ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" грудня 2016 р. Справа № 926/4057/16
За позовом гр. ОСОБА_1
до відповідача - товариства з обмеженою відповідальністю Джезва-Плюс
про зобов'язання подати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи
Cуддя М.І.Ніколаєв
представники:
від позивача - ОСОБА_2, ордер серія ЧЦ№000035517 від 01.12.2016 р.
від відповідача - не з'явився
СУТЬ СПОРУ : гр. ОСОБА_1 звернувся з позовом, в якому просить зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю Джезва-Плюс подати державному реєстратору документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів у зв'язку із зміною складу учасників, а саме у зв'язку із його виходом зі складу учасників на підставі статті 7 Закону України Про господарські товариства .
Ухвалою від 21.11.2016 року порушено провадження у справі, судове засідання призначено на 01.12.2016 року за участю представників сторін.
Ухвалою суду від 01.12.2016 року у зв'язку і неявкою представника відповідача розгляд справи відкладено на 15.12.2016 року, а ухвалою від 15.12.2016 року - на 26.12.2016 року.
Відповідач в судове засідання 26.12.2016 року явку свого представника не забезпечив. При цьому направлені за адресою місцезнаходження відповідача примірники ухвал суду від 21.11.2016 року, 01.12.2016 року та 15.12.2016 року повернуті поштою з відміткою на конверті про відсутність адресата за даною адресою, що підтверджує належне виконання судом обов'язку щодо повідомлення відповідача про дату та час судового засідання.
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, що справа може бути розглянута без участі представника відповідача за наявними у ній документами в порядку ст.75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення її по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
22.04.2016 року, на підставі Протоколу загальних зборів учасників №1/2016, гр. гр. ОСОБА_3, ОСОБА_1 та ОСОБА_4 створено товариство з обмеженою відповідальністю Джезва-Плюс .
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців від 25.04.2016 року товариство з обмеженою відповідальністю Джезва-Плюс є юридичною особою, учасниками якого є гр. ОСОБА_3, ОСОБА_1 та ОСОБА_4 (при цьому останній також зазначений як кінцевий бенефіціарний власник (контролер)).
Згідно п. 2.1 статуту товариства з обмеженою відповідальністю Джезва-Плюс (в редакції від 22.04.2016 року) учасниками підприємства є гр. ОСОБА_3, ОСОБА_1 та ОСОБА_4
Для забезпечення діяльності товариства (п. 7.1 статуту) учасником створюється статутний капітал (фонд) у розмірі 200 000,00 грн., що відповідає 100% статутному капіталу (фонду) та становить 100 часток статутного капіталу (1 частка дорівнює 2000,00 грн.).
Пунктами 7.2, 7.2.1, 7.2.2 та 7.2.3 вищевказаного статуту встановлено, що вклади учасників в статутний капітал встановлюються наступним чином:
- ОСОБА_4 вносить до статутного капіталу товариства 50 % статутного капіталу (50 часток), що в грошовому еквіваленті становить 100000,00 грн. з розрахунку 1 частка дорівнює 2000,00 грн.
- ОСОБА_3 вносить до статутного капіталу товариства 25 % статутного капіталу (25 часток), що в грошовому еквіваленті становить 50000,00 грн. з розрахунку 1 частка дорівнює 2000,00 грн.
- ОСОБА_1 вносить до статутного капіталу товариства 25 % статутного капіталу (25 часток), що в грошовому еквіваленті становить 50000,00 грн. з розрахунку 1 частка дорівнює 2000,00 грн.
Відповідно до пункту 7.3 вищевказаного статуту учасники товариства зобов'язані повністю внести свій капітал не пізніше одного року після державної реєстрації товариства. В разі невиконання цього зобов'язання у визначений строк товариство повинно оголосити про зменшення свого статутного капіталу і зареєструвати відповідні зміни до статуту або прийняти рішення про ліквідацію товариства.
Згідно пункту 10.1 статуту учасник товариства має право вийти з товариства у будь-який час, повідомивши про це товариство письмово не пізніше ніж за три місяці до виходу.
08.07.2016 року гр. ОСОБА_1 звернувся з заявою до загальних зборів учасників товариства з проханням вивести його зі складу учасників товариства.
Як вбачається з матеріалів справи вищевказана заява отримана товариством, проте залишена останнім без реагування.
Пунктом 10.1.2 вищевказаного статуту передбачено, що учасник, який виходить з товариства, має право одержати вартість частини майна товариства, пропорційно частки такого учасника в статутному капіталі товариства. Виплата проводиться після затвердження звіту за рік, в якому учасник вийшов з товариства, в строк до 20 місяців з дня виходу. За домовленістю між учасником та товариством виплата вартості частки майна товариства може бути змінена переданням майна в натурі. Якщо вклад до статутного капіталу товариства був здійснений шляхом передання права користування майном, відповідне майно повертається учаснику товариства без виплати винагороди.
Як встановлено судовим слуханням позивач станом на день винесення рішення свій вклад до статутного капіталу товариства не вніс.
Відповідно до пунктів 11.1 та 12.1 статуту найвищим керівним органом товариства є загальні збори учасників товариства.
До компетенції загальних зборів учасників належить право приймати рішення щодо виключення учасника з товариства. (пукти статуту 12.6 та 12.6.12).
Загальні збори скликаються в міру необхідності, але не менше двох разів на рік. Загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники, що володіють в сукупності більше як 60% голосів товариства.(пункт 12.9 статуту)
Позачергові загальні збори учасників скликаються головою товариства з власної ініціативи або за вимогою директора, а також на вимогу учасників товариства, що володіють в сукупності не менше як 20% голосів. Якщо протягом 25 днів голова товариства не виконав зазначеної вимоги, вони вправі самі скликати загальні збори учасників. (пункт 12.11 статуту).
Станом на момент вирішення спору загальні збори товариства з обмеженою відповідальністю Джезва-Плюс не відбулись, зміни до статуту щодо припинення участі позивача у підприємстві не внесено.
Як встановлено судовим слуханням спір виник між юридичною особою та її учасником щодо участі даної особи в підприємстві, тож є корпоративним, у зв'язку з чим підлягає розгляду в господарському суді.
Юридичні особи можуть створюватися у формі товариств, установ та в інших формах, встановлених законом. Товариством є організація, створена шляхом об'єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві. Товариство може бути створено однією особою, якщо інше не встановлено законом (ст. 83 ЦК України).
Згідно ст. 1 Закону України Про господарські товариства господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарськими товариствами цим Законом визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку.
Зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства (ст. 7 вищевказаного закону).
Право участі у товаристві є особистим немайновим правом і не може окремо передаватися іншій особі. Учасники товариства мають право вийти з товариства, якщо установчими документами не встановлений обов'язок учасника письмово попередити про свій вихід з товариства у визначений строк, який не може перевищувати одного року (ст. 100 ЦК України).
Відповідно до ст. 10 Закону України Про господарські товариства учасники товариства мають право вийти в установленому порядку з товариства.
Аналогічне право передбачено в ст. 88 ГК України.
Подання заяви про вихід з товариства є дією, спрямованою на припинення корпоративних прав та обов'язків учасника товариства. Право учасника товариства на вихід з товариства не залежить від згоди товариства чи інших його учасників. Враховуючи викладене, учасник вважається таким, що вийшов з товариства з обмеженою або з додатковою відповідальністю з моменту прийняття загальними зборами рішення про виключення учасника з товариства на підставі його заяви про вихід, а у випадку відсутності такого рішення - з дати закінчення строку, встановленого законом або статутом товариства для повідомлення про вихід з товариства (п. 3.5 Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України від 28.12.2007 р. N 04-5/14 «Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин» ).
У свою чергу, п. 28 Постанови Пленуму Верховного суду України від 24.10.2008 року №13 Про практику розгляду судами корпоративних спорів При вирішенні спорів, пов'язаних із виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до ЦК та Закону про господарські товариства учасник ТОВ чи ТДВ вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є незаконними.
У разі, якщо товариство не вчиняє дії у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства вправі звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону про господарські товариства..
Відповідно до Закону України Про внесення змін до Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та деяких інших законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень з державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 26.11.2015 р. за №835-VIII, який набув чинності 01.01.2016 р., було викладено Закон у новій редакції.
Згідно п. 10 ч. 4 ст. 17 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань , для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, пов'язаних зі зміною складу учасників ТОВ, подаються примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід зі складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників).
При цьому зазначені зміни, які були внесені Законом України від 26.11.2015 р. за №835-VIII, не встановлюють обов'язку подачі державному реєстратору саме нотаріально посвідченої заяви про вихід зі складу учасників ТОВ, як це передбачалося у редакції Закону до 21.04.2011 р., а передбачають і можливість надання оригіналу вказаного документу, який цілком правомірно може і не бути нотаріально завіреним.
За таких обставин справи, виходячи з того, що позивач в передбачений законом спосіб повідомив відповідача про вихід зі складу його учасників, проте останнім не вчинено жодних дій щодо внесення змін до установчих документів підприємства та їх державної реєстрації, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, відтак підлягають задоволенню.
Судові витрати слід віднести на відповідача, з вини якого спір безпідставно доведено до розгляду судом.
Керуючись пунктом ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ :
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю Джезва-Плюс (м. Чернівці, вул. Головна 89/2-14, код ЄДРПОУ 40443314) подати державному реєстратору документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів товариства у зв'язку із зміною складу учасників, а саме у зв'язку із виходом зі складу учасників гр. ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний код НОМЕР_1).
3. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю Джезва-Плюс (м. Чернівці, вул. Головна 89/2-14, код ЄДРПОУ 40443314) на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1) 1378 грн. судового збору.
Повне рішення складено та підписано 28.12.2016 року.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку, передбаченого для оскарження, а у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційною інстанцією.
Суддя М.І. Ніколаєв
Суд | Господарський суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 26.12.2016 |
Оприлюднено | 03.01.2017 |
Номер документу | 63760898 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Ніколаєв Михайло Ілліч
Господарське
Господарський суд Чернівецької області
Ніколаєв Михайло Ілліч
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні