Постанова
від 13.12.2016 по справі 461/2380/16,
ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2016 року Справа № 876/5056/16

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Заверухи О.Б.,

суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,

за участю секретаря судового засідання Андрушківа І.Я.,

представника відповідача Рибака Н.Я.,

представника третьої особи Українця П.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Львівської митниці Державної фіскальної служби на постанову Галицького районного суду м. Львова від 10 червня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_3 до заступника начальника Львівської митниці Державної фіскальної служби Мірошниченка Михайла Івановича, Львівської митниці Державної фіскальної служби Управління аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням, третя особа на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Товариство з обмеженою відповідальністю Логістична компанія «Захід Ресурс» про скасування постанови про порушення митних правил,-

В С Т А Н О В И В:

07 квітня 2016 року ОСОБА_3 звернулася в суд з адміністративним позовом до заступника начальника Львівської митниці Державної фіскальної служби Мірошниченка Михайла Івановича, Львівської митниці Державної фіскальної служби Управління аналізу ризиків та протидії митним правопорушенням, в якому просила визнати протиправною та скасувати постанову в справі про порушення митних правил від 25 березня 2016 року № 0722/20900/16 про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ст. 485 Митного кодексу України та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 300% несплаченої суми митних платежів, тобто 247230,60 грн.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що працівниками Львівської митниці ДФС України пропущено строк для притягнення її до адміністративної відповідальності у відповідності до ч.1 ст.467 МК України. Також, зазначає про відсутність у її діях будь-яких порушень митних правил, в тому числі щодо заявлення неправдивих відомостей у митній декларації, спрямованих на неправомірне зменшення розміру митних платежів, оскільки вона діяла виключно в межах Митного кодексу України та договору №06/2014 про надання послуг по декларуванню товарів (брокерських послуг), укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю Логістичною компанією «Захід Ресурс» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Ексім Фуд» 18 березня 2014 року.

Постановою Галицького районного суду м. Львова від 10 червня 2016 року адміністративний позов задоволено. Скасовано постанову Львівської митниці Державної фіскальної служби України від 25 березня 2016 року в справі про порушення митних правил № 0722/20900/16. Закрито провадження в справі про порушення митних правил № 0722/20900/16 за відсутністю в діях ОСОБА_3 події та складу адміністративного правопорушення.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що ОСОБА_3 не вчинено жодних умисних дій щодо неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, що є обов'язковою ознакою правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, тобто відсутні ознаки суб'єктивної сторони даного правопорушення, оскільки суб'єктивна сторона такого характеризується прямим умислом, якого у ОСОБА_3 не було. Також, позивача притягнуто до адміністративної відповідальності неправомірно, оскільки митним органом порушено строк накладення адміністративних стягнень при винесенні постанови, визначені ст. 467 МК України.

Не погодившись з прийнятою постановою, Львівська митниця Державної фіскальної служби подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову відмовити.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема зазначає, що ОСОБА_3 не скористалась своїми правами, які визначені у Договорі № 06/2014, а відтак порушила обов'язок по доведенню до відома замовника вимог митного законодавства України, а також порушила обов'язок по дотриманню Законів України та правил митного оформлення товарів та вантажів.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України у зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково з наступних підстав.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, позивач працює у ТзОВ ЛК «Західресурс» і здійснює митне декларування вантажів як митний брокер, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією договору про надання послуг по декларуванню товарів (брокерських послуг) від 18 березня 2014 року № 06/2014, на здійснення послуг по декларуванню товарів (брокерських послуг), укладеного між ТзОВ Логістична компанія «Захід Ресурс», в особі Генерального директора Гука В.П. та ТзОВ «Ексім Фуд», в особі директора Пилипець Ф.Ф.(а.с.12-16).

25 березня 2016 року постановою у справі про порушення митних правил № 0722/20900/16 позивача визнано винною у вчиненні порушення митних правил, передбачених ст.485 МК України та притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення на неї адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 300% несплаченої суми митних платежів на суму 247230,60 грн(а.с.35-37).

Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції прийшов до висновку про протиправність оскаржуваної постанови.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Згідно з ч. 1 ст. 458 Митного кодексу України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Види порушень митних правил та відповідальність за такі правопорушення визначені статтями 468 - 485 Митного кодексу України.

Згідно з ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України загальним суб'єктом адміністративної відповідальності за порушення митних правил вважається особа, яка досягла 16-річного віку, а при вчиненні порушення митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.

Разом з тим, з врахуванням диспозицій статей 468 - 485 Митного кодексу України суб'єктами певних порушень митних правил можуть бути лише спеціальні суб'єкти, тобто особи, які крім загальних ознак, визначених ч. 2 ст. 459 Митного кодексу України, наділені певними додатковими ознаками.

Частиною 1 статті 485 Митного кодексу України встановлено адміністративну відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, за відсутності ознак злочину, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

Диспозиція ст. 485 Митного кодексу України передбачає спеціальну протиправну мету дій декларанта щодо заявлення неправдивих відомостей - неправомірне звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру. Наявність спеціальної протиправної мети вказує на те, що правопорушення може бути вчинене виключно з умисною формою вини та лише декларантом або уповноваженою ним особою, оскільки на момент подачі декларації декларант (уповноважена ним особа) повинен усвідомлювати факт заявлення неправдивих відомостей та умисно бажати, щоб заявлені ним неправдиві відомості вплинули на розмір митних платежів, які необхідно сплатити за митне оформлення задекларованого ним товару. Конкретизація диспозицією зазначеної статті спеціальної мети впливає й на конкретизацію спеціального суб'єкта вказаного адміністративного правопорушення, яким в даному випадку, з урахуванням вимог п. 8 ч. 1 ст. 4 та ч. 8 ст. 264 Митного кодексу України, може бути лише декларант або уповноважена ним особа.

Згідно із умовами Договору від 18 березня 2014 року №06/2014, укладеного між ТзОВ ЛК «Захід Ресурс» та ТзОВ «Ексім Фуд», виконавець взяв на себе зобов'язання здійснити декларування товарів та їх митне оформлення, а замовник зобов'язався надати достовірні дані та документи на товар для його митного оформлення(а.с.12-16).

Колегія суддів вважає, що позивач у контексті Митного кодексу України, не була декларантом, оскільки виконувала подання декларації на підставі укладеного договору для ТзОВ «Ексім Фуд».

З оскаржуваної постанови слідує, що 19 листопада 2014 року на митний пост «Городок» Львівської митниці ДФС декларантом ТзОВ Логістична компанія «Захід ресурс» (ЄДРПОУ 36354480, 81500, Львівська область, м. Городок, вул. Львівська 659 а) ОСОБА_3 до митного оформлення було подано товаросупровідні документи на вантаж: «сало свине хребтове заморожене, зі шкірою і без пісних частин-фрагментів підшкірної жирової тканин свійської свині», загальною вагою нетто 21000,00 кг, вагою брутто 22070,00 кг., на загальну суму 16 830,00 євро, а саме : митну Декларацію від 19 листопада 2014 року ІМ40ДЕ №209120000/2014/846668, від 18 листопада 2014 року СМR №18111, FAKTURA від 17 листопада 2014 року NR: 29/2014/EX, від 16 листопада 2014 року MRN 14PL402010Е0344525, ветеринарне свідоцтво від 12 листопада 2014 року ЄДР-00 №083726 (а.с.35-37).

Згідно графи №2 вантажно-митної Декларації №209120000/2014/846668 та доповненням №1 до вказаної декларації відправником вантажу є польська фірма P.W. «Transtyp» Stanislav Typek 23-420 Tarnogorod, Walendow uІ.Rynek 7. Польща. 000/0000/000000, а одержувачем - Товариство з обмеженою відповідальністю «Ексім Фуд» (80362, Львівська область, Жовківський район, смт. Куликів, вул. Б.Хмельницького, 10, код ЄДРПОУ 0036763010).

Відповідно до фактури від 17 листопада 2014 року №29/2014/ЕХ, виписаної відправником PL P.W. «Transtyp» Stanislav Typek сало свине заморожене вагою 21000 кг поставлялось останніми покупцю - ТзОВ «Ексім Фуд» за ціною 0,78 Євро за кілограм, загальною вартістю 16380,00 Євро.

З наявної в матеріалах справи експертної Декларації №209120000/2014/846668 слідує, що експортер PL P.W. «Transtyp» Stanislav Typek задекларував експорт вказаного товару сало свине заморожене вагою 21000 кг., отримувачем товару зазначено ТзОВ «Ексім Фуд».

Згідно свідоцтва про проходження Nr PL/MF/AK 0196641 постачальником вищевказаного товару є PL P.W. «Transtyp» Stanislav Typek, а отримувачем ТзОВ «Ексім Фуд». В графі 5 вищевказаного свідоцтва є посилання на вищевказану фактуру №29/2014/ЕХ, в п.6 вказано відповідну вагу нетто - 21000 кг.

Відповідно до CMR 18111 постачальником вищевказаного товару є PL P.W. «Transtyp» Stanislav Typek, а отримувачем ТзОВ «Ексім Фуд».

Вищевказані документи були подані митному органу до декларування вказаного товару - сала свинного замороженого вагою 21000 кг. На момент декларування вищевказаного товару, його кількість, вартість та найменування відповідали зазначеним в товаросупровідних документах, зокрема CMR №18111, FAKTURI від 17 листопада 2014 року NR: 29/2014/EX, експертній Декларації 14PL402010Е0344525, свідоцтву про проходження Nr PL/MF/AK 0196641, ветеринарному сертифікату № ES-E-30-14-02052.

Також, судом першої інстанції встановлено, що ТзОВ Логістична компанія «Захід Ресурс» та ТзОВ «Венеція Груп» було укладено договір про надання послуг по декларуванню товарів (брокерських послуг).

27 листопада 2014 року позивачем, як декларантом ТзОВ ЛК «Захід Ресурс» на митному пості «Городок» Львівськоїх митниці ДФС до митного оформлення було подано товаросупровідні документи ТзОВ «Венеція Груп» на вантаж «сало свинне хребтове заморожене - 20286,31 кг вага нетто, зі шкірою і без пісних частин - фрагментів підшкірної жирової тканини свійської свині», що підтверджується митною Декларацією від 27 листопада 2014 року №209120000/2014/002556. Додатково до декларації було подано наступні документи: CMR №25118 FAKTURA від 24 листопада 2014 року NR: 32/2014/EX, експертна Декларція 14PL402010У0355840, свідоцтво походження Nr PL/MF/AK 0196653, ветеринарний сертифікат № ES-E-30-14-02137.

Згідно графи №2 вантажно-митної Декларації №209120000/2014/002556 та доповненням №1 до вказаної декларації відправником вантажу є польська фірма P.W. «Transtyp» Stanislav Typek 23-420 Tarnogorod, Walendow uІ.Rynek 7. Польща. 000/0000/000000, а одержувачем - Товариством з обмеженою відповідальністю «Венеція Груп» (0362, м. Київ, вулиця Кіквідзе, 26/136, код ЄДРПОУ 00339079759). Дані обставини також підтверджуються угодою № VG 1811/2014, укладеною між ТзОВ «Венеція Груп» і PL P.W. «Transtyp» Stanislav Typek, копія якої також була подана під час декларування вказаного товару.

Відповідно до фактури від 24 листопада 2014 року №32/2014/ЕХ, виписаної відправником PL P.W. «Transtyp» Stanislav Typek сало свине заморожене вагою нетто 20286 кг поставлялось останніми покупцю - ТзОВ «Венеція Груп» за ціною 0,78 Євро за кілограм, загальною вартістю 15823,32 Євро.

З наявної в матеріалах справи експертної Декларації №14PL402010E0355840 слідує, що експортер PL P.W. «Transtyp» Stanislav Typek задекларував експорт вказаного товару сало свине заморожене вагою нетто 20286,31 кг, отримувачем товару зазначено ТзОВ «Венеція Груп».

Згідно свідоцтва про проходження Nr PL/MF/AK 0196653 постачальником вищевказаного товару є PL P.W. «Transtyp» Stanislav Typek, а отримувачем ТзОВ «Венеція Груп». В графі 5 вищевказаного свідоцтва є посилання на вищевказану фактуру від 24 листопада 2014 року №32/2014/ЕХ, в п.6 вказано відповідну вагу нетто - 20286,31 кг.

Відповідно до CMR №25118 постачальником вищевказаного товару є PL P.W. «Transtyp» Stanislav Typek, а отримувачем ТзОВ «Венеція Груп».

Як встановлено в судовому засіданні, всі вищевказані документи були подані митному органу до декларування вказаного товару - сала свинного замороженого вагою 20286,31 кг. На момент декларування вищевказаного товару, його кількість, вартість та найменування відповідали зазначеним в товаросупровідних документах, зокрема CMR №25118, FAKTURI від 24 листопада 2014 року NR: 32/2014/EX, експертній Декларації 14PL402010Е0355840, свідоцтву про проходження Nr PL/MF/AK 0196653, ветеринарному сертифікату № ES-E-30-14-02137.

Матеріалами справи підтверджується, що позивач при подачі митних декларацій від 27 листопада 2014 року №209120000/2014/002556, від 19 листопада 2014 року №209120000/2014/846668 діяла як агент митного оформлення, тобто відповідно до ст.418 МК України як фізична особа - резидент, що перебуває в трудових відносинах з митним брокером і безпосередньо виконує в інтересах особи, яку представляє митний брокер, дії, пов'язані з пред'явленням органу доходів і зборів товарів, транспортних засобів комерційного призначення, а також документів, потрібних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. На момент декларування товарів їх кількість та найменування відповідали зазначеним в товаросупроводжувальних документах.

Відповідно до статті 531 МК України підставами для скасування постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил або про припинення провадження у справі про порушення митних правил є в тому числі відсутність у діях особи, яка притягується до відповідальності, ознак порушення митних правил; необ'єктивність або неповнота провадження у справі або необ'єктивність її розгляду; невідповідність викладених у постанові висновків фактичним обставинам справи; винесення постанови неправомочною особою, безпідставне недопущення до участі в розгляді справи особи, притягнутої до відповідальності, або її представника, а також інше обмеження прав учасників провадження у справі про порушення митних правил та її розгляду; неправильна або неповна кваліфікація вчиненого правопорушення; накладення стягнення, не передбаченого цим Кодексом. Підставами для скасування чи зміни постанови про накладення адміністративного стягнення за порушення митних правил або про припинення провадження у справі про порушення митних правил можуть бути визнані й інші визначені законами обставини.

Колегія суддів вважає, що ОСОБА_3 склала та подала до митного контролю декларації на підставі наданих замовниками документів на виконання умов договорів митного брокерського обслуговування. Таким чином, позивач самостійно не визначала відомості внесені нею до поданих митних декларацій, а виступала лише виконавцем, який зазначає у митних деклараціях відомості згідно наданих замовниками документів.

Отже, ОСОБА_3 не вчинила жодних умисних дій щодо неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру, що є обов`язковою ознакою правопорушення, передбаченого статті 485 МК України, тобто відсутні ознаки суб`єктивної сторони правопорушення.

Разом з тим, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийшов до помилкового висновку про те, що правопорушення, передбачене ст. 485 Митним кодексом України, не належить до триваючих правопорушень.

Згідно з ч. 1 ст. 467 МК України якщо справи про порушення митних правил відповідно до ст. 522 цього Кодексу розглядаються органами доходів і зборів, адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше, ніж через шість місяців з дня вчинення правопорушення, а у разі розгляду органами доходів і зборів справ про триваючі порушення митних правил, у тому числі передбачені статтями 469, 477 - 481, 485 цього Кодексу, - не пізніше, ніж через шість місяців з дня виявлення цих правопорушень.

Колегія суддів зазначає, що в даному випадку позивачем вчинене правопорушення митних правил, передбачене ст. 485 МК України, яке як слідує з вищенаведеного належить до триваючих правопорушень, що прямо передбачено ст. 467 МК України.

Статтею 487 МК передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Вчинене позивачем правопорушення є триваючим та виявлене, як зазначає відповідач, 02 березня 2016 року, що зафіксовано протоколом про порушення митних правил від 02 березня 2016 року № 0722/20900/16(а.с.32-34).

Постанова про порушення митних правил винесена відповідачем 25 березня 2016 року, тобто в межах піврічного строку з дня виявлення триваючого правопорушення.

Отже, колегія суддів апеляційного суду приходить до переконання, що до моменту винесення оскаржуваної позивачем постанови про притягнення до відповідальності за порушення митних правил сплинуло менше ніж 6 місяців з моменту виявлення відповідачем вчиненого правопорушення, а тому строк притягнення до адміністративної відповідальності відповідачем не порушено.

Також, колегія суддів звертає увагу на помилковість рішення суду першої інстанції в частині закриття провадження в справі про порушення митних правил 25 березня 2016 року № 0722/20900/16.

Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Пунктом 1 частини 1 статті 247 КУпАП передбачено, що провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин відсутність події і складу адміністративного правопорушення.

Положеннями статей 287, 288 КУпАП регламентовано право особи, щодо якої винесено постанову у справі про адміністративне правопорушення, оскаржити її до суду.

При цьому, відповідно до ст. 293 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді скарги на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: 1) залишає постанову без зміни, а скаргу без задоволення; 2) скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; 3) скасовує постанову і закриває справу; 4) змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Таким чином, у справах про адміністративні правопорушення судом перевіряється правомірність рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким було здійснено притягнення особи до адміністративної відповідальності, та приймається відповідне рішення щодо правомірності/протиправності таких дій (бездіяльності) та наявності правових підстав для скасування вказаного рішення.

Оскільки способом захисту прав та інтересів особи у справах з приводу оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності є, зокрема, скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, а питання щодо притягнення до адміністративної відповідальності та закриття провадження у адміністративній справі належить до компетенції органу, який відповідно до норм Кодексу України про адміністративні правопорушення наділений таким правом, у даному випадку це відноситься до компетенції відповідача, тому колегія суддів вважає, що суд першої інстанції помилково закрив провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку з відсутністю у діях позивача складу адміністративного правопорушення, оскільки такий спосіб захисту порушеного права не передбачений чинним законодавством.

Керуючись ст.160, ст. 195, ст. 196, п. 3 ч. 1 ст. 198, ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. 206, ст. 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Львівської митниці Державної фіскальної служби задовольнити частково.

Постанову Галицького районного суду м. Львова від 10 червня 2016 року у справі № 461/2380/16-а - скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_3 задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову в справі про порушення митних правил від 25 березня 2016 року № 0722/20900/16 про притягнення ОСОБА_3 до адміністративної відповідальності за ст. 485 Митного кодексу України та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу розміром 300% несплаченої суми митних платежів, тобто 247230,60 грн(двісті сорок сім тисяч двісті тридцять гривень шістдесят копійок).

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий: О.Б. Заверуха

Судді: О.М. Гінда

В.В. Ніколін

Повний текст постанови

виготовлений та підписаний

19 грудня 2016 року

СудЛьвівський апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення13.12.2016
Оприлюднено22.12.2016
Номер документу63483660
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —461/2380/16,

Постанова від 13.12.2016

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Заверуха Олег Богданович

Ухвала від 03.08.2016

Адміністративне

Львівський апеляційний адміністративний суд

Заверуха Олег Богданович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні