Справа № 603/551/16-ц
Провадження №2/603/251/2016
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
"12" грудня 2016 р. Монастириський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді Гудкової Ю. Г.
секретар Б»єля Д.С.
за участі:
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Монастириська цивільну справу за позовом відкритого акціонерного товариства «Тернопільобленерго» в особі структурного підрозділу Монастириського району електричних мереж до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за спожиту електроенергію, -
ВСТАНОВИВ:
28.09.2016 року відкрите акціонерне товариство «Тернопільобленерго» в особі структурного підрозділу Монастириського району електричних мереж звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за спожиту електроенергію, обґрунтовуючи вимоги тим, що згідно договору про користування електричною енергією №338029 від 13.11.2006 року здійснюється постачання електроенергії у житловий будинок, що за адресою: вул. Нетеча, 2, с. Низьколизи Монастириського району Тернопільської області, який приєднаний до електричної мережі ВАТ «Тернопільобленерго», де зареєстрована відповідач, та відповідно є користувачем електричної енергії. ОСОБА_2 частково здійснювала оплату за спожиту електроенергію, зокрема у лютому 2016 року нею сплачено 200 грн., у березні 2016 року - 200 грн., у квітні 2016 року - 200 грн. За період з 01.11.2015 року по 18.04.2016 року відповідач у неповному обсязі розраховувалася за спожиту електроенергію, у зв»язку з чим утворилась заборгованість у сумі 1674,88 грн., яку позивач просить стягнути з відповідача ОСОБА_2 та судовий збір у сумі 1378 грн.
Представник позивача ВАТ «Тернопільобленерго» - ОСОБА_1 у судовому засіданні позов підтримала з наведених у ньому підстав, суду по справі пояснила, що 18.03.2016 року ОСОБА_2 направлено рекомендованим листом претензійний лист, рахунок до оплати на суму 1760,03 грн. за електроенергію, спожиту за період з 01.11.2015 року по 01.03.2016 року та попередження про відключення електроенергії на 18.04.2016 року у випадку неоплати даного рахунку. Оскільки добровільно заборгованість перед Монастириським РЕМ ВАТ «Тернопільобленерго» відповідачем не погашена, 18.04.2016 року майстром по відключенню припинено електропостачання до будинку споживача. На даний час заборгованість не погашена, що шкодить інтересам товариства та не дає можливості безперебійно та якісно постачати електроенергію іншому населенню, тому просить позов задовольнити.
Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилася, доказів про причини неявки та заперечень проти позову суду не подала, хоча про час і місце розгляду справи була повідомлена належним чином. Тому суд вважає за можливе розгляд справи у відсутності відповідача на підставі доказів, що є в матеріалах справи та постановлення заочного рішення, оскільки щодо заочного розгляду справи не заперечила представник позивача.
Судом встановлено наступні обставини.
Згідно акту Лазарівської сільської ради Монастириського району Тернопільської області №36 від 19.08.2016 року ОСОБА_2 зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1, але приблизно з кінця березня - початку квітня 2016 року проживає у дітей в м. Івано-Франківськ.
При обстежені встановлено, що ОСОБА_2 є власником житлового будинку, що знаходиться за адресою: с. Низьколизи, вул. Нетеча,2 Монастириського району Тернопільської області, будинок не газифікований.
13.11.2006 року між Монастириським РЕМ ВАТ «Тернопільобленерго» та ОСОБА_2 укладено договір про користування електричною енергією, згідно якого ОСОБА_2 присвоєно особовий рахунок № 338029.
Відповідно до пунктів 2, 3 Правил користування електричною енергією для населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 року №1357 (далі - Правила), побутовий споживач - фізична особа, яка використовує електричну енергію для задоволення власних побутових потреб на підставі договору про користування електричною енергією з електропостачальником, тариф - встановлена уповноваженим органом відповідно до законодавства ціна за одиницю обсягу електричної енергії (1 кВтгод).
Споживання електричної енергії здійснюється на підставі договору про користування електричною енергією між побутовим споживачем і електропостачальником, що розробляється енергопостачальником згідно з Типовим договором про користування електричною енергією (додаток 1) і укладається на три роки.
Договір про користування електричною енергією вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не заявила про розірвання договору або про внесення до нього змін.
Крім того, пунктом 19 Правил для населення визначено, що розрахунки населення за спожиту електричну енергію здійснюються за діючими тарифами (цінами) для населення на підставі показань приладів обліку.
Згідно зі ст. 611 ЦК України в разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Як убачається з наявного у матеріалах справи розрахунку заборгованості за спожиту електричну енергію ОСОБА_2, жительки с. Низьколизи Монастриського району Тернопільської області, у період з листопада 2015 року по квітень 2016 року у ОСОБА_2 виникла заборгованість за спожиту електроенергію у сумі 1674, 88 грн. (з врахуванням компенсації пільг).
Дана заборгованість виникла у зв»язку із частковою оплатою за спожиту електроенергію, зокрема здійснюючи оплату за електроенергію у лютому 2016 року в розмірі 200 грн., березні 2016 року - 200 грн., квітні 2016 року - 200 грн.
Станом на вересень 2016 року заборгованість за електроенергію становить 1674,88 грн.
Відповідно до пункту 20 Правил розрахунковим періодом для встановлення розміру оплати спожитої електричної енергії є календарний місяць. Плата за спожиту протягом розрахункового періоду електричну енергію вноситься не пізніше 10 числа наступного місяця, якщо договором не встановлено іншого терміну.
Згідно пункту 26 Правил у разі зміни тарифів (цін) на електричну енергію оплата заборгованості провадиться за тарифами (цінами), що діяли у період, за який сплачується борг.
У разі несплати або неповної оплати за спожиту електричну енергію у строки, визначені пунктом 20 цих Правил, електропостачальник на 30 день надсилає побутовому споживачу поштою або вручає особисто під підпис попередження про відключення електричної енергії (п. 27 Правил).
У зв»язку із виниклою заборгованістю, 18.03.2016 року позивачем на адресу відповідача направлено претензійний лист щодо сплати заборгованості на суму 1760,03 грн. за електроенергію, спожиту за період з 01.11.2015 року по 01.03.2016 року та попередження про відключення електричної енергії 18.04.2016 року, що підтверджується ксерокопією даного листа за вихідним номером 219.
Дане поштове відправлення направлено ОСОБА_2 рекомендованою поштовою кореспонденцією, яку відповідач отримала 18.03.2016 року (ксерокопія квитанції та повідомлення про вручення наявні у матеріалах справи а.с.11, а.с.12).
Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV, з наступними змінами та доповненнями, передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таким чином, згідно із зазначеними нормами закону споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
Разом із тим відповідно до загальних умов виконання зобов'язання, установлених статтею 526 ЦК України, зобов'язання повинно виконуватись належним чином згідно з умовами договору та вимогами ЦК України, інших актів цивільного законодавства. Недотримання таких вимог призводить до порушення зобов'язань.
Згідно із частиною першою статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
За змістом частини першої статті 901, частини першої статті 903 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.
Зобов'язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов'язанням.
Таким чином, правовідношення, в якому замовник зобов'язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто в якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов'язанням.
З огляду на викладене слід дійти висновку про те, що правовідносини, які склалися міжсторонами, є грошовим зобов'язанням, в якому, серед інших прав і обов'язків сторін, на боржників покладено виключно певний цивільно-правовий обов'язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (ч. 1 ст. 509 ЦК України) - вимагати сплату грошей за надані послуги.
Враховуючи наведене, судом встановлено, що ОСОБА_2 є споживачем електричної енергії, постачання якої до її будинку здійснюється позивачем ВАТ «Тернопільобленерго» в особі структурного підрозділу Монастириського району електричних мереж, тобто між сторонами виникли правовідносини з приводу постачання електричної енергії, станом на вересень 2016 року сума заборгованості становить 1674 грн. 88 коп., а тому приходить до переконання, що позов підлягає до задоволення.
У силу вимог ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивача слід стягнути 1378,00 грн. судового збору, частину якого - 689 грн. згідно платіжного доручення №9 від 13.06.2016 року, сплаченого позивачем при зверненні до суду із заявою про винесення судового наказу, який ухвалою Монастириського районного суду Тернопільської області від 17.08.2016 року скасовано, судом зараховується у відповідності до ст. 99 ЦПК України до суми судового збору, встановленої за позовну заяву.
Керуючись ст.ст. 8, 10, 11, 60, 88, 99, 213, 215, 226, 292, 294 ЦПК України, ст.ст. 509, 526, 611, 901, 903 ЦК України, ст. 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», суд,-
ВИРІШИВ:
Позов відкритого акціонерного товариства «Тернопільобленерго» в особі структурного підрозділу Монастириського району електричних мереж до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за спожиту електроенергію - задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_2 (зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН:НОМЕР_1) в користь Монастириського РЕМ відкритого акціонерного товариства «Тернопільобленерго» (48300, м. Монастириська, вул. Шевченка, 59, поточний рахунок із спеціальним режимом використання 26037348102160, філія - Тернопільське обласне управління ПАТ «Ощадбанк» МФО 338545, код 25782009) заборгованість за спожиту електроенергію в сумі 1674 (одна тисяча шістсот сімдесят чотири) грн. 88 коп.
Стягнути із ОСОБА_2 (зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, ІПН:НОМЕР_1) в користь Монастириського РЕМ відкритого акціонерного товариства «Тернопільобленерго» (48300, м. Монастириська, вул. Шевченка, 59, поточний рахунок 26000060230668 в Тернопільській філії ПАТ КБ «ПриватБанк» МФО 338783 код 25782009) 1378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. сплаченого при звернені до суду судового збору.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Тернопільської області через Монастириський районний суд Тернопільської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Головуючийсуддя: ОСОБА_3
Копія з оригіналом вірна.
Суддя Монастириського районного
суду Тернопільської області ОСОБА_3
Суд | Монастириський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 12.12.2016 |
Оприлюднено | 20.12.2016 |
Номер документу | 63464701 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Монастириський районний суд Тернопільської області
Гудкова Ю. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні