Рішення
від 11.01.2017 по справі 916/3097/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"11" січня 2017 р.Справа № 916/3097/16

За позовом: Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси";

до відповідача: Всеукраїнської громадської організації "Наші діти";

про стягнення 82 870,69 грн.

Суддя Щавинська Ю.М.

                                                  Представники сторін:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ: Комунальне підприємство „Теплопостачання міста Одеси” звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Всеукраїнської громадської організації "Наші діти", в якій просить суд стягнути з останнього заборгованість за спожиту теплову енергію в сумі 82 870,69 грн., а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 1 378 грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору на постачання теплової енергії № 2457 від 01.11.2006р., в результаті чого у останнього в період з 01.10.2014р. по 01.07.2016р. виникла заборгованість у вищевказаному розмірі.

Ухвалою господарського суду Одеської області від 21.11.2016р. порушено провадження у справі №916/3097/16 із призначенням розгляду в засіданні суду 14.12.2016р.

Вказаною ухвалою зобов'язано Департамент комунальної власності Одеської міської ради надати до суду відомості щодо розміщення ВГО "Наші діти" за вказаними адресами з наданням договорів оренди та додаткових угод до них, а також пояснення щодо знаходження відповідача у вказаних приміщеннях та сплати ним орендної плати станом на день розгляду справи.

07.12.2016р. на виконання вимог вказаної ухвали до суду від вищезазначеного департаменту надійшли витребувані судом докази (а.с.38-78).

В судовому засіданні 14.12.2016р. представником позивача було надано письмові пояснення по справі (а.с.85-86), згідно яких останній зазначає, що 01.11.2016р. між ним та відповідачем було укладено договір на постачання теплової енергії № 2457, за умовами якого тепловою енергією забезпечуються офіси, розташовані у м. Одесі по вул.. Черняховського, 11 та 13.

Позивач вказує, що розрахунок споживання теплової енергії за договором, виконаний згідно п. 23 Правил користування тепловою енергією, затверджених КМУ від 03.10.2007р. № 1198.

Стосовно тарифів, що діяли з жовтня 2014р. по березень 2016р., вказує, що з 01.06.2014р. у відповідності до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг від 31.12.2013р. № 493, тариф складав 1015,54 грн./Гкал., з 01.12.2014р. у відповідності до постанови вказаної комісії „Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для потреб бюджетних установ, релігійних організацій та інших споживачів (крім населення) КП „Теплопостачання міста Одеси” для потреб інших споживачів встановлено тариф 1203,24 грн./Гкал., з 01.03.2015р. встановлено тариф – 1 686, 22 грн./Гкал., з 01.04.2015р. – 1 462,68 грн./Гкал.

Ухвалою суду від 14.12.2016р., з огляду на відсутність у суду доказів належного повідомлення відповідача про розгляд справи в судовому засіданні, невиконання вимог ухвали суду, а також з урахуванням необхідності додаткового дослідження доказів, розгляд справи було відкладено на 11.01.2017р.

В судове засідання 11.01.2017р. представник позивача не з'явився, про місце та час розгляду справи був цілком обізнаний, що підтверджується наявною в матеріалах справи розпискою від 14.12.2016р. (а.с.97).

Натомість, представником Комунального підприємства "Теплопостачання міста Одеси" до канцелярії суду було подано клопотання про продовження строку розгляду справи на п'ятнадцять днів.

Суд, розглянувши вказане клопотання, з огляду на те, що в матеріалах справи наявні усі докази, за рахунок яких можливо розглянути спір, доходить висновку про відсутність підстав для відкладення розгляду справи та продовження строку її розгляду.

Відповідач - Всеукраїнська громадська організація "Наші діти" про місце та час розгляду справи повідомлявся належним чином шляхом направлення на його адресу, що зазначена в витягу з ЄДР (а.с.79-83) вищевказаних ухвал суду, що підтверджується поштовими реєстрами (а.с.102-105), витребувані судом докази та відзив на позов не надав.

Враховуючи викладені обставини, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача, за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши наявні у справі докази та давши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків:

В силу ст.124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ст.1 Господарського процесуального кодексу України підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Завданням суду при здійсненні правосуддя в силу ст.2 Закону України “Про судоустрій та статус суддів" є, зокрема, захист гарантованих Конституцією України та законами, прав і законних інтересів юридичних осіб.

За змістом положень вищевказаних норм, правом на пред'явлення позову до господарського суду наділені, зокрема, юридичні особи, а суд шляхом вчинення провадження у справах здійснює захист осіб, права і охоронювані законом інтереси яких порушені або оспорюються.

Встановивши наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорювання і відповідно ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.

При цьому, приймаючи до уваги, що, розглядаючи справу, суд повинен дослідити усі правовідносини, що виникли між сторонами, та надати їм відповідну правову оцінку, суд вказує наступне.

Відповідно п.1 ч. 2 ст.11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Положеннями ч. 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Зазначене цілком кореспондується зі ст.275 ГК України, згідно якої за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Як вбачається з матеріалів справи, правовідносини між сторонами виникли в силу укладеного між сторонами договору на постання теплової енергії № 2457 від 01.11.2006р. (а.с.12-16), згідно п.1 якого Теплопостачальна організація (позивач) бере на себе зобов'язання постачати Споживачу (відповідачу) теплову енергію, а Споживач зобов'язується оплачувати фактично одержану теплову енергію за встановленими тарифами в терміни, передбаченими цим договором.

Згідно п. 2.1 договору, теплова енергія постачається Споживачу на опалювання офісу по вул. Черняховського, 11 та офісу по вул. Черняховського, 13, згідно додатку № 1 до цього договору.

Відповідно до п. 3.2.2 та п.3.2.5 договору, Споживач зобов'язується виконувати умови та порядок оплати спожитої теплової енергії в обсягах та терміни, що передбачені цим договором; письмово оповіщати Теплопостачальну організацію про зміну власного найменування, організаційно-правової форми, місцезнаходження, банківських реквізитів, тощо, а також про зміну користувачів приміщень та теплових мереж Споживача (Субспоживачів) не пізніше 5 днів з моменту настання зазначених подій.

Згідно п. 5.1 договору, облік споживання теплової енергії визначається: на опалення розрахунковим способом.

Згідно п. 6.2-6.5 договору, розрахунковим періодом є календарний місяць. Споживач за три дні до початку розрахункового періоду сплачує Теплопостачальній організації вартість заявленої та зазначеної в договорі кількості теплової енергії, передбаченої на розрахунковий період. Кінцевим періодом розрахунку за спожиту теплову енергію є 20 число місяця наступного за розрахунковим. Споживач та Теплопостачальна організація щомісяця до 15 числа місяця після розрахункового складають акт звіряння взаєморозрахунків. Сальдо, що відображено в акті звіряння взаєморозрахунків враховується в рахунку-фактурі, що надається Споживачу для подальшої оплати.

Цей договір набуває чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2007р. (п.10.1 договору).

Згідно п.10.4, договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін.

Приймаючи до уваги відсутність в матеріалах справи доказів щодо припинення вказаного договору, суд зазначає, що він станом на день розгляду справи є чинним, а відтак і обов'язковим для виконання в силу ст. 629 ЦК України.

При цьому, як встановлено судом з наданих Департаментом комунальної власності Одеської міської ради доказів, нежитлове цокольне приміщення загально площею 44,8 кв.м., що розташоване за адресою: м. Одеса, по вул. Черняховського, 13, орендується Громадською організацією „Наші діти” на підставі нової редакції договору оренди № 600/Ф/6 від 22.05.2007р. (а.с.40-44), нежилі напівпідвальні приміщення загальною площею 57,3 кв.м., що також розташовані за вказаною адресою орендуються на підставі нової редакції договору оренди № 52/28 від 24.01.2001р. (а.с.66-70)

Строк дії договору оренди № 600/Ф/6 від 22.05.2007р, з урахуванням додаткового погодження до нього від 10.08.2012р. (а.с.46), додаткового договору № 2 від 14.05.2013р. (а.с.47), додаткового договору № 3 від 24.03.2014р. (а.с.48), додаткового договору №4 від 01.07.2015р. (а.с.49) та додаткового договору № 5 від 27.01.2016р. (а.с.50) узгоджений до 31.12.2016р.

Строк дії договору нової редакції договору оренди № 52/28 від 24.01.2001р. з урахуванням додаткового погодження до договору від 10.08.2012р. (а.с.72), додаткового договору № 2 від 14.05.2013р. (а.с.73), додаткового договору № 3 від 24.03.2014р. (а.с.74), додаткового договору № 4 від 01.07.2015р. (а.с.75) та додаткового договору № 5 від 27.01.2016р. встановлено також до 31.12.2016р.

Крім того, нежилі приміщення підвалу загальною площею 126,2 кв.м., що розташовані по вул. Черняховського, 11 орендуються відповідачем на підставі нової редакції договору оренди № 28/58 від 22.05.2007р. (а.с.53-57).

Строк дії вказаного договору з урахуванням додаткового погодження від 10.08.2012р. (а.с.63) та додаткових договорів (а.с.59-62) також встановлений до 31.12.2016р.

Про фактичне використання вказаних приміщень відповідачем свідчать надані Департаментом комунальної власності Одеської міської ради акти про їх обстеження від 06.12.2016р. (а.с.52,65,78).

Вказаними актами обстеження департаментом також встановлено наявність в приміщеннях за адресами: вул. Черняховського, 11 та 13 інженерної комунікації – електропостачання.

Згідно до ст.193 ГК України, яка цілком кореспондується зі ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Крім того, відповідно до п. 40 Правил користування тепловою енергією, затверджених постановою КМ України № 1198 від 03.10.2007р., споживач теплової енергії зобов'язаний, зокрема, вчасно проводити розрахунки за спожиту теплову енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил.

Як вбачається з матеріалів справи, і вказане не спростовано, позивач свої зобов'язання за договором виконав належним чином, забезпечивши відповідача в період з 01.10.2014р. по 01.07.2016р. тепловою енергією, вартістю, яка згідно з обґрунтованим розрахунком позивача, перевіреним судом (а.с.9-11, 94-96), складає 82 870,69 грн.

Разом з тим, відповідач свої зобов'язання за договором на постачання теплової енергії щодо сплати її вартості не виконував належним чином, в результаті чого у нього виникла заборгованість у вищезазначеній сумі.

Враховуючи вищевказане та те, що належних доказів, які б спростовували наявність заборгованості у розмірі 82 870,69 грн. відповідач, згідно приписів ст.ст. 33-34 ГПК України, суду не надав, суд вважає позовні вимоги Комунального підприємства „Теплопостачання міста Одеси” обґрунтованими та підтвердженими матеріалами справи.

Враховуючи задоволення судом позовних вимог Комунального підприємства „Теплопостачання міста Одеси”, витрати по сплаті судового збору, згідно до ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49,75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Всеукраїнської громадської організації "Наші діти" (65009, м. Одеса, вул. Черняховського, буд. 13, код ЄДРПОУ 23212897) на користь Комунального підприємства „Теплопостачання міста Одеси” (65110, м. Одеса, вул. Балківська, 1-Б, код ЄДРПОУ 34674102) заборгованість за спожиту теплову енергію у розмірі 82 870 /вісімдесят дві тисячі вісімсот сімдесят/ грн. 69 коп. та витрати по сплаті судового збору у сумі 1 378 /одна тисяча триста сімдесят вісім/ грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 16 січня 2017 р.

Суддя Ю.М. Щавинська

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення11.01.2017
Оприлюднено19.01.2017
Номер документу64060160
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/3097/16

Рішення від 11.01.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 14.12.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні