Рішення
від 26.12.2016 по справі 924/1208/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" грудня 2016 р.Справа № 924/1208/16

Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Музика М.В. при секретарі судового засідання Виноградову Б.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ

до комунального підприємства "Тепломережа" Чемеровецької селищної ради, смт. Чемерівці Хмельницької області

про стягнення 1 084,64 грн.,

за участю представників сторін:

позивача: не з'явився

відповідача: не з'явився

В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст. 85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення

ВСТАНОВИВ:

ухвалою господарського суду Хмельницької області від 08.12.2016 року порушено провадження у справі за позовом публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м. Київ до комунального підприємства "Тепломережа" Чемеровецької селищної ради, смт. Чемерівці Хмельницької області про стягнення 1 084,64 грн. Розгляд справи призначено на 26.12.2016 року.

Повноважний представник позивача не з'явився на судовий розгляд справи 26.12.2016 року, належним чином повідомлений про час та місце розгляду спору, що підтверджується судовою повісткою від 09.12.2016 року.

Відповідач також не скористався правом участі свого представника в даному судовому розгляді, ухвала суду про порушення провадження у справі №924/1208/16, надіслана на адресу комунального підприємства "Тепломережа" Чемеровецької селищної ради, зазначену у позовній заяві, повернута до суду у зв'язку із перебуванням відповідача у стані припинення.

Судом враховується, що в разі, якщо ухвалу у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом (п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу судами першої інстанції").

Таким чином, оскільки відповідач належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, проте письмового відзиву на позов не подав, причин не повідомив, суд приходить до висновку про можливість розгляду справи за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 ГПК України.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

28.08.2012р. між ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (Продавець) та Чемеровецьким підприємством теплових мереж (Покупець) був укладений договір № 12/816-ТЕ-34 на купівлю - продаж природного газу.

Відповідно до п. 1.1. Договору Продавець зобов'язується передати у власність Покупцю у 2012 році природний газ, ввезений на митну територію України ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" за кодом згідно УКТ ЗЕД 2711 21 00 00, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити цей природний газ (надалі - газ), на умовах цього Договору.

Згідно з п.1.2. Договору газ, що продається за цим договором, використовується Покупцем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням та релігійними організаціями.

Пунктом 2.1. Договору визначено, що Продавець передає Покупцеві з 01 серпня 2012 року по 31 грудня 2012 року газ обсягом до 55 тис. куб. м. (п'ятдесят п'ять тисяч куб. м), у тому числі по місяцях кварталів (тис. куб. м): - жовтень 10; - листопад 20; - грудень 25 та 4 квартал 55.

Зі змісту п. 3.1. Договору вбачається, що Продавець передає Покупцю газ у пунктах приймання - передачі газу на вихідній запірній/відключаючій арматурі Покупця. Право власності на газ переходить від Продавця до Покупця в пунктах приймання-передачі. Після переходу права власності на газ Покупець несе всі ризики і приймає на себе всю відповідальність, пов'язану з правом власності на газ.

Покупець до 20 числа місяця, що передує місяцю поставки газу, надає Продавцю належним чином оформлену заявку на планові обсяги споживання газу на наступний місяць, підписану уповноваженою особою. Плановий обсяг поставки підтверджується Продавцем та доводиться до відома газотранспортних підприємств в електронному вигляді оператором ЄГТСУ на відповідний місяць поставки (п.3.1.2. Договору).

У разі невиконання та/або несвоєчасного виконання Покупцем вимог п. 6.1. Договору Продавець має право зменшити плановий обсяг поставки, який зазначається в заявці на наступний місяць поставки, пропорційно загальній сумі грошових коштів, не сплачених Покупцем станом на 20 число місяця, що передує місяцю поставки. Корегування планованих обсягів газу оформляється Покупцем у вигляді заявки. (п.3.1.3. Договору).

Згідно з п.3.2. Договору приймання - передача газу протягом місяця здійснюється рівномірно з припустимим відхиленням добових обсягів від середньодобового не більше як ± 5,0 (п'ять) відсотків. При необхідності відступу від середньодобової норми Продавцем і Покупцем установлюється нерівномірна подача газу за взаємно узгодженими графіками.

Відповідно до п. 3.3. Договору приймання - передача газу, переданого Продавцем Покупцеві у відповідному місяці продажу, оформлюється актом приймання-передачі газу. Обсяг споживання газу Покупцем у відповідному місяці поставки встановлюється шляхом складання добових обсягів, визначених на підставі показів комерційного вузла/вузлів обліку газу Покупця.

Не пізніше 5-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу зобов'язується надати Продавцеві підписані та скріплені печатками Покупця та газотранспортного підприємства три примірники акта приймання - передачі газу, у якому зазначаються фактичні обсяги використаного газу, його фактична ціна та вартість. Продавець не пізніше 8-го числа зобов'язується повернути Покупцеві та газотранспортному підприємству по одному примірнику оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта. Акти є невід'ємною підставою для остаточних розрахунків між Сторонами.

Пункт 5.1. Договору зазначає, що ціна (граничний рівень ціни) на газ для теплопостачальних підприємств та послуги з його транспортування установлюються Національною комісією регулювання електроенергетики України (НКРЕ).

Ціна за 1000 куб. м природного газу становить 1 091,00 грн. з урахуванням збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу за регульованим тарифом та без урахування податку на додану вартість. До сплати за 1000 куб. м. природного газу - 1091,00 грн., крім того ПДВ - 20% - 218,20 грн., всього з ПДВ - 1 309,20 гри. (одна тисяча триста дев'ять грн. 20 коп.). Загальна сума вартості газу за цим договором складається із сум вартості місячних поставок газу (п.5.2., п.5.5. Договору).

Відповідно до п.6.1. Договору оплата за газ здійснюється Покупцем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу.

Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа місяця, наступного за місяцем поставки газу.

Згідно з п.6.3. Договору в платіжних дорученнях Покупець повинен обов'язково зазначати номер договору, дату його підписання та призначення платежу без зазначення періоду, за який здійснюється оплата. За наявності заборгованості у Покупця за цим договором Продавець має право зарахувати кошти, що надійшли від Покупця, як погашення заборгованості за газ, поставлений в минулі періоди по цьому договору, в порядку календарної черговості виникнення заборгованості.

Кошти, які надійшли від Покупця, будуть зараховані як передоплата за умови відсутності заборгованості за цим Договором.

У відповідності до п. 7.2. Договору у разі невиконання Покупцем умов пункту 6.1. цього Договору Продавець має право не здійснювати поставку газу Покупцю або обмежити поставку пропорційно до кількості несплачених обсягів з наступною поставкою цих обсягів при умові їх оплати та наявності технічної можливості. У разі невиконання Покупцем пункту 6.1. умов цього Договору він у безспірному порядку зобов'язується сплатити Продавцю, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу, а за прострочення понад 30 (тридцять) днів додатково сплатити штраф у розмірі 7 (семи) відсотків від суми простроченого платежу.

Пунктом 11.1 Договору визначено, що договір набирає чинності з дати його підписання уповноваженими представниками Сторін та скріплення їх підписів печатками Сторін, поширює дію на відносини, що фактично склалися між сторонами з 01.08.2012р. і діє в частині поставки газу до 31.12.2012р., а в частині розрахунків - до їх повного здійснення.

Договір підписаний представниками сторін та скріплений їх печатками.

Додатковою угодою від 03.12.12р., укладеною між ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" та Чемеровецьким підприємством теплових мереж, сторони погодили обсяги газу, що передаються за договором в ІV кварталі 2012р., зокрема: жовтень - 5,000; листопад - 12,000; грудень - 14,000.

На виконання умов договору Продавець у жовтні - грудні 2012р. передав, а Покупець отримав природний газ на загальну суму 65315,97 грн., що підтверджується актами прийому-передачі природного газу від 31.10.12р. (на суму 6153,24 грн.), від 30.11.12р. (на суму 20143,34 грн.), від 31.12.12р. (на суму 39019,39 грн.).

28.12.12р. між ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (Кредитор), Чемеровецьким підприємством теплових мереж (ОСОБА_1 боржник), та КП "Тепломережа" Чемеровецької селищної ради смт. Чемерівці (Новий боржник) був укладений договір №13/3936-ТЕ-34 про переведення боргу, згідно з п. 1.1. якого за згодою Кредитора ОСОБА_1 боржник переводить на Нового боржника свій борг, який виник у ОСОБА_1 боржника перед Кредитором за договором поставки природного газу №12/816-ТЕ-34 від 28.08.2012р. (далі - "Зобов'язання"), укладеним між первісним боржником, та змінює ОСОБА_1 боржника у зобов'язанні.

Відповідно до п. 1.2. Договору Кредитор дійсним дає згоду на заміну ОСОБА_1 боржника у Зобов'язанні Новим боржником та на укладення цього Договору на встановлених у нього умовах.

Згідно з п. 2.1. Договору сторони встановили, що сума боргу, яка переводиться на Нового Боржника, станом на момент укладання даного Договору дорівнює 35315,97грн.

За цим Договором, відповідно до п. 3.1., до Нового боржника переходять обов'язки ОСОБА_1 боржника щодо сплати суми боргу, що встановлена у пункті 2.1. статті 2 цього Договору, а також штрафних санкцій, інфляційних витрат та відсотків, пов'язаних з невиконанням або не належним виконанням ОСОБА_1 боржником своїх зобов'язань за договором поставки природного газу № 12/816-ТЕ-34 від 28.08.2012р. Новий боржник зобов'язується перераховувати грошові кошти у сумі, зазначеній у п.2.1. статті 2 цього Договору, в порядку та на умовах, визначених договором № 12/816-ТЕ-34 від 28.08.2012р. ОСОБА_1 боржник зобов'язується протягом двох робочих днів з моменту набрання чинності цим Договором передати Новому боржнику всі документи, що стосуються предмету цього Договору. Новий боржник має право висувати проти вимог Кредитора всі заперечення, засновані на відносинах між Кредитором і ОСОБА_1 боржником. (п.3.2., 3.3., 3.4. Договору).

Згідно п. 4.1 договору новий боржник несе відповідальність за прострочення виконання зобов'язання у розмірах передбачених договором №12/816-ТЕ-34 від 28.08.2012 р.

Договір набирає чинності з моменту його підписання Сторонами та скріплення їхніми печатками. Договір діє до повного виконання Сторонами своїх зобов'язання (п. 6.1. Договору).

Чемеровецьке ПТМ розрахувалося з ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" м. Київ в повному обсязі, здійснивши погашення суми боргу в розмірі 35315,97 грн. 12.09.2013 року, що підтверджується випискою по операціях по підприємству "Тепломережа" Чемеровецької селищної ради.

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 03.09.2013 року у справі №924/830/13 задоволено позов ПАТ "НАК "Нафтогаз України" до КП "Тепломережа" Чемеровецької районної ради та стягнуто з останнього 25315,97 грн. боргу, 1995,85 грн. пені, в тому числі, за актом від 31.12.2012 року на суму 35315,97 грн. за період з 15.01.2013 року по 27.05.2013 року, 399,17 грн. 3% річних, в тому числі, за актом від 31.12.2012 року на суму заборгованості 35315,97 грн. за період з 15.01.2013 року по 27.05.2013 року.

У зв'язку з несвоєчасною оплатою за надані послуги, позивач відповідно до ст. 625 ЦК України нарахував відповідачу 3% річних в сумі 333,81 грн. за період з 21.05.2013 року по 12.09.2013 року, а також відповідно до п. 7.2. Договору пеню в сумі 750,83 грн. за період з 20.05.2013 року по 13.07.2013 року, які просить стягнути в судовому порядку.

Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.

Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до ст. 11 ЦК України та ст. 174 ГК України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

В силу зобов'язання боржник зобов'язаний вчинити на користь кредитора певну дію, в тому числі сплатити борг, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ч. 1 ст. 509 ЦК України, ч. 1 ст. 173 ГК України).

Згідно ст. 655 ЦК України за договором купівлі продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до п. 1 ст. 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Приписами ст. 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

На підставі договору №12/816-ТЕ-34 від 28.08.12р. купівлі продажу природного газу, в жовтні - грудні 2012р. ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" м. Київ поставило відповідачу природний газ в обсязі 55 тис. куб. м. на загальну суму 65315,97грн., що підтверджується відповідними актами прийому-передачі природного газу. Проте, матеріалами справи стверджується, що відповідач здійснив оплату за газ з простроченням термінів, встановлених договором.

Положеннями ст. ст. 525, 526 ЦК України, ст. 193 ГК України встановлено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов'язання і одностороння зміна умов договору не допускається.

Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Невиконання зобов'язання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) стаття 610 ЦК України визначає, як порушення зобов'язання.

Частиною 1 ст. 612 ЦК України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Враховуючи несвоєчасну оплату поставленого позивачем газу, ПАТ "НАК "Нафтогаз України" просить суд стягнути з відповідача 750, 83 грн. пені, нарахованих за зобов'язаннями грудня 2012 року на суму заборгованості 25315,97 грн. за період з 21.05.2013 року по 13.07.2013 року, а також 333,81 грн. 3% річних, нарахованих за зобов'язаннями грудня 2012 року на суму заборгованості 35315,97 грн. за період з 21.05.2013 року по 12.09.2013 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Зі змісту вказаної статті вбачається, що зобов'язання сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції, є втратами пов'язаними з інфляційними процесами в державі за час прострочення виконання зобов'язання боржником, а три процента річних є за своєю правовою природою платою за користування коштами, що не були своєчасно сплачені боржником.

Суд, здійснивши перерахунок заявлених до стягнення сум 3% річних, прийшов до висновку, що позивачем невірно визначено періоди нарахування 3% річних, оскільки рішенням господарського суду Хмельницької області від 03.09.2013 року у справі №924/830/13 здійснено стягнення 3% річних за період з 15.01.2013 року по 27.05.2013 року, нарахованих за зобов'язаннями грудня 2012 року на суму заборгованості 35315,97 грн., відтак, у суду відсутні підстави для повторного стягнення 3% річних, нарахованих на 35315,97 грн. (заборгованість за грудень 2012 року) за період з 21.05.2013 року по 27.05.2013 року. Таким чином, до стягнення підлягає 313,49 грн. 3% річних, нарахованих на 35315,97 грн. за період з 28.05.2013 року по 12.09.2013 року. В стягненні 20,32 грн. 3% річних слід відмовити.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 230 ГК України, п. 3 ч. 1 ст. 611 ЦК України у разі порушення правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити штрафні санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня).

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною другою ст. 551 ЦК України визначено, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.

Сторонами в п. 7.2 договору передбачено, що у разі невиконання Покупцем пункту 6.1. умов цього Договору він у безспірному порядку зобов'язується сплатити Продавцю, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.

Згідно ч. 6 ст. 232 ГК України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

В зв'язку із несвоєчасною оплатою природного газу, позивач нарахував відповідачу пеню в сумі 750,83 грн. за період з 21.05.2013 року по 13.07.2013 року на суму заборгованості за грудень 2012 року в розмірі 35315,97 грн.

Перевіривши розрахунок пені, наявний в матеріалах справи, суд зауважує, що позивачем безпідставно нараховано пеню за період з 21.05.2013 року по 27.05.2013 року, яка стягнута рішенням суду у справі №924/830/13 від 03.09.2013 року. Відтак, правомірним буде стягнення 649,23 грн. пені, у стягненні 101,6 грн. пені слід відмовити.

Відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь - які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Ст.ст. 33, 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

На підставі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Таким чином, позовні вимоги ПАТ "НАК "Нафтогаз України" підлягають частковому задоволенню в сумі 649,23 грн. пені та 313,49 грн. 3% річних; в стягненні 101,6 грн. пені та 20,32 грн. 3% річних слід відмовити.

Згідно ст. 49 ГПК України витрати по оплаті судового збору покладаються на сторони пропорційно задоволеним позовним вимогам.

Керуючись ст.ст. 1, 2, 12, 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

позов задовольнити частково.

Стягнути з Комунального підприємства "Тепломережа" Чемеровецької селищної ради (Хмельницька область, смт. Чемерівці, вул. 60-річчя Жовтня, 10а, код 38195441) на користь Публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (м. Київ, вул. Б.Хмельницького, 6, код ЄДРПОУ 20077720) 649,23 грн. (шістсот сорок дев'ять грн.. 23 коп.) пені, 313,49 грн. (триста тринадцять грн.. 49 коп.) 3% річних, 1223, 10 грн. (одна тисяча двісті двадцять три грн. 10 коп.) витрат по оплаті судового збору.

Видати наказ.

В решті позову відмовити.

Повне рішення складено 27.12.2016 року

Суддя М.В. Музика

Віддрук. у 3 прим. : 1 - до справи, 2 - позивачу (01001, м. Київ, вул. Б. Хмельницького, 6) - рекомендованим листом з повідомленням про вручення; 3 - відповідачу (31600, Хмельницька область, смт. Чемерівці, вул. 60-річчя Жовтня, 10А) - рекомендованим листом з повідомленням про вручення

СудГосподарський суд Хмельницької області
Дата ухвалення рішення26.12.2016
Оприлюднено30.12.2016
Номер документу63716030
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —924/1208/16

Рішення від 26.12.2016

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Музика М.В.

Ухвала від 08.12.2016

Господарське

Господарський суд Хмельницької області

Музика М.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні