Рішення
від 21.12.2016 по справі 909/825/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

21 грудня 2016 р. Справа № 909/825/16

господарський суд Івано-Франківської області у складі

судді Рочняк О. В.

при секретарі судового засідання Павлюк У.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом ОСОБА_1

(вул.Петрака, 2а, м.Коломия, Івано-Франківська обл., 78200)

до обслуговуючого кооперативу "Хризоліт"

(вул.Яворницького, 5, м.Коломия, Івано-Франківська обл., 78200)

треті особи , які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:

ОСОБА_2 (АДРЕСА_1; АДРЕСА_2);

ОСОБА_3 (АДРЕСА_3);

про зобов'язання вчинити дії

за участю представників: :

від позивача: ОСОБА_4 - адвокат, (угода про надання правової допомоги №34 від 26.09.16);

від відповідача: ОСОБА_5 - голова кооперативу, (паспорт серія -СЕ №040051 від 06.03.2001 виданий Коломийським МВ УМВС в Івано-Франківській області, спеціальний витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 29.09.16);

від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_2: представник не з'явився;

від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - ОСОБА_3: представник не з'явився.

від Коломийській міської ради: ОСОБА_6 - державний реєстратор відділу державної реєстрації управління надання адміністративних послуг, (посвідчення №025/16 від 05.04.16)

ВСТАНОВИВ: в провадженні господарського суду знаходиться справа за позовом ОСОБА_1 до обслуговуючого кооперативу "Хризоліт", в якому позивач просить суд зобов'язати відповідача внести зміни до статуту обслуговуючого кооперативу "Хризоліт" та зареєструвати ці зміни у встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" порядку у зв'язку з його виходом зі складу учасників.

Ухвалою від 18.10.16 господарський суд Івано-Франківської області залучив до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_2 та ОСОБА_3.

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 08.12.16 розгляд справи відкладено, строк розгляду справи продовжено.

Присутній в судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача проти задоволення позову не заперечував.

Представник відділу реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців Коломийської міської ради надав суду для огляду матеріали реєстраційної справи обслуговуючого кооперативу "Хризоліт", з якої судом зроблено витяг, який долучено до матеріалів справи.

Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що незважаючи на подання ним у листопаді 2010 році заяви про вихід зі складу засновників обслуговуючого кооперативу "Хризоліт", останнім не внесено зміни до статуту кооперативу в зв'язку з таким виходом та не зареєстровано їх у встановленому законом порядку.

Представник відповідача зазначив, що йому відомо про подання ОСОБА_1 заяви про вихід із засновників кооперативу, тому позовні вимоги визнає. Разом з тим, відмітив, що незважаючи на те, що він є головою обслуговуючого кооперативу "Хризоліт", всі питання щодо діяльності кооперативу виконують інші невідомі йому особи.

Треті особи без самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з"явилися, однак в поданих суду відзивах на позов позовні вимоги визнали. Зазначили, що журнал вхідної кореспонденції ОК "Хризоліт" не вівся, збори членів кооперативу від 22.11.10 по даний час не проводилися.

Розглянувши матеріали справи, подані сторонами у справі та зібрані судом із врахуванням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, давши оцінку доказам у відповідності до ст.43 Господарського процесуального кодексу України, які мають значення для справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Як визначено в п.4 ч.1 ст.12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між юридичною особою та її учасниками (засновниками, акціонерами, членами), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами, членами) юридичної особи, пов’язаними із створенням, діяльністю, управлінням та припиненням діяльності такої особи, крім трудових спорів.

Згідно ст.ст.80,81 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа може бути створена шляхом об'єднання осіб та (або) майна.

Відповідно до ст.94 Господарського кодексу України кооперативи як добровільні об'єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо). Діяльність різних видів кооперативів регулюється законом. Господарська діяльність кооперативів повинна здійснюватися відповідно до вимог цього Кодексу, інших законодавчих актів.

В ст.2 Закону України "Про кооперацію" визначено, що обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.

Згідно ст.ст.6, 8 Закону України "Про кооперацію" кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків та може мати печатки. Правовим документом, що регулює діяльність кооперативу, є Статут.

Відповідно до п.2.3 Статуту обслуговуючого кооперативу "Хризоліт" предметом його діяльності є: будівництво для членів кооперативу житлового будинку за адресою: м.Коломия, вул.Яворницького, 5; виконання ремонтних, загально будівельних, будівельно-монтажних, сантехнічних та пусконалагоджувальних робіт; надання комунальних послуг членам кооперативу.

В п.3.1 Статуту зазначено, що кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, поточні, валютні та інші рахунки в банківських установах, печатку із своїм найменуванням, кутовий та інші штампи і фірмовий бланк. Кооператив є власником майна, яке йому належить, включаючи майно, передане йому членами. Кооператив здійснює відповідно діючому законодавству володіння, користування і розпорядження майном, яке знаходиться у його власності.

Згідно п.4.1 Статуту засновниками (членами) кооперативу виступають: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3.

В ст.13 Закону України "Про кооперацію" та п.5.4 Статуту визначено, що членство в кооперативі припиняється, зокрема, у разі добровільного виходу з нього.

Відповідно до п.6.1 Статуту члени кооперативу мають право вийти в установленому порядку з кооперативу, попередньо передавши права на свій пай третій особі або члену кооперативу.

Проте, ні Статутом, ні нормами чинного станом на листопад 2010 року законодавства, ні нормами законодавства, чинного на даний час, не встановлено порядку виходу членів кооперативу з кооперативів.

Разом з тим, як визначено в ч.3 ст.29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається або копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально засвідчена копія документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений договір про такий перехід чи передання, або рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.

Отже, однією з передумов для виходу фізичної особи зі складу засновників юридичної особи є написання нею та подання органам управління юридичної особи відповідної заяви.

Стверджуючи про свій вихід зі складу засновників обслуговуючого кооперативу "Хризоліт" у 2010 році, позивач посилається на наявну у матеріалах справи заяву від 22.10.10 з наступним змістом: "Прошу вивести мене зі складу учасників ОКООП "Хризоліт", так як я не є членом кооперативу".

Однак, зазначена заява не може бути розцінена судом як належний доказ виходу позивача зі складу засновників обслуговуючого кооперативу "Хризоліт", оскільки по-перше, вона не засвідчена нотаріально, по-друге, відмітку про її отримання здійснено невідомою особою.

Жодних інших доказів подання та отримання органом управління обслуговуючого кооперативу "Хризоліт" заяви ОСОБА_1 про його вихід зі складу засновників кооперативу, останнім не подано.

Ухвалами від 18.10.16 та від 15.11.16 господарський суд витребовував від відповідача журнал вхідної кореспонденції за 2010 рік. Однак, зазначену вимогу суду відповідач залишив без виконання, посилаючись на те, що такий журнал не вівся.

За приписами ст.4-3 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Завданням господарського суду є створення сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідних умов для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

Згідно вимог ст.ст.33, 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень належними і допустимими доказами.

Обставини, які визнаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, згідно ст.35 Господарського процесуального кодексу України можуть не доказуватися перед судом, якщо в суду не виникає сумніву щодо достовірності цих обставин та добровільності їх визнання.

Враховуючи, що позивачем не доведено факту свого виходу зі складу засновників обслуговуючого кооперативу "Хризоліт", у задоволенні його вимоги про зобов'язання відповідача внести зміни до статуту обслуговуючого кооперативу "Хризоліт" та зареєструвати ці зміни у встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" слід відмовити.

Керуючись ст.124 Конституції України, ст.94 Господарського кодексу України, ст.ст.80, 81 Цивільного кодексу України та ст.ст.49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

в задоволенні позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя Рочняк О. В.

Повне рішення складено 26.12.16

СудГосподарський суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення21.12.2016
Оприлюднено30.12.2016
Номер документу63713665
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —909/825/16

Рішення від 21.12.2016

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Рочняк О. В.

Ухвала від 08.12.2016

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Рочняк О. В.

Ухвала від 22.11.2016

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Рочняк О. В.

Ухвала від 22.11.2016

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Рочняк О. В.

Ухвала від 15.11.2016

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Рочняк О. В.

Ухвала від 03.11.2016

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Рочняк О. В.

Ухвала від 18.10.2016

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Рочняк О. В.

Ухвала від 29.09.2016

Господарське

Господарський суд Івано-Франківської області

Рочняк О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні