Рішення
від 06.12.2016 по справі 925/1297/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" грудня 2016 р. Справа № 925/1297/16

Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого судді Спаських Н.М., з секретарем судового засідання Волна С.В., за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1 - за довіреністю у справі;

від відповідача: не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду у м. Черкаси справу за позовом Черкаської міської ради до приватного підприємства "Будівельна компанія "Глорія плюс" про стягнення 154 868,23 грн.

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 154 868,23 грн., з них: 146 791, 79 грн. заборгованості по орендній платі та 8 076,44 грн. пені, розраховані за період з листопада 2014 по грудень 2015 року, на підставі договору оренди землі від 13.02.2006 року (дата нотаріального посвідчення), укладеного між сторонами.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю та просить суд їх задовольнити.

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи, не направив свого представника у жодне судове засідання, заперечень проти позову суду не надіслав. Суд вважає можливим розглядати справу за відсутності представника відповідача, за наявними у справі матеріалами, відповідно до статті 75 ГПК України, з огляду на таке.

Суд вжив усіх заходів для належного повідомлення відповідача про дату і час розгляду справи, ухвали суду від 24.10.2016, 01.11.2016, 24.11.2016 надіслані відповідачу за адресою, вказаною в позовній заяві та у Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Відповідно до пункту 20.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 10 від 24.10.2011 "Про деякі питання підвідомчості і підсудності справ господарським судам" місцезнаходження юридичної особи або фізичної особи - підприємця визначається на підставі відомостей, внесених до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

В пункті 3.9.1. постанови Пленуму ВГСУ № 18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" вказано, що у разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації -адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. До повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Неявка відповідача у судове засідання не перешкоджає розгляду справи, а направляти свого представника у судове засідання чи заперечувати проти позову є правом сторони, а не обов'язком.

Одночасно, застосовуючи положення ГПК України та Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи, суд зазначає, що частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку, який кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини від 07.07.1989 у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії" (Alimentaria Sanders S. A. v. Spain).

У відповідності до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Заслухавши доводи та пояснення представника позивача, оцінивши наявні у справі докази, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, виходячи з такого:

З матеріалів справи вбачається наступне:

28 грудня 2005 року рішенням Черкаської міської ради № 8-961 (а.с. 10) було надано приватному підприємству "Будівельна компанія "Глорія плюс" земельну ділянку в оренду по вул. Г. Дніпра, 51 на 49 років (без права передачі її в суборенду) під розташування та подальшу експлуатацію спортивно-оздоровчого комплексу за рахунок земель Черкаської міської ради, при умові використання земельної ділянки відповідно до вимог статті 61 Земельного кодексу України.

За основним цільовим призначенням земельну ділянку віднесено:

площею 16317 кв.м. - до земель водного (прибережна смуга);

площею 9646 кв.м. - до земель рекреаційного призначення.

За функціональним використанням земельну ділянку віднесено:

на період будівництва - до категорії рекреаційного призначення та інші відкриті землі (землі, що зайняті поточним будівництвом);

після завершення будівництва :

площею 3300 кв. м. - до категорії земель комерційного призначення;

площею 22663 кв. м. - до категорії земель рекреаційного призначення та інші відкриті землі ( п. 2 рішення).

В п. 3 даного рішення зобов'язано приватне підприємство "Будівельна компанія "Глорія плюс" протягом двох місяців з дня прийняття рішення:

замовити перенесення проекту відведення земельної ділянки в натурі (на місцевість);

укласти договір оренди землі з Черкаською міською радою, здійснити його державну реєстрацію та надати один примірник Черкаській міській раді.

13 лютого 2006 року між Черкаською міською радою в особі міського голови ОСОБА_2 (далі - Орендодавець) та приватним підприємством "Будівельна компанія "Глорія плюс" в особі директора ОСОБА_3 (далі - Орендар) було укладено та зареєстровано 18.02.2006 року договір оренди землі (а.с. 23-26), у відповідності до якого Орендодавець на підставі рішення Черкаської міської ради від 28.12.2005 р. № 8-961 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 25963 (двадцять п'ять дев'ятсот шістдесят три) кв. м. по вул. Г. Дніпра, 51 під розташування та подальшу експлуатацію спортивно-оздоровчого комплексу.

За основним цільовим призначенням земельну ділянку віднесено:

площею 16317 кв. м. - до земель водного (прибережна смуга);

площею 9646 кв. м. - до земель рекреаційного призначення (п.1.1 договору).

Укладений між сторонами договір за своїм правовим змістом відповідає вимогам ЗУ "Про оренду землі", яким визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально (ст. 1,13,14 Закону).

Договір зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП "Центр ДЗК при Держкомземі України про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18 лютого 2006 р. за № 040677500079.

Згідно п. 2.4. договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки 3300 (три тисячі триста) кв. м. земель, що зайняті поточним будівництвом - становить 164373 (сто шістдесят чотири тисячі триста сімдесят три) грн., при комерційному використанні - становить 721865 (сімсот двадцять одна тисяча вісімсот шістдесят п'ять) грн.

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 22663 (двадцять дві тисячі шістсот шістдесят три) кв. м. (інші відкриті землі - становить 1128844 (один мільйон сто двадцять вісім тисяч вісімсот сорок чотири ) грн.

Пунктом 4.2. Договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір грошової оцінки та орендної плати за земельну ділянку не є сталим і змінюється в зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.

Орендна плата вноситься орендарем щомісячно до 30 числа місяця наступного за звітним на р/р № 33219812500002 код 13050200 в міській бюджет м. Черкаси Державного Казначейства в Черкаській області МФО 854018 ОКПО 22809222 ( п. 4.3 договору).

Пунктом 4.6 Договору передбачено, що за несвоєчасне внесення орендної плати стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який стягується пеня, від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, але не більше визначеної законом ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.

З 18 лютого 2006, тобто з початку дії Договору розмір орендної плати становив 1077,67 грн. в місяць, що становить 1% від грошової оцінки землі.

Законом № 107-17 від 28.12.2007 до статті 21 Закону України "Про оренду землі" були внесені зміни, що набрали чинності з 01.01.2008, якими встановлено, що річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України "Про плату за землю". Статтею 7 Закону України "Про плату за землю", який діяв на той час, було визначено, що ставки земельного податку з земель встановлюються у розмірі 1 % від їх грошової оцінки. Тобто, трикратний розмір земельного податку дорівнює трьом відсоткам від грошової оцінки земельної ділянки.

За доводами позивача, відповідно до витягу № 185-гр.-2008 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного Управлінням земельних ресурсів у місті Черкаси Черкаської області від 13.02.2008 № 1163-25-01 на замовлення Відповідача, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: площею 3 300 кв. м. на період нормативного терміну будівництва - 177 474 грн.; при комерційному використанні - 887 304 грн.; площею 22 663 кв. м. земель рекреаційного призначення - 1 218 816 грн.

Отже, з 01.01.2008 нарахування орендної плати здійснювалося відповідно до вимог статті 21 Закону України "Про оренду землі", виходячи з трьох відсотків від уточненої грошової оцінки земельної ділянки та з урахуванням індексу інфляції, який з 01.01.2008 становив 1,028, тобто у розмірі 3490,73 грн. щомісячно ( 177474,00+1218816 х 3 %: 12 = 3490,73).

З 01.01.2009 у зв'язку із щорічною індексацією грошової оцінки землі розмір орендної плати становив 4021,32 грн. у місяць (3490,73х1,152= 4021,32).

З 01.01.2010 у зв'язку із закінченням нормативного терміну будівництва, та зміною грошової оцінки частини земельної ділянки із земель будівництва на землі комерції розмір орендної плати з урахуванням коефіцієнтів індексації у 2009-2010 р. р. становив 6 423,50 грн. у місяць (887304,00+1218816,00 х 3 % х 1.152 х 1,059 : 12 = 6423,50).

З 17.05.2011 розмір орендної плати становив 8 872, 38 грн. щомісячно, відповідно до рішення Черкаської міської ради від 13.05.2010 № 5-656 "Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси", яким були змінені показники грошової оцінки земель в м. Черкаси та базова вартість одного квадратного метра земельної ділянки земель м. Черкаси була встановлена в розмірі 127,48 грн. Вказане рішення міської ради набрало чинності з 17.05.2011 року з прийняттям ухвали Київським апеляційним адміністративним судом від 17.05.2011 р. у справі № 2-а-791/11/2316. Відповідно до витягу № 311 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, зробленого Управлінням Держземагентства у Черкаському районі Черкаської області, грошова оцінка земельної ділянки площею 3300 кв. м. комерційного використання становить 1495230 грн., земельна ділянка площею 22663 кв. м. земель рекреаційного призначення - 2053721,06 грн., тому розрахунок вказаної суми виходячи із трьох відсотків від грошової оцінки землі складає 8 872,38 грн. (1495230 + 2053721,06 х 3% : 12).

З 01.01.2015 у зв'язку з щорічною індексацією грошової оцінки землі (коефіцієнт індексації - 1,249) розмір орендної плати становив 11 081,60 грн. у місяць (8872,38 х 1,249 = 11081,60).

За період грудня 2015 року розрахунок орендної плати є таким: 8 872,38 грн. х 1,249 : 31 х 20 = 7149,42 грн.

Коефіцієнти індексації позивач використовує згідно відомостей державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру з листа від 11.01.2016 року № 28-0-22-201/2-16, який приєднано до справи.

Рішенням господарського суду Черкаської області від 16.02.2016 по справі № 925/218/15 (а. с. 15-19) з відповідача було стягнуто 199 234,71 грн. боргу з орендної плати за період дії договору по 31.10.2014 року, 1 871,02 грн. упущеної вигоди та 9 398,40 грн. пені на підставі договору оренди від 13.02.2006.

Рішенням господарського суду Черкаської області від 09.12.2015 року у справі № 925/84/15 договір оренди землі між сторонами розірвано на майбутнє. Рішення набрало законної сили 21.12.2015 року.

Позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість по орендній платі починаючи з 01.11.2014 по 20.12.2015 (по дату набрання законної сили рішенням господарського суду від 09.12.2015 по справі № 925/84/15 за позовом Черкаської міської ради до приватного підприємства "Будівельна компанія "Глорія плюс" про розірвання договору оренди землі) в сумі 146 791,79 грн.

За доводами позивача, за вказаний період відповідач жодного разу не сплатив орендну плату.

Розрахунок позовних вимог позивачем зроблено вірно.

Проти правильності розрахунку боргу по орендній платі відповідач суду заперечень не подав, звірку розрахунків за пропозицією суду не провів. Строк проведення розрахунку за всіма орендними платежами в період з 01.11.2014 по 20.12.2015 на час вирішення спору для відповідача вже є таким, що настав.

Статтею 1 Закону України В«Про оренду земліВ» встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.

Відповідно до ст. 13 Закону України В«Про оренду земліВ» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

У відповідності до ст. 526 ЦК України та ст. 193 ГК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Оскільки доказів про сплату боргу за орендними платежами відповідач суду не надав, строк виконання даного зобов'язання на час вирішення спору є таким, що настав, то до примусового стягнення з відповідача на користь позивача належить 146 791,79 грн. боргу по орендній платі за землю за період з 01.11.2014 по 20.12.2015 (розрахунок а.с. 28).

Позивач також просить суд стягнути з відповідача пеню в сумі 8 076,44 грн. за період з 31.08.2016 по 31.07.2016 з розрахунку 120% облікової ставки НБУ.

Дана вимога підлягає до повного задоволення, виходячи з такого:

Згідно ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

У відповідності до ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

У відповідності до п. 4.6 договору оренди між сторонами передбачено, що за прострочення внесення орендної плати стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України, що діяла в період, за який стягується пеня, від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, але не більше визначеної законом ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.

Статтею 129 (п. 129.4) Податкового Кодексу України визначено, що пеня нараховується на суму заборгованості по орендній платі за землю з розрахунку 120% річних від облікової ставки НБУ.

Формула розрахунку є такою:

борг (х) облікову ставку НБУ% (:) 365 х кількість днів прострочення (х) 120%.

За прострочення сплати орендної плати у період з 31.08.2016 по 31.07.2016 позивач нарахував відповідачу 8 076,44 грн. передбаченої п. 4.6 договору оренди землі від 13.02.2006 пені. Розрахунок пені (а. с. 29) зроблено вірно по періодах нарахування пені, що відповідає ст. 232 ГК України.

Клопотання про застосування до позовних вимог про стягнення пені строку позовної давності, відповідач суду не подав.

Доказів проведення відповідачем повного розрахунку по пені у справі немає.

За таких обставин, позивач на підставі договору оренди землі від 13.02.2006 вправі вимагати стягнення з відповідача cуми основного боргу по орендній платі за землю та пені за прострочення розрахунків за весь період дії договору, аж до моменту його розірвання.

Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. З цією нормою кореспондуються і приписи ст. 193 ГК України, що визначають загальні умови виконання господарських зобов'язань.

Правомірність позовних вимог позивачем доведена зібраними у справі доказами, вимоги позивача відповідають фактичним обставинам та матеріалам справи, розрахунки позовних вимог є обґрунтованими, борг не сплачено, а тому позов підлягає до повного задоволення і з відповідача на користь позивача слід примусово стягнути заборгованість по орендних платежах за договором оренди земельної ділянки від 13.02.2006 в розмірі 146 791, 79 грн. заборгованості, 8 076,44 грн. пені на підставі договору оренди землі від 13.02.2006.

На підставі ст. 49 ГПК України, при задоволенні позову судові витрати покладаються на відповідача, з якого на користь позивача слід стягнути також і 2 323,02 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з приватного підприємства "Будівельна компанія "Глорія" (04073, м. Київ, проспект Московський, 8, код 33903460) на користь Черкаської міської ради (18000, вул. Б. Вишневецького, 36, м. Черкаси, код 25212542) - 146 791, 79 грн. заборгованості по орендних платежах, 8 076,44 грн. пені на підставі договору оренди землі від 13.02.2006 року та 2 323,02 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.

Кошти в сумі 2 323,02 грн. на відшкодування сплаченого судового збору зарахувати на рахунок Департаменту фінансової політики Черкаської міської ради (код 38764629) № 35419001086317, банк ГУДКСУ у Черкаській області, МФО 854018.

Наказ видати.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду протягом 10 днів.

Повне рішення складено 08 грудня 2016 року

Суддя Н.М. Спаських

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення06.12.2016
Оприлюднено12.12.2016
Номер документу63254017
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/1297/16

Судовий наказ від 19.12.2016

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 09.02.2017

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Судовий наказ від 19.12.2016

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Рішення від 06.12.2016

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 24.11.2016

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

Ухвала від 01.11.2016

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Спаських Н.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні