Справа № 127/19154/16-ц
Провадження № 2/127/5942/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.12.2016 Вінницький міський суд Вінницької області
в складі: головуючого судді Короля О.П.,
секретаря Куйдан Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради за участю третьої особи Приватного підприємства «Нобілітас» про визнання права власності на спадкове майно за законом,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради за участю третьої особи Приватного підприємства «Нобілітас» про визнання права власності на спадкове майно за законом.
Позов мотивований тим, що 16.06.2012 року помер чоловік позивача ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 20.06.2012 року, виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Вінницького міського управління юстиції Вінницької області серія I-AM №237241, після смерті якого відкрилась спадщина на корпоративні права у статутному капіталі приватного підприємства «НОБІЛІТАС», ідентифікаційний код 20100666, місцезнаходження: 21001, АДРЕСА_1, що складає 200 грн.
Починаючи із вересня 1999 року і до дня своєї смерті ОСОБА_2 був одноосібним власником ПП «НОБІЛІТАС» із розміром статутного капіталу 200 грн.
Постановою від 13.05.2016 року за вих. №153/01-18 приватного нотаріуса Вінницького міського нотаріального округу ОСОБА_3 відмовлено у вчиненні нотаріальних дій по видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого на майно ПП «НОБІЛІТАС», у зв'язку з ненаданням правовстановлюючих документів, що підтверджують право власності на вищезазначене майно за померлим.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача подала заяву про розгляд справи за її відсутності, при ухваленні рішення покладалась на розсуд суду.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню з таких підстав.
16.06.2012 року помер чоловік позивача ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть від 20.06.2012 року, виданого Відділом державної реєстрації актів цивільного стану Вінницького міського управління юстиції Вінницької області серія I-AM №237241, після смерті якого відкрилась спадщина на корпоративні права у статутному капіталі Приватного підприємства «НОБІЛІТАС», ідентифікаційний код 20100666, місцезнаходження: 21001, АДРЕСА_1, що складає 200 грн.
ПП «НОБІЛІТАС» зареєстроване згідно з рішенням №49 від 19.03.1997 року виконавчим комітетом Замостянської районної ради народних депутатів м. Вінниці.
Наказом Реєстраційної палати Вінницької міської ради №563-Р від 05.10.1999 року зареєстровано зміни до Статуту ПП «НОБІЛІТАС», що були прийняті на підставі рішенням засновника ОСОБА_2 за №3 від 14.09.1999 року. Відповідно до цих змін п.1.2 Статуту ПП «НОБІЛІТАС» викладено в такій редакції:
-«1.2. Засновником підприємства є ОСОБА_2, громадянин України, що мешкає в АДРЕСА_2, паспорт АА396472, виданий Замостянським РВ УМВС України у Вінницькій області 13.12.1996 року».
Абзац другий п.1.3. Статуту викласти в наступній редакції:
-«3.1. Статутний фонд підприємства складає двісті гривень. У створенні статутного фонду приймає участь: ОСОБА_2 - двісті гривень».
А також зазначено, що вищевказані зміни є невід'ємною частиною Статуту ПП «НОБІЛІТАС».
Починаючи із вересня 1999 року і до дня смерті ОСОБА_2 був одноосібним власником ПП «НОБІЛІТАС» із розміром статутного капіталу 200 грн.
Постановою від 13.05.2016 року за вих. №153/01-18 приватного нотаріуса Вінницького міського нотаріального округу ОСОБА_3 відмовлено у вчиненні нотаріальних дій з видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлого на майно ПП «НОБІЛІТАС», у зв'язку з ненаданням правовстановлюючих документів, що підтверджують право власності на вищезазначене майно за померлим.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційна справа ПП «НОБІЛІТАС» знаходиться у Виконавчому комітеті Вінницької міської ради.
Проте, позивач як єдиний спадкоємець до оформлення права в порядку спадкування на частку в статутному капіталі ПП «НОБІЛІТАС» не має юридичної можливості отримати відповідні правовстановлюючі документи для оформлення права на спадщину в позасудовому порядку, зокрема здійснити дії щодо включення підприємства до ЄДРПОУ та отримати витяг з такого реєстру.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Згідно з п. 11 ч.1 ст. 346 ЦК України право власності припиняється у разі припинення юридичної особи чи смерті власника.
Відповідно до вимог ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно з ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
З моменту реєстрації юридичної особи вона вважається створеною і виникають корпоративні правовідносини між учасниками і цією юридичною особою.
Відповідно до ч.1 ст. 62 ГК України підприємство - самостійний суб'єкт господарювання створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами.
Згідно з ч. 1 ст. 63 ГК України залежно від форм власності, передбачених законом, в Україні може діяти приватне підприємство, що діє на основі приватної власності громадян чи суб'єкта господарювання (юридичної особи).
Відповідно до ст. 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Як зазначено у ч. 5 ст. 147 ЦК України частка у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю переходить до спадкоємця фізичної особи або правонаступника юридичної особи - учасника товариства, якщо статутом товариства не передбачено, що такий перехід допускається лише за згодою інших учасників товариства.
Згідно з ст. 55 Закону України «Про господарські товариства» при реорганізації юридичної особи, учасника товариства, або у зв'язку із смертю громадянина, учасника товариства, правонаступники (спадкоємці) мають переважне право вступу до цього товариства.
У листі №2571 Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва від 15.03.2011 року «Про надання роз'яснення» зазначено, що власник приватного підприємства і засноване ним підприємство є самостійними один від одного суб'єктами права власності і учасниками господарських відносин. Приватне підприємство як юридична особа є власником майна, переданого йому у власність засновником, тоді як власник приватного підприємства, відповідно до ст. 167 ГК України, володіє лише корпоративними правами щодо заснованого ним підприємства. Корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до Закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.
Матеріальну основу діяльності підприємства становлять виробничі і невиробничі фонди, а також інші цінності, вартість яких відображається в самостійному балансі підприємства; джерелами формування майна підприємства є: грошові та матеріальні внески засновників; доходи, одержані від реалізації продукції, послуг, інших видів господарської діяльності; доходи від цінних паперів; кредити банків та інших кредиторів; капітальні вкладення і дотації з бюджетів; майно, придбане в інших суб'єктів господарювання, організації та громадян у встановленому законодавством порядку; інші джерела, не заборонені законодавством України, що відображено в ч. ч. 1, 2 ст. 66 ГК України.
Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Враховуючи той факт, що власником Приватного підприємства «НОБІЛІТАС» був один громадянин, а саме ОСОБА_2, це підприємство увійшло до складу спадщини після його смерті. Майнові права власника Приватного підприємства «НОБІЛІТАС» ОСОБА_2, померлого 16.06.2012 року, є об'єктом права, а отже можуть бути успадкованими.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 346, 1216, 1218 ЦК України, ст. ст. 62,63, 167 ГК України, ст. ст. 4, 10, 11, 58-60, 212-215 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання : ІНФОРМАЦІЯ_1) право власності на майнові права засновника (власника) Приватного підприємства «НОБІЛІТАС» (ідентифікаційний код 20100666, місцезнаходження : АДРЕСА_3) в порядку спадкування за законом після смерті 16.06.2012 року ОСОБА_2.
Визнати за ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання : ІНФОРМАЦІЯ_1) право власності на частку в статутному капіталі Приватного підприємства «НОБІЛІТАС» (ідентифікаційний код 20100666, місцезнаходження : АДРЕСА_3), яка становить 200 (Двісті) грн., в порядку спадкування за законом після смерті 16.06.2012 року ОСОБА_2. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня проголошення, а особами, відсутніми в судовому засіданні, протягом десяти днів з дня отримання копії рішення суду.
Суддя
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2016 |
Оприлюднено | 13.12.2016 |
Номер документу | 63290364 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Вінницький міський суд Вінницької області
Король О. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні