Рішення
від 02.12.2016 по справі 699/601/16-ц
КОРСУНЬ-ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 699/601/16-ц

Номер провадження 2/699/406/16

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02.12.2016 року м.Корсунь-Шевченківський

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області в складі

головуючого - судді Савранського О.А.

за участю - секретаря Ященко О.М.

позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Корсуні-Шевченківському цивільну справу за позовом ОСОБА_1 за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача державного нотаріуса Корсунь-Шевченківської державної нотаріальної контори ОСОБА_2 до Деренковецької сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд

встановив:

Позивач ОСОБА_1 пред’явила у суд даний позов і просить визначити їй додатковий строк три місяці для подання заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_4, померлого 09 жовтня 2015 року посилаючись на те, що вона встановлений законодавством шестимісячний строк прийняття спадщини за законом з часу смерті спадкодавця пропустила у зв’язку з загубленням документів про підтвердження родинних зв’язків т хворобі. А тому, вона і звернулася з позовом до суду.

У суді позивач ОСОБА_1 вимоги та їх обґрунтування підтримала і надала суду пояснення, аналогічні змісту заяви.

Представник відповідача у суд не з’явився, надавши письмову заяву про розгляд справи за їх відсутністю та визнання вимог позивача.

Представник третьої особи ОСОБА_2 у судове засідання не з’явилася, надавши письмову заяву про розгляд справи за її відсутністю.

Третя особа ОСОБА_3 у судове засідання не з’явився, не заявив про свою участь у справі і не повідомив про згоду на участь у справі, а тому справа розглянута без неї.

Суд, з’ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності, вважає, що позов підлягає до повного задоволення.

У суді встановлено, що 09 жовтня 2015 року помер батько позивача ОСОБА_4 (свідоцтво про смерть серії І-СР № 261631 видане 12 жовтня 2015 року виконавчим комітетом Деренковецької сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області), який на день смерті проживав одиноко в с. Деренковець по вул. 60 років СРСР (Центральна) буд.11 Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, що підтверджується довідкою №424 виданою 09 серпня 2016 року Деренковецькою сільською радою Корсунь-Шевченківського району Черкаської області. Мати позивача померла в 2005 році.

Після смерті батька за законом відкрилася спадщина, яка складається з двох земельних ділянок загальною площею 1,1309 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий номер 7122581500:02:005:0023 і кадастровий номер 7122581500:05:001:0035, розташовані на території Деренковецької сільської ради Корсунь-Шевченківського району, яка належала померлому на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯГ №632659 виданого 01 вересня 2006 року Корсунь-Шевченківською райдержадміністрацією на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом №2-258 (ВСР 415818) від 29 березня 2006 року. Державний акт зареєстровано в Книзі записів реєстрації держаних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №010678800082.

Місцем відкриття спадщини є останнє постійне місце проживання померлого. Померлий заповіту не залишив.

Відповідно до ст.ст.1220, 1270 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи і для прийняття спадщини встановлений строк у шість місяців, який починається з часу її відкриття.

Згідно заяви сина спадкодавця ОСОБА_3 (третя особа) від 17 серпня 2016 року він є спадкоємцем майна померлого батька за законом. Спадщину в установлений законом термін не приймав і приймати не буду, за продовженням терміну на право спадщини звертатись не буде. Заяву засвідчено 17 серпня 2016 року секретарем Деренковецької сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області ОСОБА_5

28 липня 2016 року позивачем було подано до державного нотаріуса Корсунь-Шевченківської державної нотаріальної контори ОСОБА_2 заяву про прийняття спадщини.

Постановою державного нотаріуса Корсунь-Шевченківської державної нотаріальної контори ОСОБА_2 від 28 липня 2016 року позивачу було відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини за законом після померлого батька ОСОБА_4 у зв’язку з пропущенням строків для прийняття спадщини, визначених законом.

Спадкова справа не заводилась. Із заявами про прийняття спадщини, крім позивача, ніхто не звертався.

Відповідно до ст.ст.1269, 1272 даного Кодексу, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Якщо спадкоємець протягом цього строку не подав таку заяву, то він вважається таким, що не прийняв спадщину. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Як зазначила позивачка, заяву в нотаріальну контору для прийняття спадщини протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця вона не подала по причині того, що після смерті батька, який закінчив життя самогубством, тривалий час знаходилася в моральному пригніченому стані, а коли почала приходити до нормального психологічного стану та з’ясувала, які документи крім заяви необхідно подати до нотаріуса для відкриття спадкової справи, то тривалий час не могла знайти документів, що підтверджують родинні стосунки з померлим батьком, а саме її свідоцтва про народження та свідоцтва про укладення шлюбу, де змінено прізвище з «Мисько» на «Пузько». Крім того, з 08 квітня 2016 року по 12 квітня 2016 року по стану здоров’я не могла звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. Тому і пропустила установлений законом строк для подачі заяви про прийняття спадщини. Її рідний брат ОСОБА_3 згідно заяви від 17 серпня 2016 року не бажає приймати спадщину. Строк, достатній для подання нею заяви про прийняття спадщини є три місяці.

Суд також враховує відсутність заперечень про задоволення позову відповідачем та третіми особами по обґрунтуванням позивача, що не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Положеннями ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини, як джерело права.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини по справі «Ілхан проти Туреччини» від 27 червня 2000 року при вирішення питання пропуску строку на вчинення дій має застосовуватись правило встановлення всіх обставин з певною гнучкістю і без надзвичайного формалізму, воно не застосовується автоматично і не має абсолютного характеру.

Згідно ст.ст.1,10 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений розгляд і вирішення цивільних справ. Цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно ст.57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко - і відеозаписів, висновків експертів.

Відповідно до ч.1 ст.58 і ч.2 ст.59 ЦПК України, належними є докази,які містять інформацію щодо предмета доказування та обставини справи, які за законом мають бути підтвердженні певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Згідно ст.63 ЦПК України показання свідка - це повідомлення про відомі йому обставини, які мають значення для справи.

Свідки по справі відсутні.

Згідно ст.64 ЦПК України письмовими доказами є будь-які документи, акти, довідки, листування службового або особистого характеру або витяги з них, що містять відомості про обставини, які мають значення для справи.

В підтвердження своїх вимог позивач надала суду такі докази: світлокопію свідоцтва про смерть свого батька ОСОБА_4 та матері ОСОБА_6І, світлокопію свідоцтва про її народження, світлокопію свідоцтва про укладення шлюбу, постанову державного нотаріуса Корсунь-Шевченківської державної нотаріальної контори ОСОБА_2 про відмову в прийнятті заяви на прийняття спадщини за законом, заяву брата позивача ОСОБА_3 про відмову у прийнятті спадщини за законом після смерті батька ОСОБА_4, довідку про місце проживання спадкодавця до дня своєї смерті, світлокопію лікарського свідоцтва про смерть спадкодавця ОСОБА_4 за №114 від 09 жовтня 2015 року, копію державного акту на право приватної власності на землю та довідку про стан свого здоров’я.

Таким чином, суд вважає, що позивач строк для прийняття спадщини пропустив з поважної причини і є всі підстави задовольнити позов, але при цьому визначити строк у межах передбаченого законом загального терміну шести місяців і такий достатній строк може бути три місяці, перебіг якого рахується після набрання рішенням законної сили.

До початку розгляду справи по суті позивач не змінив предмет та підставу позову, відповідач не пред’явив зустрічний позов та протягом усього часу розгляду справи позивач не збільшив та не зменшив розмір позовних вимог, а тому суд розглянув цивільну справу в межах пред’явлених вимог і на підставі поданих сторонами доказів.

При задоволенні позову суд стягує з відповідача на користь позивача понесені ним судові витрати в справі.

Керуючись ст.ст.212, 213, 214, 215 ЦПК України, ст.ст. 1217, 1220, 1268, 1269, 1270, 1272 ЦК України, суд

вирішив :

Задовольнити повністю позов.

Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка, зареєстрована та проживає ІНФОРМАЦІЯ_2, НОМЕР_1 виданий 17 листопада 1998 року Корсунь-Шевченківським РВ УМВС України в Черкаській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 додатковий строк три місяці для подання нею заяви нотаріусу про прийняття спадщини в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_4, померлого 09 жовтня 2015 року в с. Деренковець Корсунь-Шевченківського району Черкаської області (свідоцтво про смерть серії І-СР № 261631 видане 12 жовтня 2015 року виконавчим комітетом Деренковецької сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області), і перебіг цього строку починається після набрання рішенням законної сили.

Стягнути з Деренковецької сільської ради Корсунь-Шевченківського району Черкаської області с. Деренковець Корсунь-Шевченківського району Черкаської області, поштовий індекс 19430 код ЄДРПОУ 34207112 (інші відомості про особу суду невідомі) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженка, зареєстрована та проживає ІНФОРМАЦІЯ_2, НОМЕР_1 виданий 17 листопада 1998 року Корсунь-Шевченківським РВ УМВС України в Черкаській області, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 понесені судові витрати по оплаті судового збору в сумі 551,20 грн.

Роз’яснити особі, що повторне визначення судом додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини одним і тим же спадкоємцем законодавством не передбачено.

Повідомити осіб, які беруть участь у справі, що з повним рішенням суду вони зможуть ознайомитися 05 грудня 2016 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги,якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі,але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя ОСОБА_7sp; А.

СудКорсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення02.12.2016
Оприлюднено08.12.2016
Номер документу63159920
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —699/601/16-ц

Рішення від 02.12.2016

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Савранський О. А.

Рішення від 02.12.2016

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Савранський О. А.

Ухвала від 29.09.2016

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Савранський О. А.

Ухвала від 19.08.2016

Цивільне

Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області

Савранський О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні