РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 700/992/16-ц
Провадження № 2/700/454/16
14 грудня 2016 року Лисянський районний суд Черкаської області
в складі: головуючої-судді ОСОБА_1
за участю секретаря Мельніченко Н.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Лисянка справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 третя особа яка не заявляє самостійних вимог: Писарівська сільська рада про визнання дійсним договору купівлі-продажу,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до ОСОБА_3 третя особа яка не заявляє самостійних вимог: Писарівська сільська рада про визнання дійсним договору купівлі-продажу.
В обґрунтування своїх вимог позивач пояснила, що у червні 2013 року домовились з ОСОБА_4 про купівлю у нього житлового будинку з надвірними будівлями та спорудами, який знаходиться по вул.Польова,3 в с.Писарівка, Лисянського району, Черкаської області, розташований на земельній ділянці площею 0.25га., та 0,3306 га. для ведення особистого селянського господарства які перебувають у користуванні. Між ними досягнуто домовленостей щодо всіх істотних умов договору, відповідач отримав повністю всі кошти за будинковолодіння, що стверджується засвідченою письмовою розпискою, та обіцяв підготувати правовстановлюючі документи на вказане будинковолодіння для нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу. Вона ж вступила у володіння будинком та розпочала його ремонт.
Однією з умов укладеного договору було те, що сторони нотаріально посвідчать даний договір після оформлення ОСОБА_4 всіх документів необхідних для нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, але в будь-якому випадку до 01 січня 2015 року.
12.06.2015 року ОСОБА_4 помер. Єдиним спадкоємцем після його смерті є його дружина - ОСОБА_3. Звернувшись до неї з проханням укладення договору купівлі-продажу, ОСОБА_3 пообіцяла прийняти спадщину та протягом року оформити договір у нотаріальній конторі, однак по сьогоднішній день ОСОБА_3 ухиляється від нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу мотивуючи це тим, що оформлення спадщини, а потім договору купівлі-продажу потребує коштів, яких в неї немає. Вона визнає, що її чоловік ще за життя передав домоволодіння у власність, позивача, що претензій фінансового характеру не має, однак нотаріально посвідчувати договір купівлі-продажу не має наміру, вказуючи на відсутність можливостей.
З огляду на вищевикладене вона змушена звернутися до суду з позовом, в якому просить визнати дійсним договір купівлі-продажу житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, який знаходиться в с.Писарівка, по вул.Польова,3, Лисянського району, Черкаської області та розташований на земельній ділянці площею 0,25 га, та 0,3306 га. для ведення особисто селянського господарства які перебувають у користуванні, укладений 05 червня 2013 року, між продавцем ОСОБА_4 та покупцем ОСОБА_2.
Позивач в судове засідання не з'явилася, звернулася до суду з заявою в якій позовні вимоги підтримує повністю та просить справу розглянути без її участі.
Відповідач в судове засідання не з'явилась, звернулась до суду з заявою в якій просить справу розглянути без її участі, проти задоволення заявлених позовних вимог не заперечує, позов визнає повністю.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог: Писарівська сільська рада в судове засідання не з'явились звернулись до суду з заявою в якій просить справу розглянути без їх участі, проти задоволення заявлених вимог не заперечує.
Вивчивши та дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Згідно розписки від 05.06.2013 року, ОСОБА_4 отримав від позивача гроші в сумі 2000 грн., які є повною оплатою за житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який знаходиться в с.Писарівка, по вул.Польова,3, Лисянського району, Черкаської області та розташований на земельній ділянці площею 0,25 га. та 0,3306 га. для ведення особисто селянського господарства
ОСОБА_4 зобов'язувався оформити всі документи необхідні для нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу до 01 січня 2015 року.
12.06.2015 року ОСОБА_4 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-СР №262201 від 14.06.2015 року. Єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_4 є його дружина - ОСОБА_3, яка не заперечує, що її чоловік передав домоволодіння у власність позивача та отримав кошти за нього.
Згідно ст. 655 ЦК України за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ст. 656 цього кодексу предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому. Предметом договору купівлі-продажу можуть бути майнові права. До договору купівлі-продажу майнових прав застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не випливає із змісту або характеру цих прав. Предметом договору купівлі-продажу може бути право вимоги, якщо вимога не має особистого характеру.
Відповідно до ч.1 ст.334 ЦК України право власності у набувача майна за договором виникає з моменту передання майна, якщо інше не встановлено договором або законом.
За таких обставин сторонами у справі фактично укладено договір купівлі-продажу будинковолодіння.
З вини відповідача договір не був нотаріально посвідчений, оскільки остання не виконала повністю своїх обов'язків щодо підготовки правовстановлюючих документів. На неодноразові вимоги позивача відповідач щодо вчинення будь-яких дій на укладання договору відмовляється.
Відповідно до ст. 657 ЦК України, договір купівлі-продажу житлового будинку, або іншого нерухомого майна укладається в письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Правові наслідки недодержання вимог закону про нотаріальне посвідчення договору визначені в ст. 220 ЦК України, згідно вимог якої такий договір є нікчемним. Згідно ч. 2 вказаної статті Цивільного кодексу, якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.
Згідно ст.392 ЦК України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Судом достовірно встановлено, що відповідач ухилився від нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу будинковолодіння. Проте, між сторонами відбулося повне виконання умов договору, зміст договору відповідає дійсній волі сторін, даний договір не порушує прав та інтересів інших осіб.
Визнання позову також самим відповідачем не суперечить закону та не порушує право інших осіб, а тому суд може прийняти визнання позову відповідачем.
Враховуючи вищевикладене необхідно визнати дійсним договір купівлі-продажу житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, який знаходиться в с.Писарівка, по вул.Польова 36, Лисянського району, Черкаської області та розташований на земельній ділянці площею 0,25 га, та 0,3306 га. для ведення особисто селянського господарства які перебуває у праві користуванні, укладений 05 червня 2013 року, між продавцем ОСОБА_4 та покупцем ОСОБА_2.
Відповідно до Постанови «Про затвердження порядку сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій від 03.11.1998 року сторони сплатили збір на обов'язкове пенсійне страхування.
Виходячи з викладеного, керуючись ст.ст. 220, 334, 377, 392, 655, 656, 657, ЦК України, ст.ст. 2, 3, 6, 7, 8, 10, 18, 57, 157, 158, 159, 174, 179, 196, 208, 209, 213, 214, 215 ЦПК України, ст. 120 ЗК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про визнання дійсним договору купівлі-продажу, задоволити.
Визнати дійсним договір купівлі-продажу житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами та земельних ділянках розміром 0,25 га.,( кадастровий номер 71228884900:01:001:0110) та 0,336 га (кадастровий номер 7122884900:01:001:0111) для ведення особистого селянського господарства, що розташовані в с.Писарівка, по вул.Польова (Будьоного) 3, Лисянського району, Черкаської області , укладений 05 червня 2013 року, між продавцем ОСОБА_4 та покупцем ОСОБА_2.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Черкаської області через Лисянський районний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії рішення суду.
Суддя -
Суд | Лисянський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 14.12.2016 |
Оприлюднено | 19.12.2016 |
Номер документу | 63411899 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Лисянський районний суд Черкаської області
Добриднюк Н. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні