Рішення
від 12.01.2017 по справі 299/3517/16-ц
ВИНОГРАДІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Виноградівський районний суд Закарпатської області


Справа № 299/3517/16

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12.01.2017 року м.Виноградів

Виноградівський районний суд Закарпатської області в складі:

головуючий-суддя Рішко Г.І., секретар судового засідання Стрижак О.М., за участю позивачки ОСОБА_1, її представника ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Виноградів цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Веряцької сільської ради Виноградівського району, третя особа, що не заявляє самостійних вимог: Виноградівська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 звернулася в суд із позовом до Веряцької сільської ради Виноградівського району, третя особа, що не заявляє самостійних вимог: Виноградівська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року померла її тітка - ОСОБА_4, останнім місцем проживання якої було АДРЕСА_1. За час життя ОСОБА_5 залишила заповіт, згідно якого все своє майно заповіла ОСОБА_6, сину позивачки. ОСОБА_1 похоронила свою тітку - ОСОБА_5 Після смерті тітки ОСОБА_6 прийняв спадщину, яка складається з житлового будинку по АДРЕСА_1 та земельної ділянки площею 0,9001 га, яка розташована на території Веряцької сільської ради. Однак зареєструвати за собою право власності на спадкове майно не встиг у зв'язку зі смертю. ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року, заповіт не залишив. Позивачка похоронила свого сина і відразу після його смерті вступила в управління і володіння спадковим майном. 19.07.2016 року державним нотаріусом Виноградівського нотаріального округу було відмовлено видати свідоцтво про право на спадщину за законом у зв'язку з тим, що ОСОБА_6 пропустив строк для прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_5 Позивачка просить суд визнати за нею право власності на житловий будинок в АДРЕСА_1 та на земельну ділянку площею 0,90001 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Веряцької сільської ради в порядку спадкування за законом після смерті сина ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 повністю підтримала заявлені позовні вимоги та просила суд такі задовольнити. Пояснила, що її син ОСОБА_6 проживав у її тітки ОСОБА_5 і лище на вихідні приїздив додому.

Представник позивачки ОСОБА_2 в судовому засіданні просила суд задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 з підстав, наведених у позовній заяві. Додала, що позивачка вступила в управління та володіння спадковим майном після смерті сина ОСОБА_6, яке той отримав у спадщину згідно заповіту.

Представник відповідача Веряцької сільської ради Виноградівського району в судове засідання не з'явився, однак подав до суду письмову заяву про розгляд справи без їхньої участі, заперечень щодо позовних вимог не має.

Представник третьої особи - Виноградівської державної нотаріальної контори, повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, заяв та клопотань не подавав. Розгляд справи проведено на підставі доказів, які подані.

Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_7 показала, що була сусідкою ОСОБА_5, яка померла у 2014 році. Разом з останньою постійно проживав син її племінниці - ОСОБА_6 Як їй відомо, на вихідні за сином приїздила ОСОБА_1, позивачка по справі, і забирала його разом з тіткою до себе додому.

Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_8 показала, що дійсно проживала по сусідству з ОСОБА_5 Остання була одинокою, але разом з нею проживав син її племінниці ОСОБА_6, який здійснював догляд за ОСОБА_5 Хлопець був дуже ввічливим та вихованим.

Заслухавши пояснення позивачки та її представника, покази свідків, дослідивши подані докази, всебічно і повно з'ясувавши підтверджені ними фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, суд приходить до наступного висновку.

В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_3 року в с.Веряця Виноградівського району померла ОСОБА_5. Дана обставина стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від ІНФОРМАЦІЯ_3 року.

Після смерті ОСОБА_5 залишилося спадкове майно, а саме житловий будинок по АДРЕСА_1 та земельна ділянка площею 0,9001 га, яка розташована на території Веряцької сільської ради Виноградівського району.

Так, згідно свідоцтва про право власності серії НОМЕР_5 від 17.03.2004 року, ОСОБА_9 мала у приватній власності будинок з надвірними спорудами в АДРЕСА_1 на підставі рішення виконкому Веряцької сільської ради №31 від 26.02.2004 року.

Крім того, ОСОБА_5 мала у власності земельну ділянку площею 0,9001 га на території Веряцької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Дана обставина підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку від 06.03.2006 року, виданого на підставі розпорядження РДА №418 від 28.11.2005 року.

За життя ОСОБА_5 було залишено заповіт від 23.12.2004 року, яким все своє майно остання заповідала ОСОБА_6.

ІНФОРМАЦІЯ_4 року в с.Руська Долина помер ОСОБА_6, що стверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 09.12.2015 року.

За життя ОСОБА_6 не встиг оформити свої спадкові права після смерті ОСОБА_5, якою було складено заповіт на його користь і заповідального розпорядження не залишив.

З довідок Веряцької сільської ради Виноградівського району від 09.11.2016 року слідує, що тітка ОСОБА_1 - ОСОБА_10, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року дійсно проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1 в даному будинку ОСОБА_5 проживала одна; похорони ОСОБА_5 організувала ОСОБА_1

Крім того, як вбачається з довідки №797 від 08.11.2016 року Матіївської сільської ради Виноградівського району ОСОБА_1 разом зі своїм чоловіком ОСОБА_11 дійсно організували і провели похорони свого сина ОСОБА_6. який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 року.

Після смерті ОСОБА_6 відкрилася спадщина, до складу якої входить, житловий будинок по АДРЕСА_1 та земельна ділянка площею 0,9001 га, яка розташована на території Веряцької сільської ради Виноградівського району.

Спадкоємцем до спадкового майна за законом першої черги є позивачка.

Відповідно до ст.1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати Свідоцтво про право на спадщину. Статтею 1297 зазначеного Кодексу встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Верховний суд України в п. 23 Постанови Пленуму Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року за № 7 роз'яснив, що Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду з правилами позовного провадження.

Отже, в зв'язку з необхідністю отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, як спадкоємець першої черги, позивачка звернулася до Виноградівської державної нотаріальної контори для подачі документів на оформлення спадщини.

Однак листом №247/01-16 від 9.07.2016 р. нотаріусом позивачці було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки ОСОБА_6 пропустив строк на прийняья спадщини після смерті ОСОБА_5 та рекомендовано звернутися в суд.

Згідно інформаційної довідки інженера по технічній інвентаризації об'єктів нерухомого майна від 02.11.2016 року житловий будинок в АДРЕСА_1 Виноградівського району будівництвом завершений та відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого Веряцькою сільською радою 17.03.2004 року рахується за ОСОБА_5, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року. Інвентаризаційна вартість будинку становить 18142,00 грн.

Відповідно до вимог п.1 ч.2 ст.16 ЦК України, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.

Виходячи з вимог ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи.

Згідно ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).

Отже, застосуванню підлягає ст. 392 ЦК, відповідно до якої позов про визнання права власності може бути пред'явлений, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати власником документа, який засвідчує його право власності.

У відповідності до ч.1 ст.1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

В свою чергу, відповідно до ст. 125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав, а згідно ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

У відповідності до ч. 1, 2 ст. 158 ЗК України - виключно судом вирішуються земельні спори з приводу володіння, користування і розпорядження земельними ділянками, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб. Власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України".

Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвеціїї про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

З урахуванням всього вищевикладеного, суд прийшов до переконання, що існують обґрунтовані обставини, які є підставою для визнання за позивачкою права власності на вище вказане нерухоме майно.

Керуючись ст.ст.10, 11, 27, 31, 60, 212-215 ЦПК України, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОК НОМЕР_1, уродженкою с.Хоцьки Переяслав-Хмельницького району Київської області, мешканкою АДРЕСА_2 право власності на житловий будинок з надвірними спорудами за адресою АДРЕСА_1 Закарпатської області, загальною площею 27,2 кв.м., в тому числі житловою - 16,5 кв.м., в порядку спадкування після смерті ОСОБА_6.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОК НОМЕР_1, уродженкою с.Хоцьки Переяслав-Хмельницького району Київської області, мешканкою АДРЕСА_2 право власності на земельну ділянку площею 0,9001 га на території Веряцької сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_4, в порядку спадкування після смерті ОСОБА_6.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

ГоловуючийГ. І. Рішко

СудВиноградівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення12.01.2017
Оприлюднено23.01.2017
Номер документу64134244
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —299/3517/16-ц

Ухвала від 08.02.2017

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Рішко Г. І.

Рішення від 12.01.2017

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Рішко Г. І.

Рішення від 12.01.2017

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Рішко Г. І.

Ухвала від 20.12.2016

Цивільне

Виноградівський районний суд Закарпатської області

Рішко Г. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні