Ухвала
від 20.12.2016 по справі 357/5845/16-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 357/5845/16-ц Головуючий у І інстанції Кошель Б. І. Провадження № 22-ц/780/6471/16 Доповідач у 2 інстанції Гуль В. В. Категорія 22 20.12.2016

УХВАЛА

Іменем України

20 грудня 2016 року колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області у складі:

головуючого судді: Гуля В.В.,

суддів: Верланова С.М., Іванової І.В.,

при секретарі: Воробей В.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Фермерського господарства «Чудова Марка» на заочне рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 28 вересня 2016 року у справі за позовом Селянського фермерського господарства «Горизонт-2» до ОСОБА_2, Фермерського господарства «Чудова Марка», треті особи: Приватний нотаріус Білоцерківського міського нотаріального округу Київської області Губенко Тетяна Анатоліївна, Управління Держземагентства у Білоцерківському районі Київської області про визнання недійсним договору оренди землі та скасування державної реєстрації, -

в с т а н о в и л а:

У травні 2016 року СФГ "Горизонт-2" звернулося до суду з вищевказаним позовом, посилаючись на те, що 05.11.2012 року між СФГ "Горизонт-2" та ОСОБА_2, яка є власником земельної ділянки площею 2,7300 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Михайлівської сільської ради Білоцерківського району, був укладений договір оренди цієї земельної ділянки строком на п'ять років.

Зазначений договір оренди був зареєстрований 26.11.2012 в Управлінні Держкомзему Білоцерківського району Київської області, про що зроблено відповідний запис у Державному реєстрі земель.

Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 10.05.2016 приватним нотаріусом Білоцерківського міського нотаріального округу Губенко Тетяною Анатоліївною була здійснена державна реєстрація договору оренди земельної ділянки між ОСОБА_2 та Фермерським господарством "Чудова Марка", індексний номер 29582883, номер запису про інше речове право 14488303, предметом якого є одна і та ж земельна ділянка площею 2, 7300 га, кадастровий номер НОМЕР_1, що 05.11.2012 р. була передана в оренду СФГ « Горизонт-2».

Проте, при проведенні такої державної реєстрації права оренди державним реєстратором, в порушення вимог ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», не було перевірено, чи були зареєстровані права на цю земельну ділянку за іншими особами, що призвело до порушень прав позивача. Адже, до 01.01.2013 року реєстрація права користування земельними ділянками здійснювалася органами Держземагенства, згідно з Постановою КМУ від 9.09.2009 № 1021 «Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі». Відповідачами при укладенні нового договору оренди тієї ж самої земельної ділянки, переданої вже в користування позивачу за раніше укладеним договором оренди, порушено право позивача на користування спірною земельною ділянкою. У зв'язку з цим просив суд визнати недійсним договір оренди укладений між ОСОБА_2 та Фермерським господарством "Чудова Марка" та скасувати його державну реєстрацію.

Заочним рішенням Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 28 вересня 2016 року позов задоволено.

Визнано недійсним договір оренди землі від 06.05.2016 р., укладений між ОСОБА_2 та Фермерським господарством «Чудова Марка», предметом якого є земельна ділянка площею 2,7300 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована на території Михайлівської сільської ради Білоцерківського району.

Скасувано державну реєстрацію договору оренди землі від 06.06.2016 р., укладеного між ОСОБА_2 та Фермерським господарством «Чудова Марка», земельної ділянки площею 2, 7300 га, кадастровий номер НОМЕР_1, що розташована на території Михайлівської сільської ради Білоцерківського району, який було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно приватним нотаріусом Білоцерківського міського нотаріального округу Губенко Т.А. 10.05.2016 р., індексний номер 29582883.

Стягнуто з ОСОБА_2 та Фермерського господарства «Чудова Марка» на користь Селянського фермерського господарства « Горизонт-2» по 1 378 грн. судових витрат з кожного.

В апеляційній скарзі відповідач ФГ «Чудова Марка» просить скасувати рішення та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимог повністю, посилаючись на його незаконність, необґрунтованість, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального права.

Апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції обґрунтовував свої висновки тим, що укладений між ОСОБА_2 і ФГ «Чудова Марка» договір оренди землі порушує права позивача СФГ «Горизонт-2» на викристання земельної ділянки площею 2,7300 га, передбачені законом та договором оренди, що у свою чергу є підставою для визнання цього договору оренди недійсними. Крім того, укладений між ОСОБА_2 і позивачем СФГ «Горизонт-2» договір оренди землі не розірваний у встановленому законом порядку, а відтак його наявність перешкоджає укладенню іншого договору оренди щодо цієї ділянки без припинення прав оренди на цю ділянку попереднього користувача у встановленому законом порядку.

Такі висновки суду відповідають обставинам справи та вимогам закону.

Відповідно до ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних, або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Законом України «Про оренду землі» визначаються умови укладення, зміни, припинення і поновлення договору оренди землі.

Відповідно до ст.ст.1, 13 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до ст. 25 Закону України «Про оренду землі» орендар земельної ділянки має право: самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі; за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому законодавством порядку жилі, виробничі, культурно-побутові та інші будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження; отримувати продукцію і доходи; здійснювати в установленому законодавством порядку за письмовою згодою орендодавця будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем.

Відповідно до ст. 27 Закону України «Про оренду землі» орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.

Відповідно до ч. 3 ст.152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані із позбавленням права володіння земельною ділянкою. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання угоди недійсною.

Аналогічні положення містить ч.2 ст.16 ЦК України, згідно якої способом захисту цивільних прав та інтересів є визнання правочину недійсним.

Відповідно до ч.1 ст.203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства.

Відповідно до ст.215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною вимог, які встановлені частинами 1-3,5,6 ст.203 цього Кодексу. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Встановлено, що ОСОБА_2 є власником земельної ділянки площею 2, 7300 га , цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_1, розташованої на території земель Михайлівської сільської ради Білоцерківського району. Зазначене підтверджено рішенням Білоцерківського міськрайонного суду від 09.02.2016 року.

05.11.2012 між СФГ "Горизонт-2" та ОСОБА_2 було укладений договір оренди землі № 93, предметом якої є земельна ділянка площею 2, 7300 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Михайлівської сільської ради Білоцерківського району, строком на п'ять років. Зазначений договір оренди зареєстрований в Управлінні Держкомзему Білоцерківського району Київської області 26 листопада 2012 року , про що зроблено відповідний запис у Державному реєстрі земель .

Крім того встановлено, 06.05.2016 р. ОСОБА_2 уклала договір оренди вищевказаної земельної ділянки з Фермерським господарством "Чудова Марка" . Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 10.05.2016 приватним нотаріусом Білоцерківського міського нотаріального округу Губенко Тетяною Анатоліївною була здійснена державна реєстрація договору оренди земельної ділянки між ОСОБА_2 та Фермерським господарством "Чудова Марка", індексний номер 29582883, номер запису про інше речове право 14488303, предметом якого є одна і та ж земельна ділянка площею 2, 7300 га, кадастровий номер НОМЕР_1, що 05.11.2012 р. була передана в оренду СФГ « Горизонт-2», тобто в період дії договору оренди від 05.11.2012 року укладений між СФГ "Горизонт-2" та ОСОБА_2, який є чинним, не розірваний і не визнаний недійсним.

За таких обставин, суд першої інстанції прийшов до правильного висновку про порушення прав позивача СФГ «Горизонт-2» як орендаря земельної ділянки у зв'язку із укладенням оспорюваного договору оренди і захистив його права у передбачений законом спосіб шляхом визнання недійсним договору оренди та скасування його державної реєстрації.

Доводи апеляційної скарги про те, що договір оренди землі № 93 від 05 листопада 2012 року, укладений між СФГ «Горизонт-2» і ОСОБА_2, припинив свою дію внаслідок розірвання, бо відповідно до умов договору а саме п. 30, ОСОБА_2 04 травня 2016 року направила позивачу заяву про розірвання договору, не ґрунтуються на вимогах закону та умовах договору.

Відповідно до ч.1 ст.27 Закону України «Про оренду землі» орендареві забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст.638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

У п.29 договору оренди земельної ділянки, укладеного 05 листопада 2012 року між СФГ «Горизонт-2» і ОСОБА_2, передбачено, що дія договору оренди припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором; внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом (а.с.5 зворот).

Згідно з п.30 вказаного договору оренди земельної ділянки розірвання договору в односторонньому порядку допускається. Умовою розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку є заява орендодавця до початку сезону.

Відповідно до ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч.1 ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч.2 ст.651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідно до ч.3 ст.651 ЦК України у разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Відповідно до ст. 32 Закону України «Про оренду землі» підстави припинення договору оренди землі шляхом його розірвання, зокрема, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди.

Аналіз змісту наведених норм дає підстави для висновку, що розірвання в односторонньому порядку договору оренди можливе за умови невиконання (істотного порушення) сторонами обов'язків, передбачених умовами договору та ст.ст.24 і 25 Закону України «Про оренду землі».

Відповідно до ч. 3 ст. 10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, надавши докази відповідно до вимог ст. ст. 57 - 60 ЦПК України.

Згідно зі ст. 212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів в їх сукупності.

За таких обставин доводи апеляційної скарги про припинення договору оренди, укладеного 05 листопада 2012 року між СФГ «Горизонт-2» і ОСОБА_2, внаслідок його розірвання за заявою ОСОБА_2, безпідставні, оскільки у заяві ОСОБА_2 про розірвання договору взагалі не йдеться про істотне порушення чи невиконання СФГ «Горизонт-2» обов'язків, передбачених ст.ст.24 і 25 Закону України «Про оренду землі» та умов договору, що у свою чергу свідчить про відсутність підстав вважати про припинення договору шляхом його розірвання в одностороньому порядку.

Посилаючись на розірвання договору відповідач не надав належних і допустимих доказів на підтвердження порушення СФГ «Горизонт-2» істотних умов договору оренди земельної ділянки та не навів причин та підстав розірвання договору.

Доводи ФГ «Чудова марка» в апеляційній скарзі, що орендодавець ОСОБА_2 може розірвати договір оренди в односторонньому порядку невмотивовано, суперечать як вищевказаним положенням закону, так і не узгоджується із загальними засадами цивільного законодавства, вказаними у ст.3 ЦК України, зокрема справедливістю, добросовісністю і розумністю.

Інші докази та обставини, на які посилається апелянт в апеляційній скарзі, були предметом дослідження судом першої інстанції та додаткового правового аналізу не потребують, оскільки при їх дослідженні та встановленні судом першої інстанції були дотримані норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, обґрунтовано викладених в мотивувальній частині оскаржуваного рішення.

Керуючись ст. ст. 209, 218, 303, 304, 308, 314, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -

у х в а л и л а:

Апеляційну скаргу Фермерського господарства «Чудова Марка» відхилити.

Заочне рішення Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 28 вересня 2016 рокузалишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом двадцяти днів.

Головуючий

Судді

СудАпеляційний суд Київської області
Дата ухвалення рішення20.12.2016
Оприлюднено23.12.2016
Номер документу63524395
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —357/5845/16-ц

Ухвала від 06.04.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Леванчук Андрій Олексійович

Ухвала від 24.01.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Леванчук Андрій Олексійович

Ухвала від 20.12.2016

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Гуль В. В.

Ухвала від 22.11.2016

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Гуль В. В.

Ухвала від 22.11.2016

Цивільне

Апеляційний суд Київської області

Гуль В. В.

Ухвала від 26.10.2016

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Кошель Б. І.

Рішення від 28.09.2016

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Кошель Б. І.

Ухвала від 08.06.2016

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Кошель Б. І.

Ухвала від 20.07.2016

Цивільне

Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Кошель Б. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні