Рішення
від 26.12.2016 по справі 243/9954/16-ц
СЛОВ'ЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

2/243/4801/2016

243/9954/16

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 грудня 2016 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області у складі:

Головуючого судді Сидоренко І.О.

при секретарі Білоусові Д.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі № 11 Слов'янського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Хрестищенської сільської ради Слов'янського району Донецької області, Слов'янської міської ради, про визнання права власності на земельні ділянки та квартиру в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В:

До Слов'янського міськрайонного суду Донецької області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Хрестищенської сільської ради Слов'янського району Донецької області, Слов'янської міської ради, про визнання права власності на земельні ділянки та квартиру в порядку спадкування. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її мати ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 помер рідний брат ОСОБА_3. Після смерті спадкодавців відкрилася спадщина, до складу якої увійшли двокімнатна квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 43,9 кв.м., житловою площею 27,6 кв.м., належна на праві приватної власності ОСОБА_2 на підставі свідоцтв про право на спадщину від 20.12.1999 року та від 27.12.2001 року, що видані першою Слов'янською державною нотаріальною конторою та приватизовані земельні ділянки розташовані на території Хрестищенської сільської ради Слов'янського району Донецької області з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва кадастровий НОМЕР_3 - 5,25 га. та НОМЕР_2 - 5,210 га. Єдиним спадкоємцем після смерті матері та брата є позивач, яка прийняла спадщину, звернувшись у встановлений законом строк з відповідною заявою до нотаріуса. Після смерті матері ОСОБА_2 спадщину прийняв брат позивача ОСОБА_3, так як на час її смерті фактично проживав разом із спадкодавцем за адресою: АДРЕСА_3, але не оформив своїх спадкових прав та помер. Після смерті ОСОБА_3 спадщину прийняла позивач, але через відсутність правовстановлюючих документів на ім'я спадкодавця отримала постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 12.10.2016 року.

Складність в оформленні спадкових прав полягає в тому, що відсутній оригінал правовстановлюючого документу на ім'я спадкодавця ОСОБА_3

Просить суд визнати за нею право власності на квартиру розташовану за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 43,9 кв.м., житловою площею 27,6 кв.м. та приватизовані земельні ділянки розташовані на території Хрестищенської сільської ради Слов'янського району Донецької області з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_3 площею 5,25 га., кадастровий номер НОМЕР_2 площею 5,210 га.

В судове засідання позивач не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує, просить їх задовольнити в повному обсязі.

Представник позивача, адвокат ОСОБА_4, що діє на підстав ордеру та договору в судове засідання не з'явився, відповідно до наданої заяви просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги ОСОБА_1 підтримує в повному обсязі.

Відповідачі - Хрестищенська сільська рада Слов'янського району та Слов'янська міська рада своїх представників для участі в судовому засіданні не направили, надали суду заяву, в якій просять розглянути справу без участі їх представників.

Дослідивши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4, виданого 25 грудня 2013 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Слов'янському району реєстраційної служби Слов'янського міськрайонного управління юстиції ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1.

Частинами 1, 2 статті 1220 ЦК України передбачено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою; часом відкриття спадщини є день смерті особи. Згідно ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Таким чином, після смерті ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 відкрилася спадщина.

Згідно з Свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5, виданого Хрестищенською сільською радою, ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_3, його батьком є ОСОБА_5.

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_6, виданого Хрестищенською сільською радою, ОСОБА_2 є матір'ю ОСОБА_1, її батьком є ОСОБА_5. В подальшому, 02 липня 1992 року, ОСОБА_1 уклала шлюб з ОСОБА_7 та змінила прізвище на Таран, про що свідчить витяг з державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища. Даний шлюб розірвано 21 січня 1994 року. Після цього, відповідно до Свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_7, виданого Хрестищенською сільською радою, ОСОБА_1 уклала шлюб з ОСОБА_9 та змінила прізвище на ОСОБА_1.

Отже, в судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 та ОСОБА_3 є дітьми спадкодавця ОСОБА_2 та, відповідно, спадкоємцями першої черги за законом після її смерті, що врегульовано нормами ст. 1261 ЦК України.

Згідно з листом Приватного нотаріуса Слов'янського районного нотаріального округу Донецької області Зубкової А.О.№ 601/02-14 від 16.12.2016 року спадкова справа після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не заводилася, що підтверджується Інформаційною довідкою № 45398139 зі спадкового реєстру. Спадкоємцем за законом після смерті ОСОБА_2 є її син ОСОБА_3 відповідно до вимог ст. 1268 ЦК України, оскільки проживав разом із спадкодавцем за адресою: АДРЕСА_3 на час відкриття спадщини і не відмовився від її прийняття.

Факт фактичного проживання ОСОБА_2 та ОСОБА_3 підтверджується також дослідженою в судовому засіданні довідкою Хроестищенської сільської ради № 02-36/606 від 20.07.2016 року.

Враховуючи вищенаведені обставини справи та вимоги ч. 3 ст. 1268 ЦК України, за приписами якої спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї, суд доходить до висновку, що ОСОБА_3 фактично прийняв спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_2

До складу спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_2 увійшло наступне майно:

* земельна ділянка площею 5,2100 га з кадастровим номером НОМЕР_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Хрестищенської сільської ради Слов'янського району Донецької області, що підтверджується Державним Актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_8 та витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;

* земельна ділянка площею 5,2500 га з кадастровим номером НОМЕР_3 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Хрестищенської сільської ради Слов'янського району Донецької області, що підтверджується Державним Актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_9 та витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку;

* квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1. 1/2 частка даної квартири належить спадкодавцю ОСОБА_2 на підставі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 20 грудня 1999 року, виданого державним нотаріусом Першої Слов'янської державної нотаріальної контори Причепа В.Р., інша 1/2 частка - на підставі Свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 27 грудня 2001 року, виданого державним нотаріусом Першої Слов'янської державної нотаріальної контори Причепа В.Р. Право власності на дану квартиру зареєстровано за спадкодавцем, про що свідчить довідка КП Бюро технічної інвентаризації м. Слов'янська.

Однак, фактично прийнявши спадщину, ОСОБА_3 свої спадкові права не оформив, своє право власності на дане нерухоме майно не зареєстрував.

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 помер, що підтверджується Свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_10, виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Слов'янському району Слов'янського міськрайонного управління юстиції.

Як видно з дослідженої в судовому засіданні спадкової справи № 44/2016, заведеної приватним нотаріусом Слов'янського районного нотаріального округу Донецької області Зубковою А.О. до майна ОСОБА_3, позивач ОСОБА_1 у встановлений законом строк звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, зазначивши при цьому, що інших спадкоємців за законом ОСОБА_3 не має.

Як вже було встановлено в судовому засіданні позивач ОСОБА_1 є рідною сестрою спадкодавця ОСОБА_3 та, відповідно, спадкоємцем другої черги за законом, що врегульовано нормами ст. 1262 ЦК України. Інформація у спадковому реєстрі щодо заповітів від імені ОСОБА_3 відсутня, про що свідчить лист приватного нотаріуса Слов'янського міського нотаріального округу Донецької області Зубкової А.О. № 600/02-14 від 16 грудня 2016 року.

Таким чином, суд доходить до висновку, що спадкування після смерті спадкодавця ОСОБА_3 здійснюється за законом.

Відповідно до ст. 1258 ЦК Украйни спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкодавців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.

Як вже було встановлено в судовому засіданні, позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем другої черги за законом після смерті спадкодавця ОСОБА_3, позивач звернулася до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті спадкодавця ОСОБА_3, про що свідчить спадкова справа до майна померлого ОСОБА_3 Окрім позивача, із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса ніхто не звертався, з чого суд робить висновок про те, що спадкоємці першої черги за законом після смерті ОСОБА_3 відсутні. Таким чином, суд доходить до висновку, що позивач ОСОБА_1 є єдиним спадкоємцем за законом після смерті свого брата ОСОБА_3

При вирішенні питання про склад спадщини після смерті ОСОБА_3 суд приймає до уваги ті обставини, що спадкодавець при житті фактично прийняв спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_2, але не оформив своє право власності на наступне майно:

* земельну ділянку площею 5,2100 га з кадастровим номером НОМЕР_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Хрестищенської сільської ради Слов'янського району Донецької області,

* земельну ділянку площею 5,2500 га з кадастровим номером НОМЕР_3 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Хрестищенської сільської ради Слов'янського району Донецької області,

* квартиру, розташовану за адресою: АДРЕСА_1.

Звернувшись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті спадкодавця ОСОБА_3, позивач ОСОБА_1 отримала відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, а саме видачі Свідоцтва про право на спадщину, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на ім'я спадкодавця.

Згідно з п. 4.15 гл. 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженим наказом Міністерства юстиції України 22 лютого 2012 року за № 296/5 (зі змінами та доповненнями), видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 р. Про судову практику у справах про спадкування у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ст.ст. 1216, 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України та п. 3.14 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року № 296/5 із наступними змінами та доповненнями незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини, прийняття і відмова від прийняття спадщини можуть мати місце щодо всього спадкового майна. Спадкоємець не вправі прийняти одну частину спадщини, а від іншої частини відмовитись. Спадкоємець, який прийняв частину спадщини, вважається таким, що прийняв усю спадщину.

Отже, в судовому засіданні з достовірністю встановлено, що земельна ділянка площею 5,2100 га з кадастровим номером НОМЕР_2 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Хрестищенської сільської ради Слов'янського району Донецької області, земельна ділянка площею 5,2500 га з кадастровим номером НОМЕР_3 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Хрестищенської сільської ради Слов'янського району Донецької області та квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1. увійшли до складу спадщини, що залишилася після смерті ОСОБА_3, однак право власності за спадкодавцем не зареєстровано; позивач є спадкоємцем другої черги за законом після смерті спадкодавця ОСОБА_3, інших спадкоємців за законом та за заповітом немає, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 та визнати за нею право власності на вищезазначене нерухоме майно.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 212-215 ЦПК України, ст.ст. 328, 1216, 1218, 1268, 1220, 1258, 1259, 1268 ЦК України, п. 4.15 гл. 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30 травня 2008 р. Про судову практику у справах про спадкування , суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Хрестищенської сільської ради Слов'янського району Донецької області, Слов'янської міської ради, про визнання права власності на земельні ділянки та квартиру в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право власності на квартиру розташовану за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 43,9 кв.м., житловою площею 27,6 кв.м. та приватизовані земельні ділянки розташовані на території Хрестищенської сільської ради Слов'янського району Донецької області з цільовим призначенням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_3 площею 5,25 га, кадастровий номер НОМЕР_2 площею 5,210 га.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку через суд першої інстанції шляхом подачі в 10 - денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Слов'янського

міськрайонного суду І.О.Сидоренко

СудСлов'янський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення26.12.2016
Оприлюднено05.01.2017
Номер документу63866266
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —243/9954/16-ц

Рішення від 26.12.2016

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Рішення від 26.12.2016

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 02.12.2016

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

Ухвала від 02.12.2016

Цивільне

Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Сидоренко І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні