ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
19.12.2016 Справа № 904/10423/16 За позовом Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго", м. Дніпро
до Товариства з обмеженою відповідальністю "МІТ", м. Дніпро
про стягнення заборгованості за договором постачання електричної енергії у розмірі
55 845, 03 грн.
Суддя Суховаров А.В.
Представники:
від позивача - ОСОБА_1, довіреність № 148/1001 від 01.04.2016 року;
від відповідача - не з'явився.
Суть спору:
Публічне акціонерне товариство "ДТЕК Дніпрообленерго" (далі - позивач) звернулось до господарського суду з позовом, у якому, з урахуванням заяви від 19.12.16р., просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МІТ" (далі - відповідач) суму 23 435,98 грн. заборгованості за активну електроенергію у розмірі, 26 143,66 грн. заборгованості за перевищення договірної величини споживання електроенергії, 1 415, 33 грн. інфляційних, 601, 25 грн. 3% річних, 4 248,81 грн. пені.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань в частині повної та своєчасної оплати спожитої електричної енергії за договором про постачання електричної енергії № 2013 від 23.07.2010р.
Відповідач у судове засідання не з'явився, відзив на позов та документи на вимоги суду не надав, про час та місце розгляду спору повідомлений належно.
Згідно ст. 75 ГПК України суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
В порядку ст.85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд, -
Встановив:
23.07.2010 року між постачальником (позивачем) та споживачем (відповідачем) було укладено договір № 2013 про постачання електричної енергії (далі - Договір), за умовами якого постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з приєднаною потужністю 160,0кВт. величини якої по площадках вимірювання та точках продажу визначені Додатком Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії , а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі відповідно з умовами цього Договору (розділ 1 Договору).
Відповідно до положень ст. 275 Господарського кодексу України, за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві, який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
За умовами п.п.2.1, 2.2 Додатку № 3 Порядок розрахунків до Договору попередня оплата здійснюється до 5 числа місця, що передує розрахунковому місяцю у розмірі повної вартості договірної величини споживання електричної енергії згідно з додатками до Договору Обсяги постачання електричної енергії споживачу або обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачам . Остаточний розрахунок за активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності здійснюється на підставі самостійно отриманого у постачальника рахунка протягом 10 операційних днів з дня отримання рахунку.
Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ч.1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними.
З матеріалів справи вбачається, що на виконання умов Договору в період з листопада 2015 року по грудень 2015 року позивачем поставлено відповідачу активну електричну енергію, що підтверджується наявними в матеріалах справи актами про використану електричну енергію та виставленими на оплату рахунками, за яку відповідач розрахувався частково, у зв'язку із чим у останнього утворилась заборгованість перед позивачем за спожиту активну електричну енергію у розмірі 23 435, 98 грн.
Положеннями ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до положень ст.ст. 525, 526, ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, цивільні та господарські зобов'язання мають бути виконані належним чином і у встановлений договором строк, а одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається, крім випадків, передбачених законом.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов'язання, а ст. 629 ЦК України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання (ч. 1 ст. 625 ЦК України).
Відповідно до ст. 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою (штрафом, пенею).
Положеннями пункту 4.2.1 Договору визначено, що за внесення платежів, передбачених п.п.2.3.5 - 2.3.6 Договору з порушенням термінів, визначених додатком Порядок розрахунків , споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі 0,1 % від суми заборгованості за кожний день прострочення платежу, але не більше подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати.
Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Так, позивач нарахував до сплати відповідачу пеню за період з 22.12.15р. по 30.06.16р. у розмірі 4 248, 81 грн., 3% річних за період з 22.12.15р. по 02.11.16р. у розмірі 601, 25 грн., а також інфляційні за період з січня 2016 року по вересень 2016 року у розмірі 1 415, 33 грн.
Перевіривши здійснений позивачем розрахунок заборгованості за спожиту активну електричну енергію, пені, інфляційних та 3% річних, суд визнає його обґрунтованим, а отже вимоги позивача в цій частині підлягають задоволенню.
Крім того, позивачем здійснено розрахунок заборгованості за перевищення договірної величини споживання електроенергії.
Так, частиною 6 статті 26 Закону України Про електроенергетику встановлено, що споживачі (крім населення та навчальних закладів) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.
Пунктом 4.2.2 Договору встановлено, що за перевищення договірних величин споживання електричної енергії, визначених згідно з вимогами розділу 5 Договору, споживач сплачує постачальнику двократну вартість різниці фактично і спожитих та договірних величин.
З огляду на те, що відповідачем не підписано Додаток 1 Обсяги постачання електричної енергії Споживачу у 2015 році, позивач, керуючись абзацем 4 пункту 4.2 Правил користування електричною енергією, встановив відповідачу обсяг постачання електроенергії (договірну величину електроспоживання) на рівні фактичного споживання електричної енергії у відповідних періодах минулого року, а саме: у листопаді 2015 року - у розмірі 0 кВт/год, у грудні 2015 - у розмірі 6 кВт/год, оскільки, у листопаді та грудні 2014 року відповідач надав звіти про наступний обсяг електроенергії, спожитої у цих періодах: у листопаді - 0 кВт/год, у грудні - 0 кВт/год.
Фактичне споживання електроенергії відповідачем у листопаді 2015 року становить 9080 кВт/год, перевищення договірної величини споживання електроенергії у листопаді 2015 становить 9080 кВт/год.
Фактичне споживання електроенергії відповідачем у грудні 2015 року становить 5106 кВт/год, перевищення договірної величини споживання електроенергії у грудні 2015 становить 5106 кВт/год.
Позивачем виставлено на оплату відповідачу рахунки за перевищення договірної величини споживання електроенергії за листопад 2015 року на суму 16 745, 30 грн. та за грудень 2015 року на суму 9 398, 36 грн., що підтверджується відповідним підписом повноважного представника споживача на рахунках.
З огляду на відсутність оплати відповідачем вказаних рахунків, за відповідачем рахується заборгованість за перевищення договірної величини споживання електричної енергії на загальну суму 26 143, 66 грн.
Перевіривши здійснений позивачем розрахунок заборгованості за перевищення договірної величини споживання електричної енергії, суд дійшов висновку щодо його обґрунтованості та правомірності вимог позивача в цій частині. Відповідно до вимог частин 1 і 7 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів; одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається крім випадків, передбачених законом.
В силу положень ст. 16 Цивільного кодексу України та ст. 20 Господарського кодексу України, держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі та застосуванням штрафних санкцій.
Викладене є підставою для задоволення позовних вимог.
Судові витрати у справі покладаються на відповідача, згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст. 4, 32-33, 43, 44, 49, 75, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "МІТ" (49000, АДРЕСА_1; код ЄДРПОУ 32906209) на користь Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго" (49107, м. Дніпро, шосе Запорізьке, 22; код ЄДРПОУ 23359034) суму 23 435, 98 грн. заборгованості за активну електричну енергію, 26 143, 66 грн. заборгованості за перевищення договірної величини споживання електричної енергії, 1 415, 33 грн. інфляційних, 601, 25 грн. 3% річних, 4 248, 81 грн. пені, 1 378, 00 грн. судового збору.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Суддя ОСОБА_2
Повний текст рішення підписаний - 28.12.2016р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 27.12.2016 |
Оприлюднено | 03.01.2017 |
Номер документу | 63803324 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Суховаров Артем Володимирович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні