Рішення
від 25.11.2016 по справі 274/2366/16-ц
БЕРДИЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 274/2366/16

Провадження № 2/0274/1045/16

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25.11.2016 року м. Бердичів

БЕРДИЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

в складі: головуючого судді Щербака Д.С., за участю секретаря Поступайло Х.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Бердичеві цивільну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю „А.Т.К.В» до ОСОБА_1, товариства з обмеженою відповідальністю „ЕлітнеВ» , третя особа без самостійних вимог: Бердичівське міськрайонне управління юстиції про визнання недійсним договору оренди, скасування реєстрації речового права, -

встановив:

У квітні 2016 року товариство з обмеженою відповідальністю „А.Т.К.В» ( далі ТОВ „А.Т.К.В» ) звернулося до суду з позовом, у якому просить визнати недійсним договір оренди земельної ділянки площею 0,9698га, кадастровий номер 1820880300:06:000:0351, укладений 03.03.2016 року між ОСОБА_1 (відповідач) та ТОВ „ЕлітнеВ» , який зареєстрований 12.03.2016р. реєстраційною службою Бердичівського міськрайонного управління юстиції та скасувати його державну реєстрацію, а також стягнути судові витрати.

В обґрунтування позову ТОВ „А.Т.КВ» зазначило, що 08.01.2008 року між ТОВ „А.Т.К.В» та ОСОБА_2, як власником землі, було укладено договір оренди земельної ділянки, кадастровий номер 1820880300:06:000:0351, площею 0,9698 га, яка розташована на території Буряківської сільської ради, за яким останній передав земельну ділянку в оренду ТОВ „А.Т.К.В» строком на 15 років. Договір оренди зареєстрований у Бердичівському районному відділі Житомирського регіонального відділення Центру ДЗК. Після смерті ОСОБА_2 право власності на земельну ділянку, що передана в оренду ТОВ „А.Т.К.В» набув відповідач, який 03.03.2016 року уклав договір оренди цієї ж земельної ділянки з товариством з обмеженою відповідальністю „ЕлітнеВ» ( далі ТОВ „ЕлітнеВ» ), зареєструвавши 12.03.2016р. цей договір у реєстраційній службі Бердичівського міськрайонного управління юстиції.

Вважає договір оренди земельної ділянки, кадастровий номер 1820880300:06:000:0351 від 03.03.2016р., укладеним між відповідачем та ТОВ „ЕлітнеВ» недійсним з тих підстав, що дія договору оренди цієї ж земельної ділянки від 08.01.2008 року між ТОВ „А.Т.К.В» та ОСОБА_2 не припинена в силу статей 32 ЗУ „Про оренду земліВ» , ст. 770 ЦК України та ст. 148-1 ЗК. Укладення договору оренди земельної ділянки без припинення дії попереднього договору суперечить чинному законодавству та порушує права ТОВ „А.Т.К.В» .

У судове засідання представник позивача не з’явився, направив заяву з проханням справу слухати за його відсутності, позов підтримав, проти заочного рішення не заперечив

Відповідач, будучи належним чином повідомленими про дату та місце судового засідання, не з’явилися втретє. Від їх представника за довіреністю ОСОБА_3 надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Представник третьої особи в судове засідання не з’явився, належним чином був повідомлений, причини неявки суду не відомі, заперечень суду не надавав.

Судом розглянуто справу за відсутності відповідачів, зважаючи, що розгляд справи уже двічі відкладався за неявки представника відповідачів. Відповідач та ТОВ „ЕлітнеВ» своїм правом брати участь у судових засіданнях не скористалися, до суду не з’являлися, заперечень проти позову не направили.

Дослідивши докази, суд доходить висновку про часткове задоволення позову, з таких підстав.

Відповідно до державного акта на земельну ділянку належала ОСОБА_2 на праві власності земельна ділянка, площею 0,9698 га, передана для ведення особистого селянського господарства, розташована на території Буряківської сільської ради, яка складається з ділянки, кадастровий номер1820880300:06:000:0351 ( а.с .11)

08.01.2008 року між ТОВ „А.Т.К.В» та ОСОБА_2 був укладений договір оренди земельної ділянки, площею 0,9698 га. За цим договором ОСОБА_2 передав в оренду ТОВ „А.Т.К.В» земельну ділянку строком на 15 років (а.с.10). Договір зареєстровано у Бердичівському районному відділі Житомирського регіонального відділення Центру ДЗК.

Відповідно до статті 6 Закону України В«Про оренду земліВ» орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Статтею 792 ЦК України передбачено, що за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Згідно статті 20 Закону України В«Про оренду земліВ» укладений договір оренди землі підлягає державній реєстрації. Статтею 125 ЗК України передбачено, що право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до статті 17 Закону України В«Про оренду земліВ» передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.

Частиною першою статті 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Таким чином договір оренди від 08.01.2008 року між позивачем та ОСОБА_2 є чинним, ТОВ „А.Т.К.В» набуло права оренди земельної ділянки на строк до 07.01.2023 року.

Відповідно до свідоцтва про смерть ОСОБА_2 помер 30.10.2014 року ( а.с. 12).

Право власності на земельну ділянку кадастровий номер 1820880300:06:000:0351, площею 0,9698 га, розташованої на території Буряківської сільської ради набув її спадкоємець ОСОБА_1.

03.03.2016 року уклав договір оренди цієї ж земельної ділянки з товариством з обмеженою відповідальністю „ЕлітнеВ» ( далі ТОВ „ЕлітнеВ» ), зареєструвавши 12.03.2016р. цей договір у реєстраційній службі Бердичівського міськрайонного управління юстиції.

Відповідно до частини першої статті 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою-третьою, п'ятою та шостою статті 203 ЦК України.

Зміст правочину не може суперечити цьому кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам ( частина перша статті 203 ЦК України).

Відповідно до статті 31 ЗУ „Про оренду земліВ» договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря; відчуження права оренди земельної ділянки заставодержателем; набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці; припинення дії договору, укладеного в рамках державно-приватного партнерства (щодо договорів оренди землі, укладених у рамках такого партнерства).

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Статтею 770 ЦК України передбачено, що у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки наймодавця.

Відповідно до частин першої, третьої та четвертої статті 148-1 ЗК України до особи, яка набула право власності на земельну ділянку, що перебуває у користуванні іншої особи, з моменту переходу права власності на земельну ділянку переходять права та обов'язки попереднього власника земельної ділянки за чинними договорами оренди.

Особа, яка набула право власності на земельну ділянку, протягом одного місяця з дня набуття права власності на неї зобов'язана повідомити про це її користувачів із зазначенням: кадастрового номера (за наявності), місця розташування та площі земельної ділянки; найменування (для юридичних осіб), прізвища, ім'я, по батькові (для фізичних осіб) нового власника; місця проживання (знаходження) нового власника, його поштової адреси; платіжних реквізитів (у разі, якщо законом або договором передбачена плата за користування земельною ділянкою у грошовій формі). За згодою сторін договору оренди, суперфіцію, емфітевзису, земельного сервітуту чи застави до такого договору можуть бути внесені зміни із зазначенням нового власника земельної ділянки.

Відповідно до частин четвертої статті 34 ЗУ „Про оренду земліВ» перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або розірвання договору, якщо інше не передбачено договором оренди землі.

Розділом 12 Договору оренди від 08.01.2008р., укладеного між ТОВ „А.Т.К.В» та ОСОБА_2 не передбачено розірвання договору оренди в односторонньому порядку, в тому числі й у разі зміни власника земельної ділянки.

Таким чином, відповідач ОСОБА_1, набувши права та обов’язки орендодавця за договором оренди земельної ділянки від 08.01.2008р., укладеним між ТОВ „А.Т.К.В» та ОСОБА_2, як новий власник земельної ділянки, порушив умови договору та чинне законодавство, передавши повторно в оренду земельну ділянку іншій особі, не вирішивши питання про припинення попереднього договору оренди земельної ділянки, чим порушила права ТОВ „А.Т.К.В» як орендаря земельної ділянки.

Тому, договір оренди земельної ділянки, кадастровий номер 1820880300:06:000:0351, укладений 03.03.2016р. між ОСОБА_4 та ТОВ „ЕлітнеВ» , який зареєстрований 12.03.2016р. реєстраційною службою Бердичівського міськрайонного управління юстиції слід визнати недійсним.

Суд відмовляє у задоволенні позову, в частині скасування державної реєстрації, оскільки відповідно до положень частини другої статті 25 ЗУ „Про державну реєстрацію речових прав та їх обтяженьВ» , у разі скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.

Так як законом передбачено скасування реєстрації речового права у разі визнання недійсним договору на підставі якого було проведено реєстрацію, позовні вимог ТОВ „А.Т.К.В» , в частині скасування реєстрації речового права, безпідставні.

Відповідно до частини першої статті 88 ЦПК України, суд стягує з відповідачів, пропорційно задоволеним позовним вимогам, 50 % документально підтверджених витрат позивача по сплаті судового збору у сумі 1378 грн. та 2000 гривень витрат за надання правової допомоги. Всього суд стягує з відповідачів по 1689 грн. судових витрат з кожного.

Керуючись статтями 88, 212-215 ЦПК України, суд

Вирішив:

Позовні вимоги товариства з обмеженою відповідальністю „А.Т.К.В» про визнання недійсним договору оренди скасування реєстрації речового права задовольнити частково.

Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки, кадастровий номер 1820880300:06:000:0351, укладений 03.03.2016 року між ОСОБА_1, та ТОВ „ЕлітнеВ» , який зареєстрований 12.03.2016 реєстраційною службою Бердичівського міськрайонного управління юстиції.

У задоволенні решти позову відмовити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „ЕлітнеВ» на користь товариства з обмеженою відповідальність „А.Т.К.В» 1689 грн. судових витрат.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь товариства з обмеженою відповідальність „А.Т.К.В» 1689 грн. судових витрат.

Рішення набирає законної силі після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Апеляційна скарга на рішення подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: Д.С. Щербак

СудБердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення25.11.2016
Оприлюднено27.12.2016
Номер документу63588239
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —274/2366/16-ц

Рішення від 25.11.2016

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Щербак Д. С.

Ухвала від 17.10.2016

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Щербак Д. С.

Ухвала від 20.09.2016

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Щербак Д. С.

Ухвала від 27.07.2016

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Щербак Д. С.

Ухвала від 30.06.2016

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Щербак Д. С.

Ухвала від 06.06.2016

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Щербак Д. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні