Справа № 675/1849/15-ц
Провадження № 2/675/47/2016
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" жовтня 2016 р. Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі головуючої - судді Янішевської О. С., при секретарі Беліці М. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ізяславі в порядку, передбаченому ч. 2 ст. 197 ЦПК України, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю МРІЯ ІЗЯСЛАВ про розірвання договору оренди земельної ділянки,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про визнання недійсним договору оренди землі.
До початку розгляду справи позивачка змінила позовні вимоги, просить суд припинити дію договору оренди землі № 10 укладеного 25 грудня 2014 року між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю МРІЯ ІЗЯСЛАВ (далі ТОВ) шляхом його розірвання та скасувати державну реєстрацію права оренди земельної ділянки, мотивуючи це тим, що 25 грудня 2014 року між ОСОБА_1 та ТОВ укладено договір оренди землі № 10, за умовами якого позивачка надала, а ТОВ прийняло в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Поліської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області за кадастровим № 6822185400:02:006:0053. Право оренди вказаної земельної ділянки зареєстроване Реєстраційною службою Ізяславського районного управління юстиції Хмельницької області. Згідно п. 9 договору оренди орендна плата вноситься орендарем у розмірі 5,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік у грошовій формі. За згодою сторін орендна плата може бути виплачена в натуральній формі. У п. 11 вказаного договору між сторонами узгоджено, що орендна плата вноситься щороку до 31 грудня за весь рік оренди землі. Позивачка послалася на те, що в порушення вказаних умов договору ТОВ не здійснило виплату орендної плати за 2015 рік, чим порушило права та законні інтереси позивачки, ТОВ не здійснює обробіток орендованої земельної ділянки, що негативно впливає на її стан.
Позивачка ОСОБА_1, представник позивачки ОСОБА_2 в судове засідання не з'явились, звернулись до суду з відповідними письмовими заявами, в яких просили справу розглядати за їх відсутності, змінені позовні вимоги підтримали.
Представник відповідача ТОВ на неодноразові виклики в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог - реєстраційної служби Ізяславського районного управління юстиції Хмельницької області в судове засідання не з'явився, звернувся до суду з письмовою заявою, в якій просив справу розглядати за його відсутності.
Представник третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог завідувач сектору з питань державної реєстрації Ізяславської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, звернувся до суду з письмовою заявою, в якій просив справу розглядати за його відсутності.
Перевіривши матеріали справи, суд знаходить, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
За вимогами ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
ОСОБА_1 являється власником земельної ділянки за кадастровим № 6822185400:02:006:0053, що підтверджується Державним актом на право на земельну ділянку, копія якого додана до матеріалів справи.
25 грудня 2014 року між ОСОБА_1 та ТОВ укладено договір оренди землі № 10, за умовами якого позивачка надала, а ТОВ прийняло в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Поліської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області за кадастровим № 6822185400:02:006:0053, що підтверджується вказаним договором, копія якого додана до матеріалів справи.
Право оренди вказаної земельної ділянки зареєстроване Реєстраційною службою Ізяславського районного управління юстиції Хмельницької області, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права, копія якого додана до матеріалів справи.
Згідно ст. 626 Цивільного Кодексу договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов'язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає із суті договору.
Відповідно до ст. 759 Цивільного Кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).
Згідно ст. 792 Цивільного Кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Земельна ділянка може передаватись у найм разом з насадженнями, будівлями, спорудами, водоймами, які знаходяться на ній, або без них. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
За ст. 1 Закону України Про оренду землі оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві
для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ст. 3 Закону України Про оренду землі об'єктами оренди є земельні ділянки, що перебувають у власності громадян, юридичних осіб, комунальній або державній власності.
Згідно ст. 4 Закону України Про оренду землі орендодавцями земельних ділянок є громадяни та юридичні особи, у власності яких перебувають земельні ділянки, або уповноважені ними особи.
За ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно п. 9 договору оренди орендна плата вноситься орендарем у розмірі 5,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки в рік у грошовій формі; за згодою сторін орендна плата може бути виплачена в натуральній формі; у п. 11 вказаного договору між сторонами узгоджено, що орендна плата вноситься щороку до 31 грудня за весь рік оренди землі, що підтверджується вказаним договором, копія якого додана до матеріалів справи.
Позивачка та її представник посилаються на те, що ТОВ не виконало обов'язків, передбачених договором та не виплатило ОСОБА_1 орендну плату за 2015 рік.
Представник відповідача вказані доводи нічим не спростував, жодних належних та допустимих доказів факту виплати ОСОБА_1 орендної плати на момент розгляду справи суду не надав.
За вимогами ст. 651 ч. 2 Цивільного Кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Згідно ст. 782 ч. 1 Цивільного Кодексу України наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.
За ст. 15 Закону України Про оренду землі істотними умовами договору оренди землі є:
об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки);
строк дії договору оренди;
орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно ст. 22 Закону України Про оренду землі орендна плата справляється у грошовій формі.
Відповідно до умов п. 38 договору оренди дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, що підтверджується вказаним договором, копія якого додана до матеріалів справи.
За ст. 31 Закону України Про оренду землі договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст. 32. Закону України Про оренду землі на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку, що вимоги позивачки є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже, їх слід задовольнити.
Відповідно до ч. 2 ст. 653 Цивільного Кодексу України у разі розірвання договору зобов'язання сторін припиняються.
Згідно ст. 34 Закону України Про оренду землі у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
За таких обставин держана реєстрація права оренди підлягає скасуванню.
Суд знаходить, що згідно вимог ст. 88 Цивільного процесуального Кодексу України та Закону України Про судовий збір з відповідача на користь позивачки слід стягнути сплачені при подачі позовної заяви судові витрати: судовий збір.
Керуючись Конституцією України, ст. ст. 626, 651, 653, 759, 782, 792 ЦК України, Земельним Кодексом України, ст. ст. 1, 3, 4, 13, 15, 22, 31, 32, 34 Закону України Про оренду землі ст.ст. ст.ст. 10, 11, 57, 58, 59, 60, 62, 63, 64, 79, 81, 88, 209, 212, 213, 214, 215, 223, 292, 294, 296 ЦПК України,
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Припинити дію договіру оренди землі № 10 укладеного 25 грудня 2014 року між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю МРІЯ ІЗЯСЛАВ про передачу в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Поліської сільської ради Ізяславського району Хмельницької області за кадастровим № 6822185400:02:006:0053.
Скасувати державну реєстрацію права оренди земельної ділянки за кадастровим № 6822185400:02:006:0053 згідно договору оренди землі № 10 від 25 грудня 2014 року, проведену Реєстраційною службою Ізяславського районного управління юстиції Хмельницької області.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю МРІЯ ІЗЯСЛАВ , 01103 м. Київ Залізничне шосе, будинок 47, код ЄДРПОУ 39502994 на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жительки с. Поліське Ізяславського району Хмельницької області, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, 487 грн. 20 коп. сплаченого при подачі позову судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається апеляційному суду Хмельницької області через Ізяславський райсуд протягом десяти днів з дня його оголошення.
Суддя О. С. Янішевська
Суд | Ізяславський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2016 |
Оприлюднено | 23.01.2017 |
Номер документу | 64140317 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ізяславський районний суд Хмельницької області
Янішевська О. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні