Рішення
від 14.12.2016 по справі 456/3114/16-ц
СТРИЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 456/3114/16

Провадження № 2/456/1829/2016

РІШЕННЯ

іменем України

14 грудня 2016 року Стрийський міськрайонний суд Львівської області

в складі: головуючого - судді Гулкевича О. В. ,

при секретарі Кулешник С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Стрию цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Розгірченської сільської ради Стрийського району Львівської області, третя особа: Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції у Львівській області про визнання права власності на житловий будинок,

в с т а н о в и в :

позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про визнання за ним права власності на житловий будинок з господарським будівлями та спорудами, розташований за адресою: вул.Шкільна,14 в с.Розгірче Стрийського району Львівської області, який згідно з технічним паспортом, що виготовлений ФОП ОСОБА_2, позначений «О-2» складається з чотирьох житлових кімнат та кухні, житловою площею 68,9 кв. м, загальною площею 153,4 кв. м.

В обґрунтування позовних вимог покликався на те, що йому належить на праві власності земельна ділянка площею 0,41 га (0,25 та 0,16 га) в с. Розгірче Стрийського району, яка була надана для ведення особистого підсобного господарства та будівництва житлового будинку.

26.06.2012р. на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом він отримав Державний акт на право власності на земельну ділянку площею 0,25 га, що передана для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

23.02.2011р. КП «Стрийське районне госпрозрахункове проектно-виробниче архітектурно-планувальне бюро» було виготовлено Робочий проект будівництва індивідуального житлового будинку з господарськими будівлями. Даний проект було погоджено завідувачем відділом містобудування архітектури Стрийської РДА. На підставі вказаного Робочого проекту ним було розпочато будівництво житлового будинку, яке завершене у 2011 році.

19 вересня 2016р. ФОП ОСОБА_2 на його замовлення було виготовлено Технічний паспорт на індивідуальний житловий будинок за адресою: вул.Шкільна,14 в с.Розгірче Стрийського району Львівської області. Згідно з даним технічним паспортом житловий будинок має наступі характеристики: житловий будинок «О-2» складається з чотирьох житлових кімнат та кухні, житловою площею 68,9 кв. м. Загальна площа житлового будинку становить 153,4 кв. м. До житлового будинку належать: підвал «о1», вхід в підвал «о2», літня кухня «Н», сарай «И», убиральня «1», навіс «Й», навіс «К», навіс «Л», гараж «М», підвал «м1», літній душ «П», ворота «№1», огорожа «№2», огорожа «№3», ворота «№5», ворота «№6», колодязь питний «к».

04 жовтня 2016 року спеціалістами ТзОВ «БУТОН» було проведено технічне обстеження житлового будинку. Під час технічного обстеження на предмет визначення можливості або неможливості його надійної та безпечної експлуатації, в т.ч. відповідності державним будівельним нормам щодо доступності для маломобільних груп населення (для будинків і споруд цивільного призначення, у т.ч. багатоквартирних житлових будинків незалежно від класу наслідків (відповідальності), були оглянуті основні несучі огороджувальні конструкції об'єкта житлового будинку та встановлено готовність до експлуатації. За результатами проведеного технічного обстеження об'єкта житлового будинку за адресою: Львівська область, Стрийський район, с.Розгірче, вул.Шкільна,14, встановлено можливість його надійної та безпечної експлуатації. Разом з тим, відділом архітектури, містобудування інфраструктурних проектів Стрийської РДА була видана довідка № 190/14-211 03.10.2016 року про те, що розташування спірного житлового будинку відповідає вимогам державних будівельних норм.

11 жовтня 2016 року позивач звертався до Розгірченської сільської ради Стрийського району Львівської області із заявою про видачу свідоцтва про право власності та прийняття в експлуатацію житлового будинку та отримав відповідь за № 137 від 11.10.2016 року про те, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав нерухоме майно та їх обтяжень», сільська рада не може видати відповідний документ. Також йому було повідомлено, що відповідно до відмітки в технічному паспорті на житловий будинок, виготовлений ФОП ОСОБА_2 19.09.2016 року житловий будинок збудований самочинно. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути зареєстровано суб'єктом державної реєстрації за рішення суду відповідно ст.376 ЦК України.

Позивач в судове засідання не з'явився, подав письмову заяву про розгляд справи за його відсутності, позов підтримав.

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, явку свого представника в судове засідання повторно не забезпечив, про поважні причини неявки суду не повідомив, заяв про розгляд справи за його відсутності не подав, тому суд вирішив справу на підставі наявних в ній даних та доказів.

Представник третьої особи, будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи повторно в судове засідання не з'явився, заяв про розгляд справи за його відсутності не подав.

Згідно з ч.2 ст.197 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь з справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.

Статтею 16 ЦК України визначено способи захисту цивільних прав та інтересів. Законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень статей 55 , 124 Конституції України та з дотриманням статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод , відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.

Згідно з ч.1 ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Відповідно до ч.2 ст.41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Згідно з ч.4 ст.41 Конституції України ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Згідно з ч.5 ст. 41 Конституції України право приватної власності є непорушним.

Відповідно до ч.2 ст.325 ЦК України, фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.

Згідно із ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Як вбачається з ч.ч.1,3,5 ст.376 ЦК України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно. На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.

Відповідно до п.3 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.2012 № 6 «Про практику застосування судами статті 376 ЦК України (про правовий режим самочинного будівництва)», право власності у порядку, передбаченому частиною третьою статті 376 ЦК, може бути визнано лише на новозбудоване нерухоме майно або нерухоме майно, яке створено у зв'язку зі знесенням попередньої будівлі та відповідно до будівельних норм і правил є завершеним будівництвом.

Пункт 12 постанови передбачає, що у справах, пов'язаних із самочинним будівництвом нерухомого майна, суди мають враховувати, що за загальним правилом особа, яка здійснила або здійснює таке будівництво, не набуває права власності на нього (частина друга статті 376 ЦК). Разом із цим власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно (частина друга статті 375 ЦК), тому на вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудовано на ній, якщо це не порушує права інших осіб (частина п'ята статті 376 ЦК).

З п.16 згаданої Постанови вбачається, що позов особи, яка самочинно збудувала нерухоме майно на земельній ділянці, власником або користувачем якої є інша особа, про визнання права власності на цю нерухомість може бути задоволено судом на підставі частини третьої статті 376 ЦК, якщо буде встановлено, що власник або користувач земельної ділянки не заперечує проти цього, будівництво не порушує права інших осіб і відповідає будівельним, архітектурним, санітарним, екологічним та іншим нормам і правилам, державним стандартам.

Судом встановлено, що згідно з Державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯМ №410028, що виданий відповідачем 19.06.2012р. та зареєстрований Управлінням Держкомзему у Стрийському районі 26.06.2012р., ОСОБА_1 на підставі Свідоцтва про право на спадщину за законом ВМТ №022604 реєстровий №1131 від 08.04.2010р. та Рішення Розгірченської сільської ради №79 від 17.01.2012р. належить земельна ділянка площею 0,25 га, кадастровий номер 4625385900:01:004:0065, цільове призначення - будівництво і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

23.02.2011р. КП «Стрийське районне госпрозрахункове проектно-виробниче архітектурно-планувальне бюро» було виготовлено Робочий проект будівництва індивідуального житлового будинку з господарськими будівлями в с. Розгірче ОСОБА_1 (а.с.35-39), погоджений завідувачем відділом містобудування архітектури Стрийської РДА.

На підставі даного Робочого проекту позивачем розпочато будівництво житлового будинку, яке завершене у 2011 році.

Згідно з Технічним паспортом на індивідуальний житловий будинок за адресою: вул.Шкільна,14 в с.Розгірче Стрийського району Львівської області від 19 вересня 2016 року, що виготовлений ФОП ОСОБА_2 (а.с.31-34), споруджений ОСОБА_1 житловий будинок має наступі характеристики: житловий будинок «О-2» складається з чотирьох житлових кімнат та кухні, житловою площею 68,9 кв. м, загальною площею 153,4 кв. м. До житлового будинку належать: підвал «о1», вхід в підвал «о2», літня кухня «Н», сарай «И», убиральня «1», навіс «Й», навіс «К», навіс «Л», гараж «М», підвал «м1», літній душ «П», ворота «№1», огорожа «№2», огорожа «№3», ворота «№5», ворота «№6», колодязь питний «к». Технічний паспорт містить відмітку «збудовано самочинно житловий будинок «О-2», повідомлення про початок будівельних робіт не надано».

Відповідно до Звіту про проведення технічного обстеження на житловий будинок по вул. Шкільній,14 в с. Розгірче Стрийського району, замовник ОСОБА_1, встановлено можливість надійної та безпечної експлуатації цього житлового будинку (а.с.11-28).

Згідно з довідкою № 190/14-211 від 03.10.2016р., зо видана Відділом архітектури, містобудування інфраструктурних проектів Стрийської РДА, місце розташування спірного житлового будинку відповідає вимогам державних будівельних норм.

Листом за № 137 від 11.10.2016 року Розгірченською сільською радою Стрийського району Львівської області позивача повідомлено про те, відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав нерухоме майно та їх обтяжень», сільська рада не може видати свідоцтво про право власності на житловий будинок та роз'яснено, що самочинно збудоване нерухоме майно може бути зареєстровано суб'єктом державної реєстрації за рішення суду відповідно ст.376 ЦК України.

Отже, судом встановлено, що спірний житловий будинок самочинно побудований позивачем на земельній ділянці, власником якої він є, відповідає вимогам надійності і безпечної експлуатації, придатний для подальшої безпечної експлуатації; доказів того, що будівництвом порушені прав інших осіб, відсутні, тому у суду є всі підстави визнати за позивачем право власності на спірний житловий будинок.

Керуючись ст.ст.10,60,209,212-215,218 ЦПК України, ст.376 ЦК України, суд

в и р і ш и в :

позов задоволити. Визнати за ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 право власності на житловий будинок з наленими до нього господарським будівлями та спорудами, що розташовані за адресою: вул.Шкільна,14 в с.Розгірче Стрийського району Львівської області, що, згідно технічного паспорта, виготовленого 19.09.2016р. ФОП ОСОБА_2, має наступні характеристики: житловий будинок «О-2», складається з чотирьох житлових кімнат та кухні, житловою площею 68,9 кв. м, загальною площею 153,4 кв. м; до житлового будинку належать: підвал «о1», вхід в підвал «о2», літня кухня «Н», сарай «И», убиральня «1», навіс «Й», навіс «К», навіс «Л», гараж «М», підвал «м1», літній душ «П», ворота «№1», огорожа «№2», огорожа «№3», ворота «№5», ворота «№6», колодязь питний «к».

Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду Львівської області через Стрийський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня його проголошення, а у разі якщо рішення було постановлено без участі особи, яка його оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Головуючий-суддя ОСОБА_3

СудСтрийський міськрайонний суд Львівської області
Дата ухвалення рішення14.12.2016
Оприлюднено30.12.2016
Номер документу63693523
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —456/3114/16-ц

Рішення від 14.12.2016

Цивільне

Стрийський міськрайонний суд Львівської області

Гулкевич О. В.

Ухвала від 20.10.2016

Цивільне

Стрийський міськрайонний суд Львівської області

Гулкевич О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні