Справа № 527/1583/16-ц
провадження 2/527/576/16
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.12.2016 року Глобинський районний суд Полтавської області в складі:
головуючої судді - Марущак Р.М.,
при секретарі - Волик Л.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Глобине цивільну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Гриньківської сільської ради, Глобинської районної державної адміністрації про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом та розподіл спадкового майна, треті особи без самостійних вимог щодо предмету спору - відділ Держгеокадастру у Глобинському районі Полтавської області, Глобинська державна нотаріальна контора, сектор державної реєстрації Глобинської районної державної адміністрації ,
в с т а н о в и в :
Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2 09.08.2016 року звернулися до суду з зазначеним позовом.
Обґрунтували його наступним. 12.02.2008 року помер їх чоловік та батько ОСОБА_3, після смерті якого залишилось спадкове майно :
- житловий будинок з господарськими будівлями, розташований в селі Гриньки Глобинського району Полтавської області по вулиці Миру, 32;
- земельна ділянка, площею 3,84 га, передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Гриньківської сільської ради Глобинського району, яку спадкодавець отримав у спадщину після смерті 20.09.2006 року ОСОБА_4 - своєї матері.
Вони (позивачі) є спадкоємцями майна померлого за законом, вчасно прийняли спадщину і дійшли між собою згоди про розподіл спадкового майна. Проте, при зверненні до нотаріуса для укладення договору про розподіл спадкового майна та отримання свідоцтва про право на спадщину виявилося, що відсутні документи на ім я спадкодавця, які б підтверджували його право власності на вищевказані житловий будинок, розташований по вул. Миру, 32 в с. Гриньки Глобинського району та на земельну ділянку, площею 3,84 га. Через відсутність правовстановлюючих документів державний нотаріус Глобинської державної нотаріальної контори відмовила їм у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
Посилаючись на викладене, позивачі, відповідно до домовленості між ними, прохали суд визнати за ОСОБА_1, в порядку спадкування за законом, право власності на спадковий житловий будинок з господарськими будівлями, розташований в селі Гриньки Глобинського району Полтавської області по вулиці Миру, 32; за ОСОБА_2 - право власності на земельну ділянку, площею 3,84 га, передану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Гриньківської сільської ради Глобинського району, яку спадкодавець отримав у спадщину після смерті 20.09.2006 року ОСОБА_4 - своєї матері.
У судове засідання позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2 не з'явилися, направили до суду заяви про розгляд справи у їх відсутності. Вказали, що позовні вимоги підтримують.
Відповідачі у судове засідання не з'явилися. Належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи. В заявах, адресованих суду, прохали розглянути справу у їх відсутності, вказали, що проти задоволення позову не заперечують.
Представники третіх осіб - відділу Держгеокадастру у Глобинському районі, Глобинської держнотконтори, сектору державної реєстрації Глобинської районної державної реєстрації Полтавської області у судове засідання не з'явилися. Належним чином повідомлені про час і місце розгляду справи. В заявах, адресованих суду, прохали розглянути справу у їх відсутності, заперечень на позов не надали.
Суд, дослідивши та оцінивши надані письмові докази з точки зору їх належності, допустимості, достовірності, достатності і взаємного зв'язку встановив наступне.
12.02.2008 року помер ОСОБА_3.
Згідно дослідженої судом спадкової справи № 111/08, заведеної державним нотаріусом Глобинської держнотконтори, спадкоємцем першої черги спадкування за законом, яка в установлений строк прийняла спадщину, є дружина померлого - ОСОБА_1. На час смерті спадкодавця його син - ОСОБА_2, був малолітнім, а тому відповідно до ч.4 ст. 1268 ЦК України вважається таким, що прийняв спадщину і від неї не відмовлявся.
До складу спадкового майна входить земельна ділянка розміром 3,84 га, розташована на території Гриньківської сільської ради Глобинського району Полтавської області, передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала ОСОБА_4 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №126077, виданого 15.02.2006 року на підставі розпорядження Глобинської райдержадміністрації від 30.09.2004 року № 826, і яку за свого життя прийняв у спадщину її син ОСОБА_3. Останній на час смерті ОСОБА_4 проживав з нею однією сім єю (підтверджено довідкою виконкому Гриньківської сільської ради), тому вважається таким, що прийняв спадщину, так як не заявляв про відмову від неї.
Відділ Держгеокадастру у Глобинському районі довідкою від 20.07.2016 року № 1643/86-16 підтвердив, що на ім я ОСОБА_4 дійсно видавався Державний акт на право приватної власності на землю серії ПЛ № 126077, зареєстрований за № 010655300004 від 13.02.2016 року площею 3,84 га, кадастровий номер 5320681701:01:003:0048. Нормативно-грошова оцінка земельної ділянки станом на 01.01.2016 року становить 98610,58 грн. (з урахуванням коефіцієнта індексації 4,796 та 1,756).
Вказаний Державний акт втрачено. Підтвердженням цього факту є відповідне оголошення в районній газеті Зоря Придніпров я від 20 травня 2016 року. Видача дубліката документа на померлу особу є неможливою, оскільки, відповідно до ч.2 ст. 25 ЦК України цивільна правоздатність особи припиняється у момент її смерті.
До складу спадщини ОСОБА_3 входить також житловий будинок з господарськими будівлями, розташований в селі Гриньки Глобинського району Полтавської області по вулиці Миру, 32.
Довідкою Гриньківської сільської ради Глобинського району Полтавської області від 01.08.2016 року № 345 підтверджено, що згідно записів в погосподарській за № 0285-1 за ОСОБА_4 з 1991 року і по даний час значиться житловий будинок з господарськими будівлями, розташований по вул. Миру, 32 в с. Гриньки Глобинського району на неприватизованій земельній ділянці розміром 0,25 га.
Згідно довідки № 30 від 06.02.2014 року, виданою Гриньківською сільською радою Глобинського району, ОСОБА_4 до дня смерті 20.09.2006 року проживала і була зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1 (нині Миру) 32, та мала такий склад сім ї: син ОСОБА_3, невістка ОСОБА_1.
На час будівництва даного нерухомого майна чинне на той час законодавство пов язувало виникнення в громадянина права власності на житловий будинок з фактом його побудови та прийняттям будинку в експлуатацію. Ці правові акти не пов язували виникнення права власності на житловий будинок із проведенням його реєстрації.
За приписами Закону Про сільську Раду депутатів трудящих УРСР від 02.06.1968 року, кожна сільська рада вела погосподарські книги, в яких відповідним записом посвідчувалося право землекористування всіх громадян на території сільської ради, в особовому рахунку вказувались прізвище, ім'я та по батькові глави сім'ї, на ім'я якого відкрито особовий рахунок, він і був власником будинку.
Згідно висновку відділу регіонального розвитку, містобудування та архітектури Глобинської РДА від 19.07.2016 року № 251/02-04, житловий будинок літ. А , прибудова літ. а , літня кухня літ. Б , які розташовані за адресою село Гриньки Глобинського району Полтавської області по вулиці Миру, 32, збудовані без істотних порушень діючих будівельних норм і правил.
Таким чином, за свого життя ОСОБА_4 на підставі чинного на той час законодавства набула право власності на вищевказаний житловий будинок, що підтверджується відповідними записами в погосподарських книгах Гриньківської сільської ради. Її син ОСОБА_3, як спадкоємець першої черги спадкування, який постійно проживав із спадкодавцем вважається таким, що прийняв спадщину матері. Останній за свого життя не провів державну реєстрацію права власності на будинок, не отримав правовстановлюючий документ на нього на своє ім я, що позбавляє позивачів можливості отримати в нотаріальній конторі свідоцтво про право на спадщину на вказане нерухоме майно.
Згідно домовленості між спадкоємцями житловий будинок має успадкувати дружина померлого ОСОБА_1, земельну ділянку - син ОСОБА_2.
Глобинська державна нотаріальна контора постановою від 06.07.2016 року відмовила ОСОБА_1, ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через відсутність правовстановлюючих документів на житловий будинок з господарськими будівлями та на земельну ділянку.
Питання може бути вирішено лише в судовому порядку, оскільки правоздатність та дієздатність особи припиняється в момент її смерті, а тому провести державну реєстрацію на вказане нерухоме майно на ім'я померлого ОСОБА_3 неможливо.
Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Способами захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно ч.1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Статтями 1217, 1218 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
За ч.1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно ч.4 ст. 1268 ЦК України малолітня, неповнолітня, недієздатна особа, а також особа, цивільна дієздатність якої обмежена, вважаються такими, що прийняли спадщину.
Відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення.
Згідно до ч.1 ст. 1267 ЦК України частки у спадщині кожного із спадкоємців за законом є рівними. Спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині кожного з них.
Судом встановлено, що спадкоємці (позивачі), кожен, мають право на 1/2 частку спадкового майна. Вони досягли згоди про його розподіл, тобто фактично змінили свої частки у спадщині добровільно.
Достовірно встановлено, що ОСОБА_3 за життя, на передбачених законом підставах, набув право на житловий будинок з господарськими будівлями, розташований в селі Гриньки Глобинського району Полтавської області по вулиці Миру, 32 та на земельну ділянку , площею 3,84 га, розташовану на території Гриньківської сільської ради. З огляду на викладене, позивач ОСОБА_1, як спадкоємець першої черги спадкування за законом, яка вчасно прийняла спадщину, має право на визнання за нею права власності на спадковий житловий будинок з господарськими будівлями; позивач ОСОБА_2, як спадкоємець першої черги спадкування за законом, який вчасно прийняв спадщину, має право на визнання за ним права власності на земельну ділянку, площею 3,84 га, розташовану на території Гриньківської сільської ради. Вказане право не оспорюється відповідачами та не порушує прав чи інтересів інших осіб.
Позов ґрунтується на законі, доведений належними доказами, а тому підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 15, 16, 328, 392, 1217, 1218, 1261, 1270, 1273 ЦК України, ст. ст. 10, 11,30, 60, 61, 212-215 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженкою ІНФОРМАЦІЯ_3, в порядку спадкування за законом після померлого 12.02.2008 року ОСОБА_3, право власності на житловий будинок літ. А , прибудову літ. а , літню кухню літ. Б , які розташовані за адресою - с. Гриньки Глобинського району Полтавської області, вулиця Миру, 32.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженцем ІНФОРМАЦІЯ_5, в порядку спадкування за законом після померлого 12.02.2008 року ОСОБА_3, право власності на земельну ділянку розміром 3,84 га, розташовану на території Гриньківської сільської ради Глобинського району Полтавської області, передану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала його померлій 20.09.2006 року ОСОБА_4 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ПЛ №126077, виданого 15 лютого 2006 року Глобинською райдержадміністрацією, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010655300004 і яку останній отримав у спадщину.
Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Полтавської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня його проголошення апеляційної скарги . Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
СУДДЯ Р. М. Марущак
Суд | Глобинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 29.12.2016 |
Оприлюднено | 05.01.2017 |
Номер документу | 63813431 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Глобинський районний суд Полтавської області
Марущак Р. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні