543/314/16-ц
2/543/205/16
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.12.2016 селище Оржиця
Оржицький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді Гришка О.Я.
при секретарі - Федорині А.А.
з участю представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в селищі Оржиця Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа: приватний нотаріус Оржицького районного нотаріального округу ОСОБА_5, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_2 звернулася 15 квітня 2016 року до Оржицького районного суду Полтавської області з позовом до ОСОБА_3 та ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
У позовній заяві ОСОБА_2 зазначає, що 07 лютого 2007 року помер її син ОСОБА_6, після смерті якого залишилася спадщина у вигляді права на земельну частку, частину якої він прийняв після смерті свого батька ОСОБА_7 у порядку ст. 549 ЦК УРСР, проте за життя своє право на вказане майно юридично не оформив.
Втративши чоловіка та єдиного годувальника сім'ї, якого було вбито 01.01.2002 року, позивач залишилася сама з чотирма малолітніми дітьми, одному з яких не виповнилося і трьох років. Позивач зазначає, що втрата чоловіка та відсутність матеріального забезпечення її сім'ї вплинули і на стан здоров'я дітей. У липні 2006 року від тяжкої недуги помер син ОСОБА_8. Не прийшовши до тями після втрати однієї дитини, через сім місяців позивач втратила другого сина - ОСОБА_6. Позивач стверджує, що величезна психологічна травма після смерті чоловіка та двох синів стала перешкодою у реалізації її права на спадкове майно. Через свій стан вона фактично не могла усвідомлювати правильність та послідовність своїх дій щодо спадкового майна своїх рідних.
Позивач зазначає, що через втрату близьких людей та інші сімейні обставини, вона сама набула тяжкої недуги, з якою бореться і до цього часу, також вона проходить черговий курс лікування та готується до хірургічної операції. Крім того, вказує позивач, вона вважала, що оскільки вона перебувала з чоловіком у зареєстрованому шлюбі, то все його майно стало належати їй як дорослому члену сім'ї, та законному представнику спільних з покійним чоловіком дітей. Збираючи кошти на черговий курс лікування, позивач звернулася до Селецької сільської ради, де отримала усну відповідь, що майно її чоловіка фактично належить їй та їхнім чотирьом дітям, тому слід юридично оформити право на спадщину після смерті чоловіка та після померлих дітей, які прийняли частку спадщини свого батька.
Позивач зазначає, що з метою оформлення права на спадщину на майно померлого сина ОСОБА_6 вона звернулася до нотаріуса із відповідною заявою. Однак, нотаріус відмовив їй у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з тим, що у встановлений законом строк вона не подала заяву про прийняття спадщини та на момент смерті спадкодавця не була зареєстрована за однією адресою з ним.
Позивач вважає, що вона через поважні причини пропустила встановлений законом строк для прийняття спадщини.
Посилаючись на вищевикладені обставини та на те, що нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину через пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини, позивач ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини. Просила визначити їй додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6, який помер 07.02.2007 року в с. Великоселецьке, Оржицького району Полтавської області, строком на три місяці.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала повністю, в своїх поясненнях посилалася на обставини, викладені в позовній заяві, також вказала, що причинами пропуску позивачем строку подачі заяви про прийняття спадщини, крім іншого, є тяжке становище її сім'ї, викликане вбивством чоловіка, який фактично був єдиним годувальником в сім'ї, тяжка хвороба позивача, від якої вона лікується і на даний час, часті переїзди сім'ї, пов'язані з лікуванням позивача та з необхідністю відшукання засобів для існування, величезна психологічна травма позивача, викликана передчасною смертю двох своїх дітей.
Відповідач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, направила до суду заяву, в якій позов визнала повністю та просила розглянути справу без її участі.
Відповідач ОСОБА_4 в судове засідання не з'явився, направив до суду заяву, в якій позов визнав повністю та просив розглянути справу без його участі.
Від третьої особи - приватного нотаріуса Оржицького районного нотаріального округу ОСОБА_5 до суду надійшов лист про розгляд справи у її відсутність.
Згідно ч. 4 ст. 174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності передбачених законом підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази у справі, проаналізувавши їх і давши їм належну оцінку, приходить до висновку, що позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що чоловік позивача ОСОБА_7 помер 01.01.2002 року про що видане відповідне свідоцтво про смерть (а.с. 3).
Згідно інформації, наданої з відділу Держгеокадастру в Оржицькому районі, за ОСОБА_7 рахується земельна частка (пай), розташована на території Селецької сільської ради Оржицького району Полтавської області (а.с. 82-84).
Згідно Інформаційної довідки зі спадкового реєстру, після смерті ОСОБА_7, заведена спадкова справа, інформація про видані свідоцтва про право на спадщину, заповіти, спадкові договори відсутня (а.с. 66-67).
На момент смерті ОСОБА_7 та протягом шести місяців після його смерті разом з ним за адресою: Полтавська область, Оржицький район, село Великоселецьке, вул. Пристань, 29а, були зареєстровані та проживали: дружина - ОСОБА_2, син - ОСОБА_6, син - ОСОБА_4, донька - ОСОБА_3, син - ОСОБА_9 (а.с. 6). Батьком вказаних дітей є покійний ОСОБА_7, а матір'ю - ОСОБА_2 (а.с. 4-5).
Таким чином, спадщину після померлого ОСОБА_7 прийняли його дружина, ОСОБА_2, та діти: ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_3, ОСОБА_9.
06.07.2006 року у віці шести років помер син позивача - ОСОБА_9 (а.с. 2).
07.02.2007 року у віці двадцяти років помер інший син позивача - ОСОБА_6, останнім постійним місцем проживання якого було с. Великоселецьке Оржицького району Полтавської області, про що виконавчим комітетом Селецької сільської ради Оржицького району Полтавської області видане відповідне свідоцтво про смерть (а.с. 2). На час своєї смерті ОСОБА_6 був зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1. За однією адресою з ОСОБА_6, на день його смерті, ніхто не був зареєстрований та не проживав (а.с. 6).
Згідно Інформаційної довідки зі спадкового реєстру після смерті ОСОБА_6, спадкова справа не заведена та відсутня інформація про заповіти та спадкові договори (а.с. 68-69).
Приватний нотаріус Оржицького районного нотаріального округу ОСОБА_5 відмовила позивачу ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки вона не подала до нотаріальної контори в установлений законом строк заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6 та на час відкриття спадщини не проживала із спадкодавцем (а.с. 7).
Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Частиною 3 ст. 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 2 ст. 1283 ЦК України, нотаріус за місцем відкриття спадщини, а в населених пунктах, де немає нотаріуса, - відповідні органи місцевого самоврядування з власної ініціативи або за заявою спадкоємців вживають заходів щодо охорони спадкового майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 60 ЦК України, нотаріус або в сільських населених пунктах - посадова особа органу місцевого самоврядування, уповноважена на вчинення нотаріальних дій, за місцем відкриття спадщини за заявою спадкоємців або за повідомленням підприємств, установ, організацій, громадян, або на підставі рішення суду про оголошення фізичної особи померлою чи за своєю власною ініціативою вживає заходів до охорони спадкового майна, коли це потрібно в інтересах спадкоємців, відказоодержувачів, кредиторів або держави.
Зі змісту п.п. 47, 52 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій посадовими особами виконавчих комітетів сільських, селищних, міських Рад народних депутатів України, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 25 серпня 1994 р. N 22/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 1994 року N 256/466 (яка була чинною на момент відкриття спадщини після смерті ОСОБА_6В.), вбачається, що в населених пунктах, де немає державної нотаріальної контори, посадова особа виконавчого комітету, яка вчиняє нотаріальні дії, за місцем відкриття спадщини вживає заходів до охорони спадкового майна, коли це потрібно в інтересах спадкоємців, відказоодержувачів, кредиторів або держави.Посадова особа виконавчого комітету може також зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення або повідомлення про це у пресі.
У пункті 2 розділу ІІІ чинного Порядку вчинення нотаріальних дій посадовими особами органів місцевого самоврядування, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 11.11.2011 № 3306/5, зазначено, що у населених пунктах, де немає нотаріуса, посадова особа органу місцевого самоврядування, яка вчиняє нотаріальні дії, вживає заходів щодо охорони спадкового майна, коли це потрібно в інтересах спадкоємців, відказоодержувачів, кредиторів або держави. Ці заходи вживаються ними безпосередньо або на підставі доручення нотаріуса за місцезнаходженням майна. Вживаючи заходи охорони спадкового майна, посадова особа органу місцевого самоврядування зобов'язана повідомити про це тих спадкоємців, місце проживання або роботи яких їй відоме.
Суду не були надані відомості, що посадовими особами органі місцевого самоврядування вживалися заходи щодо охорони спадкового майна, що залишилося після смерті ОСОБА_6, та що сторони у справі повідомлялися про наявність спадкового майна та про можливість успадкувати це майно.
Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 року передбачено, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Суд приймає до уваги пояснення представника позивача про те, що що причинами пропуску позивачем строку подачі заяви про прийняття спадщини, крім іншого, є тяжке становище її сім'ї, викликане вбивством чоловіка, який фактично був єдиним годувальником в сім'ї, тяжка хвороба позивача, від якої вона лікується і на даний час, часті переїзди сім'ї, пов'язані з лікуванням позивача та з необхідністю відшукання засобів для існування, величезна психологічна травма позивача, викликана передчасною смертю двох своїх дітей. Ці пояснення представника позивача узгоджуються з іншими матеріалами справи, не заперечуються і не спростовуються іншими учасниками розгляду справи.
Суд оцінивши наявні у справі докази, з урахуванням обставин справи, приходить до висновку, що ОСОБА_2 з поважних причин пропустила встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6
При таких обставинах справи, у суду є передбачені законом підстави для визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 1216, 1261, 1270, 1272 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 60, 174, 212-215 ЦПК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 року, суд, -
в и р і ш и в:
1.Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, третя особа: приватний нотаріус Оржицького районного нотаріального округу ОСОБА_5, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задовольнити.
2.Визначити ОСОБА_2 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6, який помер 07 лютого 2007 року в с. Великоселецьке Оржицького району Полтавської області, три місяці з дня набрання законної сили цим рішенням суду.
Апеляційна скарга до апеляційного суду Полтавської області подається протягом десяти днів після проголошення рішення. Особи, які брали участь в справі, але не були присутні у судовому засіданні під час розгляду справи, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повне рішення виготовлене 16.12.2016 року.
Суддя
Суд | Оржицький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 07.12.2016 |
Оприлюднено | 16.01.2017 |
Номер документу | 63989495 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Оржицький районний суд Полтавської області
Гришко О. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні