ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"03" січня 2017 р.Справа № 924/1026/16
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Гладюка Ю. В., розглянувши матеріали справи
за позовом заступника керівника Кам'янець - Подільської місцевої прокуратури, м. Кам'янець- Подільський
в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Регіонального відділення Фонду державного майна України по Хмельницькій області, м. Хмельницький
до товариства з обмеженою відповідальністю "Будосам - 2005", м. Кам'янець - Подільський
про стягнення 145 578, 31 грн.
за участю представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1 за дорученням
від відповідача - не з'явився
від прокуратури - ОСОБА_2 прокурор відділу
встановив:
Прокурор, після уточнення позовних вимог, просить суд стягнути з відповідача заборгованість, що утворилася через неналежне виконання умов договору оренди в розмірі 145 578, 31 грн., з яких: 70 519, 52 грн. основний борг, 31 571, 78 грн. пеня, 7051, 95 грн. штраф, 36 435, 06 грн. неустойка.
Обгрунтовуючи позов, прокурор вказує на порушення відповідачем умов договору щодо строків здійснення розрахунків. Нарахування штрафу, пені, неустойки обумовлено наявністю відповідних умов договору про їх застосування.
Представники позивача та прокуратури в судовому засіданні позов підтримали, наполягали на його задоволенні.
Відповідач свого представника в судове засідання не направив, письмового відзиву на позов не подав. Про належність повідомлення відповідача про судовий розгляд справи свідчать наявні в справі поштові повідомлення про отримання ним кореспонденції суду від 21.10.16, 22.11.16, 09.12.16 з підписом представника про отримання.
Отже, суд, враховуючи закінчення строків вирішення спору, в порядку ст. 75 ГПК розглядає справу за наявними матеріалами.
З матеріалів справи вбачається.
1 грудня 2006 року між РВ Фонду держмайна України по Хмельницькій області (орендодавець) та ТОВ „Будосам 2005» (орендар) укладено договір № 680 оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, що належить до державної власності, яким визначено - орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування індивідуально визначене (нерухоме майно) - приміщення опоряджувальної майстерні № 2 загальною площею 515, 0 кв. м., що належить до державної власності, розміщене за адресою: 32300, м. Кам'янець - Подільський, вул. Драгоманова, 9 та перебуває на балансі державного професійно - технічного навчального закладу „Кам'янець - Подільський професійний будівельний ліцей» , що знаходиться за адресою: 32300, м. Кам'янець - Подільський, вул. Драгоманова, 9.
Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою КМУ від 04.10.95р. № 786 із змінами та доповненнями і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку - жовтень 2006 року 2630, 53 грн. (п. 3.1.)
Орендна плата за кожен наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п. 3.2.).
Орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу щомісячно не пізніше 12 числа місяця наступного за звітним місяцем у співвідношенні:
50% до державного бюджету; 50% державному професійно - технічному закладу „Кам'янець - Подільський професійний будівельний ліцей» (п. 3.3.).
Орендна плата перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі підлягає стягненню відповідно до чинного законодавства з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості, за кожен день включаючи день оплати (п. 3.5.).
Орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату та всі податки і збори, передбачені законодавством України (5.2.).
Договір укладено строком на 364 дні, що діє з 1 грудня 2006 року по листопад 2007 року (п. 10.1.).
Договір підписаний обома сторонами та скріплений їх печатками.
Додатком 1 до договору сторони встановили орендну плату за базовий місяць.
Згідно акту прийому - передачі від 1 грудня 2006 року орендодавець передав, а орендар прийняв індивідуально - визначене майно - приміщення опоряджувальної майстерні № 2 загальною площею 515, 0 кв. м., що належить до державної власності, розміщене за адресою: 32300, м. Кам'янець - Подільський, вул. Драгоманова, 9.
Акт підписаний обома сторонами.
Додатковим договором від 30 листопада 2007 року сторони продовжили дію орендного договору до 27 листопада 2008 року.
Додатковим договором від 1 грудня 2008 року сторони доповнили основний договір умовою про стягнення штрафу 10% від суми заборгованості, в разі наявності заборгованості по оренді загалом три місяці. Строк договору продовжено до 26 листопада 2009 року.
Додатковим договором від 27 листопада 2009 року строк договору продовжено до 26 жовтня 2011 року.
Додатковим договором від 25 листопада 2011 року строк договору продовжено до 26 жовтня 2013 року та встановлено орендну плату за перший місяць 9 793, 46 грн.
Додатковим договором від 30 жовтня 2013 року внесено зміни до орендного договору та встановлено:
- Орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно - вбудовано прибудовані приміщення, площею 491, 6 м. кв., розміщене за адресою: 32300, м. Кам'янець - Подільський, вул. Драгоманова, 9 в будівлі опоряджувальної майстерні № 2, що перебуває на балансі Державного навчального закладу „Кам'янець - Подільський професійний будівельний ліцей» ;
- Орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою КМУ від 04.10.95 № 786 і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку вересень 2013 року 9 744, 06 грн.;
- Орендна плата за кожен наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць;
- Орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу щомісячно, не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним місяцем у співвідношенні:
50% до держбюджету, 50% державному навчальному закладу „Кам'янець - Подільський професійний будівельний ліцей» ;
- Орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному п. 3.6. співвідношенні відповідно до чинного законодавства з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожен день прострочення, включаючи день оплати;
- У разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж три місяці, орендар сплачує також штраф у розмірі 10% від суми заборгованості;
- (п. 3.11) у разі припинення (розірвання) договору оренди орендар сплачує орендну плату до дня повернення майна за актом прийому - передачі включно. Закінчення строку дії договору оренди не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції, до держбюджету та балансоутримувачу;
- (п. 10.11) якщо орендар не виконує обов'язку щодо повернення майна, орендодавець має право вимагати від орендаря сплати неустойки у розмірі подвійної орендної плати за користування майном за час прострочення;
- Договір діє до 26 вересня 2016 року.
Додаткові договори підписані обома сторонами та скріплені їх печатками.
Крім того, у справу додано претензію від 6 січня 2016 року адресовано відповідачу з вимогою сплатити борг, і лист від 2 вересня 2016 року, де відмічено, що в зв'язку з закінченням дії договору та неналежним його виконанням з боку відповідача, дію договору продовжено не буде.
Заслухавши пояснення представників учасників процесу, дослідивши додані докази та давши їм оцінку в сукупності, судом враховується таке.
Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Правовідносини, які виникли між сторонами за своїм характером являються господарськими, виходячи зі змісту ст.ст. 173, 174 ГК України, як такі, що виникли з господарського договору, і відповідно до ст. 1 Господарського кодексу України є предметом його регулювання.
У відповідності із ст. 173 Господарського кодексу, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші , надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ч.2 ст. 175 Господарського кодексу України майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Відносини між сторонами за даним позовом виникли з приводу оренди державного майна (як вбачається з договору п. 1.1.).
Відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону України „Про оренду державного та комунального майна» цей закон регулює майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про оренду державного та комунального майна» орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Відповідно до ч.3 ст.18, ч. 1 ст. 19 Закону України „Про оренду державного та комунального майна» , орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі; Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності.
Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач ОСОБА_3 відділення Фонду Держмайна України по Хмельницькій області, на виконання умов договору, передав відповідачу в оренду приміщення опоряджувальної майстерні № 2 площею 515 м. кв., яке знаходиться у м. Кам'янець - Подільський, вул. Драгоманова, 9 і перебуває на балансі державного професійно - технічного навчального закладу „Камянець - Подільський професійний будівельний ліцей» . Дане підтверджується підписаним обома сторонами актом прийому - передачі.
Обов'язок оплати оренди виникає у відповідача не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним у співвідношенні: 50% до держбюджету, 50% балансоутримувачу (п. 3.6. додаткового договору від 30.10.13).
З доданих матеріалів вбачається (розрахунок), що в період з березня 2016 року по жовтень 2016 року орендна плата відповідачем здійснювалась неналежним чином (лише дві оплати за період у розмірі 20 000 грн.) не здійснювалась (докази повної оплати вартості в зазначені у договорі строки у справі відсутні).
Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Відповідно до ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Статтею 525 Цивільного кодексу України обумовлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено законом або договором.
Згідно ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Враховуючи, що строки оплати пропущено (докази оплати на час вирішення справи відсутні), у відповідача виникла заборгованість, розмір якої підтверджується розрахунком та становить (8 814, 94 грн. плата за місяць х на 8 місяців ) 70 519, 52 грн. При цьому, оплата, проведена за даний період віднесена на зарахування за попередній період.
Таким чином, позов, в частині стягнення основного боргу підлягає задоволенню.
Згідно ст. ст. 1, 3 Закону України „Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін; розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Відповідно до ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно ч. 2 ст. 551 ЦК України, якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмір встановлюється договором або актом цивільного законодавства.
Враховуючи вказані законодавчі положення, неустойка (штраф та пеня) є договірними способами забезпечення зобов'язання, а тому наявність у договорі п.п. 3.7, 3.8., що передбачають застосування пені та штрафу (договір від 30.10.13) є підставою для задоволення позову, в частині стягнення останніх. Розмір цих нарахувань підтверджений розрахунком.
Стягуючи штраф та пеню, судом враховується аналогічна позиція Вищого господарського суду України, викладена в п. 4 оглядового листа ВГС України від 29 квітня 2013 року № 01 - 06/767/2013, де вказано, що за порушення у сфері господарювання учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених ГК України, іншими законами та договором (частина друга статті 193, частина перша статті 216 та частина перша статті 218 ГК України).
Одним із видів господарських санкцій згідно з частиною другою статті 217 ГК України є штрафні санкції, до яких віднесено штраф та пеню.
Розмір штрафних санкцій відповідно до частини четвертої статті 231 ГК України встановлюється законом, а в разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в передбаченому договором розмірі. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання, або в певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Такий вид забезпечення виконання зобов'язання як пеня та її розмір встановлено частиною третьою статті 549 ЦК України, частиною шостою статті 231 ГК України, статтями 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" та частиною шостою статті 232 ГК України.
Право встановити в договорі розмір та порядок нарахування штрафу надано сторонам частиною четвертою статті 231 ГК України.
Можливість одночасного стягнення пені та штрафу за порушення окремих видів господарських зобов'язань передбачено частиною другою статті 231 ГК України.
В інших випадках порушення виконання господарських зобов'язань чинне законодавство не встановлює для учасників господарських відносин обмежень можливості передбачати в договорі одночасне стягнення пені та штрафу, що узгоджується із свободою договору, встановленою статтею 627 ЦК України, відповідно до якої сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Таким чином, чинне законодавство допускає можливість одночасного стягнення з учасника господарських відносин, що порушив господарське зобов'язання за договором, штрафу та пені, які не є окремими та самостійними видами юридичної відповідальності (див. постанову Верховного Суду України від 27.04.2012 та постанову Вищого господарського суду України від 12.06.2012 у справі № 06/5026/1052/2011).
Вимоги про стягнення неустойки також підлягають задоволенню виходячи з наступного. Дія договору закінчується 26 вересня 2016 року (п. 10.1 додатку від 30.10.13). Продовження дії договору, за п. 10.4 можливе у разі належного виконання обов'язків орендарем та повідомлення орендаря про зазначений намір. Рішення про продовження дії договору приймає орендодавець.
Враховуючи неналежне виконання договору орендарем, орендодавець звернувся до орендаря листом від 02.09.16, де вказав, що дія договору продовжена не буде. За таких обставин, 27.09.16 орендар зобов'язаний був повернути орендоване майно. Враховуючи що докази повернення майна відсутні, вступає в дію умова договору про те, що якщо орендар не виконує обов'язку щодо повернення майна, орендодавець має право вимагати від орендаря сплати неустойки у розмірі подвійної орендної плати за користування майном за час прострочення (п. 10.11 додаткового договору від 30.10.13).
За ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
Розмір неустойки підтверджений поданим позивачем та перевіреним судом розрахунком.
Таким чином, позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82, 84 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Будосам - 2005» (вул. Лесі Українки, 84, м. Кам'янець - Подільський, код 33584914) на користь регіонального віддлення Фонду державного майна України по Хмельницькій області для зарахування до Державного бюджету України (одержувач - Кам'янець - Подільське УДКСУ, ОКРО: 37971377, р/р 31113093700003, МФО 815013, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Хмельницькій області) 70 519, 52 грн. (сімдесят тисяч п'ятсот дев'ятнадцять грн. 52 коп.) основного боргу, 31 571, 78 грн. (тридцять одна тисяча п'ятсот сімдесят одна грн. 78 коп.) пені, 7051, 95 грн. (сім тисяч п'ятдесят одна грн. 95 коп.) штрафу, 36 435, 06 грн. (тридцять шість тисяч чотириста тридцять п'ять грн. 06 коп.) неустойки.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Будосам - 2005» (вул. Лесі Українки, 84, м. Кам'янець - Подільський, код 33584914) на користь прокуратури Хмельницької області (код 02911102, Держказначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, рах. 35218028002814, код класифікації видатків бюджету 2800) 2 183, 68 грн. (дві тисячі сто вісімдесят три грн. 68 коп. ) судового збору.
Суддя Ю.В. Гладюк
Віддрук. 2 прим. :
1 - до справи, 2- відповідачу (32300, м. Кам'янець - Подільський, вул. Лесі Українки, 84)
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 03.01.2017 |
Оприлюднено | 12.01.2017 |
Номер документу | 63927360 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Гладюк Ю. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні