Рішення
від 27.12.2016 по справі 637/1134/16-ц
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

27.12.2016 637/1134/16-ц

РІШЕННЯ

Іменем України

22 грудня 2016 року с.м.т.Шевченкове

Шевченківський районний суд Харківської області

у складі: головуючого - Тордія Е.Н.

за участю секретаря - Поступного С.І.

представника позивача - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Шевченківського районного суду Харківської області цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Василенківської сільсьскої ради Шевченківського району Харківської області, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про встановлення факту, що має юридичне значення та визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 26 жовтня 2016 року ,звернувся до Шевченківського районного суду Харківської області з позовною заявою про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті матері: ОСОБА_5, померлої 6 травня 2015 року.

У судовому засіданні представник позивача, яка діє на підставі довіреності просила позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. В обгрунтування позовних вимог зазначила, що 6 травня 2015 року померла мати позивача, ОСОБА_5. Після її смерті залишилося спадкове майно у визляді земельної ділянки, розташованої на території Василенківської сільської ради Шевченківського району Харківської області. Померла заповіту не залишила.

При зверненні до Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області, з приводу оформлення спадщини після смерті матері, позивачу було відмовлено у зв'язку з тим, що маються розбіжності в написанні імені матері в його свідоцтві про народження та її свідоцтві про смерть, а також через пропущений встановлений законом шестимісячний строк для подачі заяви до нотаріальної контори. Вирішити дане питання в адміністративному порядку неможливо. Тому позивач звернувся до суду та просить встановити факт того ,що ОСОБА_5 є його матір'ю. Стосовно визначення додатково строку прийняття спадщини зазначив ,що враховуючи відсутність роботи в селі вимушений був поїхати на заробіток в місто , працює та ТОВ «Хімпром»,графік роботи такий,що він особисто не мав можливості подати заяву до нотаріуса, так як приїжджав тільки на відхідні коли нотаріальна контора не працювала, тому просить визначити пропуск строку звернення поважним та визначити додатковий строк для прийняття спадщини після смерті матері 2 місяці.

Представник відповідача: Василенківської сільської ради Шевченківського району Харківської області, в судове засідання не з'явився, надав суду заяву з клопотанням, розглядати справу без його участі та проти задоволення позову ОСОБА_2 не заперечує.

Відповідачі: ОСОБА_6, ОСОБА_4, також в судове засідання не з'явилися надали до суду письмові заяви з клопотанням про розгляд даної справи без їх участі.

Суд, вислухавши представника позивача, свідків, перевіривши матеріали справи, вважає що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Стаття 60 ЦПК України передбачає, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Судом установлені такі факти, і відповідні їм правовідносини.

Відповідно до свідоцтва про народження (серія І-ЯК №588815, виданого Василенківським бюро ЗАГС Шевченківського району Харківської області від 26 травня 1970 року) вбачається, що ОСОБА_2, народився 26 квітня 1970 року, його батьками відповідно вказані: ОСОБА_7, ОСОБА_8.

В отриманих правовстановлюючих документах, а саме: державний акт на право приватної власності на землю (серія І-ХР №081080,виданого 5 листопада 2002 року), довідки Василенківської сільської ради Шевченківського району Харківської області (№145 від 25 квітня 2016 року) мати позивача значиться як ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.

З свідоцтва про смерть (серія І-ВЛ № 557237 ,виданого Шевченківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 30 серпня 2016 року) 06 травня 2015 року померла ОСОБА_5, яка з дня прибуття 30 січня 1978 року по день смерті 06 травня 2015 року, постійно мешкала в с.Василенкове Шевченківського району Хакрівської області вул.Лугова, 34 разом з доньками: ОСОБА_3, ОСОБА_4

Допитані в судовому засіданні свідки: ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, підтвердили, що ОСОБА_2 є сином ОСОБА_5, померлої 06 травня 2015 року. Також доповнили, що ОСОБА_8 та ОСОБА_5 є одна й та сама особа, яка з 1978 року постійно мешкала з своєю родиною дітьми в с.Василенкове Шевченківського району Харківської області. Також свідок ОСОБА_11, ОСОБА_9 зазначили ,що ОСОБА_2 з 2012 року працює у місті , вдома буває на вихідні, так як графік за яким він працює іншого не передбачає.

Відповідно до вищевказаних документів, також на підставі пояснень представника позивача, свідків, суд дійшов до висновку, що ОСОБА_5 та ОСОБА_8 є однією і тією ж особою, та є матірю ОСОБА_2.

Відповідно до ст.234 ЦПК України суд в порядку непозовного цивільного судочинства може розглядати справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно п.6. ч.1 ст.256 ЦПК України , суд розглядає справи про встановлення факту належності правовстановлюючих документів особи, прізвище, ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з ім'ям, по батькові, прізвищем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті. Також п.1 ч.1 ст.256 цього Кодексу , суд розглядає справи про встановлення фактів родинних відносин між фізичними особами.

Частиною 2 ст.256 ЦПК України , зазначено, що в судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Стосовно позовних вимог визначення додаткого строку, судом встановлено .

Після смерті ОСОБА_5, залишилося спадкове майно у вигляді земельної ділянки, площею 4.93 га для ведення сільськогосподарського виробництва, розташованої на території Василенківської сільської ради Шевченківського району Хакрівської області, (ділянка 12, кадастровий номер 6325783000-01-001-0012), що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю (серія І-ХР № 081080 від 5 листопада 2002 року).

Зі змісту довідок №374/02-16 Шевченківської державної нотаріальної контори Харківської області, від 14 червня 2016 року та №378/01-08 Печенізької державної

нотаріальної контори Харківської області від 13 грудня 2016 року вбачається, що позивачу відмовлено в видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті матері: ОСОБА_5, померлої 06 травня 2015 року, в зв'язку з розбіжностями її імені в правовстановлюючих документах та пропуском строку для прийняття спадщини.

Для вирішення даного питання рекомендовано звернутися до суду.

Як пояснила представник позивача ОСОБА_2, працює у м. Харкові , має жорсткий графік роботи, додому може приїздити тільки на вихідні дні , коли нотаріальна контора не працює, враховуючи що заяву про прийняття спадщини необхідно подавати особисто , пропустив визначений законом строк.

З записів трудової книжки ( УКР № 1588432 виданої 23 березня 1992 року на ім'я ОСОБА_2 вбачається ,що останній з 17 січня 1992 року , працює в м. Харкові в ТОВ «Хімпром», на посаді оператора . Дані відомості засвідчили свідки ОСОБА_11 ОСОБА_9

Таким чином з дня відкриття спадщини по день подачі позову, пройшло більше ніж 6 місяців, визначених законом як строк для прийняття спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272 Цивільного кодексу України - за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

З метою реалізації конституційних та майнових прав позивача, який може мати право на спадщину, суд визнає причину пропуску строку для прийняття спадщини поважною та вважає за необхідне поновити права та визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини..

Оцінивши надані докази у їх сукупності надавши їм належну правову оцінку , суд дійшов до висновку ,що позовні вимоги ОСОБА_2 є доведеними та такими ,що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 212-215 ЦПК України, ст.ст.1272 ЦК України, суд -

УХВАЛИВ :

Позовні вимоги ОСОБА_2 до Василенківської сільсьскої ради Шевченківського району Харківської області, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про встановлення факту, що має юридичне значення та визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.

Встановити факт того, що ОСОБА_5, померла 6 травня 2015 року є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.

Визначити ОСОБА_2, додатковий строк для прийняття спадщини, після смерті ОСОБА_5, померлої 6 травня 2015 року 2 місяці з дня набрання рішення законної сили.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

СУДДЯ:

СудШевченківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення27.12.2016
Оприлюднено30.12.2016
Номер документу63712245
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —637/1134/16-ц

Рішення від 27.12.2016

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Тордія Е. Н.

Рішення від 22.12.2016

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Тордія Е. Н.

Ухвала від 29.11.2016

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Тордія Е. Н.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні