Справа №: 400/1864/16-ц
Провадження № 2/400/411/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 грудня 2016 року
Петрівський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді - Шаєнко Ю. В.
при секретарі - Фатьяновій А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.м.т. ОСОБА_1 області справу за позовом ОСОБА_2 до Петрівської сільської ради Петрівського району Кіровоградської області про визнання права власності на спадкове майно,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася з позовом до суду, мотивуючи тим, що 12.03.2010 року помер її чоловік - ОСОБА_3, після смерті якого залишилося спадкове майно, що складається з житлового будинку з надвірними будівлями №45 по вулиці Широка(Чапаєва) в с.Петрівське Петрівського району Кіровоградської області, із присадибною земельною ділянкою та ділянкою для ведення особистого селянського господарства, крім цього, залишилося селянське фермерське господарство «Зелений Гай», як цілісний майновий комплекс, ідентифікаційний код 22223350, місцезнаходження: Кіровоградська область, Петрівський район, с.Козацьке(Петрівське), вул.Першотравнева, 51, зареєстроване 16.06.1995 року Петрівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР №14391200000000042. Після смерті чоловіка позивач звернулася до нотаріуса з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на корпоративні права селянського фермерського господарства «Зелений Гай», однак нотаріус відмовив їй, мотивуючи тим, що фактично статутний капітал господарства не сформовано та відсутні вартісні показники, так як ОСОБА_3 не встиг зареєструвати зміни до Статуту господарства, тому позивач просить визнати за нею право власності на спадкове майно у вигляді фермерського господарства «Зелений Гай», як цілісного майнового комплексу.
Позивач в судове засідання не з'явилася, письмовою заявою просила справу слухати без її участі, позов підтримує, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник позивача ОСОБА_4 письмовою заявою просив справу слухати без його участі, позов підтримує, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, письмовою заявою просив справу розглядати без його участі, позов визнає повністю.
Суд, дослідивши документи справи, вважає, що позов підлягає задоволенню зі слідуючих підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
В судовому засіданні встановлено, що 12 березня 2010 року помер чоловік позивачки - ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії І-ОЛ №109062, виданого 12.03.2010 року Петрівською сільською радою Петрівського району Кіровоградської області(а.с.6). Факт того, що позивач та ОСОБА_3 перебували у шлюбі підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу серії І-ОЛ №319819, виданого 27.06.1977 року Петрівською сільською радою Петрівського району Кіровоградської області(а.с.5).
Після смерті чоловіка позивачки залишилося спадкове майно, що складається з: житлового будинку з надвірними будівлями №45 по вулиці Широка(Чапаєва) в с.Петрівське Петрівського району Кіровоградської області, із присадибною земельною ділянкою та ділянкою для ведення особистого селянського господарства, крім цього, залишилося селянське фермерське господарство «Зелений Гай», як цілісний майновий комплекс, ідентифікаційний код 22223350, місцезнаходження: Кіровоградська область, Петрівський район, с.Козацьке(Петрівське), вул.Першотравнева, 51, зареєстроване 16.06.1995 року Петрівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР №14391200000000042(а.с.7).
03.11.2016 року, позивачка звернулась до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на корпоративні права селянського фермерського господарства «Зелений Гай», але їй було відмовлено(а.с.20), оскільки фактично статутний капітал господарства не сформовано, згідно ОСОБА_4 з ОСОБА_5 державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у господарства відсутнє будь-яке майно, тобто відсутній статутний капітал господарства та вартісні показники .
З ОСОБА_5 державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №1001641982 від 03.11.2016 року(а.с.14-16), дійсно вбачається, що статутний капітал не сформований. Однак, зі Статуту селянського фермерського господарства «Зелений Гай» в редакції від 17 грудня 2009 року(а.с.8-12), вбачається, що згідно п.5.9 та п.5.10, статутний фонд сформований в розмірі 1000(одна тисяча) гривень та 100 відсотків якого належить Засновнику Господарства, а саме ОСОБА_3. Вбачається, що ОСОБА_3, вніс зміни до Статуту, мав намір сформувати та зареєструвати вказані зміни в ОСОБА_5 державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, однак за час життя не встиг цього зробити, оскільки тяжко хворів та знаходився на стаціонарному лікуванні, що підтверджується дорученням, яке посвідчене завідуючим терапевтичного відділення Петрівської ЦРЛ ОСОБА_6В.(а.с.17).
З п. 5.8 Статуту вбачається, що у випадку смерті засновника успадкування землі і майна Господарства здійснює його спадкоємець першої черги - ОСОБА_2 та стає Засновником господарства. В цьому випадку до ОСОБА_2 переходять всі права і обов'язки, які належали померлому як Засновнику. При вступі спадкоємця до володіння господарством, до Статуту вносяться відповідні зміни, які підлягають державній реєстрації в установленому законодавством порядку.
Згідно витягу з ОСОБА_5 державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_2 є керівником господарства з 03.03.2010 року на період до отримання свідоцтва про спадщину і внесення змін до Статуту. Відповідно до довідки №17 від 03.11.2016 року, виданої СФГ «Зелений Гай»(а.с.18), на балансі господарства знаходиться сільськогосподарська техніка, залишкова вартість якої становить 114209(сто чотирнадцять тисяч двісті дев'ять) гривень.
З вказаного вбачається, що позивачка від спадщини не відмовилась, крім цього продовжує господарську діяльність, що також підтверджується довідкою №143/10/11-18-22 від 02.11.2016 року Олександрійської ОДПІ Петрівського відділення(а.с.19), про те, що господарство не має заборгованості зі сплати податків, зборів, платежів, а отже вказане підтверджує, що господарство функціонує.
Відповідно до п.218 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 03.03.2004 року, яка діяла на момент смерті спадкодавця, зазначалось, що спадкування майна фермерського господарства здійснюється з урахуванням вимог Закону України «Про фермерське господарство». Відповідно до ч.1 ст.23 Закону України «Про фермерське господарство» , успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону, тому фермерське господарство повинно успадковуватися як цілісний майновий комплекс. В Законі України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 року №755-ІV зазначено, що у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи на підставі факту смерті фізичної особи-засновника (учасника) та відмови інших засновників (учасників) у прийнятті спадкоємця (спадкоємців) померлого до складу засновників, крім документів, які передбачені ч. 1 ст.29 Закону України №755-ІV (в редакції на дату смерті) , додатково подається нотаріально засвідчена копія свідоцтва про смерть фізичної особи, або відповідна довідка органу реєстрації актів громадянського стану чи судове рішення про оголошення громадянина померлим. Згідно роз'яснень Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 21.12.2005 року №11202, замість нотаріально посвідченої копії рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу, яким затверджено зміни до установчих документів, подається копія свідоцтва про право на спадщину за законом чи за заповітом.
Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або законом.
Відповідно до статті 1218 ЦК до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Позивачка є спадкоємцем першої черги за законом і має право на спадщину, що відкрилася після смерті свого чоловіка.
Частиною 5 ст.1268 ЦК України передбачено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Статтею 23 Закону України "Про фермерське господарство" передбачено, що успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону. Фермерське господарство як цілісний майновий комплекс включає майно, передане до статутного капіталу, не розподільчий прибуток, майнові та інші зобов'язання (стаття 22 Закону). Стаття 1 Закону визначає, що фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян із створенням юридичної особи, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм для ведення фермерського господарства, відповідно до закону. Фермерське господарство може бути створене одним громадянином України або кількома громадянами України, які є родичами або членами сім'ї відповідно до закону та діє на основі Статуту.
В роз'ясненнях, що містяться в п.9 постанови №20 від 22.12.1995 року Пленуму Верховного суду України "Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності" зазначено, що успадкування майна селянського (фермерського) господарства здійснюється за загальними правилами спадкового права.
Відповідно до ст.15 ЦК України , кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Пунктом 1 ч.2 ст.16 ЦК України , одним із способів захисту цивільних прав є визнання права.
Статтею 392 ЦК України передбачено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається (нотаріусом) іншою особою.
Отже, ОСОБА_2 вже більше 5 років, як спадкоємець першої черги за законом не може переоформити селянське фермерське господарство «Зелений Гай» на себе, так як державний нотаріус відмовляється вчинити нотаріальні дії та видати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину за законом є перешкодою для проведення державної реєстрації з метою внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною засновника на підставі факту смерті фізичної особи. Після смерті свого чоловіка і до теперішнього часу позивач не може переоформити фермерське господарство та внести зміни до ОСОБА_5 державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань , а тому змушена звернутись до суду про визнання права власності на спадкове майно у вигляді фермерського господарства «Зелений Гай», як цілісного майнового комплексу, ідентифікаційний код 22223350, місцезнаходження: Кіровоградська область, Петрівський район, с. Козацьке (Петрівське), вул. Першотравнева, 51, зареєстроване 16.06.1995 року Петрівською районною державною адміністрацією, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР №14391200000000042.
На підставі викладеного, суд вважає, що позов слід задовольнити, визнавши за позивачкою право власності на спадкове майно, що залишилося після смерті її чоловіка у вигляді фермерського господарства «Зелений Гай», як цілісного майнового комплексу, ідентифікаційний код 22223350, місцезнаходження: Кіровоградська область, Петрівський район, с.Козацьке(Петрівське), вул.Першотравнева, 51, зареєстроване 16.06.1995 року Петрівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР №14391200000000042.
На підставі ст.ст.1217, 1218, 1268 ЦК України, Закону України «Про фермерське господарство» та керуючись ст.ст. 10, 11, 209, 212, 213, 214, 215, 218 ЦПК України,-
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2 право власності на спадкове майно в порядку спадкування за законом у вигляді фермерського господарства «Зелений Гай», як цілісного майнового комплексу, ідентифікаційний код 22223350, місцезнаходження: Кіровоградська область, Петрівський район, с.Козацьке(Петрівське), вул.Першотравнева, 51, зареєстроване 16.06.1995 року Петрівською районною державною адміністрацією Кіровоградської області, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до ЄДР №14391200000000042 , що залишилось після смерті її чоловіка - ОСОБА_3, який помер 12 березня 2010 року.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Кіровоградської області через Петрівський районний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Суддя (підпис)
З оригіналом вірно:
Суддя Петрівського районного суду Ю.Шаєнко
Рішення набрало законної сили 13 грудня 2016 року.
Суддя Петрівського районного суду Ю.Шаєнко
Оригінал рішення знаходиться в архіві Петрівського районного суду Кіровоградської області в справі №400/1864/16-ц.
Суддя Петрівського районного суду Ю.Шаєнко
Суд | Петрівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 01.12.2016 |
Оприлюднено | 07.12.2016 |
Номер документу | 63148713 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Петрівський районний суд Кіровоградської області
Шаєнко Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні