Рішення
від 21.12.2016 по справі 914/2929/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.12.2016р. Справа № 914/2929/16

За позовом: ОСОБА_1, м. Львів

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Михась , м. Львів

про визнання недійсними рішень загальних зборів

Суддя Мазовіта А.Б.

Секретар Волошин О.Я.

Представники:

від позивача: ОСОБА_2, представник (договір про надання правової допомоги від 29.07.2016 р.);

від відповідача: не з'явився

ОСОБА_1, м. Львів звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Михась , м. Львів про визнання недійсними рішень загальних зборів.

Розглянувши матеріали справи, суд визнав представлені матеріали достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду і ухвалою від 21.11.2016 р. призначив розгляд справи на 05.12.2016 р. Розгляд справи відкладався з підстав, викладених в ухвалі суду. Представнику роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. 22 ГПК України, заяв про відвід суду не поступало.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що учасниками Товариства з обмеженою відповідальністю Михась є ОСОБА_3 та ОСОБА_1 із часткою у статутному капіталі товариства 50% кожен. Як стало відомо позивачу, 28.04.2016 р. відбулися загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Михась , на яких, серед іншого, було прийнято рішення про перерозподіл часток (протокол №1-1), відповідно до якого ОСОБА_3 набув частку у розмірі 51% статутного капіталу. Про проведення вищевказаних зборів позивач не був повідомлений, у зв'язку з чим він звернувся до суду про визнання недійсним вищевказаних рішень. Господарський суд Львівської області рішенням від 20.09.2016 р. у справі №914/1994/16 визнав недійсним рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Михась від 28.04.2016 р., що оформлені протоколом №1-1. Позивачу також стало відомо, що з урахуванням перерозподілу часток, здійснених відповідно до рішення загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю Михась від 28.04.2016 р., а також без належного повідомлення позивача, 23.06.2016 р. було скликано загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Михась . На вказаних зборах було прийнято рішення (оформлене протоколом №2-2 від 23.06.2016 р.) про надання директору товариства згоди на укладення та підписання договору купівлі-продажу нерухомого майна товариства. Відповідно до вказаного рішення відповідачем було відчужено нежитлове приміщення за адресою м. Львів, вул. Ген. Тарнавського, 104 Б . З огляду на наведене, позивач просив суд визнати недійсними рішення загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Михась від 23.06.2016 р., що оформлені протоколом №2-2.

Відповідач явку представника в судове засідання не забезпечив, через канцелярію суду надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Представник позивача проти клопотання відповідача про відкладення заперечив, зазначив, що розгляд справи відкладався, документи, які знаходяться в матеріалах справи є в розпорядженні відповідача, в справі достатньо доказів, щоб розглядати справу за наявними матеріалами.

Враховуючи те, що розгляд справи відкладався, відповідач мав достатньо часу, щоб реалізувати процесуальні права, в тому числі ознайомитись з матеріалами справи, надати суду пояснення з приводу заявленого позову, зважаючи на заперечення представника позивача щодо відкладення, суд відмовляє в задоволенні клопотання представника відповідача про відкладення розгляду справи та у відповідності до ст. 75 ГПК України розглядає справу за наявними в ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, суд встановив наступне.

Відповідно до п. 3 статуту Товариства з обмеженою відповідальністю Михась (ідентифікаційний код 19337423), в редакції, зареєстрованій 04.01.2007 р. за №14151050001013996, учасниками товариства є ОСОБА_3, який володіє 50% статутного капіталу товариства, що становить 1 005 000 грн. 00 коп. статутного капіталу та ОСОБА_1, яка володіє 50% статутного капіталу товариства, що становить 1 005 000 грн. 00 коп. статутного капіталу.

28.04.2016 р. відбулися позачергові загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Михась , на яких було прийнято рішення: 1) про обрання голови та секретаря зборів; 2) затвердження фінансової звітності директора товариства про результати фінансово-господарської діяльності товариства за 2015 рік; 3) затвердження результатів діяльності товариства за 2015 рік, визначення порядку розподілу прибутків (покриття збитків, затвердження строку та порядку виплати дивідендів); 4) про зміну директора товариства; 5) про збільшення розміру статутного капіталу товариства; 6) про затвердження перерозподілу часток учасників товариства у зв'язку із зміною розміру його статутного капіталу; 7) про внесення змін та доповнень до статуту товариства. Вказані рішення оформлено протоколом №1-1 від 28.04.2016 р.

Як зазначив позивач, внаслідок прийнятих рішень відбувся перерозподіл часток між учасниками товариства.

Згідно статуту Товариства з обмеженою відповідальністю Михась в редакції, яка була затверджена на загальних зборах Товариства з обмеженою відповідальністю Михась , що відбулися 28.04.2016 р., ОСОБА_3 володіє часткою у розмірі 51% статутного капіталу, ОСОБА_1 володіє часткою у розмірі 49% статутного капіталу.

Оскільки позивач не був присутній на вказаних загальних зборах, не брав в них участі та не брав участі у прийнятті рішень, він звернувся до суду із позовом про визнання недійсними рішення загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю Михась від 28.04.2016 р., що оформлені протоколом №1-1.

Господарський суд Львівської області рішенням від 20.09.2016 р. у справі №914/1994/16 за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю Михась за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору Управління державної реєстрації Львівської міської ради та ОСОБА_3 про визнання недійсним рішень загальних зборів ТзОВ Михась від 28.04.2016 року визнав недійсними рішення позачергових зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю Михась від 28.04.2016 року, оформлені протоколом №1-1.

Позивач також зазначив, що 23.06.2016 р. відбулися позачергові загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Михась , на яких було прийнято рішення про відчуження нерухомого майна товариства. Вказане рішення було оформлено протоколом №2-2 від 23.06.2016 р.

Як вбачається із протоколу №2-2 від 23.06.2016 р., на розгляд зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Михась було винесено питання про надання директору товариства згоди на укладення та підписання договору купівлі-продажу нерухомого майна товариства. Згідно даного питання порядку денного загальними зборами учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Михась було прийнято рішення про надання директору товариства - ОСОБА_3 згоди на укладення та підписання від імені товариства з ОСОБА_4 договору купівлі-продажу приміщення за адресою м. Львів, вул. Тарнавського, 104 Б площею 349,8 кв.м за ціною 60 000,00 грн.

Статтею 15 ЦК України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

В силу приписів п. 4 ч. 1 ст. 12 ГПК України господарським судам підвідомчі, зокрема, справи, що виникають з корпоративних відносин у спорах між господарським товариством та його учасником, у тому числі учасником, який вибув. Відповідно до п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 р. № 13 Про практику розгляду судами корпоративних спорів , усі спори між господарським товариством та його учасником (засновником, акціонером), у тому числі учасником, який вибув, а також між учасниками (засновниками, акціонерами) господарських товариств, пов'язані зі здійсненням ними корпоративних прав та виконанням обов'язків учасника господарського товариства, на підставі пункту 4 частини першої статті 12 ГПК підвідомчі (підсудні) господарським судам незалежно від суб'єктного складу учасників спору.

Відповідно до ч. 1 ст. 67 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Згідно ч. 1 ст. 88 ГК України, учасники господарського товариства мають право брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Відповідно до ст. 116 ЦК України та ст. 10 Закону України Про господарські товариства учасники товариства мають право брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах. Своє право брати участь в управлінні справами товариства учасники реалізують через загальні збори учасників товариства, які є вищим органом товариства (ч. 1 ст. 145 ЦК України).

Згідно із п. 6.1. статуту Товариства з обмеженою відповідальністю Михась вищим органом товариства є збори учасників товариства, які складаються з учасників або їх представників.

Відповідно до ч. 5 ст. 61 Закону України Про господарські товариства про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Статутом ТзОВ Михась не визначено іншого порядку повідомлення учасників про проведення загальних зборів.

Пунктом 2.14. постанови Пленуму Вищого Господарського суду України №4 від 25.02.2016 року Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин визначено, що права учасника (акціонера, члена) юридичної особи можуть бути визнані порушеними внаслідок недотримання вимог закону про скликання і проведення загальних зборів, якщо він не зміг взяти участь у загальних зборах, належним чином підготуватися до розгляду питань порядку денного, зареєструватися для участі у загальних зборах тощо.

Як вбачається із матеріалів справи, станом на дату проведення позачергових загальних зборів, які відбулися 23.06.2016 р., позивач перебував за кордоном, що підтверджується, довідками з місця роботи, в яких зазначено, що ОСОБА_1 є постійним штатним працівником інкорпорації Гейзерс Юропіен Стайд Провіжнз (м. Юніон, Нью-Джерсі) з травня 2012 року, якому надається оплачувана відпустка терміном у 2 тижні. Станом на 01.09.2016 р. ОСОБА_1 не використовував відпусток, лікарняних чи відгулів.

Згідно листа Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 14.09.2016 р. за вих. №64/Ю-5950, за результатами перевірки інформації, що зберігається в базі даних Відомості про осіб, які перетнули державний кордон України , інформації про перетинання державного кордону України у період з 01.01.2015 р. по 30.08.2016 р. громадянином України ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 не виявлено.

В п. 1 статуту Товариства з обмеженою відповідальністю Михась , в редакції, зареєстрованій 04.01.2007 р. зазначено, що ОСОБА_1 проживає в ІНФОРМАЦІЯ_2.

Відповідачем не подано належних та допустимих доказів надсилання (чи в інший спосіб) повідомлення позивача за відомою йому адресою про проведення 23.06.2016 р. позачергових зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Михась та порядок денний таких зборів.

Таким чином, в порушення вимог статті 61 Закону України Про господарські товариства позивача, як учасника Товариства з обмеженою відповідальністю Михась , не було повідомлено про проведення 23.06.2016 р. позачергових загальних зборів учасників товариства, про порядок денний вказаних зборів та не було надано можливості ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів, про результати голосування та прийняті на зборах рішення.

З огляду на наведене, товариством та особами, які ініціювали проведення позачергових загальних зборів, не було дотримано вимоги щодо повідомлення учасника про їх скликання, чим позбавлено позивача права на участь в управлінні справами товариства. Відповідачем зворотнього не доведено

Як зазначено у правових позиціях Верховного Суду України, які викладені у постанові від 02.09.2014 р. у справі №3-39гс14, одним із гарантованих прав учасника товариства є його участь в управлінні товариством через діяльність у вищому органі товариства - загальних зборах. Неповідомлення учасника товариства про проведення загальних зборів в установленому статутом порядку є грубим порушенням його прав, що може бути підставою для визнання рішень загальних зборів господарського товариства недійсними. Неповідомлення учасника товариства про скликання й проведення загальних зборів, на яких його виключили з учасників товариства, є безумовним порушенням прав, передбачених ст. 10 Закону Про господарські товариства .

Слід також зазначити, що рішенням Господарського суду Львівської області від 20.09.2016 р. у справі №914/1994/16 визнано недійсними рішення позачергових зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Михась від 28.04.2016 року, оформлені протоколом №1-1.

Як вбачається із протоколу №2-2 від 23.06.2016 р., яким оформлено оспорюване рішення, на зборах був присутній лише один учасник - ОСОБА_3, із зазначенням частки у розмірі 51% статутного капіталу.

Оскільки рішення загальних зборів Товариства з обмеженою відповідальністю Михась від 28.04.2016 р. про перерозподіл часток визнано недійсним, частка кожного з учасників товариства у статутному капіталі товариства становила 50%.

Відповідно до ч. 4 ст. 58 Закону України Про господарські товариства , учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному капіталі.

Таким чином, станом на дату проведення позачергових зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Михась - 23.06.2016 р., ОСОБА_3 володів часткою у розмірі 50% статутного капіталу.

Статтею 60 Закону України Про господарські товариства визначено, що загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 50 відсотками голосів.

Брати участь у зборах з правом дорадчого голосу можуть члени виконавчих органів, які не є учасниками товариства. Учасники зборів, які беруть участь у зборах, реєструються з зазначенням кількості голосів, яку має кожний учасник. Цей перелік підписується головою та секретарем зборів.

Пунктом 2.21 постанови Пленуму Вищого Господарського суду України №4 від 25.02.2016 р. Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин визначено, що під час вирішення питання про правомочність загальних зборів учасників (акціонерів, членів) юридичних осіб судам слід виходити з того, що загальні збори є правомочними, якщо на них зареєструвалися учасники (акціонери), які володіють у сукупності більш як 50 відсотками голосів учасників ТОВ чи ТДВ (голосуючих акцій акціонерів АТ) від загальної кількості голосів, якщо на зборах присутні більше половини членів кооперативу. Положення установчих документів АТ чи кооперативу, які встановлюють інші правила щодо визначення кворуму, є такими, що суперечать закону і не підлягають застосуванню.

Відповідно до абз. 2 п. 18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 р. №13 Про практику розгляду судами корпоративних спорів , безумовною підставою для визнання недійсними рішень загальних зборів у зв'язку з прямою вказівкою закону є, зокрема, прийняття загальними зборами рішення за відсутності кворуму для проведення загальних зборів чи прийняття рішення (статті 41, 42, 59, 60 Закону про господарські товариства).

З огляду на наведене, позачергові збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Михась , що відбулися 23.06.2016 р., були скликані та проведені учасником товариства - ОСОБА_3, який володіє часткою у розмірі 50% статутного капіталу, без повідомлення іншого учасника товариства - ОСОБА_1, рішення на зборах були прийняті лише ОСОБА_3, за відсутності іншого учасника, який володіє часткою у розмірі 50%, відповідно, та за відсутності у зв'язку з цим законодавчо встановленого кворуму (в розмірі більше як 50 відсотків голосів). Таким чином, позачергові загальні збори учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Михась , які відбулись 23 червня 2016 року, проведені з порушенням вимог законодавства, а рішення, які прийняті за результатами проведення таких зборів та оформлені протоколом №2-2 від 23.06.2016 р., слід визнати недійсними.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Згідно ст. 34 ГПК України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Відповідно до ст. 43 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи. Ніякі докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані поданими доказами та підлягають до задоволення повністю.

Судові витрати по розгляду справи відповідно до ст. 49 ГПК України необхідно покласти на відповідача.

З огляду на викладене, керуючись ст.ст. 15, 116ЦК України, ст.ст. 58, 61 Закону України Про господарські товариства та ст.ст. 4, 33, 34, 35, 44, 49, 75, 80, 82, 83, 84, 85, 115, 116 ГПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задоволити.

2. Визнати недійсними рішення позачергових загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю Михась (ідентифікаційний код 19337423) від 23.06.2016 р., що оформлені протоколом №2-2.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Михась , м. Львів, вул. Ген. Тарнавського, 104 Б (ідентифікаційний код 19337423) на користь ОСОБА_1, м. Львів, вул. Гайова, буд. 18 (реєстраційний номер НОМЕР_1) 1 378 грн. 00 коп. судового збору.

4. Наказ видати згідно ст. 116 ГПК України.

В судовому засіданні 21.12.2016 р. оголошено вступну та резолютивну частину рішення. Повне рішення складено 26.12.2016 р.

Суддя Мазовіта А.Б.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення21.12.2016
Оприлюднено04.01.2017
Номер документу63841010
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —914/2929/16

Постанова від 29.05.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Малех І.Б.

Ухвала від 22.05.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Малех І.Б.

Ухвала від 27.03.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Малех І.Б.

Ухвала від 13.03.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Малех І.Б.

Ухвала від 16.01.2017

Господарське

Львівський апеляційний господарський суд

Малех І.Б.

Рішення від 21.12.2016

Господарське

Господарський суд Львівської області

Мазовіта А.Б.

Ухвала від 05.12.2016

Господарське

Господарський суд Львівської області

Мазовіта А.Б.

Ухвала від 21.11.2016

Господарське

Господарський суд Львівської області

Мазовіта А.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні