Рішення
від 07.12.2016 по справі 910/19816/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07.12.2016Справа №910/19816/16

За позовомКомунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва» доГромадської організації «Мистецтво для народу» Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Шевченківська районна у місті Києві державна адміністрація про стягнення 32 561,00 грн. Суддя Трофименко Т.Ю.

В засіданні приймали участь:

Від позивача: Кривошей В.В. - по довіреності №424/6 від 01.04.2016

Від відповідача: не з'явились

Від третьої особи: не з'явились

ОСТАВИНИ СПРАВИ:

На розгляд Господарського суду міста Києва передані позовні вимоги Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва» про стягнення з Громадської організації «Мистецтво для народу» заборгованість 32 561,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані невиконанням відповідачем умов договору оренди № 357/1 від 01.04.2015.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 02.11.2016 р. порушено провадження у справі № 910/19816/16 та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 21.11.2016 за участю представників сторін.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, вимоги узвали суду не виконав. Від відповідача заяв та клопотань не надходило.

Відповідачем письмовий відзив на позов не подано, вимоги ухвали Господарського суду про порушення провадження у справі від 02.11.2016 не виконано.

Судом з власної ініціативи залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Шевченківську районну у місті Києві державну адміністрацію.

Розгляд справи було відкладено на 07.12.2016.

Представники відповідача та третьої особи в судове засідання 07.12.2016 не з'явились. Від відповідача заяв та клопотань процесуального характеру, на час проведення судових засідань до суду не надходило.

Відповідач та третя особа належним чином повідомлені про призначення справи до розгляду в засіданні господарського суду, про час і місце його проведення.

Відповідно до роз'яснень Пленуму Вищого господарського суду України, викладених в пункті 2.3. постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", якщо стороною (або іншим учасником судового процесу) у вирішенні спору не подано суду в обґрунтування її вимог або заперечень належні і допустимі докази, в тому числі на вимогу суду, або якщо в разі неможливості самостійно надати докази нею не подавалося клопотання про витребування їх судом (частина перша статті 38 ГПК), то розгляд справи господарським судом може здійснюватися виключно за наявними у справі доказами, і в такому разі у суду вищої інстанції відсутні підстави для скасування судового рішення з мотивів неповного з'ясування місцевим господарським судом обставин справи.

Згідно п. 3.9.2 Постанови № 18 у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Окрім того, відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

З огляду на вищевикладене, суд, на підставі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, здійснював розгляд справи за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши позов Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва» до Громадської організації «Мистецтво для народу», заслухавши пояснення представника позивача, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та вивчивши зібрані у справі докази, з'ясувавши обставини, що мають значення для вирішення спору, перевіривши надані докази та оглянувши їх оригінали в судових засіданнях, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

01.04.2015 між Шевченківською районною в місті Києві державною адміністрацією (Орендодавець), Громадською організацією «Мистецтво для народу» (далі - відповідач, орендар), а також Комунальним підприємством «Керуюча дирекція Шевченківського району» (у подальшому - позивач, балансоутримувач, підприємство) за погодженням постійної комісії Київради з питань власності, протокол від 25.03.2014 № 170, на підставі розпорядження Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації від 12.02.2015 № 55 укладено договір про передачу майна територіальної громади міста Києва в оренду № 357/1 (далі - Договір), відповідно до якого відповідачу надане в орендне користування нежитлове приміщення загальною площею 99,8 кв.м, згідно поверхового плану, в будинку № 70 на вул. Артема у м. Києві, яке належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, під розміщення громадської організації. Строк дії договору встановлено з 01.04.2015 по 29.03.2018.

Відповідно до п. 3.1., 3.2. Договору розмір орендної плати за перший місяць оренди (без ПДВ) становить: 50,0 кв.м - 1 (одна) гривня в рік (сплачується один раз в рік); 49,8 кв. м. - 54,98 грн. за 1 кв.м орендованої площі, що в цілому складає 2 737,80 грн. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається з урахуванням індексу інфляції за попередній місяць, облікованому у поточному місяці.

Додатково до орендної плати нараховується податок на додану вартість у розмірах та порядку, визначених законодавством України, який сплачується орендарем разом з орендною платою (п. 3.4. Договору).

Орендна плата сплачується на рахунок підприємства, за яким закріплене майно на праві господарського відання чи оперативного управління (балансоутримувача), а саме: на рахунок Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва», яке знаходиться за адресою: 04050, м. Київ, вул. Білоруська, 1;р/р № 26008302839918 ТВБВ № 1026/0159 філії - ГУ по м. Києву та Київ. Обл. АТ «Ощадбанк» Код банк 322669, ЄДРПОУ 34966254; Індивідуальний податковий № 349662526590, починаючи з дати підписання акту приймання-передачі (п. 3.5. Договору).

Відповідно до п. 3.6. Договору орендна плата сплачується орендарем незалежно від наслідків господарської діяльності орендаря щомісячно не пізніше 20 числа наступного місяця.

Орендар має право сплачувати орендну плату авансом за будь-який період в межах строку дії Договору. Індексація орендної плати в цьому випадку проводиться у відповідності до методики розрахунку орендної плати (п. 3.10. Договору).

Відповідно до п. 4.2. Договору орендар зобов'язаний вносити орендні платежі своєчасно і в повному обсязі.

Нежитлове приміщення за адресою: м. Київ, вул. Артема, 70 загальною площею 99,8 кв.м, а саме 1 поверх з орендованою площею 99,8 кв.м, згідно поверхового плану приміщення передано відповідачеві в оренду для розміщення громадської організації за актом приймання-передачі від 01.04.2015.

З матеріалів справи вбачається, що дане приміщення позивачеві та/або орендодавцю не поверталось, Договір оренди № 357/1 від 01.04.2015 не розірвано, а тому суд приходить до висновку, що зазначене приміщення перебуває у орендаря у платному користуванні.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає про те, що, в порушення умов Договору, відповідач неналежним чином виконує свої зобов'язання в частині повної та своєчасної сплати орендної плати та оплати комунальних послуг, що призвело до виникнення заборгованості по орендним платежам сумі 23465,66 грн. за користування об'єктом оренди в період з квітня 2016 по вересень 2016 , у зв'язку з чим позивачем нараховано пеню в розмірі 8 948,60 грн. та 3 % річних в сумі 146,74 грн.

Оцінюючи подані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що вимоги позивача підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч.1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Спірне приміщення є комунальним майном, і спір щодо нього повинен вирішуватися відповідно до Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

Орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності. Відносини щодо оренди державного майна, майна, що належить Автономній республіці Крим або перебуває в комунальній власності, регулюються договором оренди, цим Законом та іншими нормативно -правовими актами (ч.1 ст. 2, ст. 3 Закону України "Про оренду державного та комунального майна").

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договір є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків.

За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (ч.1 ст. 759 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ч.1 ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" термін договору оренди визначається за погодженням сторін.

Згідно з п. 1 ст. 286 Господарського кодексу України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від на слідків своєї господарської діяльності .

Пунктом 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено обов'язок орендаря вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Відповідно до п.1, п.3 ст. 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму (ч.1 ст. 762 Цивільного кодексу України).

Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (ч. 5 ст. 762 ЦК України).

Відповідно до ст. 795 Цивільного кодексу України, передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором. Повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Зазначене також кореспондується зі ст. 526 Цивільного кодексу України, де встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Станом на день розгляду справи у матеріалах справи відсутні докази оплати відповідачем заборгованості за орендними платежами за користування об'єктом оренди в період з квітня 2016 по вересень 2016.

За таких обставин, вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Крім того, у зв'язку з простроченням відповідачем своїх грошових зобов'язань відповідно до Договору, позивач просить стягнути з відповідача на свою користь пеню в розмірі 8 948,60 грн.

Штрафними санкціями у Господарському кодексі України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання (частина 1 статті 230 Господарському кодексі України).

Згідно з частинами 1, 3 статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

У відповідності до частини 2 статті 551 Цивільного кодексу України якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства. Розмір неустойки, встановлений законом, може бути збільшений у договорі. Сторони можуть домовитися про зменшення розміру неустойки, встановленого актом цивільного законодавства, крім випадків, передбачених законом.

Згідно зі статтею 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін.

Нормами статті 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" встановлено, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Згідно з пунктом 6.2. Договору за несвоєчасну сплату орендних платежів орендар сплачує на користь підприємства пеню у розмірі 0,5% від розміру несплачених орендних платежів за кожний день прострочки, але не більше розміру, встановленого чинним законодавством України.

В силу положень ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано. Діючим господарським законодавством не передбачена можливість нарахування пені більше ніж за півроку і цей строк є присікальним.

Оскільки положення договору не містять вказівки на встановлення іншого строку припинення нарахування пені, ніж встановленого в ст. 232 Господарського кодексу України, то нарахування штрафних санкцій припиняється зі сплином 6 місяців.

Суд, здійснивши перевірку арифметичного розрахунку пені в межах періодів, визначених позивачем, обмеживши її нарахування подвійною обліковою ставкою НБУ, дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню частково в сумі 1 545,28 грн.

Крім того, у зв'язку з простроченням відповідачем своїх грошових зобов'язань відповідно до Договору, позивач просить стягнути 146,74 грн. - 3% річних.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши правильність наданого позивачем розрахунку 3% річних, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення 3% річних у повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 32, 33, 49, 82 - 85 ГПК України, господарський суд міста Києва,-

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Громадської організації «Мистецтво для народу» (03115, м. Київ, просп. Перемоги, 89-А, кв. 6, код ЄДРПОУ 39541017) на користь Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва» (04050, м. Київ, вул. Білоруська, 1, код ЄДРПОУ 34966254) 23 465 (двадцять три тисячі чотириста шістдесят п'ять) грн. 66 коп. - основного боргу, 1 545 (одну тисячу п'ятсот сорок п'ять) грн. 28 коп. - пені, 146 (сто сорок шість) грн. 74 коп. - 3 % річних та витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 064 (одна тисяча шістдесят чотири) грн. 69 коп.

3. В іншій частині позовних вимог відмовити.

4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 12.12.2016.

Суддя Трофименко Т.Ю.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення07.12.2016
Оприлюднено14.12.2016
Номер документу63332004
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/19816/16

Рішення від 07.12.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

Ухвала від 21.11.2016

Господарське

Господарський суд міста Києва

Трофименко Т.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні