Рішення
від 28.12.2016 по справі 904/11329/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

28.12.2016 Справа № 904/11329/16

За позовом публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "НАФТОГАЗ УКРАЇНИ", м.Київ

до житлово-комунального підприємства "ДЖЕРЕЛО", с.Красіне, Криворізький район, Дніпропетровська область

про стягнення заборгованості за договором №1086/15-БО-5 від 26.11.2014 купівлі-продажу природного газу

Суддя Петренко І.В.

Секретар судового засідання Пономарьов Є.О.

Представники:

від позивача: представник ОСОБА_1 - довіреність № 14-127 від 13.05.14р.;

від відповідача: не з'явилися.

СУТЬ СПОРУ:

06.12.2016 публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м.Київ (далі по тексту - позивач) звернулося до господарського суду з позовною заявою до житлово-комунального підприємства "Джерело", с.Красіне, Криворізький район, Дніпропетровська область (далі по тексту - відповідач) про стягнення 37224,49грн. (з яких 29294,94грн. пені; 1464,75грн. трьох відсотків річних; 6464,80грн. інфляційних втрат).

Судові витрати по справі позивач просив суд стягнути з відповідача.

Позовні вимоги обґрунтовані несвоєчасним виконанням відповідачем зобов'язання з оплати природного газу за договором №1086/15-БО-5 від 26.11.2014 купівлі-продажу природного газу.

За результатами розгляду позовної заяви від 12.11.2016 за вих.№14/4-1703 ухвалою суду від 07.12.2016 порушено провадження по справі та призначено слухання на 27.12.2016.

Суд оголошував перерву з 27.12.2016 до 28.12.2016;

Відповідно до п.3.9.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК.

У разі присутності сторони або іншого учасника судового процесу в судовому засіданні протокол судового засідання, в якому відображені відомості про явку сторін (пункт 4 частини другої статті 811 ГПК), є належним підтвердженням повідомлення такої сторони (іншого учасника судового процесу) про час і місце наступного судового засідання.

За змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду.

Позивач про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується відомостями про явку представника відображеними в протоколі судового засідання від 27.12.2016.

Відповідач про час та місце судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується відомостями про явку представника відображеними в протоколі судового засідання від 27.12.2016.

В судовому засіданні, яке відбулося 28.12.2016 представник позивача позовні вимоги підтримав, заперечення відповідача визнав необґрунтованими.

Представники відповідача в судове засідання не з'явилися, з заявами та клопотаннями до суду не зверталися.

Абзацом 1 п. 3.9.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.11р. за №18 визначено, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Неявка учасника судового процесу в судове засідання не є підставою для скасування судового рішення, якщо ухвалу, в якій зазначено час і місце такого засідання, надіслано йому в порядку, зазначеному в підпункті 3.9.1 підпункту 3.9 цього пункту постанови.

На думку суду неявка у судове засідання представника відповідача не перешкоджає розгляду справи за наявними матеріалами.

В судовому засіданні оглянуто всі оригінали первинних документів на підставі яких виник спір.

Суд розглянув справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України.

Господарський суд констатує, що сторони мали реальну можливість надати всі існуючі докази в обґрунтування своїх позовних вимог та заперечень суду першої інстанції .

Судом враховано. В силу вимог частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов'язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Конституції України частиною національного законодавства України є Конвенція про захист прав і основних свобод людини 1950 року, ратифікована Верховною Радою України (Закон України від 17.07.1997р. №475/97-ВР). Юрисдикція Європейського суду з прав людини є обов'язковою в усіх питаннях, що стосуються тлумачення та застосування Конвенції.

В силу вимог статті 7 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним відповідно до закону.

Враховуючи вимоги статті 69 Господарського процесуального кодексу України щодо строків розгляду справи у судовому засіданні, яке відбулося 28.12.2016 в порядку ст.85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Клопотання про здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не заявлялось.

Суд, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, -

ВСТАНОВИВ:

26.11.2014 між публічним акціонерним товариством "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (далі по тексту - позивач, продавець) та житлово-комунальним підприємством "Джерело" (далі по тексту - відповідач, покупець) укладено договір №1086/15-БО-5 купівлі-продажу природного газу (далі по тексту - договір), за умовами п. 1.1 якого позивач зобов'язується передати у власність відповідачу у 2015 році природний газ, ввезений на митну територію України Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України" за кодом УКТ ЗЕД НОМЕР_1, а відповідач зобов'язується прийняти та оплатити цей природний газ (далі по тексту - газ) на умовах даного договору.

Відповідно до п. 1.2 Договору газ, що продається за цим договором, використовується відповідачем виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається бюджетними установами та організаціями та іншими споживачами (далі по тексту - споживачами покупця).

Пунктом 2.1 Договору передбачено, що позивач передає відповідачеві з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року газ обсягом до 266,217 тис. куб. м., в тому числі по місяцях кварталів (тис. куб. м.).

Як зазначено у п. 3.3. Договору, приймання-передача газу, переданого позивачем відповідачеві у відповідному місяці продажу, оформлюється актом приймання-передачі газу.

В п. 3.4. Договору зазначено про те, що не пізніше 5-го числа місяця, наступного за місяцем продажу газу, відповідач зобов'язується надати позивачеві підписані та скріплені печаткою відповідача та газотранспортного підприємства три примірники акта приймання-передачі газу, у якому зазначаються фактичні обсяги використаного газу, його фактична ціна та вартість. Позивач не пізніше 8-го числа зобов'язується повернути відповідачеві та газотранспортному підприємству по одному примірнику оригіналу акта, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою, або надати в письмовій формі мотивовану відмову від підписання акта. Акти є підставою для остаточних розрахунків між сторонами.

За приписами п. 5.1 Договору ціна (граничний рівень ціни) на газ для теплопостачальних підприємств та послуги з його транспортування встановлюється уповноваженим державною владою України органом.

Згідно з п. 5.2 Договору ціна за 1000 куб. м газу становить 5100,00грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу, крім того:

- збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ - 2%;

- податок на додану вартість за ставкою - 20%.

Крім того, тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільчими трубопроводами - 366,70грн., крім того ПДВ - 20% - 73,34грн., всього з ПДВ - 440,04грн.

До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 5568,70грн., крім того ПДВ - 20 % - 1113,74грн., всього з ПДВ - 6682,44грн.

Відповідно до пункту 6.1 Договору оплата за газ здійснюється відповідачем виключно грошовими коштами шляхом 100% поточної оплати протягом місяця поставки газу.

Остаточний розрахунок за фактично переданий газ здійснюється до 14-го числа місяця, наступного за місяцем поставки газу.

За невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за цим договором сторони несуть відповідальність у випадках, передбачених чинним законодавством України, а також цим Договором (п. 7.1. Договору).

Пунктом 7.2. Договору передбачено, що у разі невиконання відповідачем пункту 6.1. умов цього Договору продавець має право не здійснювати поставку газу покупцю або обмежити поставку пропорційно до кількості несплачених обсягів з наступною поставкою цих обсягів при умові їх оплати та наявності технічних можливостей. У разі невиконання покупцем пункту 6.1 умов цього договору він у безспірному порядку зобов'язується сплатити позивачу, крім суми заборгованості, пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.

Як зазначено у п. 9.3. Договору строк, у межах якого сторони можуть звернутися до суду з вимогою про захист своїх прав за цим Договором (строк позовної давності), у тому числі щодо стягнення основної заборгованості, штрафів, пені, відсотків річних, інфляційних нарахувань, встановлюється тривалістю 5 років.

Цей Договір набуває чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, і діє в частині реалізації газу до 31.12.2015, а в частині розрахунків до їх повного здійснення (п. 11.1 Договору).

23.01.2015 між сторонами укладено додаткову угоду №1 до Договору, якою сторони внесли зміни до пункту 5.2 договору та виклали його в наступній редакції:

"5.2. Ціна за 1000 куб. м газу становить 5900,00грн. з урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу, крім того:

- збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ - 2%;

- податок на додану вартість за ставкою - 20%.

Крім того, тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільчими трубопроводами - 366,70грн., крім того ПДВ - 20% - 73,34грн., всього з ПДВ - 440,04грн.

До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 6384,70грн., крім того ПДВ - 20 % - 1276,94грн., всього з ПДВ - 7661,64грн."

12.02.2015 між сторонами укладено додаткову угоду №2 до Договору, якою сторони внесли зміни до пункту 5.2 договору та виклали його в наступній редакції:

"5.2. Ціна за 1000 куб. м газу становить 5700,00грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу, крім того:

- збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ - 2%;

- податок на додану вартість за ставкою - 20%.

Крім того, тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільчими трубопроводами - 366,70грн., крім того ПДВ - 20% - 73,34грн., всього з ПДВ - 440,04грн.

До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 6180,70грн., крім того ПДВ - 20 % - 1236,14грн., всього з ПДВ - 7411,84грн."

10.03.2015 між сторонами укладено додаткову угоду №3 до Договору, якою сторони внесли зміни до пункту 5.2 договору та виклали його в наступній редакції:

"5.2. Ціна за 1000 куб. м газу становить 8900,00грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу, крім того:

- збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ - 2%;

- податок на додану вартість за ставкою - 20%.

Крім того, тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільчими трубопроводами - 366,70грн., крім того ПДВ - 20% - 73,34грн., всього з ПДВ - 440,04грн.

До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 9444,70грн., крім того ПДВ - 20 % - 1888,94грн., всього з ПДВ - 11333,64грн."

15.04.2015 між сторонами укладено додаткову угоду №4 до Договору, якою сторони внесли зміни до пункту 5.2 договору та виклали його в наступній редакції:

"5.2. Ціна за 1000 куб. м газу становить 7200,00грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу, крім того:

- збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ - 2%;

- податок на додану вартість за ставкою - 20%.

Крім того, тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільчими трубопроводами - 656,20грн., крім того ПДВ - 20% - 131,24грн., всього з ПДВ - 787,44грн.

До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 8000,20грн., крім того ПДВ - 20 % - 1600,04грн., всього з ПДВ - 9600,24грн."

30.06.2015 між сторонами укладено додаткову угоду №5 до Договору, якою сторони внесли зміни до пункту 5.2 договору та виклали його в наступній редакції:

"5.2. Ціна за 1000 куб. м газу становить 6600,00грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу, крім того:

- збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ - 2%;

- податок на додану вартість за ставкою - 20%.

Крім того, тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільчими трубопроводами - 656,20грн., крім того ПДВ - 20% - 131,24грн., всього з ПДВ - 787,44грн.

До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 1477,64грн., всього з ПДВ - 8865,84грн."

29.07.2015 між сторонами укладено додаткову угоду №6 до Договору, якою сторони внесли зміни до пункту 5.2 договору та виклали його в наступній редакції:

"5.2. Ціна за 1000 куб. м газу становить 6600,00грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу, крім того:

- збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ - 2%;

- податок на додану вартість за ставкою - 20%.

Крім того:

- тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільчими трубопроводами - 425,70грн., крім того ПДВ - 20% - 85,14грн., всього з ПДВ - 510,84грн.;

- тариф на транспортування природного газу розподільчими трубопроводами - 237,80грн. (в тому числі вартість газу на виробничо-технологічні витрати на власні потреби, що враховані в структурі тарифу з транспортування газу розподільчими трубопроводами, встановленого постановою НКРЕКП), крім того ПДВ - 20% - 47,56грн., всього з ПДВ - 285,36.

Всього вартість транспортування складає - 663,50грн., крім того ПДВ - 20 % - 132,70грн., всього з ПДВ - 796,20грн."

До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 7395,50грн., крім того ПДВ - 20% - 1479,10грн., всього з ПДВ - 8874,60грн."

30.07.2015 між сторонами укладено додаткову угоду №6/2 до Договору, якою сторони вирішили доповнити пункт 6.3 статті 6 абзацами в наступній редакції:

"За наявності заборгованості у покупця за цим договором продавець зараховує кошти, що надійшли від покупця, як погашення заборгованості за газ, поставлений в минулі періоди по цьому договору, в порядку календарної черговості виникнення заборгованості.

Кошти, які надійшли від покупця, будуть зараховані як передоплата за умови відсутності заборгованості за цим договором".

20.10.2015 між сторонами укладено додаткову угоду №7 до Договору, якою сторони внесли зміни до пунктів 5.1, 5.2, 5.3 статті 5 договору та виклали його в наступній редакції:

"5.1. ціна на природний газ розміщується на офіційному веб-сайті продавця.

Тарифи на транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ магістральними та розподільними трубопроводами установлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП)."

"5.2. Ціна за 1000 куб.м газу з 01 жовтня по 31 жовтня 2015 року становить 6600,00грн. без урахування податку на додану вартість, збору у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ, тарифів на транспортування, розподіл і постачання природного газу, крім того:

- збір у вигляді цільової надбавки до затвердженого тарифу на природний газ - 2%;

- податок на додану вартість за ставкою - 20%.

Крім того тариф на транспортування природного газу магістральними та розподільчими трубопроводами - 689,10грн., крім того ПДВ - 20% - 137,82грн., всього з ПДВ - 826,92грн. В структурі тарифу на транспортування природного газу розподільчими газопроводами, затвердженого постановою НКРЕКП, враховано вартість газу на виробничо-технологічні витрати та власні потреби газорозпдільного підприємства.

До сплати за 1000 куб.м. природного газу - 7421,10грн., крім того ПДВ - 20% - 1484,22грн., всього з ПДВ - 8905,32грн.

Ціни на природний газ на наступні періоди розміщуються на офіційному веб-сайті продавця та зазначаються в окремій додатковій угоді"

"5.3. У разі зміни на офіційному веб-сайті продавця цін на газ, та/або зміни НКРЕКП тарифів на його транспортування і розподіл вони є обов'язковими за цим договором з моменту введення їх в дію.

У разі, якщо покупець не погоджується на відповідні зміни, він має право змінити постачальника (продавця) відповідно до порядку, передбаченого Законом України "Про ринок природного газу".

Даною додатковою угодою сторони з 01.10.2015 пункт 10.3 статті 10 виклали в новій редакції.

22.10.2015 між сторонами укладено додаткову угоду №8 до Договору, якою сторони внесли зміни до пунктів 3.4, 5.2 договору та виклали його в наступній редакції:

"5.2. Ціна за 1000 куб.м газу з 01 листопада 2015 встановлюється наступним чином:

Місячний обсяг споживання газу: 50 тис. куб.м. і більше (за умови відсутності заборгованості); Термін оплати: попередня оплата до початку місяця поставки газу - ціна без ПДВ - 5859,38грн.; збір у вигляді цільової надбавки - 2% - 117,19грн.; тариф на транспортування газу магістральними трубопроводами, без ПДВ - 689,10грн.; ПДВ - 1333,13грн.; всього до сплати з ПДВ - 7998,80грн. Термін оплати: оплата протягом місяця поставки газу - ціна без ПДВ - 6338,58грн.; збір у вигляді цільової надбавки - 2% - 126,77грн.; тариф на транспортування газу магістральними трубопроводами, без ПДВ - 689,10грн.; ПДВ - 1430,89грн.; всього до сплати з ПДВ - 8585,34грн. Термін оплати: оплата після місяця поставки газу - ціна без ПДВ - 6469,63грн.; збір у вигляді цільової надбавки - 2% - 129,39грн.; тариф на транспортування газу магістральними трубопроводами, без ПДВ - 689,10грн.; ПДВ - 1457,62грн.; всього до сплати з ПДВ - 8745,74грн.

Місячний обсяг споживання газу: до 50 тис. куб.м. або наявність заборгованості: ціна без ПДВ - 6469,63грн.; збір у вигляді цільової надбавки - 2% - 129,39грн.; тариф на транспортування газу магістральними трубопроводами, без ПДВ - 689,10грн.; ПДВ - 1457,62грн.; всього до сплати з ПДВ - 8445,74грн."

Сторонами викладено пункти 5.2.1, 5.2.2 та 6.1 договору в новій редакції.

02.11.2015 між сторонами підписано додаткову угоду №9 в якій сторони дійшли згоди викласти пункт 6.3 договору в новій редакції.

Як зазначає позивач, на виконання умов вищезазначеного Договору, позивач передав у власність відповідача передбачений Договором газ на загальну суму 1465933,40грн., що підтверджують Акти приймання-передачі природного газу.

Позивач звертає увагу суду на те, що відповідач перерахував на рахунок позивача грошові кошти в якості оплати поставленого природного газу в сумі 1465933,40грн.

Позивач заявляє до стягнення пеню, три відсотки річних та інфляційні втрати нараховані на суму заборгованості за природний газ.

Відповідач скористався правом на судовий захист, надав заперечення на позов.

Відповідач стверджує, що заборгованість у останнього перед позивачем відсутня. В період з 2015 року по 2016 рік позивач не звертався до відповідача з претензіями. Станом на 31.10.2016р. між сторонами підписано акт звірки, що є доказом відсутності заборгованості відповідача перед позивачем. Враховуючи викладені у запереченнях обставини відповідач просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Згідно з частиною другою статті 4 3 та статтею 33 Господарського кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Якщо подані сторонами та іншими учасниками судового процесу докази є недостатніми, господарський суд може за їх клопотанням чи за власною ініціативою витребувати в порядку підготовки справи до розгляду необхідні для цього письмові і речові докази, інші матеріали.

Доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово (стаття 32 цього Кодексу).

Статтею 34 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

За приписами процесуального законодавства, рішення з господарського спору повинно прийматись у цілковитій відповідності з нормами матеріального і процесуального права та фактичними обставинами справи, з достовірністю встановленими господарським судом, тобто з'ясованими шляхом дослідження та оцінки судом належних і допустимих доказів у конкретній справі.

Статтею 43 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

Статтею 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Аналогічні положення містяться і в частині 1 статті 193 Господарського кодексу України, яка також передбачає, що до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Відповідач в порушення умов укладеного між сторонами Договору погасив заборгованість за природній газ з порушенням встановленого договором строку.

За порушення у сфері господарювання учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених Господарським кодексом України, іншими законами та договором (ч. 2 ст.193, ч. 1 ст.216 та ч. 1 ст.218 Господарського кодексу України).

За приписами частини 1 статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

На підставі вищезазначеної норми чинного законодавства України позивачем нараховані 29294,49грн. пені; 1464,75грн. трьох відсотків річних; 6464,80грн. інфляційних втрат.

Дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення повноважних представників позивача та відповідача, оцінивши надані докази в їх сукупності, перевіривши правильність розрахунків як позивача, так і відповідача, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, а саме підлягає задоволенню 28259,43грн. пені; 1412,98грн. трьох відсотків річних; 5214,94грн. інфляційних втрат.

При здійсненні перерахунку пені, трьох відсотків річних та інфляційних втрат господарський суд врахував положення частини 5 статті 254 Цивільного кодексу України, а саме якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день.

Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції визначається виходячи з суми боргу, що існувала на останній день місяця, в якому платіж мав бути здійснений, помноженої на індекс інфляції, визначений названою Державною службою, за період прострочення починаючи з місяця, наступного за місяцем, у якому мав бути здійснений платіж, і за будь-який місяць (місяці), у якому (яких) мала місце інфляція. При цьому в розрахунок мають включатися й періоди часу, в які індекс інфляції становив менше одиниці (тобто мала місце дефляція).

Господарським судом перерахунок інфляційних втрат здійснено з урахуванням приписів пункту 3.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 17.12.2013 року №14 "Про деякі питання практики застосування законодавства про відповідальність за порушення грошових зобов'язань".

Постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 16.03.2016р. по справі №904/11237/15 та постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 29.03.2016р. по справі №904/9336/15 позицію господарського суду підтримано.

Заперечення відповідача викладені у відзиві на позов господарський суд визнає необґрунтованими та документально недоведеними. Факт відсутності основної заборгованості за поставлений природний газ позивачем не оскаржується. Факт вчасного розрахунку за отриманий природний газ відповідач належними доказами не доводить. Отже, оплата поставленого природного газу здійснювалася несвоєчасно, що і стало підставою для нарахування пені, трьох відсотків річних та інфляційних втрат.

В порядку ст.49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати по справі покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, а саме стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 1291,46грн., з урахуванням того, що 93,72% позовних вимог позивача судом задоволено.

Керуючись ст.ст. 11, 202, 254, 509, 525, 526, 530, 536, 610, 612, 625, 629, 692, 712 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 174, 193, 199, 265, 266 Господарського кодексу України, ст.ст. 1, 2, 12, 21, 32, 33, 34, 36, 44, 49, 75, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з житлово-комунального підприємства "Джерело" (53071, Дніпропетровська область, Криворізький район, с.Красіне, вул.Підстепна, 3А; ідентифікаційний код 38262706) на користь публічного акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (01001, м.Київ, вул.Б.Хмельницького, буд. 6, ідентифікаційний код 20077720) 28259,43грн. (двадцять вісім тисяч двісті п'ятдесят дев'ять грн. 43 коп.) пені; 1412,98грн. (одна тисяча чотириста дванадцять грн. 98 коп.) трьох відсотків річних; 5214,94грн. (п'ять тисяч двісті чотирнадцять грн. 94 коп.) інфляційних втрат; 1291,46грн. (одна тисяча двісті дев'яносто одна грн. 46 коп.) судового збору.

В решті позовних вимог відмовити.

Видати наказ.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено

29.12.2016

Суддя ОСОБА_2

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення28.12.2016
Оприлюднено04.01.2017
Номер документу63840073
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/11329/16

Рішення від 28.12.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Ігор Васильович

Ухвала від 07.12.2016

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Ігор Васильович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні