрічною позовною заявою, проти інших позовних вимог не заперечувала.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст.6 Конвенції „Про захист прав людини і основоположних свобод", кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов"язків цивільного характеру.
Згідно з ч.1 ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Відповідно до ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно зі ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Як встановлено в судовому засіданні, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_5 (а.с.4). При житті останній заповіту не залишив. Після його смерті залишилось наступне спадкове майно:
- житловий будинок з надвірними будівлями, розташований в АДРЕСА_1, згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 13.11.1990 року, посвідченого державним нотаріусом Другої Нікопольської державної нотаріальної контори, зареєстровано в реєстрі за № 2-4666 (а.с.5-11);
- земельна ділянка, площею 0,0852 га., передана для будівництва та обслуговування житлового будинку в АДРЕСА_1, згідно Державного акту на право приватної власності на землю від 17.02.1998 року (а.с.12);
- ощадні внески з необхідними компенсаційними виплатами, які знаходяться у ВАТ „Державний ощадний банк України" у філії № 3077 на рахунку НОМЕР_1, філії №7898/012 на рахунку НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_5 (а.с.13);
- 49 % Статутного капіталу ТОВ „Інформаційний центр „Репортер".
Спадкоємцями за законом після смерті ОСОБА_5 є дружина померлого - позивачка по справі ОСОБА_1 (а.с.14) та їх доньки ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які фактично зі спадкодавцем та позивачкою не проживали (а.с.15-16), до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини не звертались і спадщину приймати не бажають, відповідно до своїх заяв. В передбачений законодавством строк позивачка не зверталась з заявою про прийняття спадщини, так як фактично проживала і була зареєстрована за однією адресою з ОСОБА_5 (а.с.15), тобто фактично спадщину прийняла. У зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа на вказаний житловий будинок, позивачці рекомендовано звернутись до суду для визнання права власності на спадок за законом після смерті її чоловіка ОСОБА_5 (а.с.23). Позивачка стежить за вказаною спадщиною, прийняла її, тому суд вважає, що, відповідно до діючого законодавства, позивачка має цілком законне право на оформлення за собою спадкових прав, що стосується будинку, земельної ділянки та ощадних внесків. Однак, згідно протоколу загальних зборів ТОВ „Інформаційний центр „Репортер", ОСОБА_5 передав свої 49 % статутного капіталу засновнику ТОВ „Інформаційний центр „Репортер" ОСОБА_4 (а.с.17). Відповідно, зазначені 49 % статутного капіталу ТОВ „Інформаційний центр „Репортер" не входять до складу спадщини після смерті ОСОБА_5 і ОСОБА_4 є законним власником 49 % статутного капіталу ТОВ „Інформаційний центр „Репортер".
За таких обставин суд вважає за можливе позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково, а позовні вимоги ОСОБА_4 - задовольнити в повному обсязі.
Враховуючи викладене та керуючись ст.3-10, 30, 60, 256, 259 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, який складається з: житлового будинку (літ.А), загальною площею - 77,1 кв.м., житловою площею - 52,4 кв.м.; сараю (літ.Б); літньої кухні (літ.В); вбиральні (літ.Г); підвалу (літ.Д); № 1-9, І споруджень, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку, площею 0,0852 га., передану для будівництва та обслуговування житлового будинку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на ощадні внески з необхідними компенсаційними виплатами, які знаходяться у ВАТ „Державний ощадний банк України" у філії № 3077 на рахунку НОМЕР_1, філії № 7898/012 на рахунку НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_5, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_5, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1.
В інших позовних вимогах - відмовити.
Позовні вимоги ОСОБА_4 за зустрічним позовом задовольнити в повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_4 право власності на частку Статутного капіталу Товариство з обмеженою відповідальністю „Інформаційний центр „Репортер", вартістю 3 626 гривень, що складає 49 % статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю „Інформаційний цент „Репортер" (ідентифікаційний код 30695679).
На рішення суду першої інстанції може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня проголошення рішення до Апеляційного суду Дніпропетровської області через Нікопольський міськрайонний суд.
Суддя: І. О. Кобеляцька-Шаховал
Суд | Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 02.12.2016 |
Оприлюднено | 08.12.2016 |
Номер документу | 63134910 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Кобеляцька-Шаховал І. О.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Кобеляцька-Шаховал І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні