Справа №: 343/2047/16-а
Провадження №: 2-а/0343/17/17
ПОСТАНОВА
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 січня 2017 року м. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючої суддi - Монташевич С. М.,
секретаря - Шикор Г. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Долинського районного суду Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснення перерахунку пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивачка звернулася до суду з позовом, вимоги якого неодноразово уточняла та просила визнати неправомірними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області під час здійснення перерахунку їй пенсії на виконання рішення Долинського районного суду від 12 січня 2016 року у справі № 343/2601/15-а щодо перевизначення базового місяця для проведення індексації пенсії, непроведення коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", відмови у перерахунку їй пенсії відповідно до статті 37-1 Закону України Про державну службу в редакції, що діяла на дату призначення пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям з 01 грудня 2015 року та зобов'язати відповідача відновити з 10.06.2015 р. нарахування індексації пенсії без перевизначення базового місяця для проведення індексації, визначеного при призначенні пенсії, за наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078, виплатити заборгованість по нарахуванню та виплаті індексації, яка виникла з 10 червня 2015 року внаслідок обмежень під час здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення Долинського районного суду від 12 січня 2016 року № 343/2601/15-а, провести їй з 01 грудня 2015 року згідно ст. 37-1 Закону України Про державну службу (в редакції на момент призначення пенсії) перерахунок та виплату пенсії, призначеної відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу", у зв'язку з збільшенням заробітної плати працюючим державним службовцям, починаючи з 01 грудня 2015 року, з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме, включивши до заробітної плати посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років станом на 01.12.2015 р. згідно довідки № 54 від 12.08.2016 р., та середньомісячні розміри премії, надбавки за високі досягнення у праці, індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, суми виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) згідно довідки № 65 від 25.12.2015 р., провести коригування виплат згідно п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються у заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за період з 01.11.2007 р. по 31.01.2008 р. за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг - 2,22, за період з 01.02.2008 р. по 31.10.2009 р. за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг - 1,56 з проведенням індексації згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Свої вимоги мотивує тим, що вона працювала на посаді державного службовця в управлінні ПФУ у Долинському районі. З 07.11.2009 р. (дата уточнена у письмових поясненнях позивачки) відповідачем їй була призначена пенсія державного службовця згідно ст. 37 Закону України "Про державну службу" у розмірі 90% заробітної плати при стажі державної служби 24 р. 9 міс. 21 дн. Однак при призначенні їй пенсії, відповідачем не було враховані всі види оплати праці. З цього приводу Долинським районним судом 12.01.2016 р. винесено рішення, яким, з урахуванням ухвали про виправлення описки від 15.02.2016 р., зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату призначеної їй пенсії за віком як державному службовцю починаючи з 10.06.2015 р. з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок), в тому числі посадового окладу в сумі 1354,00 грн., надбавки за ранг в сумі 70,00 грн., надбавки за вислугу років (40%) в сумі 569,60 грн., середньомісячної премії в сумі 1353,64 грн. , середньомісячної суми надбавки за високі досягнення у праці в сумі 899,44 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 7905,21 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 2708,00 грн., індексації заробітної плати в сумі 1871,97 грн., сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) та компенсація за їх невикористання в сумі 6706,13 грн. з проведенням індексації згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". З 01.04.2016 р. дане управління було реорганізоване, його правонаступником стало Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області.
З приводу виконання даного рішення суду та проведення коригування виплат вона зверталась до відповідача з заявами від 27.07.2016 р., 12.08.2016 р., 18.08.2016 р. та 08.09.2016 р. Останній у своїх відповідях повідомив, що рішення суду виконане, проведений перерахунок, внаслідок якого відбулося перевизначення базового місяця з дати перерахунку пенсії, визначеної у рішенні суду, та зазначив непрокориговані суми виплат, які включені в розрахунок заробітної плати, яка врахована при визначенні розміру пенсії. В результаті таких дій відповідача виплати, які враховуються при призначенні пенсії, не прокориговані, а індексація з червня 2015 року не виплачується взагалі, внаслідок чого розмір пенсійної виплати зменшений, що є незаконним.
Неправомірними є також дії управління щодо відмови у здійсненні перерахунку їй пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.12.2015 р. Вона має право на такий перерахунок відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" та п.п. 2, 4, 5 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції на момент перерахунку їй пенсії з врахуваннм всіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески з проведенням коригування відповідно до Порядку коригування розміру виплат, що включаються у заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" з розрахунку 90% від суми заробітної плати. Виплати для перерахунку коригуються за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг за період з 01.11.2007 р. по 31.01.2008 р. - 2,22, а виплати за період з 01.02.2008 р. по 31.10.2009 р. - за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 1,56.
Таким чином, при здійсненні їй перерахунку пенсії з 01.12.2015 р. відповідач повинен був врахувати наступні скориговані суми середньомісячних виплат: середньомісячний розмір премії в сумі 2112,12 грн., середньомісячний розмір надбавки за високі досягнення у праці в сумі 1409,67 грн., середньомісячний розмір індексації заробітної плати в сумі 126,28 грн., середньомісячний розмір матеріальної допомоги на оздоровлення 513,84 грн., середньомісячний розмір матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань 176,02 грн., середньомісячний розмір сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток, компенсація) 435,90 грн.
В судовому засіданні позивачка уточнені позовні вимоги підтримала, зіславшись на вищевикладене, просила їх задовольнити, при цьому сплачений судовий збір на її користь не стягувати. Додатково пояснила, що відповідач на виконання рішення суду провів перерахунок її пенсії, однак він був проведений з порушенням вимог законодавства, оскільки при перерахунку був перевизначений базовий місяць, внаслідок чого їй з червня 2015 року не виплачується індексація пенсії. Крім того, здійснюючи перерахунок пенсії відповідач не провів коригування виплат, що включаються у заробіток для обчислення пенсії, як це вимагає п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються у заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу". Провести коригування просить за періоди з 01.11.2007 р. по 31.01.2008 р., з 01.02.2008 р. по 31.10.2009 р., тобто за період, який брався для нарахування пенсії, відповідно за коефіцієнтами підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 2,22 та 1,56. При цьому, визначаючи коефіцієнт підвищення посадового окладу та надбавки до нього, слід брати до уваги підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.12.2015 р. При вирішенні позовних вимог просить керуватися нормативними актами в редакції, що діяли на час призначення їй пенсії, оскільки необхідно застосовувати норми права щодо незворотності нормативно-правового акта в часі, щоб не обмежити її права і свободи, гарантовані Конституцією України та Законом України "Про державну службу" № 3723-XII.
Представники відповідача Комарницький Е.Г. та Мазур М.М. в судовому засіданні позов не визнали, просили відмовити в його задоволенні, зіславшись на письмові заперечення. Додатково пояснили, що на виконання рішення суду від 12.01.2016 р. позивачці був здійснений перерахунок пенсії, під час якого змінений базовий місяць індексації, тому пенсійна виплата на даний час не індексується. Враховуючи приписи ст. 90 Закону України "Про державну службу" та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на даний час відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців. Тобто, чинним законодавством не визначено суб'єктивного права та не передбачено підстав, порядку реалізації обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу".
Суд, дослідивши докази по справі, вважає, що уточнені позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Зі змісту ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України випливає, що кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.
Відповідно до вимог ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до вимог ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У судовому засіданні встановлено, що позивачка ОСОБА_2 з 07.11.2009 р. (дата уточнена у письмових поясненнях позивачки (а.с. 55)) перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області, правонаступником якого є Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області (а.с. 13), та отримує пенсію, призначену відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу , що підтверджується копією протоколу 30281 від 23.11.2009 р. (а.с. 66).
Однак, як вказала позивачка, відповідачем при призначенні пенсії не було враховано всі суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, тому з цього приводу вона звернулася з відповідним позовом у Долинський районний суд.
Постановою Долинського районного суду від 12 січня 2016 року (з урахуванням ухвали Долинського районного суду про виправлення описки від 15 лютого 2016 року (а.с. 59)) визнано неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області щодо не включення ОСОБА_2 до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок), в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 7905,21 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 2708,00 грн., індексації заробітної плати в сумі 1871,97 грн., сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) та компенсація за їх невикористання в сумі 6706,13 грн. при обчисленні та призначенні їй, ОСОБА_2, пенсії за віком як державному службовцю та зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області здійснити перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії за віком як державному службовцю починаючи з 10.06.2015 р. з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок), в тому числі посадового окладу в сумі 1354,00 грн., надбавки за ранг в сумі 70,00 грн., надбавки за вислугу років (40%) в сумі 569,60 грн., середньомісячної премії в сумі 1353,64 грн. , середньомісячної суми надбавки за високі досягнення у праці в сумі 899,44 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 7905,21 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 2708,00 грн., індексації заробітної плати в сумі 1871,97 грн., сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) та компенсація за їх невикористання в сумі 6706,13 грн., з проведенням індексації згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" (а.с. 56-58). Дана постанова набрала законної сили 11 квітня 2016 року, що підтверджується ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2016 року (а.с. 69).
У відповідності до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно положень ст. 129-1 Коституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
На виконання зазначеного рішення відповідач здійснив перерахунок пенсії позивачки, про що свідчить розпорядження 149510 від 10 травня 2016 року (а.с. 67), однак, як вказала остання, неправомірно змінив базовий місяць з дати перерахунку пенсії, не провів коригування виплат, які вказані у вищеописаній постанові суду, та не проводить індексацію пенсійних виплат.
З приводу приведення розміру пенсії у відповідність до вимог законодавства при виконанні постанови Долинського районного суду від 12 січня 2016 року та проведення коригування виплат позивачка зверталася до відповідача з заявами від 27.07.2016 р., 12.08.2016 р. та 08.09.2016 р., в яких просила надати інформацію щодо виконання рішення суду, сум нарахованих виплат за даним рішенням, в тому числі індексації, розрахунку нарахованої та виплаченої заборгованості з зазначенням суми та виду платежу, нарахованої та виплаченої індексації за період з травня 2015 року в розрізі місяців, а також вимагала відновити з 01.06.2015 р. без перевизначення базового місяця індексацію пенсії за наростаючим підсумком та виплатити заборгованість по нарахуванню та виплаті індексації, правильно визначити середньомісячний розмір виплат з проведенням коригування (а.с. 14-15, 16, 18-20, 19-20, 21-22).
Згідно копій відповідей Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області № 20/К-пуб від 04.08.2016 р., № 27/к-пуб від 18.08.2016 р., № 54/К-пуб від 07 грудня 2012 р. ОСОБА_2 проведено перерахунок та виплату призначеної пенсії за віком як державному службовцю, починаючи з 10.06.2015 р., з розрахунку 90 % від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок), в тому числі, посадового окладу в сумі 1354,00 грн, надбавки за ранг в сумі 70,00 грн., надбавки за вислугу років 40% в сумі 569,60 грн., середньомісячної премії в сумі 1353,64 грн, середньомісячної суми надбавки за високі досягнення у праці в сумі 899,44 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в сумі 7905,21 грн., матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань в сумі 2708,00 грн., індексації заробітної плати в сумі 1871,97 грн, сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) та компенсація їх невикоритсання в сумі 6706,13 грн. з проведенням індексації згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". З травня 2015 року пенсія не індексується. Станом на грудень 2016 року базовим місяцем є травень 2016 року, тому пенсійна виплата не індексується (а.с. 23-25, 26, 27, 78-79).
З вищевказаного випливає, що при здійсненні ОСОБА_2 перерахунку пенсії на виконання постанови Долинського районного суду від 12 січня 2016 року відповідачем було змінено базовий місяць для проведення індексації пенсії, який був визначений при призначенні позивачці пенсії, та непрокориговані суми виплат, які входять до складу заробітної плати, що не відповідає вимогам законодавства, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України „Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Згідно статті 4 даного Закону індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до ст. 6 Закону України „Про індексацію грошових доходів населення" у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
З метою реалізації вказаного Закону Кабінетом Міністрів України постановою від 17.03.2003 №1078 затверджений Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення.
Згідно пункту 1-1 даного Порядку підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено (п. 10-1 вказаного Порядку).
Пунктом 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку).
Пунктом 4 даного Порядку визначено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Відповідно до пункту 5 вказаного Порядку у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.
Виходячи зі змісту наведеної норми для проведення подальшої індексації з наступного за базовим місяцем здійснюється нове обчислення індексу споживчих цін наростаючим підсумком до перевищення порогу індексації. При цьому сума підвищення доходу має перевищувати суму індексації, що має нараховуватись у місяці зростання доходу.
Тобто, пунктом 5 зазначеного Порядку регулюються правовідносини у разі підвищення мінімальної заробітної плати, пенсії.
Разом з тим, збільшення пенсії у позивачки пов'язане з невірним її нарахуванням при призначенні пенсії, тому посилання відповідача на правомірність зміни базового місяця у зв'язку із перерахунком пенсії на підставі судового рішення є необґрунтованим, оскільки такий перерахунок здійснювався не в розумінні перерахунку пенсії у зв'язку з вимогами законодавства про черговий такий перерахунок, а судом при розгляді справи № 343/2601/15-а було встановлено, що відповідачем при призначенні позивачці пенсії не всі складові заробітної плати були включені для її розрахунку, тому суд у своїй постанові від 12 січня 2016 року зобов'язав здійснити перерахунок з урахуванням інших складових заробітної плати.
Таким чином, збільшення розміру пенсії ОСОБА_2 при його перерахунку на виконання відповідачем судового рішення про перерахунок неправильно призначеного розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії у розумінні п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", а є відновленням порушеного права позивачки на отримання належної виплати в розмірі, встановленому законодавством, не є таким, що збільшився внаслідок дії загальних чинників, тому не може бути підставою для здійснення нової індексації із застосуванням нового рівня споживчих цін та відповідно для встановлення нового базового місяця. Дії відповідача під час перерахунку пенсії позивачці за рішенням суду з підстав неправильного нарахуванням, внаслідок якого був змінений базовий місяць для нарахування, є неправомірними, оскільки суперечать нормам діючого законодавства, порушують конституційні права позивачки на збільшений розмір пенсії, передбачені ст.ст. 62, 64 Конституції України, Порядком проведення індексації грошових доходів населення. Виходячи з наведеного, місяць перерахунку пенсії позивачки згідно судового рішення не може бути підставою для зміни базового місяця для проведення індексації пенсії.
Щодо вимоги позивачки здійснити перерахунок пенсії з проведенням коригування виплат, що включаються у заробіток для обчислення пенсії, суд враховує наступне.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії (який діяв станом на час перерахунку позивачці пенсії на виконання постанови суду від 12.01.2016 р.) передбачено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Пунктом 2 даної Постанови визначено, що порядок коригування виплат, зазначених у пункті 1 цієї постанови, при призначенні пенсії встановлюється Міністерством праці та соціальної політики разом з Міністерством фінансів.
Пунктом 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються у заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу , затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України 11.08.2003 р. № 226/509, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 01.09.2003 р. № 758/8079, яким передбачено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), які нараховані виходячи з посадового окладу та рангу до прийняття постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", коригується за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг, що визначається окремо для кожного працівника шляхом ділення суми посадового окладу і надбавки за ранг, встановлених йому постановою Кабінету Міністрів України про підвищення заробітної плати, на суму посадового окладу і надбавки до нього за ранг, які працівник мав до підвищення заробітної плати. Інші виплати, які розраховуються виходячи з посадового окладу, коригуються на коефіцієнт підвищення, який визначається у вищезазначеному порядку шляхом ділення посадових окладів. Розміри посадових окладів і надбавок за ранги за станом на останній день до підвищення заробітної плати визначаються за довідками установ чи організацій. Якщо з моменту підвищення заробітної плати працівника було переведено на іншу посаду, то коефіцієнт підвищення визначається з урахуванням посадового окладу та надбавки до нього за ранг відповідно до постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям за займаною посадою за станом на останній день перед підвищенням заробітної плати.
Згідно копій довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" № 65 від 25 грудня 2015 року та довідки № 66 від 25 грудня 2015 року нараховані виплати ОСОБА_2 за період з 01.11.2007 р. по 31.10.2009 р. становили: оклад - 31236,00 грн., ранг - 1680,00 грн., вислуга - 10062,51 грн., надбавки - 20940,46 грн., премії систематичного характеру - 23409,22 грн., разові премії - 8136,55 грн., відпустка - 580,55 грн., компенсація відпустки - 6125,58 грн., матеріальна допомога на оздоровлення - 7905,21 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових витань - 2708,00 грн., індексація заробітної плати - 1871,97 грн., внески на пенсійне страхування - 5331,36 грн. Як зазначено у згаданій копії довідки № 65, для проведення коригування вищезазначених виплат розміри посадового окладу та надбавки за ранг, визначені на дати підвищень заробітної плати працюючим державним службовцям, становили: з 01.05.2007 р. посадовий оклад 934,00 грн., ранг 70,00 грн., з 01.02.2008 р. посадовий оклад 1254,00 грн, ранг 70,00 грн. (а.с. 33-35, 36-37).
Позивачкою до матеріалів справи долучені розрахунки середньомісячного розміру виплат з коригуванням, згідно яких коефіцієнт підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг з 01.11.2007 р. по 31.01.2008 р. - 2,22 ((2154+70):(943+70)), а коефіцієнт підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг за період з 01.02.2008 р. по 31.10.2009 р. - 1,56 ((2154,70+70):(1354,70+70)) (як вказала в судовому засіданні позивачка, вказані періоди були взяті для нарахування їй пенсії)(а.с. 39). Однак суд звертає увагу на те, що функція з проведення відповідних розрахунків при перерахунку пенсії є виключною компетенцією органів Пенсійного фонду України, які повинні при виконанні своїх обов'язків неухильно дотримуватися вимог законодавства, зокрема, і щодо корегування розміру виплат, що включаються у заробіток для обчислення пенсії, та визначення коефіцієнту підвищення при перерахунку пенсії. При цьому суд зазначає, що заперечень проти поданих позивачкою розрахунків, як і власних розрахунків від відповідача під час розгляду справи не поступало.
Оскільки відповідача постановою суду від 12 січня 2016 року було зобов'язано провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 за віком як державному службовцю з врахуванням усіх сум виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок), починаючи з 10.06.2015 р., однак при перерахунку пенсії на виконання рішення суду не були прокориговані суми виплат, що включаються у заробіток для обчислення пенсії, хоча дані про підвишення заробітної плати у них були наявні, як і представлена вищеописана довідка № 65 від 25.12.2015р., що суперечить 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються у заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу , тому суд вважає, що Долинське об"єднане УПФ України Івано-Франківської області повинно здійснити перерахунок пенсії позивачки з проведенням коригування виплат з дати, зазначеної у постанові Долинського районного суду від 12.01.2016 р., тобто з 10.06.2015 р. Про вказані порушення під час виконання рішення суду ОСОБА_2 дізналася у серпні 2016 року, а в листопаді 2016 року звернулася до суду з даним позовом, тобто в межах встановлених строків позовної давності.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про наявність достатніх підстав для визнання неправомірними дій Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 на виконання постанови Долинського районного суду від 12 січня 2016 року у справі № 343/2601/15-а щодо перевизначення базового місяця для проведення індексації пенсії та непроведення коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" та зобов'язання відповідача провести з 10 червня 2015 року перерахунок розміру пенсії ОСОБА_2, з розрахунку 90 % від суми заробітної плати, включивши до заробітної плати для обчислення пенсії усі види виплат, зазначені у постанові Долинського районного суду від 12 січня 2016 року у справі № 343/2601/15-а, а саме: посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років та середньомісячні розміри премії, надбавки за високі досягнення у праці, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) та компенсації за їх невикористання, з проведенням коригування даних виплат згідно п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються у заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу , за коефіцієнтами підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг за періоди з 01.11.2007 р. по 31.01.2008 р., з 01.02.2008 р. по 31.10.2009 р., тобто з врахуванням підвищень заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.05.2007 р. та з 01.02.2008 р., відновивши нарахування індексації пенсії без зміни базового місяця для проведення індексації пенсії, визначеного при призначенні пенсії, за наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 та провести відповідні виплати з врахуванням виплачених сум.
Враховуючи те, що проведення відповідних розрахунків виплат входить до компетенції Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, позовні вимоги в цій частині підлягають до часткового задоволення.
Щодо вимоги позивачки про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 р. заробітної плати працюючим державним службовцям, суд враховує наступне.
18 серпня 2016 року ОСОБА_2 звернулася до начальника Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області з заявою, в якій просила здійснити їй перерахунок пенсії як непрацюючому державному службовцю у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям з проведенням коригування усіх виплат (а.с. 17).
До заяви була долучена довідка про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію № 54 від 12 серпня 2016 року, згідно якої з 01 грудня 2015 року посадовий оклад для перерахунку пенсії ОСОБА_2 становить - 2154,00 грн., надбавка за ранг - 70,00 грн., надбавка за вислугу років - 889,60 грн. (а.с. 32).
Відповіддю № 3292/03-01 від 31 серпня 2016 року відповідач повідомив ОСОБА_2 про те, що постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії (зі змінами 09.12.2015 р.) не передбачає проведення перерахунків пенсій у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям (а.с. 28).
На час призначення позивачці пенсії за віком як державному службовцю діяли норми Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 р., приписами ст. 37-1 (в редакції на момент призначення позивачці пенсії) якої цього Закону було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії від 31.05.2000 р. (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачці) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. № 432-IV Про внесення змін до Закону України Про державну службу заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України Про державну службу , визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених КМ України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання заслужений , за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених КМ України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим і другим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.
На час звернення 18.08.2016 р. позивачки до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії норми наведених нормативно-правових актів зазнали змін.
Зокрема, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213-VIII від 02.03.2015 р. Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України Про державну службу , Про прокуратуру , Про судоустрій і статус суддів та ін.
З 01.05.2016 р. набув чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року
Згідно п. 2 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону визнано таким, що втратив чинність, Закон України Про державну службу , крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до ст. 90 Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року, яка набрала чинність з 01.05.2016 р., пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, з 01.05.2016 р. Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців. Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р. не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже, враховуючи приписи ст. 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 р. та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р., з 01.05.2016 р. відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Згідно постанови Кабінету Міністрів України № 1013 Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів від 09.12.2015 р. виключено п. 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії від 31.05.2000 р. Вказаною постановою Кабінету Міністрів України № 1013, на яку посилається позивачка як на підтвердження свого права на перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати з 01.12.2015 р., регламентовано лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачено ані можливості, ані механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку з зміною розміру заробітної плати.
Оскільки з 01.06.2015 р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України Про державну службу , тому на момент підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям (тобто, станом на 01.12.2015р.) у позивачки не виникло право на перерахунок призначеної їй пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.12.2015 р., тому в цій частині позову слід відмовити.
Оцінюючи в сукупності обставини справи та враховуючи вищеописані положення законодавства, суд приходить до переконання, що адміністративний позов ОСОБА_2 до Долинського об'єднаного управління ПФУ Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснення перерахунку пенсії слід задовольнити частково.
На підставі викладеного, ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії, ст.ст. 8, 19, 22, 46, 58, 64, 129-1 Конституції України, ст.ст. 2, 4, 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 р., ст. 90, п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України Про державну службу від 10.12.2015 р., Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 р., Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р., ст.ст. 2, 69, 71, 72 Кодексу адміністративного судочинства України, Постанови Кабінету Міністрів України № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" від 09.12.2015 р., Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року, Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України 11.08.2003 N 226/509, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 1 вересня 2003 року за №58/8079, керуючись ст.ст. 158-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними та зобов"язання здійснення перерахунку пенсії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Долинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області під час здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_2 на виконання постанови Долинського районного суду від 12 січня 2016 року у справі № 343/2601/15-а щодо перевизначення базового місяця для проведення індексації пенсії та непроведення коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Зобов'язати Долинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести з 10 червня 2015 року перерахунок розміру пенсії ОСОБА_2, з розрахунку 90 % від суми заробітної плати, включивши до заробітної плати для обчислення пенсії усі види виплат, зазначені у постанові Долинського районного суду від 12 січня 2016 року у справі № 343/2601/15-а, а саме: посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років та середньомісячні розміри премії, надбавки за високі досягнення у праці, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, сум виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (оплата основних та додаткових відпусток) та компенсації за їх невикористання, з проведенням коригування даних виплат згідно п. 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються у заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України Про державну службу , за коефіцієнтами підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг за періоди з 01.11.2007 р. по 31.01.2008 р., з 01.02.2008 р. по 31.10.2009 р., тобто з врахуванням підвищень заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.05.2007 р. та з 01.02.2008 р., відновивши нарахування індексації пенсії без зміни базового місяця для проведення індексації пенсії, визначеного при призначенні пенсії, за наростаючим підсумком відповідно до підпункту 1-1 пункту 1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 р. № 1078 та провести відповідні виплати з врахуванням виплачених сум.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Долинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі.
Суддя:
Повний зміст постанови виготовлений: 16.01.2017р.
Суд | Долинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 12.01.2017 |
Оприлюднено | 18.01.2017 |
Номер документу | 64052303 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Львівський апеляційний адміністративний суд
Курилець Андрій Романович
Адміністративне
Долинський районний суд Івано-Франківської області
Монташевич С. М.