Рішення
від 12.12.2016 по справі 505/3255/16-ц
КОТОВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 505/3255/16

Провадження № 2/505/1806/2016

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12.12.2016 року Котовський міськрайонний суд Одеської області

у складі головуючого судді - Нікітішина В.П.

при секретарі - Шевчук С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Подільську Одеської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 і ОСОБА_2 до Бочманівської сільської ради Подільського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ТОВ "Інсахарпром" про стягнення орендної плати,

ВСТАНОВИВ:

Позивачі ОСОБА_1 і ОСОБА_3 звернувся 09.09.2016 року в суд з цим позовом, вказуючи, що 15.05.2004 року помер ОСОБА_4, після смерті якого відкрилася спадщина на земельну ділянку, площею 2,94 га, яка розташована на території Бочманівської сільської ради Котовського району Одеської області, право власності на земельну ділянку підтверджується державним актом на право приватної власності на землю, серії І-ОД №027480, виданим головою Бочманівської сільської ради 07.02.2001 року.

Спадкоємцем першої черги за законом після смерті ОСОБА_4, являються ОСОБА_1, як дружина померлого та ОСОБА_2, як син померлого, інших спадкоємців немає.

Після смерті ОСОБА_4 вони прийняли спадщину, оскільки фактично вступили в управління та володіння спадковим майном, в них знаходяться всі документи на спадкове майно.

Відповідно до свідоцтв про право на спадщину за законом від 16.05.2016 року спадкоємцям спадкового майна ОСОБА_4, який помер 15.05.2004 року є дружина ОСОБА_1 та син ОСОБА_2

Після прийняття спадщина, яка відкрилася після смерті ОСОБА_4 вони неодноразово зверталися до відповідача про виплату орендної плати за користування спадковою земельною ділянкою, площею 2,94 га, яка належала покійному ОСОБА_4, але відповідач відмовляв у виплаті, мотивуючи відсутністю доказів набуття права власності в порядку спадкування на це майно, що не відповідає дійсності.

Згідно листа Бочманівської сільської ради №143 від 15.08.2016 року земельні ділянки, які не мали власників включалися в списки не витребуваних паїв автоматично, а не рішенням сесії,так як такі ділянки вважати б ся землями захвату.

На рахунок Бочманівської сільської ради була перерахована орендна плата за користування земельною ділянкою площею 2,94 га, в розмірі 11 097,89 грн.

Вважають, що своїми діями відповідач заподіяв їх матеріальну шкоду в розмірі - 18742,74 грн., виходячи із орендної плати із врахуванням індексу інфляції в сумі 17711 грн. та 3% річних в сумі 1031,74 грн., а також моральну шкоду, яку вони оцінюють у 3000,00 грн. кожному.

Добровільно відшкодувати завдані ї1 матеріальні та моральні збитки відповідач замовляється, що і змусило їх звернутися до суду.

У зв'язку з цимпросили постановити рішення суду, яким стягнути з відповідача на їх користь орендну плату за період з 2007 року по 2015 рік із врахуванням індексу інфляції та 3 % річних в розмірі 18742,74 грн., моральну шкоду кожному по 3000,00 грн., а також судові витрати.

В ході судового розгляду справи позивач ОСОБА_1, яка одночасно є представником за довіреністю позивача ОСОБА_2, та представник ОСОБА_1 адвокат ОСОБА_5 в ході розгляду справи на позові наполягали у повному обсязі.

Бочманівська сільська рада Подільського району Одеської області в особі Бочманівського сільського голови ОСОБА_6 та представника за довіреністю ОСОБА_7 позов не визнавали в повному обсязі та просили відмовити у його задоволенні із заявлених підстав, оскільки між сторонами відсутні договірні відносини щодо оренди земельної ділянки.

Представник ТОВ "Інсахарпром" в судові засідання не з'являвся без пояснення цьому причин. Будь-якої позиції щодо заявлених вимог позову не виказав. Тому справу розглянуто у відсутність представника третьої особи.

Вислухавши сторони та дослідивши обставини справи, суд приходить до такого.

Як вбачається з матеріалів справи 15 травня 2004 року помер ОСОБА_4

ОСОБА_4А одержав 7 лютого 2001 року державний акт на право власності на земельну ділянку площею 2,94 га на території Бочманівською сільською ради.

Земельна ділянка, що належала ОСОБА_4 Бочманівською сільською радою була включена до списків невитребуваних паїв з 2011 року.

ТОВ «Інсахарпром» уклав договір оренди землі по невитребуваним паям з Бочманівською сільською радою та перераховував плату за оренду землі на бюджетний рахунок сільської ради.

16 травня 2016 року позивачі, як спадкоємці померлого, отримали свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_4, який помер 15 травня 2004 року, у вигляді права на земельну ділянку площею 2,94 га в межах згідно з планом, що розташована на території Бочманівської сільської ради Котовського району Одеської області (за межами населеного пункту), кадастровий номер 5122981000:01:001:0130.

Згідно ст. 13 Закону України " Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст.ст. 21,23, 30 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Орендна плата за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін. Зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

Згідно із статтею 13 Закону України «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» нерозподілені (невитребувані) земельні ділянки за рішенням відповідної сільської, селищної, міської ради чи районної державної адміністрації можуть передаватися в оренду для використання за цільовим призначенням на строк до моменту отримання їх власниками державних актів на право власності на земельну ділянку, про що зазначається у договорі оренди земельної ділянки, а власники земельних часток (паїв) чи їх спадкоємці, які не взяли участь у розподілі земельних ділянок, повідомляються про результати проведеного розподілу земельних ділянок у письмовій формі, у разі якщо відоме їх місцезнаходження.

Суд приходить до висновку про те, що земельна ділянка, яка належала ОСОБА_4, а після його смерті успадкована позивачами, не відносилася до категорії «невитребуваних» паїв, оскільки його власнику був виданий державний акт на право приватної власності на цю земельну ділянку.

Ст. 1214 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, має право вимагати відшкодування зроблених нею необхідних витрат на майно від часу, з якого вона зобов'язана повернути майно.

Вимога позивачів про стягнення на їх користь орендної плати за користування спадковим майном є безпідставною, оскільки позивачі договору оренди земельної ділянки до отримання ними свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 16 травня 2016 року, а саме спадкову земельну ділянку площею 2,94 га не укладали, тому право на орендну плату вони не мають. За життя ОСОБА_4, якому належала земельна ділянка площею 2,94 га, також в оренду земельну ділянку не передавав.

Відсутність договору оренди землі виключає право на орендну плату.

Оскільки, позивачі не перебували у правовідносинах речово-правового характеру ні з Бочманівською сільрадою, ні з ТОВ «Інсахарпром», а тому відсутні підстави для задоволення позову із заявлених підстав.

Судові витрати у справі суд відносить на рахунок позивачів.

Керуючись ст.ст. 10, 60, 88, 212- 215,218 ЦПК України, суд , -

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову ОСОБА_1 і ОСОБА_2 до Бочманівської сільської ради Подільського району Одеської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: ТОВ "Інсахарпром" про стягнення орендної плати, - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.223 ЦПК України.

Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Одеської області через суд, який його постановив, протягом 10 днів з дня його проголошення, а особами які не були присутніми у судовому засіданні протягом 10 днів з дня отримання його копії.

С у д д я -

СудКотовський міськрайонний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення12.12.2016
Оприлюднено20.12.2016
Номер документу63443175
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —505/3255/16-ц

Рішення від 12.12.2016

Цивільне

Котовський міськрайонний суд Одеської області

Нікітішин В. П.

Рішення від 12.12.2016

Цивільне

Котовський міськрайонний суд Одеської області

Нікітішин В. П.

Ухвала від 12.09.2016

Цивільне

Котовський міськрайонний суд Одеської області

Нікітішин В. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні