Рішення
від 13.12.2016 по справі 243/9177/16-ц
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

провадження № 2/243/4484/2016

справа № 243/9177/16-ц

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 грудня 2016 року

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого - судді Ільяшевич О.В.,

при секретареві Куцик Н.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Слов'янського міськрайонного суду Донецької області (вул. Добровольського, 2, м. Слов'янськ, Донецької області) цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Слов'янського району Донецької області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,-

ВСТАНОВИВ:

09 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Слов'янського міськрайонного суду Донецької області із позовною заявою до ОСОБА_2 сільської ради Донецької області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування законом . В обґрунтування своїх вимог, зазначила, що 03 листопада 2007 року померла її мати - ОСОБА_3, після її смерті залишилося спадкове майно: земельна ділянка площею 4,560 га, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради для ведення товарно - сільськогосподарського виробництва. Зазначає, що оригінал Державного акту на право власності на земельну ділянку було втрачено, що є перешкодою для прийняття спадщини. Зазначає, що маючи намір прийняти спадщину, 27 вересня 2016 року вона звернулася до Другої Слов'янської державної нотаріальної контори Донецької області. Постановою державного нотаріуса ОСОБА_4 від 27 вересня 2016 року їй було відмовлено у видачі свідоцтва на право на спадщину за законом на земельну ділянку у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа на земельну ділянку на ім'я спадкодавця, що вимусило її звернутися до суду з цим позовом. Просила визнати за нею, ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 4,560 га(кадастровий номер 1424282400-04-000-0203), яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Слов'янського району Донецької області, та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3, померлої 03 листопада 2007 року.

Позивач ОСОБА_1 будучи належним чином повідомленою про дату та час розгляду справи, у судове засідання не з'явилась. Позивачем суду надано заяву з проханням розгляд справи проводити у її відсутності, позов задовольнити .

Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради, будучи належним чином повідомленим про дату та час розгляду справи, до судового засідання не з'явився, на адресу суду надано клопотання з проханням розгляд справи проводити без участі представника Ради, позов позивачки визнає у повному обсязі і не заперечує проти їх задоволення.

Суд, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з огляду на їх законність та обґрунтованість.

Так, у судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_3 та ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про народження позивачки Серії І-НО№ 273601 від 30 листопада 1970 року , факт зміни прізвища позивачки з «Кринична» на «Борисова» підтверджується свідоцтвом про одруження позивачки серії ІV - АБ № 553237 від 05 травня 1979 року.

Згідно із свідоцтвом про смерть ОСОБА_3: І-НО №248281 виданого виконкомом ОСОБА_2 сільської ради Слов'янського району Донецької області, ОСОБА_3 померла у віці 82 років у місті Слов'янську Донецької області 03 листопада 2007.

Після смерті матері відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 4,560 га, (кадастровий номер земельної ділянки 1424282400:04:000:0203) яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради цільовим призначенням якої є ведення товарно - сільськогосподарського виробництва. Яке належало їй на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку серії ЯГ № 725243 від 31 жовтня 2016 року.

Позивачка зазначає, що оригінал державного акту був втрачений, що стало перешкодою для прийняття спадщини. Зі змісту постанови державного нотаріуса Другої слов'янської державної нотаріальної контори Донецької області ОСОБА_4, про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 27 вересня 2016 року, ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 4,560 розташовану на території ОСОБА_2 сільської ради , було відмовлено, у зв'язку із відсутністю правовстановлюючого документа на земельну ділянку.

Так, згідно із витягом з державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-1402119662016 від 26 серпня 2016 року, право власності на земельну ділянку розташовану на території ОСОБА_2 сільської ради , на праві постійного користування зареєстроване за ОСОБА_3

З матеріалів спадкової справи вбачається, що 01 вересня 2016 року у Другій Слов'янський державній нотаріальній конторі було заведено спадкову справу № 462/2016 до майна ОСОБА_3, померлої 03 листопада 2007 року. З наданої спадкової справи вбачається, що ОСОБА_1 є єдиною спадкоємицею першої черги, яка прийняла спадщину у встановленому законом порядку(у визначений за рішенням суду додатковий строк подала до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини)

Відповідно ЗУ «Про державний земельний кадастр» від 07 липня 2011 року № 3613-VI, припинена видача державних актів на землю. Виконання функцій із державної реєстрації прав на земельні ділянки покладено на органи Укрдержреєстру. Отримання дублікату державного акту законодавчо не передбачений.

Статтею 126 ЗК (у редакції Закону України від 07.липня 2011року № 3613-VI) встановлено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

З 01 січня 2013 року право власності на земельну ділянку, при її формуванні, посвідчується на загальних засадах посвідчення права власності на об'єкти нерухомого майна, тобто свідоцтвом про право власності, що видає державний реєстратор прав з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно ч.4 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.

Відповідно ст. 346 ЦК України право власності припиняється у разі смерті власника.

Отже, позивачка немає законодавчих підстав отримати оригінал документу на право власності на земельну ділянку, площею 4,560 га, (кадастровий номер земельної ділянки 1424282400:04:000:0203) яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради цільовим призначенням якої є ведення товарно сільскогосодарського виробництва.у відповідному державному органі.

Приписами ст. 392 ЦК України встановлено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

У пункті 22-1 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ» №7 від 16 квітня 2004 року зазначено, що відповідно до статей 1225 ЦК ( 435-15 ) і 131 ЗК ( 2768-14 ) право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення. До спадкоємців житлового будинку, інших будівель та споруд переходить право власності або право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, а також право власності або право користування земельною ділянкою, яка необхідна для їх обслуговування, якщо інший її розмір не визначений заповітом.

Зазначене також передбачене п. 10 Постанови Пленуму Верховного суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30 травня 2008 року, Відповідно до статті 1225 ЦК ( 435-15 ) право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб спадкоємців.

Згідно ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

У відповідності до ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Пунктом 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» №5 від 07 лютого 2014 року, суди повинні мати на увазі, що законом може бути встановлений інший момент (підстава) набуття права власності. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п'ята статті 1268 ЦК), проте право власності на нерухоме майно у разі прийняття спадщини виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації речового права на нерухоме майно (стаття 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"). Разом із тим суди повинні розмежовувати право на спадщину як майнове право (об'єкт спадкування) та виникнення права власності на спадкове майно як на об'єкт нерухомого майна.

При цьому, наприклад, спадкоємець має право звернутися із заявою про державну реєстрацію переходу права власності до органу, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, після прийняття спадщини в порядку, передбаченому законом. Якщо право власності спадкодавця не було зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, правовстановлюючими є документи, що підтверджують підставу для переходу права власності в порядку правонаступництва, а також документи спадкодавця, що підтверджують виникнення у нього права власності на нерухоме майно (стаття 19 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").

З огляду на викладене, судом встановлено, що для отримання у спадщину земельної ділянки необхідно мати, у зазначеному випадку, оригінал державного акту. У позивачки відсутній оригінал державного акту, що унеможливлює в нотаріальному порядку успадкування та отримання нею свідоцтва про право на спадкування земельної ділянки, земельну ділянку площею 4,560 га, (кадастровий номер земельної ділянки 1424282400:04:000:0203) яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради цільовим призначенням якої є ведення товарно - сільськогосподарського виробництва, якою спадкодавець ОСОБА_3 володіла на підставі державного акту на право приватної власності на землю.

В зв'язку з наведеним, а також оскільки з моменту відкриття спадщини пройшло шість місяців, інших спадкоємців, які б прийняли спадщину, немає, суд приходить до висновку, що позов є обгрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись ст. 16, 328, 377 ЦК України, ст.ст.10,58,209,212, 213,214,215 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Слов'янського району Донецької області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, яка зареєстрована та проживає: ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на земельну ділянку площею 4,560 га(кадастровий номер 1424282400-04-000-0203), яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Слов'янського району Донецької області, та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3, померлої 03 листопада 2007 року.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Слов'янський міськрайонний суд Донецької області протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Рішення складено у нарадчій кімнаті у єдиному екземплярі.

Повний текст рішення виготовлений 18 грудня 2016 року.

Головуючий - суддя: О.В. Ільяшевич

СудСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення13.12.2016
Оприлюднено23.12.2016
Номер документу63530833
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —243/9177/16-ц

Рішення від 13.12.2016

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

Рішення від 13.12.2016

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

Ухвала від 11.11.2016

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Ільяшевич О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні