Провадження №2/485/41/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 січня 2017 року м.Снігурівка
Снігурівський районний суд Миколаївської області
у складі головуючого судді Кішковської З.А.,
секретар судового засідання Забаровська С.А.,
за участю позивачки ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду №4 цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Червонозірської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,
встановив:
28 грудня 2016 року ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 звернулася до суду з позовними вимогами, якими просила визнати за ОСОБА_2 право власності в порядку спадкування після смерті 05 березня 2007 року матері ОСОБА_3 на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Червонозірської сільської ради Снігурівського району площею 5,9700га. У посвідченні спадкових прав нотаріусом відмовлено через відсутність оригіналу правовстановлюючого документа, у копії державного акту, наданій відділом держгеокадастру, прізвище власника земельної ділянки вказано - "Пилипенко", а також має місце виправлення дати його видачі без зазначення даних посадової особи, яка внесла виправлення.
У судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала.
Сільський голова Червонозірської сільської ради Снігурівського району, у порядку ст.158 ЦПК України, подав письмове клопотання про розгляд справи за відсутності представника органу місцевого самоврядування.
Вислухавши пояснення позивачки, дослідивши письмові докази у справі, суд встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини.
05 березня 2007 року в с.Світла Дача Снігурівського району Миколаївської області померла ОСОБА_3, про що 07 березня 2007 року в Книзі реєстрації смертей виконавчого комітету Червонозірської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області проведено актовий запис №3 і видано свідоцтво про смерть серія І-ФП №245735 (а.с.7).
Після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 5,9700 гектарів в межах території Червонозірської сільської ради Снігурівського району, яка належала спадкодавиці на підставі Державного акту на право приватної власності на землю для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, серія ІІ-МК №002598, виданого Червонозірською сільською радою Снігурівського району Миколаївської області на підставі рішення 20 сесії 23 скликання Червонозірської сільської ради Снігурівського району Миколаївської №10 від 22 листопада 2001 року, з реєстрацією в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №27 (а.с.11).
Згідно з Витягом з державного земельного кадастру про земельну ділянку державна реєстрація земельної ділянки проведена 21 грудня 2016 року за кадастровим номером 4825785200:24:000:0001, місце розташування: Миколаївська область, Снігурівський район, Червонозірська сільська рада (а.с.9-11).
Вартість земельної ділянки, за звітом про експертну грошову оцінку земельної ділянки, станом на 22 грудня 2016 року складає 118206грн. (а.с.46).
Як вбачається з матеріалів спадкової справи №435/2008, заведеної у Снігурівській державній нотаріальній конторі 01 серпня 2008 року за посвідченням спадкових прав звернувся ОСОБА_2 Ступінь родинних стосунків між ОСОБА_2 та померлою ОСОБА_3 як між сином та матір"ю підтверджується паспортними даними та записами свідоцтва про народження ОСОБА_2 Спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавицею на час відкриття спадщини та вважається таким, що прийняв спадщину, що вбачається з інформації виконкому Червонозірської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області за довідкою №262 від 31.07.2008 року (а.с.27-40).
Відповідно до положень ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом - ст.1217 ЦК України.
В силу ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Статтею 1220 ЦК України визначено, що спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Місцем відкриття спадщини, за нормою ст.1221 ЦК України, є останнє місце проживання спадкодавця.
Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини - ст.1222 ЦК України.
Згідно ст.1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням її цільового призначення - ст.1225 ЦК України.
По положенню ст.ст.1258, 1265 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Статтею 1268 ЦК України визначено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Таким чином, представленими доказами позивачка довела, що ОСОБА_2 як спадкоємець після смерті ОСОБА_3 прийняв спадщину, до складу якої входить земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5.9700га.
Постановою від 17 грудня 2016 року нотаріус Снігурівської державної нотаріальної контори відмовила у вчиненні нотаріальної дії, а саме посвідчення спадкових прав на земельну ділянку, вказавши на неможливість встановлення дати видачі державного акта на право приватної власності на землю, в зв"язку з непредставленням оригіналу правовстановлюючого документа, відмінністю прізвища спадкодавиці - "Пелипенко" і власниці земельної ділянки, яке зазначено в Державному акті - "Пилипенко", не посвідченням даних посадової особи, якою внесено виправлення в дату видачі правовстановлюбючого документа.
За п.п.4.18 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012 року №296/5, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 лютого 2012 року за №282/20595, за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.
За нормою ст.49 Закону України "Про нотаріат" від 02.09.1993 №3425-XII нотаріус обґрунтовано відмовив у вчиненні нотаріальної дії, оскільки спадкоємцем не було подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.
В силу п.23 ППВСУ від 30 травня 2008 року №7 "Про судову практику у справах про спадкування" за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Статтею 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути у тому числі, визнання права.
На підтвердження належності спадкодавиці спадкового майна у вигляді земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, слугує державний акт на право колективної власності на землю, виданий КСП "Світла Дача" Червонозірською сільської радою Снігурівського району Миколаївської області про передачу у колективну власність 1246.1га землі для ведення сільськогосподарського виробництва зі списком громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства, до якого під номером 123 включено лише одну особу з даними "Пилипенко Любов Іванівна". Такі самі дані особи зазначено у списку громадян додатку до рішення 20 сесії 23 скликання Червонозірської сільської ради Снігурівського району Миколаївської №10 від 22 листопада 2001 року "Про затвердження Проекту організації земельних ділянок (паїв), про передачу в приватну власність громадян земельних ділянок (паїв), встановлення їх меж у натурі (на місцевості) та складання державних актів на право приватної власності на землю". Згідно давідки Червонозірської сільської ради Снігурівського району Миколаївської за №944 від 26.12.2016 року в с.Світла Дача проживала громадянка ОСОБА_3, особа з даними "Пилипенко Любов Іванівна" на території села не проживала.
Позивачка довела наявність спадкового майна та його належність померлій ОСОБА_3, пістави до його успадкування ОСОБА_2, неможливість реалізації спадкових прав у позасудовий спосіб. Суд визнає позовні вимоги обґрунтованими та ухвалює про їх задоволення.
Керуючись ст.ст.10,11,60,208,209,212,213,214,215,218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Червонозірської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3, померлої 05 березня 2007 року, право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва в межах Червонозірської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області, площею 5,9700 гектарів, вартістю 118206грн., кадастровий номер 4825785200:24:000:0001, належну спадкодавиці на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку, серія ІI-МК №002598, виданого Червонозірською сільською радою Снігурівського району Миколаївської області на підставі рішення 20 сесії 23 скликання Червонозірської сільської ради Снігурівського району Миколаївської області №10 від 22 листопада 2001 року, номер у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю - 27.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано сторонами на ім'я апеляційного суду Миколаївської області через Снігурівський районний суд Миколаївської області протягом десяти днів після отримання його копії.
Суддя
Суд | Снігурівський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 11.01.2017 |
Оприлюднено | 18.01.2017 |
Номер документу | 64037968 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Снігурівський районний суд Миколаївської області
Кішковська З. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні