ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11.01.2017 Справа № 904/11148/16
до Управління Дніпропетровської Єпархії Православної Церкви Київського патріарху, м. Дніпро
про стягнення 61 582,60 грн.
Суддя Золотарьова Я.С.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1 - головний лікар
ОСОБА_2 - представник (дов. б/№ від 11.01.2016)
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Комунальний заклад "Царичанський районний центр первинної медико-санітарної допомоги" Царичанської районної ради звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Управління Дніпропетровської Єпархії Православної Церкви Київського патріарху, про стягнення заборгованості у розмірі 61 582,60 грн. за договором № 13 від 03.10.2012, з яких 59 983,82 грн. сума основного боргу, 1 598,78 грн. інфляційні втрати.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором оренди нерухомого майна № 13 від 03.10.2012, в частині повного то своєчасного внесення орендних платежів.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 01.12.2016 порушено провадження у справі, а розгляд призначено у судовому засіданні на 15.12.2016.
В межах строків встановлених ст. 69 ГПК України розгляд справи було відкладено з 15.12.2016 на 11.01.2016.
11.01.2016 представники позивача підтримали позовні вимоги у повному обсязі, просили суд позовні вимоги задовольнити. Подали до суду клопотання про долучення документів до матеріалів справи.
Представник відповідача в призначене судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання повідомлений належним чином. Відзив на позов не надав, про причини неявки суд не повідомив.
У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (пункт 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 року «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» ).
Відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Згідно зі статтею 85 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 11.01.2017 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
03.10.2012 між Комунальним закладом "Царичанський районний центр первинної медико-санітарної допомоги" Царичанської районної ради (орендодавець-позивач) та Управлінням Дніпропетровської Єпархії Православної Церкви Київського патріарху (орендар-відповідач) укладено договір оренди нерухомого майна № 13 від 03.10.2012.
Відповідно до п. 1.1. договору, орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування окреме індивідуально визначене майно: приміщення, площею 1440,9 кв.м. розміщене за адресою: м. Дніпропетровськ, с. Прядівка, вул. Мечникова, буд. 4-а, що знаходиться на балансі КЗ "Царичанський районний центр первинної медико-санітарної допомоги" Царичанської районної ради, вартість якого визначена згідно з актом оцінки і становить за експертною оцінкою 1521842,00 грн. Майно передається в оренду з метою розміщення жіночого монастиря - 240,9 кв.м. та установи для тимчасового та постійного перебування літніх людей - 1200,0 кв.м.
Відповідно до п. 2.1 договору, орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання - передачі майна.
03.10.2012 відповідач прийняв приміщення за актом приймання-передачі.
Пунктом 10.1 договору встановлено, що цей договір укладено строком на 2 роки 11 місяців, що діє з 03.10.2012 до 02.09.2015 включно.
Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати від 02.03.2012 №127-14/VI, затвердженої Царичанською районною радою, і становить без ПДВ за перший місяць оренди для жіночого монастиря - 1214,51 грн., оренда установи для тимчасового та постійного перебування літніх людей - 864,27 грн. Орендна плата визначається на підставі методики розрахунку орендної плати, затвердженої Царичанською районною радою і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку (останній місяць, по якому є інформація про індекс інфляції) (п. 3.1. договору).
Відповідно до п. 3.1. договору в редакції додаткової угоди №2 від 08.07.2013, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати від 02.03.2012 №127-14/VI, затвердженої Царичанською районною радою, і становить без ПДВ за перший місяць оренди для жіночого монастиря - 1198,94 грн., оренда установи для тимчасового та постійного перебування літніх людей - 853,19 грн.
Відповідно до п. 3.2. договору, орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.
Орендна плата вноситься орендарем не пізніше 15 числа наступного місяця та не залежить від результатів господарської діяльності орендаря (п. 3.4 договору).
Згідно доданого розрахунку, з урахуванням часткової оплати в розмірі 24384,12 грн., за період користування орендованим майном з 03.10.2012 до 02.09.2015 у відповідача перед позивачем виникла заборгованість по орендній платі у сумі 59 983,82 грн.
З метою досудового врегулювання спору, позивач неодноразово направляв на адресу відповідача претензії (а.с. 29-43), з вимогами сплатити борг.
Відповідач відповіді на претензії не надав, заборгованість у розмірі 59983,82 грн. не сплатив, що і є причиною виникнення спору.
Приймаючи рішення господарський суд виходив з наступного.
Частиною 1 статті 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Частиною 1 статті 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до статті 1 статті 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Статтею 795 Цивільного кодексу України встановлено, що передання наймачеві будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту починається обчислення строку договору найму, якщо інше не встановлено договором. Повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.
Згідно з частиною 1 статті 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України зазначено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (стаття 174 Господарського кодексу України).
Статтями 525 та 526 Цивільного кодексу України передбачено, що одностороння відмова вiд зобов'язання або одностороння змiна його умов не допускається, якщо iнше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, iнших актiв цивiльного законодавства.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (стаття 530 Цивільного кодексу України).
Відповідно до пункту 3.4 договору, строк оплати орендних платежів є таким, що настав.
Станом на час розгляду справи доказів сплати заборгованості у повному обсязі від представників сторін не надійшло.
З урахуванням викладеного, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 59 983,82 грн. підлягає задоволенню у повному обсязі.
Щодо позовних вимог позивача про стягнення з відповідача інфляційних втрат у розмірі 1598,78 грн., суд зазначає таке.
Частиною 2 статті 625 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть якого полягає у отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Тобто, у разі неналежного виконання боржником грошового зобов'язання виникають нові додаткові зобов'язання, які тягнуть за собою втрату матеріального характеру.
Перевіривши наданий позивачем розрахунок інфляційних втрат за неналежне виконання відповідачем своїх зобов'язань, судом встановлено, що він є правильно розрахованим та таким, що відповідає обставинам справи, а тому позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача інфляційних втрат у розмірі 1598,78 грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до вимог статті 49 Господарського процесуального кодексу України, при задоволені позову судові витрати у справі покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 1, 4, 12, 33, 34, 43, 49, 75, 82 - 85, 115 - 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Управління Дніпропетровської Єпархії Православної Церкви Київського патріарху (49070, м. Дніпро, вул. Короленка, буд. 25, офіс 1, код 23024635) на користь Комунального закладу "Царичанський районний центр первинної медико-санітарної допомоги" Царичанської районної ради (51000, Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вул. Царичанська, буд. 134 а, код 37730625) 59 983,82 грн. основного боргу, 1598,78 грн. інфляційних втрат та 1378,00 грн. судового збору, про що видати наказ.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржено протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Дніпропетровської області.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 16.01.2017
Суддя ОСОБА_3
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 12.01.2017 |
Оприлюднено | 20.01.2017 |
Номер документу | 64098979 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Золотарьова Яна Сергіївна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні