Рішення
від 21.11.2016 по справі 361/5079/16-ц
БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 361/5079/16-ц

провадження № 2/361/2905/16

21.11.2016

РІШЕННЯ

Іменем України

21 листопада 2016 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого-судді ОСОБА_1, за участю секретаря ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 селищної ради Броварського району Київської області, третя особа: Управління Держгеокадастру у Броварському районі Київської області про визнання права на завершення приватизації та одержання правовстановлюючого документа на земельну ділянку в порядку спадкування,

в с т а н о в и в :

У вересні 2016 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом, у якому просила визнати за нею в порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_5, який помер 29 квітня 2014 року, право на завершення приватизації та одержання правовстановлюючого документа на земельну ділянку площею 1,5 га, надану для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться на території Заворицької сільської ради Броварського району Київської області, кадастровий номер 3221282400:08:007:0007.

В обґрунтування позову зазначала, що після смерті 29 квітня 2014 року її чоловіка ОСОБА_5 відкрилася спадщина на все належне йому майно, у тому числі на вказану вище земельну ділянку.

У визначений законом строк вона звернулася до Броварської районної державної нотаріальної контори Київської області із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті чоловіка ОСОБА_5

У видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на належну ОСОБА_5, зазначену земельну ділянку нотаріусом їй відмовлено, оскільки правовстановлюючий документ на дану земельну ділянку відсутній, про що свідчить лист нотаріальної контори від 09 грудня 2014 року за вих. № 3566/02-14.

За життя її чоловік ОСОБА_5 розпочав процедуру приватизації земельної ділянки площею 1,5 га, однак одержати державний акт на право власності на цю земельну ділянку та зареєструвати за собою право власності на неї він не встиг.

Належність ОСОБА_5 права на земельну ділянку площею 1,5 га для ведення особистого селянського господарства та факт розпочатої ним процедури приватизації цієї земельної ділянки підтверджується проектом землеустрою щодо відведенні земельної ділянки, витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку та листами Управління Держгеокадастру у Броварському районі Київської області від 18 і 20 квітня 2016 року.

Вважає, що вона (позивач) як єдиний спадкоємець після смерті чоловіка ОСОБА_5 має право на продовження процедури розпочатої ним приватизації належної йому спірної земельної ділянки та отримання правовстановлюючого документа на цю земельну ділянку.

Позивач ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву, у якій просила розглянути справу у її відсутність та задовольнити позов.

Відповідач ОСОБА_4 селищна рада Броварського району Київської області, до складу якої входить село Заворичі, у судове засідання теж не з'явилася, подала до суду заяву, у якій просила розглянути справу без участі їхнього представника, проти ухвалення судом рішення на користь позивача не заперечує.

Третя особа: Управління Держгеокадастру у Броварському районі Київської області до суду не з'явилося, подало заяву, у якій просило розглянути справу за відсутності їхнього представника за наявними у справі документами.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі факти і відповідні їм правовідносини та дійшов наступних висновків.

За змістом ст. ст. 1216, 1217 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно із ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

У ч. 3 ст. 1268 , ч. ч. 1, 2 ст. 1269 ЦК України визначено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.

За змістом ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

29 квітня 2014 року помер чоловік позивача ОСОБА_5, про що свідчить свідоцтво про його смерть серії І-ОК № 302485.

Заповіту ОСОБА_5 не складав.

Спадкоємцями першої черги за законом після смерті ОСОБА_5 є його дружина ОСОБА_3 (позивач) та діти померлого: дочка ОСОБА_6 і син ОСОБА_7.

Із спадкової справи № 631/2014 до майна померлого 29 квітня 2014 року ОСОБА_5 вбачається, що 08 жовтня 2014 року в установлений законом строк із заявою про прийняття спадщини за законом після смерті чоловіка до Броварської районної державної нотаріальної контори Київської області звернулася дружина померлого, позивач ОСОБА_3

Інші спадкоємці першої черги за законом діти померлого: дочка ОСОБА_6 та син ОСОБА_7 від прийняття належної їм частки у спадщині після смерті батька ОСОБА_5 відмовилися на користь дружини померлого, їхньої матері ОСОБА_3

09 грудня 2014 року Броварською районною державною нотаріальною конторою Київської області ОСОБА_3 видано шість свідоцтв про право на спадщину за законом на належне її померлому чоловікові ОСОБА_5 нерухоме майно, зокрема на земельну ділянку площею 0,0839 га, розміщену на землях, що знаходяться у віданні Заворицької сільської ради Броварського району, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3221282401:01:010:0011.

Із проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок та виготовлення державних актів на право власності на земельні ділянки 5 громадянам, який зберігається в Управлінні Держгеокадастру у Броварському районі Київської області, видно, що Броварською районною державною адміністрацією Київської області ОСОБА_5 було надано дозвіл на виготовлення проекту відведення земельної ділянки площею 1,5 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель запасу в межах Заворицької сільської ради Броварського району Київської області за межами населеного пункту та спадкодавець отримав відповідні висновки щодо погодження оформлення документів на право власності на дану земельну ділянку.

Із витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, сформованого та виданого 27 вересня 2013 року ОСОБА_5 видно, що зазначеній земельній ділянці присвоєно кадастровий номер 3221282400:08:007:0007.

Листом від 09 грудня 2014 року за вих. № 3566/02-14 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку площею 1,5 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Заворицької сільської ради Броварського району Київської області, позивачу ОСОБА_3 відмовлено, оскільки спадкоємцем не пред'явлено нотаріусу правовстановлюючих документів на дану земельну ділянку.

Згідно із п. п. «в» , «г» ч. 1 ст. 81 ЗК України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування; прийняття спадщини.

У ст. 125 ЗК України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

За змістом ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до роз'яснень Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, наданих у п. 3.5 Інформаційного листа «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16 травня 2013 року № 24-753/0/4-13, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно із ст. 125 ЗК України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, а органами місцевого самоврядування відмовлено спадкоємцям у завершенні процедури приватизації, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування - права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім'я спадкоємця.

Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи, що спадкодавець ОСОБА_5 за життя розпочав процедуру приватизації виділеної йому земельної ділянки площею 1,5 га, наданої для ведення особистого селянського господарства на території Заворицької сільської ради Броварського району Київської області за межами населеного пункту, позивач ОСОБА_3 є єдиним спадкоємцем, яка прийняла спадщину після його смерті, суд дійшов висновку, що позов ґрунтується на вимогах закону та підлягає задоволенню.

На підставі викладеного вище, керуючись ст. ст. 3, 10, 11, 57, 60, 209, 212 - 215 ЦПК України, суд

в и р і ш и в :

Позов задовольнити.

Визнати за ОСОБА_3 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) у порядку спадкування за законом після смерті чоловіка ОСОБА_5, який помер 29 квітня 2014 року, право на завершення приватизації та одержання на своє ім'я правовстановлюючого документа на земельну ділянку площею 1,5 га, що розташована на території Заворицької сільської ради Броварського району Київської області за межами населеного пункту, цільове призначення: для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 3221282400:08:007:0007.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Київської області через Броварський міськрайонний суд.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Дутчак І. М.

СудБроварський міськрайонний суд Київської області
Дата ухвалення рішення21.11.2016
Оприлюднено05.01.2017
Номер документу63811555
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —361/5079/16-ц

Рішення від 21.11.2016

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Дутчак І. М.

Ухвала від 05.09.2016

Цивільне

Броварський міськрайонний суд Київської області

Дутчак І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні